Προς το περιεχόμενο

Αμαν πια με αυτό το Ubuntu!


borror

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά τί γίνεται εδώ??? Εχουν βαρεθεί τα αυτιά μου να ακούνε ubuntu. Ubuntu απο δω, kubuntu απο κεί! :twisted: Δεν το καταλαβαίνω αυτό. Δεκτό ότι είναι η πιο εύκολη διανομή για αρχή αλλά υπάρχουν εξίσου εύκολες διανομές για αρχή (suse κ.τ.λ). Εσάς ποια είναι η άποψη σας στην τόσο μεγάλη διάδοση του unbuntu? Την συμπαθήτε σαν διανομή (όσοι την έχετε δει)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Το θέμα με το ubuntu είναι πολύ απλό: πλασαρίστηκε ως μια απλή, εύκολη, φιλική και στιβαρή διανομή και προσέλκυσε νέο κόσμο στο GNU/Linux. Προσωπικά μπορώ να εντοπίσω και θετικά και αρνητικά στοιχεία. Τα θετικά είναι:

  • Ότι τουλάχιστον είναι debian-based
  • Ότι πράγματι είναι η πιο εύκολη στην εγκατάσταση διανομή που έχουμε δει ποτέ. Είναι πιο εύκολη στην εγκατάσταση ακόμα και από τα windows.
  • Ότι έχει μια αρκετά ενεργή κοινότητα με πολλά resources.

 

Από την άλλη πλευρά, το βασικό αρνητικό είναι η παιδεία ενός μεγάλου μέρους των χρηστών της: Υποσχόμενο «ευκολία», «φιλικότητα» και λοιπά κλισέ, το ubuntu κατάφερε να μαζέψει ανθρώπους οι οποίοι στη μεγάλη πλειοψηφία τους δεν ενδιαφέρονται να μάθουν, απλά είδαν κάπου «τα» beryl και αποφάσισαν να «τα» βάλουν. Θέλουν απλά μια λύση στο πρόβλημά τους, τη θέλουν εκείνη τη στιγμή και θέλουν να δουλεύει. Αυτοί οι άνθρωποι δεν πρόκειται δυστυχώς να συνεισφέρουν ποτέ γνώση στην κοινότητα, δεν πρόκειται ποτέ να μπουν στην opensource λογική και δεν πρόκειται ποτέ να απολαύσουν την πραγματική δύναμη που προσφέρει ένα λειτουργικό GNU/Linux. Ενδεικτικό αυτής της κατάστασης δε είναι ότι στη συντριπτική πλειοψηφία τους, οι χρήστες του Ubuntu νομίζουν ότι η διανομή τους (αν υφίσταται γι' αυτούς η έννοια «διανομή») είναι τελείως διαφορετική απ' όλες τις άλλες.

 

Συμπερασματικά: προσωπική μου άποψη είναι ότι το ubuntu αυτή τη στιγμή αποτελεί - ρεαλιστικά - μια καλή εναλλακτική για όσους θέλουν να πετάξουν τα windows. Ευτυχώς πέτυχε εκεί που απέτυχαν «εμπορικά» προϊόντα του στυλ Linspire και XandrOS, χωρίς να ακολουθεί τις αντίστοιχες τακτικές και έχοντας ως βάση την κατ' εμέ καλύτερη all-around διανομή, το debian. Δυστυχώς όμως, υπάρχει πρόβλημα στην ποιότητα και την παιδεία ενός σημαντικού μέρους των χρηστών του.

 

Υ.Γ.: 1000 φορές ubuntu, παρά SuSE ή Fedora...

Y.Γ.2: Κάπου πήρε το μάτι μου ένα άρθρο με τίτλο «Debian: a good alternative to ubuntu». Έλεος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 στον apoiko

Και 'γω πιστεύω ότι το Ubuntu είναι από τις καλύτερες διανομές που υπάρχουν εκεί έξω. Υπάρχει απίστευτα μεγάλη κοινότητα που υποστηρίζει την συγκεκριμένη διανομή. Επίσης νομίζω είναι από τις λίγες διανομές που με δικά της repositories έχει τόσο πολύ περιεχόμενο να δώσει στους χρήστες της.

 

Σε ένα φίλο μου που είδα το PCLinuxOS το οποίο είναι rpm-based δεν είχε δικά του repositories απλά βάζεις διάφορα που μπορείς να βρεις rpms και ψάχνεις σε αυτά.

 

Πάντως ελπίζω τα γραφικά και η ευκολία του Ubuntu να προσελκύσουν κόσμο προς το Linux γενικότερα, αλλά περισσότερο προς την OpenSource λογική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και έχω δοκιμάσει το ubuntu - kubuntu τελικά κατέληξα στο fedora 7. Προσωπικά πιστεύω ότι είναι μαι εξαιρετική διανομή και αρκετά εύκολη. Βρήκε τα πάντα και ενεργοποιήσε τα πάντα. Με το ubuntu είχα προβλήματα με την κάρτα ήχου , δεν πετύχαινε την μέγιστη ανάλυση στην οθόνη που ήθελα , αντίθετα το fedora no problem. Και όλα αυτά σε φορητό της Acer.

 

Fedora δαγκωτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που έχω προσέξει εγώ στο (κ)ubuntu είναι η καλή υποστήριξη, και σε non-free, και στα πακέτα, και στα forums και how-to's. Δεν κυνηγάς rpm από εδώ και από εκεί, και δεν σπάζεις το μηχάνημά σου με άλυτες εξαρτήσεις (unsolvable ή cyclic dependences) Τώρα τα add/remove software και οι άλλες απλοποιήσεις δεν με πειράζουν αφού δεν τις χρησιμοποιώ.

 

Αν προσέξεις λίγο στην επιλογή του hardware, δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

 

Στο πρώτο μου μηχάνημα που το είχα από τα windows, αντιμετώπισα κάποια προβλήματα, αλλά ήταν τα ίδια σε όλες τις διανομές που δοκίμασα. (Το tv-out δεν δούλευε, το 3d κολλούσε, επιτάχυνση υλικού στο βίντεο (xv) χαλασμένο, κάρτα ήχου έδινε μόνο stereo αντί για 5.1, χωρίς υποστήριξη midi, webcam που κολλούσε το μηχάνημα κλπ).

 

Όταν ήρθε ο καιρός και πήρα καινούργιο, πρόσεξα από την αρχή το υλικό μου να είναι υποστηρίζεται 100%, και τώρα δεν έχω ανάγκη τα windows καθόλου. Και μην νομίζετε ότι έδωσα λεφτά, γύρω στα ?250 (χωρίς δίσκους και CD).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ubuntu είναι μια απο τις πιο ευκολες εγκαταστάσεις που έχω δεί! Το δίνουμε προεγκατετημένο πολλές φορές σε καινουρια ΠΙΣΙ ύστερα απο συμφωνία με τον αγοραστή μιας και είναι δωρεάν...και σε μεγαλοι ποσοστό το κρατάνε και δεν το σβήνουν...Ίσως το μόνο αρνητικό είναι το Open OFfice είναι αρκετά πίσω απο το Office της MS οπότε είναι ΄δυσκολο να μάθουν οι γραμματείς να δουλεούν με το Open. Οπότε αυτό νομίζω οτι είναι και το βασικό αρνητικό του...Linux γενικα!

 

Τέλος δεν συμφωνώ με τον φίλο apoikos που λεεί οτι μαζευτικαν πολλοί που δεν προκειται να συνησφέρουν, λέγοντας οτι όσο περισσότεροι είναι τόσο μεγαλύτερη η πίεση που μπορούν να ασκήσουν για την αναπτυξη του ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος δεν συμφωνώ με τον φίλο apoikos που λεεί οτι μαζευτικαν πολλοί που δεν προκειται να συνησφέρουν, λέγοντας οτι όσο περισσότεροι είναι τόσο μεγαλύτερη η πίεση που μπορούν να ασκήσουν για την αναπτυξη του ;)

 

 

Δε θα κάνω τον δικηγόρο του apoikos, αλλά μάλλον δεν κατάλαβες τι είπε.

Ένα μεγάλο ποσοστό χρηστών που στρέφονται σε kubuntu είναι χρήστες που ψάχνουν κάτι γρήγορο κι εύκολο. Αυτό σημαίνει ότι αυτοί οι χρήστες ποτέ δε θα κάτσουν να ιδρώσουν γι'αυτό, οπότε δε συνεισφέρουν τίποτα στην κοινότητα. Η ανάπτυξη της κοινότητας στηρίζεται στον ίδιο τον χρήστη, στην πρωτοβουλία,την ομαδικότητα,την ανιδιοτέλεια του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ 100% με τον apoiko. Αξίζει να επισυμανθεί επίσης ότι με το να αντιμετωπίζουν οι περισσότεροι χρήστες το Linux όπως τα Windows (κάτι το οποίο ενθαρρύνει το Ubuntu), στερούνται οι ίδιοι το μεγαλύτερο μέρος των δυνατοτήτων του και πέφτουν θύματα ανύπαρκτων "προβλημάτων". Το Ubuntu δεν "εκσυγχρόνισε" το Linux, όπως πολλοί θεωρούν, απλά βελτίωσε τη δυνατότητα χρήσης του από μια μερίδα χρηστών που δεν είναι διατεθημένη να αφιερώσει χρόνο για να μάθει κάτι καινούριο, η οποία όμως πάντα θα υπόκειται σε κάποια σημαντικά μειωνεκτήματά-περιορισμούς λόγω του ότι το ανοιχτό λογισμικό γενικά δεν αναπτύσεται με προτεραιότητα εκείνη τη μερίδα και λόγω του ότι είναι αδύνατο να προσφερθούν μασημένες στο πιάτο τόσο εξελιγμένες δυνατότητες.

 

Μια σωστή διεύρυνση της μερίδας χρηστών ελεύθερου λογισμικού (μέσω της φιλοσοφίας του) θα ήταν το ιδανικό, όμως και γενικά η διεύρυνση με οποιονδήποτε τρόπο δύσκολα θα είχε περισσότερες αρνητικές από ότι θετικές επιπτώσεις κατά τη γνώμη μου. Οπότε, χωρίς να υπερεκτιμάται η αξία του Ubuntu, είναι ένα καλοδεχούμενο project :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα κάνω τον δικηγόρο του apoikos, αλλά μάλλον δεν κατάλαβες τι είπε.

Ένα μεγάλο ποσοστό χρηστών που στρέφονται σε kubuntu είναι χρήστες που ψάχνουν κάτι γρήγορο κι εύκολο. Αυτό σημαίνει ότι αυτοί οι χρήστες ποτέ δε θα κάτσουν να ιδρώσουν γι'αυτό, οπότε δε συνεισφέρουν τίποτα στην κοινότητα. Η ανάπτυξη της κοινότητας στηρίζεται στον ίδιο τον χρήστη, στην πρωτοβουλία,την ομαδικότητα,την ανιδιοτέλεια του.

 

Συμφωνώ 100% μαζί σου κ με τον apoiko αλλά νομίζω ότι οι χρήστες στους οποίους αναφερόμαστε κάνουν περισσότερο κάποιο άλλο λάθος...

 

Εννοώ ότι λόγω έλλειψης θέλησης να "κάτσουν να ιδρώσουν γι' αυτό" δεν ψάχνουν τη λύση σε κάποιο πρόβλημα αλλά ποστάρουν συνεχώς ζητώντας βοήθεια.

 

Μη πάμε μακριά ... σχεδόν τα μισά από τα θέματα της πρώτης μόνο σελίδας του Linux Forum στο insomnia έχουν να κάνουν με το ubuntu. Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό αλλά είμαι σίγουρος ότι είναι ένας από τους λόγους που οδήγησαν τον borror να ξεκινήσει το θέμα.

 

Σίγουρα τουλάχιστον στα μισά προβλήματα θα υπάρχει απάντηση στα forum του ubuntu!

 

Το λέω αυτό σαν διαφορά στην αρχική δήλωση περί συνεισφοράς γιατί κι εγώ σαν μέσος χρήστης arch linux δε νομίζω ότι μπορώ να προσφέρω πολλά στην κοινότητα εκτός από το να προσπαθήσω να βοηθήσω λίγους χρήστες σε κάποιο απλό πρόβλημα.

 

Παρ' όλα αυτά όταν αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα έχω μάθει που να ψάξω για μια λύση κι αν δεν βρω τότε ζητάω βοήθεια από άλλους. Αυτό το ψάξιμο έχει το καλό ότι σε κρατάει σε συνεχή ενασχόληση με αποτέλεσμα να μαθαίνεις κ 5 πραγματάκια.

 

Αυτό λοιπόν νομίζω ότι χρειάζεται σε πολλούς χρήστες του ubuntu (και όχι μόνο) ... "να τη ψάχνουν τη δουλειά"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα κάνω τον δικηγόρο του apoikos, αλλά μάλλον δεν κατάλαβες τι είπε.

Ένα μεγάλο ποσοστό χρηστών που στρέφονται σε kubuntu είναι χρήστες που ψάχνουν κάτι γρήγορο κι εύκολο. Αυτό σημαίνει ότι αυτοί οι χρήστες ποτέ δε θα κάτσουν να ιδρώσουν γι'αυτό, οπότε δε συνεισφέρουν τίποτα στην κοινότητα. Η ανάπτυξη της κοινότητας στηρίζεται στον ίδιο τον χρήστη, στην πρωτοβουλία,την ομαδικότητα,την ανιδιοτέλεια του.

 

Έχετε δίκιο κατάλαβα άλλο...οκ το παίρνω πίσω:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και για να κάνω εγώ το δικηγόρο του διαβόλου, θεωρείται πως οι χρήστες που απλά θέλουν κάτι γρήγορο/απροβλημάτιστο για να κάνουν τη δουλειά τους και δεν θέλουν να διαθέσουν χρόνο για την εξέλιξη του Linux και συνεισφορά στην κοινότητα είναι ανεπιθύμητοι;

έχω την αίσθηση ότι αυτοί αποτελούν την πλειοψηφία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eimai me Ubuntu Satanic edition kai to latrebw. Prin apo ayto eixa dokimasei oles tis dianomes, tis gnwstes dld kai theorw oti to Ubuntu einai koryfaio se filikotita, poly stathero kai me poly kali ypostiri3i. To Kubuntu einai xalia se sxesi me to Ubuntu kai den katalabainw giati.

 

Se sxesi me thn poiothta twn xristwn exw na prosthesw oti mia kali arxi sto Linux, na exeis tis basikes leitourgeies aplos me mia kali egatastasi, se prodiathetei na asxolitheis. An prepei na diabaseis 2 mines prin 3ekiniseis to instal den einai kai h kalyteri arxi. Den theloun oloi na ginoun coders h sys admins.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και για να κάνω εγώ το δικηγόρο του διαβόλου, θεωρείται πως οι χρήστες που απλά θέλουν κάτι γρήγορο/απροβλημάτιστο για να κάνουν τη δουλειά τους και δεν θέλουν να διαθέσουν χρόνο για την εξέλιξη του Linux και συνεισφορά στην κοινότητα είναι ανεπιθύμητοι;

έχω την αίσθηση ότι αυτοί αποτελούν την πλειοψηφία...

 

Όχι, δεν είναι ανεπιθύμητοι. Ριγμένοι είναι διότι δεν παίρνουν το 100 % από αυτό που μπορεί να προσφέρει το GNU Linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπάρχουν πολλοί μέσοι χρήστες οι οποίοι παίρνουν το 100% από τα windows πόσο περισσότερο από το lunux. έχουν κάποιες ανάγκες και θέλουν ένα εύκολο τρόπο να τις καλύψουν, μην κοιτάς τους πορωμένους που οι ανάγκη τους είναι να εξαντλήσουν τόσο το hw όσο και το sw. και εγώ στη δεύτερη κατηγορία είμαι αλλά οι περισσότεροι είναι στην πρώτη :) και για να εδραιωθεί ένα os πρέπει να τους λάβει σοβαρά υπόψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eimai me Ubuntu Satanic edition kai to latrebw. Prin apo ayto eixa dokimasei oles tis dianomes, tis gnwstes dld kai theorw oti to Ubuntu einai koryfaio se filikotita, poly stathero kai me poly kali ypostiri3i. To Kubuntu einai xalia se sxesi me to Ubuntu kai den katalabainw giati.

 

Se sxesi me thn poiothta twn xristwn exw na prosthesw oti mia kali arxi sto Linux, na exeis tis basikes leitourgeies aplos me mia kali egatastasi, se prodiathetei na asxolitheis. An prepei na diabaseis 2 mines prin 3ekiniseis to instal den einai kai h kalyteri arxi. Den theloun oloi na ginoun coders h sys admins.

 

Επίσης δεν θέλουν όλοι να βγάζουν τα μάτια τους για να σε διαβάσουν, αφού το (k)ubuntu (και το insomnia) έχουν πλήρη υποστήριξη ελληνικών. Το δε kubuntu έχει και αυτόματο ορθογραφικό έλεγχο.

nmyzde5ed53ogje4qzcz.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...