Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνήθως απαντάνε , ακόμα και αρνητικά .Αν είναι να σου απαντήσει θα σου απαντήσει !

Είναι και Σάββατο οπότε οι περισσότεροι δεν πολυασχολούνται .

Όσο για το πόσο θα πληρώσεις , θα σου πει το ποσό και θα το συμπληρώσεις στην

πληρωμή , (το paypal σου δίνει την επιλογή).

Αλλιώς κάνεις request total αφού κερδίσεις και θα συμπληρωθεί το ποσό αυτόματα .

Γι αυτό όταν ρωτάς αν στέλνει να ρωτάς μαζί και το κόστος αποστολής μην βρεθείς προ

εκπλήξεως .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδια βοηθηστε με εχω βρει κατι το οποιο το ονειρευοπμουν πολλα χρονια σε τιμ,η λουκουμι.Αλλα ειναι σε δημοπρασια.Καταρχην πως μπορω να το χτυπησω τελευταια στιγμη ?Εχει καποιο λογισμικο το εβαυ γιαυτο το πραγμα ?Επισης σε περιπτωση που δεν μου το στειλει αυτος θα χασω ολα τα χρηματα εφοσον χρησιμοποιησω paypal η αν κανω claim ειμαστε οκ ?To paypal εαν δεν εχει αυτος χρηματα απο που θατα παρει ?

 

Επισης ειναι καινουριος πολητης και εχει δωσει μονο 49 προιοντα και εχει 96% λογω μιας αρνητικηςΒλεπω οτι το paypal με καλυπτει μονο για 200$ τι ενοει με αυτο οτι εαν πχ μου στειλει ενα αδειο κουτι χανω τα υπολοιπα χρηματα ? Εχω αγχωθει μην τη πατησω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sbmaniac περίμενε μέχρι τα τελευταία 5 λεπτά και δες πού θα έχει φτάσει το ποσό και μετά ξεκίνα να χτυπάς κάνοντας πάντα refresh στην σελίδα για να βλέπεις αν σε έχει ξεπεράσει άλλος.Αν σε έχει ξεπεράσει άλλος πάλι την ίδια δουλειά ;).Κρίσιμα είναι τα τελευταία δευτερόλεπτα 20-25 και πάντα φρόντιζε το τελευταίο σου bid να μην είναι ακέραιο δλδ ..,00-...,50 αλλά 0,69-0,58-0,1 έτσι ώστε αν χτυπάς ταυτόχρονα με τους άλλους να τους "φας" με διαφορά λεπτών (του ευρώ ή της λίρας).

Τέλος αν υπάρχει πρόβλημα μην ανησυχείς το ebay σου δίνει τα λεφτά σου πίσω απλά πρέπει να περάσει κανάς μήνας για να το ελένξουν το ζήτημα.(Δεν μας ενδιαφέρει από πού θα πάρει την προμήθεια του το ebay)

Τέλος να επισημάνω κάτι από προσωπική εμπειρία...πάντα ότι αγοράζετε να φροντίζετε να σας το στέλνει ο πωλητής με "συστημένο" γιατί κυκλοφορούν πολλά λαμόγια που λένε ότι στο έστειλαν με "απλό" ενώ δεν έχουν στείλει τπτ και άντε περίμενε να αποφανθεί το ebay αν θα σου δώσει τα λεφτά σου πίσω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε με paypal θα πλησωσω νομιζω το ebay δεν εχει καμια σχεση.Ενοω να κανω claim.

Επισης κατι αλλο ο πωλητης μου ειπε οτι δεν ξερει ποσο ειναι το κοστος για ελλαδα αλλα θα το αναλαβει εκεινος....ειναι δυνατον ? Royal Mail 1st Class Recorded H εννωει οτι θα ανλαβει τυχον extra κοστος απο αυτο που θα πληρωσω και ειναι 20 λιρες σαν μεταφορικα που εχει για uk ?Μυριζομαι λαμογια αλλα θα σκασω αν δεν το παρω και εφοσον δεν παιζει να χασω τα χρηματα μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια βοηθηστε με εχω βρει κατι το οποιο το ονειρευοπμουν πολλα χρονια σε τιμ,η λουκουμι.Αλλα ειναι σε δημοπρασια.Καταρχην πως μπορω να το χτυπησω τελευταια στιγμη ?Εχει καποιο λογισμικο το εβαυ γιαυτο το πραγμα ?Επισης σε περιπτωση που δεν μου το στειλει αυτος θα χασω ολα τα χρηματα εφοσον χρησιμοποιησω paypal η αν κανω claim ειμαστε οκ ?To paypal εαν δεν εχει αυτος χρηματα απο που θατα παρει ?

 

Επισης ειναι καινουριος πολητης και εχει δωσει μονο 49 προιοντα και εχει 96% λογω μιας αρνητικηςΒλεπω οτι το paypal με καλυπτει μονο για 200$ τι ενοει με αυτο οτι εαν πχ μου στειλει ενα αδειο κουτι χανω τα υπολοιπα χρηματα ? Εχω αγχωθει μην τη πατησω

Δε καταλαβαινω γιατι σωνει και καλα θελεις να το χτυπησεις τελευταια στιγμη. Αυτη τη σκεψη μπορει αλλωστε να τη κανουν και καποιοι αλλοι, και τη τελευταια στιγμη να γινει χαμος και να μη προλαβεις να καλυψεις καποιον αλλο. Μια καλα τακτικη ειναι να βαλεις απο τωρα το μαξιμουμ ποσο που εισαι διατεθιμενος να δωσεις και αν το παρεις εχει καλως, αν οχι δε μπορω να πιστεψω οτι ειναι ο μοναδικος πωλητης που πουλαει αυτο που σ ενδιαφερει. Ψαξε να βρεις καποιον αλλο. Εαν δινει paypal protection $200 τοτε εισαι καλυμμενος για αυτο το ποσον αν κατι παει στραβα. Αν αυτο που θελεις ν αγορασεις κανει παραπανω, υπαρχει ενδεχομενο να χασεις τη διαφορα, παλι εαν κατι παει στραβα. Τελος σχετικα με τα εξοδα αποστολης, οι καλοι λογαριασμοι κανουν τους καλους φιλους και τις καλες συναλλαγες. Θα πρεπει να αναφερει ξεκαθαρα ποσα ειναι τα εξοδα αποστολης και με τι ταχυδρομικη υπηρεσια το στελνει. Προσωπικα θα προτιμουσα καποιον αλλο πωλητη με πανω απο 500 feedback και ποσοστο θετικων 99,3 % και πανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα δεν θα το παρω διοτι ειναι ρισκο.Επισης για πρωτη φορα εκανα dispute και το θεμα ελειξε και ο πωλητης μου εδωσε πισω τα χρηματα αλλα δεν βλεπω χρηματα στο παυπαλ!!!! ουτε στο money received history.Λετε να μπηκανκατευθειαν στην καρτα ?Γενικα επειδη ειναι χρεωστικη παντα βλεπω 0 χρηματα οσα και αν εχω στην καρτα.Για πειτε ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά άνοιξα claim στo paypal για το θέμα μου με το pixmania και την κατεστραμένη 24" viewsonic.Σήμερα μου ήρθε απάντηση απο το paypal ότι o seller θα κάνει full refund αφού του επιστρέψω το προίόν σε "original condition"(δεν φαντάζομαι να πουν στην παραλαβή ότι την έσπασα εγώ-θα μου πεις τώρα γιατί έκανα το claim? :P ).Για να μου παρέχει όμως προτασία το paypal πρέπει να τους δώσω tracking number της φόρτωσης, κάτι που ανεβάζει το κόστος μεταφορικών.Έχετε να προτέινετε κανά φθηνό μεταφορέα που να παρέχει tracking number? Μέχρι τώρα ο φθηνότερος που βρήκα είναι acs με 82?.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράγγειλα κάτι από ebay και μου έστειλε mail (στο οποίο λέει please do not reply) σήμερα ο πωλητής ότι το έστειλε κλπ όλα καλά και μου λέει στο τέλος: Once your item arrives in satisfactory condition, please leave feedback for us as we have already left feedback for you. Το θέμα είναι όμως ότι δεν μου έχει αφήσει κάποιο feedback. Εμένα ποιά είναι η θέση μου τώρα; Όταν έρθει το αντικείμενο του αφήνω θετικό feedback και τέρμα ή του ζητάω να μου αφήσει κι αυτός ή μήπως έχει αφήσει κάποιο feedback και δεν έχει έρθει ακόμα; Είμαι καινούργιος στο ebay και δεν ξέρω τι γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράγγειλα κάτι από ebay και μου έστειλε mail (στο οποίο λέει please do not reply) σήμερα ο πωλητής ότι το έστειλε κλπ όλα καλά και μου λέει στο τέλος: Once your item arrives in satisfactory condition, please leave feedback for us as we have already left feedback for you. Το θέμα είναι όμως ότι δεν μου έχει αφήσει κάποιο feedback. Εμένα ποιά είναι η θέση μου τώρα; Όταν έρθει το αντικείμενο του αφήνω θετικό feedback και τέρμα ή του ζητάω να μου αφήσει κι αυτός ή μήπως έχει αφήσει κάποιο feedback και δεν έχει έρθει ακόμα; Είμαι καινούργιος στο ebay και δεν ξέρω τι γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις.

 

Το email που σου ήρθε είναι προφανώς αυτοματοποιημένο γι αυτο σου λέει και να μην απαντησεις.Το πιθανότερο ειναι να μη σου αφήσει feedback πριν του αφήσεις εσύ.Εσύ αφού παραλάβεις πράξε ανάλογα με το πόσο ευχαριστημένος είσαι από την όλη διαδικασία.Το feedback έρχεται αμέσως-δεν είναι γράμμα να αργεί να φτάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι όμως ότι δεν μου έχει αφήσει κάποιο feedback.... ή μήπως έχει αφήσει κάποιο feedback και δεν έχει έρθει ακόμα;

Ρε φιλε νασαι καλα, χωρις παρεξηγηση, ενα τεταρτο τωρα δε μπορω να σταματησω τα γελια. Απο που περιμενεις να ερθει το feedback που ρωτας μηπως δεν εχει ερθει ακομα? Ok να σοβαρευτουμε τωρα, το feedback ειναι η αξιολογηση που κανει ο αγοραστης στο πωλητη και αντιστροφα, αν εμειναν ευχαριστημενοι γενικα απο τη συναλλαγη. Αυτο γραφεται συνηθως αφου η συναλλαγη εχει ολοκληρωθει και εμφανιζεται σαν αριθμος διπλα απο το ψευδωνυμο σου. Μερικοι πωλητες το αφηνουν αμεσως μετα τη πληρωμη, και μαλλον κατι τετοιο εκανε και ο δικος σου. Εσυ θα περιμενεις να παραλαβεις το αντικειμενο που αγορασες και μετα θα το αφησεις. Διαβασε στη κεντρικη σελιδα του ebay κατω αριστερα γραφει για τα feedback

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλησπερα,ενδιαφερομαι να παραγγειλω αυτη την εμφανιση

http://item.express.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ExpressItem&item=320199084873&ssPageName=ADME:X:AAQ:US:1123

πιστευετε οτι θα εχω προβλημα στο τελωνειο?

ο seller με ρωταει αν η usps priority κανει deliver στην ελλαδα,κανει?

επισης εμενα πως θα μου ερθει το πακετο?μεσω ελτα?

ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλησπερα,ενδιαφερομαι να παραγγειλω αυτη την εμφανιση

http://item.express.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ExpressItem&item=320199084873&ssPageName=ADME:X:AAQ:US:1123

πιστευετε οτι θα εχω προβλημα στο τελωνειο?

ο seller με ρωταει αν η usps priority κανει deliver στην ελλαδα,κανει?

επισης εμενα πως θα μου ερθει το πακετο?μεσω ελτα?

ευχαριστω.

1)Δε θα εχεις καποιο προβλημα. 2)Κανει delivery.3) Μεσω ΕΛΤΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...