Προς το περιεχόμενο

πού θα βρω μετατροπέα τάσης για πρίζες β.αμερικής;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Μπορεί και να μην είναι το σωστό μέρος να ρωτήσω, αλλά δε μου φάνηκε να κολλάει σε άλλο subforum. Τέλος πάντων, θα πάω Καναδά, που έχουν πρίζες 110V. Χρειάζομαι μετατροπέα, αλλά πού πουλάνε; Θα βρω εδώ ή πρέπει να περιμένω να πάω εκεί για να αγοράσω.

Άλλη ερώτηση. Κινητό, λάπτοπ, φωτογραφική κτλ. θα δουλεύουν με απλό adaptor ή χρειάζομαι κανονικό μετασχηματιστή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Καλησπέρα. Μπορεί και να μην είναι το σωστό μέρος να ρωτήσω, αλλά δε μου φάνηκε να κολλάει σε άλλο subforum. Τέλος πάντων, θα πάω Καναδά, που έχουν πρίζες 110V. Χρειάζομαι μετατροπέα, αλλά πού πουλάνε; Θα βρω εδώ ή πρέπει να περιμένω να πάω εκεί για να αγοράσω.

Άλλη ερώτηση. Κινητό, λάπτοπ, φωτογραφική κτλ. θα δουλεύουν με απλό adaptor ή χρειάζομαι κανονικό μετασχηματιστή;

 

Μάλλον πρέπει να δοκιμάσεις σε καταστήματα ηλεκτρικών ειδών (όπως το Ράδιο Κατουμά, πίσω από την Πλατεία Κλαθμώνος). Υποθέτω ότι βασικό είναι να ξέρεις τι output (σε volt) χρειάζεται η συσκευή που θα πάρεις μαζί σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμμ, τελικά δεν το πέτυχα το σωστό φόρουμ για την ερώτηση!

Ευχαριστώ, θα πάω από Κατουμά να δω. spirosta, ακόμα κι αν προσαρμόζονται, η πρίζα είναι διαφορετική, οπότε πάλι θα χρειαστώ κάτι. Το λαπτοπ είδα ότι λέει 100-240V, οπότε λογικά δε χρειάζεται μετασχηματιστή, απλώς ένα διαφορετικό βύσμα. Έτσι δεν είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμμ, τελικά δεν το πέτυχα το σωστό φόρουμ για την ερώτηση!

Ευχαριστώ, θα πάω από Κατουμά να δω. spirosta, ακόμα κι αν προσαρμόζονται, η πρίζα είναι διαφορετική, οπότε πάλι θα χρειαστώ κάτι. Το λαπτοπ είδα ότι λέει 100-240V, οπότε λογικά δε χρειάζεται μετασχηματιστή, απλώς ένα διαφορετικό βύσμα. Έτσι δεν είναι;

Ναι και εγώ αυτό εννούσα. Μετασχηματιστή το συγκεκριμένο δεν θέλει. Απλά έναν μετατροπέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...

Παιδιά έχω το ίδιο πρόβλημα, θα πάμε Αμερική με τρία κινητά και μια μπαταρία φωτογραφικής μηχανής. Πού γράφει τα volt που πρέπει να ξέρω; Πάνω στις μπαταρίες ή πάνω στους φορτιστές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω το ίδιο πρόβλημα, θα πάμε Αμερική με τρία κινητά και μια μπαταρία φωτογραφικής μηχανής. Πού γράφει τα volt που πρέπει να ξέρω; Πάνω στις μπαταρίες ή πάνω στους φορτιστές;

Πανω στον φορτιστή. Ο φορτιστής ειναι που συνδέεται στο δικτυο. Οι μπαταρίες δεν εχουν σχέση με την τάση που αντέχουν-λειτουργούν οι συσκευες σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά πήρα έναν μικρό αντάπτορα χωρίς μετασχηματιστή, κόστισε λιγότερο από 1 ευρώ. Ο ηλεκτρονικός από όπου το πήρα μου είπε ότι εφόσον οι φορτιστές μου γράφουν το κλασικό 100-240, το εύρος αυτό περιλαμβάνει την τάση των ΗΠΑ (110 νομίζω) όποτε δεν υπάρχει περίπτωση να καεί η διασκευή. Θα είμαι ΟΚ δηλαδή;

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...