Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν είναι λίγο απάτη όταν υπάρχει μια χαμηλή τιμή στο ebay αλλά βάζουν πχ 30 ευρώ μεταφορικά; Αποκλείεται να είναι τόσα τα μεταφορικά, απλά το κάνουν για να αγοράσεις από αυτούς. Βλέπεις την χαμηλή τιμή, μπαίνεις και μετά ξενερώνεις όταν βλέπεις το συνολικό που πρέπει να πληρώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ να κερδίσω σε δημοπρασία και δεν μπορώ. Τι είναι αυτό με τα outbid αμέσως μόλις βάλω μια τιμή; Πότε πρόλαβαν και με έκαναν outbid σε ένα δευτερόλεπτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ να κερδίσω σε δημοπρασία και δεν μπορώ. Τι είναι αυτό με τα outbid αμέσως μόλις βάλω μια τιμή; Πότε πρόλαβαν και με έκαναν outbid σε ένα δευτερόλεπτο;

Οι πωλητές εχουν ενα σκριπτ που μετα την προσφορά σου ανεβάζουν μόνα τους την τιμή μέχρι να πάει εκει που επιθυμούν, μετα σε αφήνουν να παίξεις με τους υπόλοιπους αγοραστές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ να κερδίσω σε δημοπρασία και δεν μπορώ. Τι είναι αυτό με τα outbid αμέσως μόλις βάλω μια τιμή; Πότε πρόλαβαν και με έκαναν outbid σε ένα δευτερόλεπτο;

 

 

καποιος αλλο αγοραστης εχει βαλει μεγιστη τιμη.

 

δηλαδη εγω βαζω 10 ευρω. μεχρι να πονταρεις εσυ ανω των 10 ευρω συνεχεια θα σε κανει outbid γιατι μπαινει αμεσως η δικη μου προσφορα.

 

ουσιαστικα με το maximum bid κλειδωνω το αντικειμενο μεχρι την τιμη που εχω βαλει maximum

Οι πωλητές εχουν ενα σκριπτ που μετα την προσφορά σου ανεβάζουν μόνα τους την τιμή μέχρι να πάει εκει που επιθυμούν, μετα σε αφήνουν να παίξεις με τους υπόλοιπους αγοραστές

 

 

 

δεν παιζει αυτο. ειναι και παρανομο. γινεται αυτο που εγραψα απο πανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πωλητές εχουν ενα σκριπτ που μετα την προσφορά σου ανεβάζουν μόνα τους την τιμή μέχρι να πάει εκει που επιθυμούν, μετα σε αφήνουν να παίξεις με τους υπόλοιπους αγοραστές

 

Δεν γίνεται έτσι όπως άλλωστε σου λέει και ο farcry γιατί θα ρίσκαρε να κατακυρωθεί στον ίδιο τον πωλητή. Υπάρχει τρόπος (reserve price λέγεται) για να θέσει ο πωλητής μια ελάχιστη αποδεκτή τιμή στην οποία θέλει να πουλήσει το αντικείμενο.

Maximum bid είναι αυτό που είδε ο μπιπ μπιπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πωλητές εχουν ενα σκριπτ που μετα την προσφορά σου ανεβάζουν μόνα τους την τιμή μέχρι να πάει εκει που επιθυμούν, μετα σε αφήνουν να παίξεις με τους υπόλοιπους αγοραστές

Εντάξει μας δουλεύουν;; είχα φτάσει στην δημοπρασία στα τελευταία 10 δευτερόλεπτα και βάζω μια τιμή και στα καπάκια χάνω. Δηλαδή ο πωλητής το πούλησε στον εαυτό του τελικά;

Δεν γίνεται έτσι όπως άλλωστε σου λέει και ο farcry γιατί θα ρίσκαρε να κατακυρωθεί στον ίδιο τον πωλητή. Υπάρχει τρόπος (reserve price λέγεται) για να θέσει ο πωλητής μια ελάχιστη αποδεκτή τιμή στην οποία θέλει να πουλήσει το αντικείμενο.

Maximum bid είναι αυτό που είδε ο μπιπ μπιπ.

Και γιατί να μην μπορώ να δω αυτή την μέγιστη τιμή και πρέπει να χάνω πάντα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει μας δουλεύουν;; είχα φτάσει στην δημοπρασία στα τελευταία 10 δευτερόλεπτα και βάζω μια τιμή και στα καπάκια χάνω. Δηλαδή ο πωλητής το πούλησε στον εαυτό του τελικά;

Και γιατί να μην μπορώ να δω αυτή την μέγιστη τιμή και πρέπει να χάνω πάντα;

Στα τελευταία 5-10" παίζονται οι δημοπρασίες, εκείνη την ωρα πρέπει (κατά την δική σου εκτίμηση) να βάλεις το ποσό που εχεις σας τελικό και να το αφήσεις, αν παρασυρθείς και το ανεβάζεις συνέχεια μπορεί να βγεις εκτος προϋπολογισμού.

 

Αν θελεις να παίξεις στα γρήγορα μπορείς να εχεις ανοιχτεί την δημοπρασία σε 5-10 tab και να ποντάρεις αβέρτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει μας δουλεύουν;; είχα φτάσει στην δημοπρασία στα τελευταία 10 δευτερόλεπτα και βάζω μια τιμή και στα καπάκια χάνω. Δηλαδή ο πωλητής το πούλησε στον εαυτό του τελικά;

Και γιατί να μην μπορώ να δω αυτή την μέγιστη τιμή και πρέπει να χάνω πάντα;

 

Εάν μπορούσες να ξέρεις τη μέγιστη τιμή που έχει βάλει άλλος πλειοδότης ποιο θα ήταν το νόημα της δημοπρασίας, αφού θα μπορούσε να βλέπει τη δική σου;

 

Πρέπει να παρακολουθήσεις μερικές δημοπρασίες για να μάθεις τα βασικά και μετά να αρχίσεις πραγματικές συμμετοχές και χτυπήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί πχ εγώ βλέπω την τιμή 50 ευρώ, αρχίζω στα τελευταία δευτερόλεπτα να βάζω 51,52 κ.ο.κ.

Ο άλλος μπορεί να έχει βάλει τελική τιμή 80 ευρώ. Εγώ πώς θα το ξέρω ότι έχει βάλει τιμή με τόση μεγάλη διαφορά από την αρχική;

Πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί μένει κρυφό αυτό. Στις δημοπρασίες ξέρω ότι γνωστοποιείται μια τιμή και ο καθένας άμα θέλει δίνει περισσότερα. Δεν μαντεύουνε.


Πχ χτες ήθελα απελπισμένα να πάρω κάτι που είχε 7 ευρώ και τελευταία στιγμή ποντάρω 10. Ε ο άλλος είχε ήδη βάλει 11 ευρώ και το έχασα.

Εγώ πώς μπορώ να βάλω μια μέγιστη κρυφή τιμή; (πολύ ύπουλο μου φαίνεται αυτό). Με το increase max bid;

 

Ουσιαστικά είναι θέμα τύχης και όχι χρημάτων. Γιατί πχ το κέρδισε αυτός που έδωσε τα 11 ευρώ. Αλλά εγώ θα έδινα και 15 ευρώ για να το πάρω. Οπότε έχασε ο πωλητής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^

Δεν το ξέρεις, για αυτό σου είπα "πρέπει (κατά την δική σου εκτίμηση) να βάλεις το ποσό που εχεις σας τελικό"

 

Αν θέλεις να το παίξεις και σε αυτο σου ειπα τι να κάνεις "μπορείς να εχεις ανοιχτεί την δημοπρασία σε 5-10 tab και να ποντάρεις αβέρτα" μέχρι να δεχτει την προσφορά σου, αν είσαι τυχερός και είσαι και ο τελευταίος, κέρδισες !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουσιαστικά είναι θέμα τύχης και όχι χρημάτων. Γιατί πχ το κέρδισε αυτός που έδωσε τα 11 ευρώ. Αλλά εγώ θα έδινα και 15 ευρώ για να το πάρω. Οπότε έχασε ο πωλητής.

 

Ας έβαζες λοιπόν 15€ maximum bid. Δεν σου φταίει κανείς. Έτσι λειτουργεί το σύστημα και στις κανονικές δημοπρασίες. Όταν λαμβάνεις μέρος σε κάποια, σκέφτεσαι το μέγιστο ποσό που είσαι διατεθειμένος/ικανός να πληρώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολλες φορες θα δεις πως με τις δημοπρασιες αντικειμενα πωλουνται παραπανω απο τιμες αγορασε το τωρα.

 

οποτε πρωτα κανεις ερευνα αγορας, βλεπεις σε τι τιμες παιζουν τα αγορασε το τωρα, και πονταρεις στις δημοπρασιες μικροτερο ποσο προφανως, οσο θελεις εσυ, ως μεγιστο ή βαζεις το μεγιστο το τελευταιο λεπτο πριν κλεισει, για να αποφυγεις την περιπτωση να μαθει ο αλλος τη μεγιστη τιμη σου και να μπει η δικη σου.

 

γιατι στο τελευταιο λεπτο ή στα τελευταια 30 δευτερα δεν προλαβαινει ο αλλος να κανει συνεχη πονταρισματα για να σε ξεπερασει.

 

αυτος ειναι ο σωστος τροπος αντιμετωπισης της δημοπρασιας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για τις συμβουλές


Και τώρα τι είναι αυτό: May not ship to Greece

Αν εγώ ποντάρω στο προιόν τι θα γίνει. Δεν θα μου το στείλει;


Πως βάζω μια μέγιστη τιμή τώρα χωρίς να ξέρουν οι άλλοι ποια έχω βάλει

post-376748-0-71474100-1489249417_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...