Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μην γίνεις μέλος στο ιταλικό-αλλά γράψου στο αγγλικό και χρησιμοποίησε το username σου όλα τα ebay!!!

 

Η ακόμα καλύτερα στο Ιρλανδικό ebay.ie που έχει και τις τιμές σε ευρώ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

παιδια ποιο ειναι καλιτερο ebay για τιμες? το γερμανικο? και ακομη αν κερδισεις σε μια δημοπρασια ακομα και αν ειναι σχεδον τζαμπα ο αλλος το στελνει? η τον πληρωνεις τζαμπα? δηλαδη καλιτερα πριν τον πληρωσεις να περιμενεις μινιμα του? εγω που εχω 0 αξιολογησεις θα μου στηλουν αυτο που θελω να παρω(κατι ακουστικα) η θα μου στηλουν τιποτα μαιμου και αντε βρες το δικιο σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

 

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση , επειδή σκέφτομαι να κάνω άλλη μια αγορά.

Τι πιθανότητες έχω να λάβω ένα δέμα(περίπου όσο και το προηγούμενο σε διαστάσεις & μέγεθος) από USA;

 

Απ' ό,τι διάβασα πρέπει να ζητήσω στον πωλητή να ορίσει την τιμή του δέματος κάτω από 40δολλάρια, και να το στείλει ως gift.

 

 

Είμαι ένα βήμα πριν την αγορά , και όσον αφορά τα έξοδα , είναι 37$ , και θα το στείλει σε ένα "flat rate box".

Να προχωρήσω στην αγορά ή όχι (ο πωλητής έχει 100% 540rating);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεσα απο το στο My ebay οταν εχεις κανει buy out ενα αντικειμενο και το εχεις πληρωσει που μπορεις να δεις αν εχει γινει shiped, υπαρχει πουθενα να φενεται (δηλαδη ο πωλητης να παταει οτι το εχει στηλει και σε εκεινο το σημειο να φενεται ως κατασταση shiping)

 

Ροταω γιατι αγορασα εναν φορτιστι απο το γερμανικο ebay, πληρωσα και εστηλα μηνυμα στον πωλητη (30000 πωλησης) αν ολα οκ με την αποστολη και δεν με απαντησε εδω και 3 μερες.

 

Προσεξα κατι αλλα δεν ξερω αν ειναι αυτο, στο Buying Reminders κατω απο το εικονιδιο Buy Out (στο αντικειμενο που αγορασες) λεει shiping (Αυτο το λεει αμεσως μετα την πληρωμη που κανεις ή το βαζει ο πωλητης και φενεται εκει οτι εχει σταλει οταν αυτος το γραψει (οτι απεσταλη) ?)

 

Ελπιζω να καταλαβατε τι ενοω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

myebay->το αντικείμενο που κέρδισες->View order details

:-)

 

Ναι αυτο το ηξερα αλλα εκει σε μια παραγελεια που ειχα παρει, ειχε γραφτει η ημερομινια που εγινε ship ενω σε αλλη οχι.

 

Σε αυτο που περιμενω τωρα απο γερμανια λεει στο Shiping "Unversicherter Versand" νομιζω το ιδιο ελεγε και ακριβως μετα την πληρωμη χωρις να αλαξει κατι (Δεν ειμαι σιγουρος ομως)

 

Κατι αλλο που να δηλωνει οτι εχει αποσταλη το αντικειμενο (Οπως αυτο που αναφερα κατω απο το εικονιδιο Buy Out ?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

Εϊναι εύκολο να μου θυμήσει κάποιος καμια εταιρία απο αυτες που αναλαμβάνουν να σου στείλουν items που ο seller στέλνει μόνο Αμερική;;

 

Αν έχει χρησιμοποιήσει κάποιος τέτοια εταιρία, ακόμα καλύτερα για να με ενημερώσει και για αξιοπιστία-κόστος!

 

Ευχαριστώ!!

 

Μπορεί να γράψει κάποιος το site? Αν και νομίζω ότι έχει ξαναγραφτεί αλλά δεν το βρίσκω :-(:-(:-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλω να ξεκινήσω να πουλάω αντικείμενα

και εχω καποιες απορίες

 

1)αν καταχωρήσω ενα αντικειμενο σε ενα Ebay μπαίνει αυτόματα σε όλα τα άλλα

 

2) πως ανοίγεις μαγαζί?

 

3)τι προμήθεια παίρνει η paypal και η Ebay?

 

4)με τι ταχυδρομείο το στέλνω?πως δηλαδή ονομάζετε στα αγγλικά?

Θελω να προσφέρω και Trucking number

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να γράψει κάποιος το site? Αν και νομίζω ότι έχει ξαναγραφτεί αλλά δεν το βρίσκω :-(:-(:-(

 

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο site, πάντως ένας φίλος μου απο Αμερική αναλαμβάνει να το κάνει αυτό. Όσες φορές το έκανα με αυτό τον τρόπο σε δικά μου δέματα, δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα. Αν θέλεις λοιπόν μπορώ να τον ρωτήσω...:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sos παιδιά.Όπως είχα γράψει μερικά posts πιο πριν, παρέλαβα πριν 10 μέρες μια οθόνη τελείως κατεστραμένη που είχα κερδίσει σε δημοπρασία του pixmania.Τους έχω στείλει επαναλλημένα mail και το μόνο που μου απαντάνε είναι ότι διερευνάνε το θέμα με την acs χωρίς καμιά περαιτέρω ενημέρωση για το τι θα γίνει.Μου φένεται πως πάνε να την κάνουν σούπα την δουλειά διότι τι σκ@τα διερευνάνε τόσες μέρες , αφού η οθόνη είναι ακόμα στα χέρια μου. 'Εχω μιλήσει και με το ελληνικό τμήμα του pixmania αλλά δεν φένεται να μπορούν να βοηθήσουν.Τι να κάνω? Να τους τραβήξω ένα dispute? Αρχικά και λόγω του feedback νόμιζα ότι είχα να κάνω με ένα αξιόπιστο μαγαζί αλλά αμφιβάλω πλέον.

Παραθέτω τμήμα του αρχικού post που είχα κάνει :

 

Παρέλαβα σήμερα μια 24" viewsonic που είχα κερδίσει σε δημοπρασία του pixmania Γαλλίας.Εξ' αρχής είδα ότι η κούτα είχε μια τρύπα-σκίσιμο στην μέση ....Υπόψιν ότι δεν μου ζητήθηκε να υπογράψω τίποτα κατα την παραλαβή. Βγάζοντας την οθόνη φάνηκε ξεκάθαρα πως το panel είναι κατακρεουργημένο...:mad: Υπάρχει crash point στην μέση το οποίο εξαπλώνεται σαν σχήμα "κεραυνού" σε όλο το panel....:shock:

Σύμφωνα με τους όρους , το προϊόν είναι ασφαλισμένο στην αξία αγοράς του ,οπότε δεν έχω πρόβλημα(ανεξάρτητα αν οι μαλ... το έστειλαν ανασφάλιστο με acs flat rate ).Τους έστειλα mail ρωτώντας τις επόμενες διαδικασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sos παιδιά.Όπως είχα γράψει μερικά posts πιο πριν, παρέλαβα πριν 10 μέρες μια οθόνη τελείως κατεστραμένη που είχα κερδίσει σε δημοπρασία του pixmania.Τους έχω στείλει επαναλλημένα mail και το μόνο που μου απαντάνε είναι ότι διερευνάνε το θέμα με την acs χωρίς καμιά περαιτέρω ενημέρωση για το τι θα γίνει.Μου φένεται πως πάνε να την κάνουν σούπα την δουλειά διότι τι σκ@τα διερευνάνε τόσες μέρες , αφού η οθόνη είναι ακόμα στα χέρια μου. 'Εχω μιλήσει και με το ελληνικό τμήμα του pixmania αλλά δεν φένεται να μπορούν να βοηθήσουν.Τι να κάνω? Να τους τραβήξω ένα dispute? Αρχικά και λόγω του feedback νόμιζα ότι είχα να κάνω με ένα αξιόπιστο μαγαζί αλλά αμφιβάλω πλέον.

Παραθέτω τμήμα του αρχικού post που είχα κάνει :

 

Ας κάνουμε λίγο μια ανασκόπηση με ημερομηνίες. Πότε έγινε η αγορά, πότε η παραλαβή, πότε έστειλεσ μήνυμα και πότε σου απάντησαν..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλω να ξεκινήσω να πουλάω αντικείμενα

και εχω καποιες απορίες

 

1)αν καταχωρήσω ενα αντικειμενο σε ενα Ebay μπαίνει αυτόματα σε όλα τα άλλα

 

2) πως ανοίγεις μαγαζί?

 

3)τι προμήθεια παίρνει η paypal και η Ebay?

 

4)με τι ταχυδρομείο το στέλνω?πως δηλαδή ονομάζετε στα αγγλικά?

Θελω να προσφέρω και Trucking number

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@spilia double posts suck.

 

1. ναι

2. διάβασε λίγο ebay help

3. βλέπε 2

4. μπορείς να στέλνεις με ΕΛΤΑ και μπορείς να το βαφτίσεις όπως θέλεις εσύ. Αν είναι συστημένο, τότε έχεις και tracking number που βέβαια δεν σου παρέχει και πολλές λεπτομέρειες (made in Greece)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας κάνουμε λίγο μια ανασκόπηση με ημερομηνίες. Πότε έγινε η αγορά, πότε η παραλαβή, πότε έστειλεσ μήνυμα και πότε σου απάντησαν..?

 

12/1/08 Κλείσιμο δημοπρασίας

26/1/08 Παράδοση κατεστραμένης οθόνης απο acs.Δεν ζητήθηκε παραλαβή.Φεύγει το πρώτο mail για pixmania.

29/1/08 Απάντηση απο pixmania ότι διερευνάνε το θέμα με την acs.

 

Απο τότε τους έστειλα άλλες 2 φορές και δεν έχω λάβει απάντηση.Αναρωτιέμαι τι διερευνάνε χωρίς το προϊόν στα χέρια τους.Επικοινώνησα και με acs και μου είπανε άμα θέλω να τους πάω την οθόνη να την στείλουν πίσω.Δεν θέλω όμως να ενεργήσω δίχως οδηγία απο τον αποστολέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mellodos, φίλε προτείνω να στείλεις ακόμα ένα μήνυμα άμεσα. Αυτή τη φορά να είναι αυστηρό και προειδοποιητικό ότι αν δεν πάρεις κάποια απάντηση ώς την Παρασκευή 8-Φεβ, θα ανοίξεις dispute στο PayPal.

 

Στο μήνυμά σου σημείωσε ότι θα προτιμούσες να τελειώσει η ιστορία με μεταξύ σας συνεννόηση παρά με dispute.

 

Ενημέρωνέ μας σχετικά με την ιστορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...