Προς το περιεχόμενο

Αρχάριος και προβλήματα με SUSE Linux


Redeemer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Μόλις έκανα τα πρώτα δειλά βήματα στο Linux και έχω κάποια προβλήματα / απορίες. Εγκατέστησα τα SUSE Linux

Enterprise Desktop 10(gnome) και συμβαίνουν τα παρακάτω:

1) Δεν εντοπίζουν το Crypto F200 USB ADSL modem (το κλασσικό που έδινε παλιότερα η forthnet με το ADSL in a box) και συνεπώς δεν έχω σύνδεση στο Internet.

2)Δεν υποστηρίζουν την SPDIF θύρα της sound card (nforce2) παρόλο που έχει γίνει η εγκατάσταση επιτυχώς. Η αναλογική θύρα λειτουργεί κανονικά.

 

Μπορεί κανένας Guru να δώσει τα φώτα του? Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου και σε καλωσήρθες στην κοινότητα!

 

1) Με όλα τα winmodems όπως και το δικό σου είναι βαβούρα να δουλέψει. Θα σου πρότεινα να πάρεις κάποιον router και να συνδεθείς στο net μέσω ethernet. Ωστόσο με μια αναζήτηση στο google βρήκα αυτό που ίσως φανεί χρήσιμο (μπορέι να σου φανεί λίγο δύσκολο αφού τώρα άρχισες το σπορ αλλά αξίιζει να το παλέψεις). http://lists.hellug.gr/pipermail/linux-greek-users/2004-December/054479.html

 

2) Λογικά εφόσον έχει εγκατασταθεί θα δουλέψει αν ψάξεις λίγο τον sound mixer του gnome. Δεν γνωρίζω ποιον έχει γιατίκ και στο suse και στο arch που έχω τώρα έχω kde.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την έκδοση 10 ή 10.2 του Suse έχεις;

όπως είπε κ ο borror τo Linux δε τα πάει κ τόσο καλά με usb Adsl modems αλλά δε θα έχεις πρόβλημα. Στο link που έδωσε ο borror απο οτι διάβασα δύσκολα τα πράγματα..

 

Στο Suse το usb modem δεν είναι ρυθμισμένο απο default να δουλεύει με DHCP θα πρέπει να το κάνεις εσύ.

Πήγαινε: Yast > Συσκευές Δικτύου > Κάρτα δικτύου

και έκει θα σ εμφανίσει το usb modem σου όπως κ μένα.. στη συνέχεια πάτα επεξεργασία και κάνε κλικ την επιλογή Αυτόματη εγκατάσταση Διευθύνσεων (μέσω DHCP) αν δουλέψει καλός αλλιώς με το link.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαινε: Yast > Συσκευές Δικτύου > Κάρτα δικτύου

και έκει θα σ εμφανίσει το usb modem σου όπως κ μένα.. στη συνέχεια πάτα επεξεργασία και κάνε κλικ την επιλογή Αυτόματη εγκατάσταση Διευθύνσεων (μέσω DHCP)

 

 

 

Ωραίος!!! Δεν το ήξερα αυτό!!! Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...