Προς το περιεχόμενο

Αμαν πια με αυτό το Ubuntu!


borror

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο ΠιΣι του πεθερού μου που έχει βαρεθεί τα κολλήματα, αν βάλω slack θα γελάσει και ο κάθε πικραμένος. Το ubuntu έχει λόγο ύπαρξης. Επίσης είμαι πολύ υπέρ του google αλλά αν δεν μπορείς να δεις νετ από το μηχάνημα και πρέπει να έχεις και δεύτερο πισι μαζί σου να κάνεις google πως να κάνεις patch και να κατεβάσεις σε usb drive τα αρχεία που θες για να δουλέψει η pcmcia κάρτα σου (αυτό το έπαθα σε ένα φορητό), τότε θα επιλέξω τη διανομή που αναγνωρίζει και κάνει μόνη της setup την wifi κάρτα (μόνο ubuntu, και όχι kubuntu, xubuntu, zenwalk, vector, suse, mepis).

 

Προσωπικά προτιμώ debian, αλλά τα φόρουμ/support του ubuntu δεν υπάρχουν σε καμία άλλη διανομή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Συγγνώμη απ'τον borror που του φυγαδεύσαμε το topic.

 

 

Καλά πλάκα κάνεις? Κουβεντούλα κάνουμε!!! Και δεν χαλάτε κανένα topic! Είναι αρκετά ενδιαφέρον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gtroza, γιατί με στεναχωρείς βραδιάτικα; ;-) Θέλω να ελπίζω ότι καταλάβατε το νόημα όσων είπα: προφανώς και δεν μπορεί όλοι οι χρήστες Ubuntu να είναι κακοί, ή ιδιοτελείς ή οτιδήποτε άλλο. Από 'κει και πέρα, όπως είπε ο nske, εσύ είσαι πρωταγωνιστής, και μάλιστα παλεύεις να καλύψεις ένα τεράστιο κενό στο χώρο του opensource software. Μην προσδιορίζεσαι λοιπόν ως χρήστης Ubuntu ή οποιασδήποτε άλλης διανομής, απλά το ubuntu είναι τυχερό να έχει ένα χρήστη σαν κι εσένα ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ apoikos και nske

Ευχαριστώ για τη διευκρίνηση.

 

@ borror

Δέν θα συμφωνήσω στο ότι είναι η πιο εύκολη διανομή υπάρχουν και πιο εύκολες.

Πριν την εγκαταστήσω το μόνο που ήξερα από Linux ήταν πως τον πιγκουίνο τον λένε Tux .

Aπο πού ξεκινάμε ; απο το search

Απο εκεί είδα πως "αυτά τα καζαμπούμπου" είναι δημοφιλέστερα.Ρίχνω και μια ματιά στο Insomnia Linux και εδώ τις καλύτερες συστάσεις.Σε όλα τα φόρα Ελληνικά και ξένα οι περισσότεροι ήταν υπέρ των Debian repos.

Οπότε οι .rpm διανομές βγήκαν έξω.

Έπρεπε να αποφασίσω KDE ή GNOME

Κατευασα mepis , kubuntu , knopell Στίς 2 πρώτες είχα προβλήματα του τύπου αρχεία απο το control center να πηδάνε στο lost & found και άλλα.Για να μήν είμαι άδικος όμως ήμουν μιας εβδομάδας χρήστης κάτι στραβά θα έκανα.

Κατεβάζω Ubuntu το ένοιωσα πιο σταθερό τι σταθερό βράχος είναι. Το περιβάλλον του ταιριάζει περισσότερο στα .. έτη τής καμπούρας μου και έμεινε.

 

ΥΓ. πρόσεξα πώς απέσπασα το 2000στό μήνυμα του apoikos

και το 600 του nske

 

σήμερα να θυμηθώ να αγωράσω λαχείο και να δοκειμασω να βάλω Gentoo :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέν θα συμφωνήσω στο ότι είναι η πιο εύκολη διανομή υπάρχουν και πιο εύκολες.

Πριν την εγκαταστήσω το μόνο που ήξερα από Linux ήταν πως τον πιγκουίνο τον λένε Tux .

Aπο πού ξεκινάμε ; απο το search

 

 

Σαφώς και όλα ξεκινάνε από το search! Έτσι και αλλιώς καλώς ή κακώς το linux για να πει ότι κάποιος το λειτουργεί καλά πρέπει να έχει φάει άπειρες ώρες στο google. Απλά σαν borror προσωπικά πιστεύω ότι κάποιος ξέρει linux όταν οτιδίποτε κάνει με το mouse το κάνει σε κονσόλα. Σαφώς όμως και δεν θέλουν να το κάνουν αυτό όλοι ή δεν τους ενδιαφέρει. Οι περισσότεροι απλά θέλουν να παίζει αυτό που θέλουν να κάνουν με εύκολο τρόπο. Κανείς δεν τα ξέρει απο μόνος του. Όπως και με τα win. Τα ξέρουμε γιατί τα βλέπουμε απο μικροί.Εφόσον το Linux δεν το βλέπουμε συχνά τότε πρέπει να αναγκαστούμε να ψάξουμε για να μάθουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα win για να πεις ότι τα ξέρεις καλά, πρέπει να ξέρεις καλά κονσόλα. Δοκίμασε πχ. το runas γραφικά, πόσο περιορισμένο είναι σε σχέση μα αυτά που μπορείς να κάνεις με κονσόλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσότεροι απλά θέλουν να παίζει αυτό που θέλουν να κάνουν με εύκολο τρόπο. Κανείς δεν τα ξέρει απο μόνος του. Όπως και με τα win. Τα ξέρουμε γιατί τα βλέπουμε απο μικροί.Εφόσον το Linux δεν το βλέπουμε συχνά τότε πρέπει να αναγκαστούμε να ψάξουμε για να μάθουμε

 

Και τα win για να πεις ότι τα ξέρεις καλά, πρέπει να ξέρεις καλά κονσόλα. Δοκίμασε πχ. το runas γραφικά, πόσο περιορισμένο είναι σε σχέση μα αυτά που μπορείς να κάνεις με κονσόλα.

 

Στα Win είναι απλά συνήθεια. Όταν έβαλα το Ubuntu είπα του πατέρα μου, κοίτα βγήκαν καινουργια Win και τα ονομάσαν Ubuntu και του έδειξα τα καινουργια καλούδια. Καταενθουσιάστηκε και παρατήρησε (και ας είναι ο πιο ασχετος ανθρωπος στον κόσμο) οτι είναι πολύ καλύτερα απο τα XP και σαφώς πιο άνετα!!!!

 

Όλα αυτά τα λέω γιατί ελλείψει συνήθειας και ρουτίνας μπορουμε να δούμε αντικειμενικά...Τα WIN είναι ελάχιστοι που τα ΞΕΡΟΥΝ. Είναι όμως πολλοί περισσότεροι αυτοι που ΞΕΡΟΥΝ το Ubuntu!:-D:-D:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ένα φίλο μου που είδα το PCLinuxOS το οποίο είναι rpm-based δεν είχε δικά του repositories απλά βάζεις διάφορα που μπορείς να βρεις rpms και ψάχνεις σε αυτά.
Εκει φτασαμε...να λεμε ψεμματα για να στηριξουμε το ubuntu (καταντια,που ξεπεσε αυτη η διανομη ρε γμτ,χαχαχα)...τι αλλο θα ακουσουμε δηλαδη...το pclinuxos εχει μια χαρα δικα του repositories (και αν θυμαμαι καλα ο κυριος nikosdimos οταν ειχε ερθει σπιτι μου και τα ειχε δει μου ειχε πει οτι ειναι και πιο πολλα απο αυτα του ubuntu και οτι εχει πολυ πραμα απο πακετα)!Εξαλλου αυτοι που εφτιαξαν την συγκεκριμενη διανομη προσθετουν τα πακετα που ειναι ειδικα για αυτην την διανομη και εχουν ελεγχτει προσεκτικα ωστε να υπαρχει η μεγιστη σταθεροτητα,δεν βαζουν οτι να'ναι!Ακου βαζεις διαφορα που μπορεις να βρεις rpms...:confused:

 

Και πηγαιντε ριχτε μια ματια στο www.distrowatch.com να δειτε που βρισκεται το pclinuxos στις προτιμισεις...καλη πρωτια μας :mrgreen:

 

Oποτε συμφωνω κι εγω,ελεοC με αυτο το ubuntu,υπαρχουν και αλλες πολυ καλες διανομες,ανοιξτε λιγο τα ματια σας!

 

Αν δεν το καταλαβατε ειμαι ο φιλος του nikosdimos (ε ρε που θα παει,θα στα χωσω οταν βρεθουμε :mrgreen:) :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκει φτασαμε...να λεμε ψεμματα για να στηριξουμε το ubuntu (καταντια,που ξεπεσε αυτη η διανομη ρε γμτ,χαχαχα)...τι αλλο θα ακουσουμε δηλαδη...το pclinuxos εχει μια χαρα δικα του repositories (και αν θυμαμαι καλα ο κυριος nikosdimos οταν ειχε ερθει σπιτι μου και τα ειχε δει μου ειχε πει οτι ειναι και πιο πολλα απο αυτα του ubuntu και οτι εχει πολυ πραμα απο πακετα)

 

Από http://en.wikipedia.org/wiki/Pclinuxos

 

On 2007-04-09 the company which provided hosting for PCLinuxOS.com was unable to continue doing so, as the traffic generated at the site was more than this shared hosting company could handle. At the same time, ibiblio, which hosts package repositories for PCLinuxOS and many other Linux distributions had a major hardware failure which resulted in repositories for many Linux distributions going offline. Consequently neither the http://www.pclinuxos.com'>http://www.pclinuxos.com website was functioning nor the repositories from which to get software updates to existing installed versions of the operating system.

 

Shortly after this situation transpired an article appeared in The Inquirer online journal implying that the distribution was suffering serious problems and may be coming to an end: see here.

 

On 12 April a PCLinuxOS developer added a new informative but temporary page to http://www.pclinuxos.com via Google Notebook stating that the downtime was strictly temporary and that the website and servers would be back up shortly, providing links to temporary forums and more in-depth news of the developing situation.[1]

 

The ibiblio hosting facility was blamed; "There has been a serious problem at ibiblio, and the array of discs that held a lot of the mirrors for Linux distros (sic) has failed" and separately so was their web host. It was stated on this temporary page that the downtime was strictly coincidental and was due to forces outside of the control of the PCLinuxOS team.[citation needed]

 

The site was relaunched with a new hosting company and a new look.

 

Δύσκολα τα πράγματα για το PCLinuxOS, όπως ήταν και για το Mandrake. Σκέφτηκε κανένας από όσους το δουλεύουν να το υποστηρίξουν οικονομικά;

 

Αυτό που κάνει καλό το ubuntu, είναι τα λεφτά του ιδρυτή του:

Άλλοι δύο παράγοντες στους οποίους νομίζω ότι χρωστάει κάτι η μεγάλη διάδοση του Ubuntu:

  • Ξεκίνησε με γερό κομπόδεμα
  • Έχει στο τιμόνι έναν τετραπέρατο, ανοιχτόμυαλο και ικανό άνθρωπο

Μπορεί με τον καιρό αν μαζέψει πολλους χρήστες, να το περνάνε OEM και να γίνει οικονομικά ανεξάρτητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε giorgosts τι θελεις να πεις με αυτα που μου παρεθεσες;Εγω αυτα που διαβασα στηριζουν αυτα που λεω σε αντιθεση με αυτα που ελεγε ο φιλος μου nikosdimos!

 

Δύσκολα τα πράγματα για το PCLinuxOS, όπως ήταν και για το Mandrake.

 

Σκέφτηκε κανένας από όσους το δουλεύουν να το υποστηρίξουν οικονομικά;

Πιστευω πως η δυσκολη εποχη περασε για το pclinuxos και εχει τετοια απηχηση που μονο και μονο απο αυτο πιστευω θα συνεχισει να τα πηγαινει καλα και στο μελλον και θα γινει μια απο τις καλυτερες διανομες (για οποιους ακομα δεν ειναι,για μενα ειναι φυσικα)!

 

Και ναι,εχω σκεφτει εγω να το υποστηριξω κανοντας donate ενα αρκετα σημαντικο ποσο, και οχι μονο εχω σκεφτει αλλα θα το κανω κιολας,απλα θα το κανω μολις μπορεσω!Και πιστεψε με ποτε δεν ημουν στηρικτης της open source και freeware φασης ουτε ειχα κανει ποτε donate αλλα ειμαι τοσο ενθουσιασμενος με τη διανομη (αλλα και με το linux γενικοτερα μιας και μολις 2-3 βδομαδες ειναι που το εχω γνωρισει) που το πρωτο μου donate θα παει εκει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως έδωσα ?10 στο Azureus (Δεν ήξερα ότι είχαν σκοπό να γίνουν wudeo). Eδώ κατεβάσαμε το μισό Internet, σκέφτηκα, να μη βγάλουν και αυτοί κανένα φράγκο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...