Προς το περιεχόμενο

Αμαν πια με αυτό το Ubuntu!


borror

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Ότι τουλάχιστον είναι debian-based
  • Ότι πράγματι είναι η πιο εύκολη στην εγκατάσταση διανομή που έχουμε δει ποτέ. Είναι πιο εύκολη στην εγκατάσταση ακόμα και από τα windows.
  • Ότι έχει μια αρκετά ενεργή κοινότητα με πολλά resources.

 

Άλλοι δύο παράγοντες στους οποίους νομίζω ότι χρωστάει κάτι η μεγάλη διάδοση του Ubuntu:

  • Ξεκίνησε με γερό κομπόδεμα
  • Έχει στο τιμόνι έναν τετραπέρατο, ανοιχτόμυαλο και ικανό άνθρωπο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Το θέμα με το ubuntu είναι πολύ απλό: πλασαρίστηκε ως μια απλή, εύκολη, φιλική και στιβαρή διανομή και προσέλκυσε νέο κόσμο στο GNU/Linux. Προσωπικά μπορώ να εντοπίσω και θετικά και αρνητικά στοιχεία. Τα θετικά είναι:

  • Ότι τουλάχιστον είναι debian-based
  • Ότι πράγματι είναι η πιο εύκολη στην εγκατάσταση διανομή που έχουμε δει ποτέ. Είναι πιο εύκολη στην εγκατάσταση ακόμα και από τα windows.
  • Ότι έχει μια αρκετά ενεργή κοινότητα με πολλά resources.

 

Από την άλλη πλευρά, το βασικό αρνητικό είναι η παιδεία των χρηστών της: Υποσχόμενο «ευκολία», «φιλικότητα» και λοιπά κλισέ, το ubuntu κατάφερε να μαζέψει ανθρώπους οι οποίοι στη μεγάλη πλειοψηφία τους δεν ενδιαφέρονται να μάθουν, απλά είδαν κάπου «τα» beryl και αποφάσισαν να «τα» βάλουν. Θέλουν απλά μια λύση στο πρόβλημά τους, τη θέλουν εκείνη τη στιγμή και θέλουν να δουλεύει. Αυτοί οι άνθρωποι δεν πρόκειται δυστυχώς να συνεισφέρουν ποτέ γνώση στην κοινότητα, δεν πρόκειται ποτέ να μπουν στην opensource λογική και δεν πρόκειται ποτέ να απολαύσουν την πραγματική δύναμη που προσφέρει ένα λειτουργικό GNU/Linux. Ενδεικτικό αυτής της κατάστασης δε είναι ότι στη συντριπτική πλειοψηφία τους, οι χρήστες του Ubuntu νομίζουν ότι η διανομή τους (αν υφίσταται γι' αυτούς η έννοια «διανομή») είναι τελείως διαφορετική απ' όλες τις άλλες.

 

Συμπερασματικά: προσωπική μου άποψη είναι ότι το ubuntu αυτή τη στιγμή αποτελεί - ρεαλιστικά - μια καλή εναλλακτική για όσους θέλουν να πετάξουν τα windows. Ευτυχώς πέτυχε εκεί που απέτυχαν «εμπορικά» προϊόντα του στυλ Linspire και XandrOS, χωρίς να ακολουθεί τις αντίστοιχες τακτικές και έχοντας ως βάση την κατ' εμέ καλύτερη all-around διανομή, το debian. Δυστυχώς όμως, υπάρχει πρόβλημα στην ποιότητα και την παιδεία των χρηστών του.

 

Υ.Γ.: 1000 φορές ubuntu, παρά SuSE ή Fedora...

Y.Γ.2: Κάπου πήρε το μάτι μου ένα άρθρο με τίτλο «Debian: a good alternative to ubuntu». Έλεος....

 

 

Δηλαδή apoikos , εμένα πως με κόβεις ; Ποιοτικά εννοώ.

Καταλαβαίνω τον τρόπο σκέψης σου και εκτιμώντας την συνεισφορά σου στη διάδοση του Linux δέν σε παρεξηγώ.Νομίζω όμως πως θα σε τιμούσε η αφαίρεση της λέξης "ποιότητα" από τη φράση : "υπάρχει πρόβλημα στην ποιότητα και την παιδεία των χρηστών του."

 

Ισως και την "παιδεία" γιατί τι παιδεία ζητάς από εμένα που έχω μόνο τρεις μήνες με το Linux .

Για αυτό έβαλα Ubuntu. Επειδή είμαι αρχάριος.Από Gentoo να ξεκινούσα;φιλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς δεν εννοώ ότι όλοι οι χρήστες Ubuntu είναι κακοί, ή ότι δε βγαίνει τίποτα από τη διανομή, ούτε είμαι Θεός για να κρίνω τον έναν ή τον άλλο χρήστη. Προφανώς και υπάρχουν καλοί χρήστες στο Ubuntu, όπως και κακοί, όπως συμβαίνει με κάθε διανομή. Απλά διαπιστώνω ότι το gentoo π.χ., με χρήστες σε αριθμό τάξεις μεγέθους λιγότερους από το Ubuntu, έχει παράξει αναλογικά απείρως περισσότερη γνώση και έχει συνεισφέρει πάρα πολλά στην κοινότητα.

 

Επιπλέον η παιδεία δεν είναι θέμα του πόσο καιρό ασχολείσαι με το Linux. Είναι κάτι που είτε το έχεις, είτε δεν το έχεις. Έχω δει ανθρώπους που από την πρώτη μέρα χρήσης του Linux συμπεριφέρονται σωστά, κατανοούν βασικούς κανόνες και αντιλαμβάνονται ότι η σοβαρή ενασχόληση με ένα λειτουργικό σύστημα απαιτεί κάποιες παραχωρήσεις.. Αντίθετα, η πλειοψηφία των χρηστών Ubuntu ούτε καν μπαίνει στον κόπο να κάνει ένα search στο google. Ξαναλέω, δε διατυπώνω κρίσεις, απλά παρατηρώ τι γίνεται.

 

Τέλος, ναι, θα μπορούσες να είχες ξεκινήσει από Gentoo, θα μπορούσες να είχες ξεκινήσει και από το Slackware (που για μένα αποτελεί το μεγαλύτερο σχολείο). Δεν έχει όμως καμία σημασία το από που ξεκινάς, αλλά το πως πορεύεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δε kubuntu έχει και αυτόματο ορθογραφικό έλεγχο.

Δεν είναι χαρακτηριστικό του kubuntu αλλά του firefox 2.x (χωρίς να σημαίνει ότι είναι ο μοναδικός browser με αυτή τη δυνατότητα ;))

 

siera νομίζω ότι παρεξήγησες τη λέξη ποιότητα, είναι μια ουδέτερα φορτισμένη έννοια όπως π.χ. η "ποσότητα". Δε νομίζω ότι ο apoikos την χρησιμοποίησε για να υποβαθμίσει κανέναν, αλλά για να αναφερθεί στους χρήστες που έλκονται συνήθως από το Ubuntu, οι οποίοι διαφέρουν ποιοτικά (=ως προς το είδος τους) από τους χρήστες που προσελκύουν άλλες διανομές, καθώς οι τελευταίοι τυχαίνει να συμμετέχουν βοηθητικά σε μεγαλύτερο ποσοστό (όχι γιατί είναι "καλύτεροι" αλλά επειδή έχουν αντιληφθεί πώς λειτουργεί η κοινότητα).

 

Συνήθως οι χρήστες του Ubuntu ερχόμενοι από τα Windows, διατηρούν την νοοτροπία του καταναλωτή και θεωρούν υποχρέωση της διανομής να τους λύσει τα προβλήματά τους χωρίς οι ίδιοι να ιδρώσουν. Άλλες διανομές αναγκάζουν τους χρήστες να προσαρμοστούν αμέσως στην νέα νοοτροπία και γι' αυτό συνεισφέρουν στην κοινότητα (με οποιονδήποτε από τους πολλούς δυνατούς τρόπους) σε μεγαλύτερο ποσοστό.

 

Ένα συνηθισμένο παράδειγμα:

 

Οι χρήστες-καταναλωτές θα ρωτήσουν απλά "τι να κάνω για να παίξει αυτό;" και αν δεν πάρουν μια απάντηση τυφλοσούρτη που θα τους επιτρέψει να κάνουν αυτό που θέλουν με τον τρόπο που έχουν συνηθίσει, χωρίς να καταλάβουν τίποτα, θα θεωρήσουν ότι "το Linux δεν το κάνει αυτό", "άρα δεν είναι τόσο καλό".

 

Οι χρήστες με παιδεία θα πουν "θέλω να κάνω αυτό, έψαξα και βρήκα ότι πρέπει να το κάνω με τον εξής τρόπο, ακολούθησα της οδηγίες της Man page, όμως κόλησα ή δεν κατάλαβα το τάδε σημείο, μήπως μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει ή να με παραπέμψει σε κάποια πιο αναλυτική πηγή;"

 

Προφανώς οι τελευταίοι χρήστες (χωρίς να είναι απαραίτητα προγραμματιστές ή διαχειριστές συστημάτων) θα είναι σε θέση να κάνουν αυτό που θέλουν με τον βέλτιστο τρόπο, να βοηθήσουν άλλους χρήστη να βρουν άκρη στο ίδιο πρόβλημα και να συμβαλουν στον εντοπισμό ελαττωμάτων συντάσσοντας σωστά bug reports (και γιατί όχι στο μέλλον υποβάλλοντας δικές τους διορθώσεις). Αντίθετα, οι πρώτοι χρήστες θα ταλαιπωρηθούν μάταια οι ίδιοι, πιθανώς θα ταλαιπωρήσουν κάποιον άλλον που θα προσπαθήσει να τους εξηγήσει κάτι που δεν έχουν διάθεση να καταλάβουν και τελικά δε θα ωφελήσουν την κοινότητα με οποιονδήποτε τρόπο (ούτε θα ωφεληθούν οι ίδιοι όσο θα μπορούσαν). Συν τοις άλλοις, θα παρεξηγηθούν επειδή, άθελά τους, έδειξαν με τον τρόπο τους ότι δε σέβονται τον χρόνο των άλλων όσο σέβονται τον δικό τους. Προφανώς κάποιοι από αυτούς τους χρήστες θα προσαρμοστούν αργά ή γρήγορα, όμως όχι τόσο γρήγορα με το Ubuntu όσο με μία άλλη διανομή λιγότερο ετοιματζίδικη (δική μου παρατήρηση).

 

ΥΣ. ως συνήθως δεν πρόσεξα την απάντηση του apoikou πριν απαντήσω :P

 

ΥΣ2.

Eimai me Ubuntu Satanic edition kai to latrebw.

Είσαι του σατανά και πρέπει να πας επιγόντως στον Patrick Volkerding για να σε εξορκίσει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι νόημα έχει η γνώση, αν δεν "καταναλώνεται" ;

 

λίγο "κατανόηση", σε μας τους "κομπάρσους", γιατί βοηθάμε να "δημιουργήσουν" και να αναδειχθούν οι "πρωταγωνιστές", και να γίνει " η παράσταση", "υπερπαραγωγή" !

 

(χρήστης ubuntu, που μπαίνει στον κόπο να κάνει ένα search στο google):confused::-D:mrgreen:

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δε kubuntu έχει και αυτόματο ορθογραφικό έλεγχο.

 

Δεν είναι χαρακτηριστικό του kubuntu αλλά του firefox 2.x (χωρίς να σημαίνει ότι είναι ο μοναδικός browser με αυτή τη δυνατότητα ;))

 

Να τος ο ορθογραφικός έλεγχος και στον Konqueror (Το Kubuntu από προεπιλογή δεν έχει firefox) Όλο κλαίγεστε αντί να κάτσετε να μάθετε

2nlmidl0mlnmzzdvnzbg.png

Και τα windoze καλά είναι. Αλλά πωλούνται ξεκλείδωτα και πρέπει να κάτσεις να μάθεις πως να τα ασφαλίσεις και να τα δουλεύεις με ασφάλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να τος ο ορθογραφικός έλεγχος και στον Konqueror (Το Kubuntu από προεπιλογή δεν έχει firefox) Όλο κλαίγεστε αντί να κάτσετε να μάθετε

Ή δε με κατάλαβες ή δε σε κατάλαβα (ή και τα δύο :)). Εγώ επισήμανα αυτό που θα 'πρεπε να είναι προφανές για να μη νομίζει κανείς ότι πρόκειται για κάποια καινοτομία του super-duper (K)ubuntu. :P

 

λίγο "κατανόηση", σε μας τους "κομπάρσους", γιατί βοηθάμε να "δημιουργήσουν" και να αναδειχθούν οι "πρωταγωνιστές", και να γίνει " η παράσταση", "υπερπαραγωγή" !

Gtroza αν εσύ, ένας opensource developer, δεν συμπεριλαμβάνεσαι στους "πρωταγωνιστές" τότε δε ξέρω ποιοι είναι οι "πρωταγωνιστές" ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν επιλέξεις από την αρχή (στο installation dialog) εγκατάσταση γλώσσας, κατεβάζει και τα λεξικά από το Internet παρ' όλο που δεν συμπεριλαμβάνονται στο liveCD.

 

Αν δεν είναι αυτό super(k)ubuntu τότε τί είναι;

 

(Το κλάψιμο δεν αναφερόταν σε σένα. Αναφερόταν σε αυτόν που δεν ήθελε να γίνει sysadmin αλλά ήθελε να μας βγάλει τα μάτια με τα greeklish)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιοσδήποτε χρήστης οποιασδήποτε διανομής Linux, *BSD, ακόμη και Solaris μπορεί να απολαύσει την εν λόγω δυνατότητα χρησιμοποιόντας το ίδιο ακριβώς λογισμικό. Το "super(k)ubuntu" είναι το ίδιο super με κάθε ένα από τα παραπάνω λειτουργικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nske

είχα καιρό να χαμογελάσω !:-D:mrgreen::)

 

ευχαριστώ για το "δούλεμα"!

 

οι νέοι (σε ηλικία εννοώ), τα βλέπετε απο την "στενή οπτική γωνία του πάθους σας ) !!!

 

υγ:"ο σωστός τίτλος μου είναι, ο καραγκιόζης developer !!!

:mrgreen:

 

 

ελπίζω μη με στείλει ο apoikos Σεπτέμβριο !!!:-D.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιοσδήποτε χρήστης οποιασδήποτε διανομής Linux, *BSD, ακόμη και Solaris μπορεί να απολαύσει την εν λόγω δυνατότητα χρησιμοποιόντας το ίδιο ακριβώς λογισμικό. Το "super(k)ubuntu" είναι το ίδιο super με κάθε ένα από τα παραπάνω λειτουργικά.

Αυτό είναι και το νόημα του ελεύθερου λογισμικού, έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι, απλά ήθελα να επισημάνω ότι στην συγκεκριμένη τα credits δεν πάνε στο Ubuntu αλλά στις επιμέρους υπεύθυνες εφαρμογές ελεύθερου λογισμικού (firefox, konqueror, aspell, κλπ) :)

 

ΥΣ. Gtroza έκατσες και έφτιαξες κάτι χρήσιμο με μεράκι και το έδωσες ανοικτό για όλους, αυτό είναι η βάση του ελεύθερου λογισμικού (ή κάνω λάθος ;))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ότι καταλαβαίνω, αυτό είναι κάτι που ισχύει αυτόματα όταν δίνεις κάτι ελεύθερο για χρήση, χωρίς περιορισμούς ή "attached strings".

 

ΥΣ. Συγγνώμη απ'τον borror που του φυγαδεύσαμε το topic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομίζω ότι χαλάσαμε το topic

στα θέματα, οι προσεγγίσεις μπορούν και πρέπει να είναι απο διαφορετικές πλευρές.

 

γι' αυτό υπάρχουν και 300 και "διανομές" linux!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...