Προς το περιεχόμενο

Linux!!


thanasoulis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!! Θα ήθελα να μάθω ποιο ειναι το καλύτερο λειτουρκικό των Linux για έναν υπολογιστή με επεξεργαστη στα 3,6 Pentium D με 2Gb RAM και 512ΜΒ κάρτα γραφικών. Τι μου προτείνετε να βάλω? Μπορώ να τα κατεβάσω από κάπου?? Ευχαριστώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα δεν ύπαρχει καλύτερο και χειρότερο το ίδιο είναι :)

 

Αν είσαι αρχάριος βάλε ubuntu ή kubuntu (kde)

 

Αν θέλεις να μάθεις αλλά θα δυσκολευτείς αρκετά βάλε slackware δεν στα δίνει όλα στο πιάτο και πρέπει να παιδευτείς!! και να ψαχτείς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να είμαι ειδικός πιστεύω ότι με τον υπολογιστή σου δεν θα έχεις πρόβλημα με καμία διανομή.

Ένα μικρό τεστάκι για να βρείς την κατάλληλη διανομή είναι αυτό

Τέλος θα βρεις όλες την διανομές (νομίζω όλες) εδώ

Επίσης σε Ελληνικά έχουμε αυτό

 

Όλα τα link είναι από τα παιδιά εδώ μέσα και έχουν αναφερθεί σε άλλα topic (δηλαδή δικό μου δεν είναι τίποτα :) )

 

ΥΓ: Τα Ubuntu βρήκα εγώ σαν τα πιο καλά. Δοκίμασα Kubuntu, Fedora, Suse και PC Linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα πρότεινα Suse, Fedora. Είναι καλές. Mandriva είχα δοκιμάσει την 2006 και δεν μου άρεσε καθόλου. Τώρα με τις καινούριες εκδόσεις του mandriva δεν ξέρω τι παιζει. Αν θες να ψαχτείς πολύ θα σου πρότεινα Arch linux. Αλλά είναι αρκετά παλούκι για αρχή. Και στο laptop και στο desktop αυτήν έχω και είμαι απόλυτα ευχαρηστιμένος.

 

 

 

Υ/Γ. Καλές και η U/Kubuntu αλλά δεν ξέρω γιατί. είναι οι distros που απεχθάνομαι :S. Δεν ξέρω γιατί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το θέμα με το τι προτείνουμε να βάλει ο καθένας έχει γίνει τουλάχιστον 100 φορές. Ίσως να έμπαινε ένα sticky, να τελείωνε η υπόθεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω οτί σε τέτοιου είδους ερωτήσεις είναι για να εκθέσει κανείς τις απόχεις του και απλά αυτός που ενδιαφέρεται μπορεί να διαβάσει τις απαντήσεις και να διαλέξει. Όντως πρέπει να γίνεται συζήτηση. Sorry και από μενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...