Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορεί να γράψει κάποιος το site? Αν και νομίζω ότι έχει ξαναγραφτεί αλλά δεν το βρίσκω :-(:-(:-(

 

 

Μπορεί κάποιον να βοηθήσει, διάβασα το μισό post :devil::devil::devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλημέρα παιδιά,

παρήγγειλα ένα τηλέφωνο αξίας 700$ από έναν πωλητή στον καναδά, μου έδωσε tracking number και είδα ότι το τηλέφωνο στάλθηκε από κίνα (εκεί είναι οι αποθήκες του μάλλον). έχω δηλώσει αξία δέματος 30$ και τη σημείωση gift. υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να το ανοίξει το τελωνείο και να μου ζητήσει φόρο; θα πρέπει πριν ψωνίσουμε να ρωτάμε πάντα από που θα στείλει το πακέτο ο πωλητής για να μην έχουμε τέτοια;

ευχαριστώ προκαταβολικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιον να βοηθήσει, διάβασα το μισό post :devil::devil::devil:

 

Τελικά το βρήκα http://www.myus.com Μπορείς να παραγγείλεις από Αμερική κάτι και αναλαμβάνουν αυτοί μετά να το στείλουν Ελλάδα. Αν ξέρει κάποιος και κάποιο άλλο να το γράψει γιατί νομίζω είναι λιγάκι ακριβό ;);)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω γινει μελος, αλλα δεν την εχω χρησιμοποιησει ακομα, γιατι πρεπει να στειλω κατι ενυπογραφες εξουσιοδοτησεις με ταχυδρομειο κ δεν εχω προλαβει ακομα...

Υπαρχουν αρκετες ακομα παντως, αν ψαξεις για us mail forward θα βρεις αρκετες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στειλε και email στο [email protected] θα σε εξυπηρετησουν. Παλαιοτερα ειχε γινει κατι παρομοιο με εσενα με εναν απο Honk Kong τους εστειλα attachment στο παραπανω mail της ALPHA BANK και τελικα δεν χρεωθηκα. Την κινηση την ειχα κανει και αυτην copy - paste απο το web-banking της ALPHA γιατι το χαρτι θα αργουσε να ερθει.

 

Ηρθε ο λογαριασμος σημερα, αλλα εχω μια ερωτηση...

Αν σκαναρω το χαρτι κ στειλω μηνυμα με το θεμα στο παραπανω email αρκει, εσυ αυτο μονο ειχες κανει?

Η πρεπει να ψαξω να βρω κ φαξ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα παιδιά,

παρήγγειλα ένα τηλέφωνο αξίας 700$ από έναν πωλητή στον καναδά, μου έδωσε tracking number και είδα ότι το τηλέφωνο στάλθηκε από κίνα (εκεί είναι οι αποθήκες του μάλλον). έχω δηλώσει αξία δέματος 30$ και τη σημείωση gift. υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να το ανοίξει το τελωνείο και να μου ζητήσει φόρο; θα πρέπει πριν ψωνίσουμε να ρωτάμε πάντα από που θα στείλει το πακέτο ο πωλητής για να μην έχουμε τέτοια;

ευχαριστώ προκαταβολικά

 

εξαρτάται από το μέγεθος και το βάρος το αν θα το ανοίξουν (ε και τον παράγοντα τύχη).

 

Το από που στέλνετε το προϊόν συνήθως αναφέρεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως κοιτάνε δέματα από 70-80 ευρώ και πάνω, καθώς και την περιγραφή του αντικειμένου, αν θεωρήσουν ότι είναι κάτι εξεζητημένο τεχνολογικά. Από εκεί και πέρα είναι θέμα τύχης. Ένας φίλος αγόρασε από Αμερική μια οθόνη για φορητό και τον τσίμπησαν, μετά μιλάμε για μεγάλη ταλαιπωρία. Πήγαμε στο αεροδρόμιο να πάρουμε χαρτί από την μεταφορική, μετά τελωνείο, μετά στα κεντρικά να πληρώσουμε και μετά αποθήκη τελωνείου την οποία πληρώνεις. Σύνολο πάνω από 120 ευρώ. Αλλά για να το αποφυγής άλλο αυτό ζητάς από την μεταφορική να το εκτελωνίσει για εσένα και αν το στείλει σπίτι με επιβάρυνση γύρω στα 40 ευρώ.

Αν το δέμα πάει μέσω ελτά μας είπαν ο έλεγχος δεμάτων είναι ποιο χαλαρός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά δύο ερωτησούλες:

Είναι δυνατόν μια μπαταρία για τηλέφωνο ΝΟΚΙΑ να τη βρίσκω εδώ, πάνω από 35 ευρώ και στο ebay να κάνει μόνο 5,99 λίρες;

Ρίξτε μια ματιά και πείτε αν παίζει καμιά απάτη: http://cgi.ebay.co.uk/Nokia-battery-BP-6MT-BP6MT-charger-for-E51-N81-N82_W0QQitemZ180213521714QQihZ008QQcategoryZ20365QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem γιατί εγώ μόνο μια φορά έχω παραγγείλει από ebay και δεν τα ξέρω τα κόλπα...

Τώρα αν όντως είναι μια χαρά η μπαταρία και την παραγγείλω, λέει 3,99 λίρες έξοδα, πέρα από αυτά πληρώνω και τίποτα άλλο; Περνάει τελωνείο ή υπάρχει τίποτα άλλο που πρέπει να ξέρω ότι θα περάσει ή ότινάναι; Γιατί λέει από Χονγκ Κονγκ και με προβληματίζει....

Όποιος μπορεί ας με βοηθήσει παρακαλώ γιατί είμαι νέος σε αυτά, μην την πατήσω.

Εγώ βασικά χρειάζομαι μια μπαταρία BP-6MT για το ΝΟΚΙΑ Ε51 που έχω, αν θέλει κάποιος να μου προτείνει κάποια άλλη από το ebay, πέρα από αυτή που έδωσα εγώ, ευχαρίστως να μου πει για να μην κάθομαι να ψάχνω ποιά είναι η καλύτερη κλπ... (Αλήθεια, αυτές είναι αυθεντικές;; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσοι βαθμολόγησαν αρνητικά το συγκεκριμενο πωλητή λένε οτι δεν απανταει στα mails για να τους λύσει το πρόβλημα τους.Τέτοιοι πωλητές είναι ανεπίτρεπτοι.Αν μια στις 100 σου τύχει κάτι στραβο θα ξέρεις οτι θα έχεις χάσει τα λεφτά σου.

Γνώμη μου απέφυγέ τον-μακριά.

 

Υ.Γ. Το πιθανότερο ειναι να είναι φθηνές απομιμήσεις οι μπαταρίες του-βλέπε κινέζικα προιόντα.Μην ξεχνάς οτι η φθήνια τρώει τον παρά.Αγόρασε μια και καλή μια αυθεντική μπαταρία και άσε τα πειράματα.Φιλικά πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

rallis ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή, πραγματικά το χρειάζομαι.

Μπορω να βρω από το ebay τη συγκεκριμένη μπαταρία σε αυθεντική; π.χ. έχω βρει και αυτή: http://cgi.ebay.co.uk/Genuine-Nokia-BP-6MT-Battery-for-N81-N81-8GB-N82-E51_W0QQitemZ350023377635QQihZ022QQcategoryZ20365QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem λέει αυθεντική, αλλά είναι;

 

EDIT: Στη συγκεκριμένη λέει postage cost: not specified. Και πως θα ξέρω εγώ πόσα είναι τα ταχυδρομικά έξοδα; Και προπάντων, πως θα τα πληρώσω από τη στιγμή που πληρώνω με PayPal; Θέλω να πω, αν την παραγγείλω τώρα και πληρώσω μέσω PayPal δε θα με χρεώσει και έξοδα; Πως θα γίνει;

Αν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει ρε παιδιά, τουλάχιστον σε αυτά που αφορούν τα ταχυδρομικά έξοδα που λέει not specified, μιας και για να την πάω πρέπει να την παραγγείλω μέχρι αύριο το μεσημέρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Του έχω στείλει εδώ και δύο ώρες αλλά δεν έχει απαντήσει ακόμα. Αλλά ακόμα και να μου πει ότι στέλνει στην Ελλάδα, δε θα πρέπει κάπου να είναι τα ταχυδρομικά έξοδα για να πληρωθούν κι αυτά με PayPal?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...