Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγορασα κατι μικρης αξιας (10 ευρω) και ο πωλητης δεν εχει ebay, ζηταει αποστολη χρηματων μεσω τραπεζης.Το προιον εχει ηδη φυγει απο Γερμανια και ο πωλητης εχει 100% feedback. Η απορια ειναι οταν παω να στειλω χρηματα μεσω ebanking ζηταει αιτιολογια.Τι να διαλεξω?Και ποια απο τις 2 βασικες επιλογες? "χρηση του μηνιαιου οριου 1.000 ευρω η "χρηση ελευθερων κεφαλαιων"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αγορασα κατι μικρης αξιας (10 ευρω) και ο πωλητης δεν εχει ebay, ζηταει αποστολη χρηματων μεσω τραπεζης.Το προιον εχει ηδη φυγει απο Γερμανια και ο πωλητης εχει 100% feedback. Η απορια ειναι οταν παω να στειλω χρηματα μεσω ebanking ζηταει αιτιολογια.Τι να διαλεξω?Και ποια απο τις 2 βασικες επιλογες? "χρηση του μηνιαιου οριου 1.000 ευρω η "χρηση ελευθερων κεφαλαιων"?

 

Όποιο νομίζεις. Απλά το 2ο δεν πρόκειται να σου δουλέψει αν δεν έχεις ελεύθερα κεφάλαια (αν δεν έχεις δεχτεί στο λογαριασμό σου δηλαδή χρήματα από το εξωτερικό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια να ρωτησω κατι..

 

Αγορασα ενα παιχνιδι για xbox και στην περιγραφη εγραφε " Condition:Good , minor shelf wear".

 

Μου ηρθε το παιχνιδι με καλη θηκη αλλα χωρις manual και επισης το ενα απο τα 2 cd ειναι ραγισμενο.Παιζει κανονικα αλλα ειναι ραγισμενο στην μεση. Η περιγραφη που ειχε το προιον δικαιολογει αυτη τη κατασταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια να ρωτησω κατι..

 

Αγορασα ενα παιχνιδι για xbox και στην περιγραφη εγραφε " Condition:Good , minor shelf wear".

 

Μου ηρθε το παιχνιδι με καλη θηκη αλλα χωρις manual και επισης το ενα απο τα 2 cd ειναι ραγισμενο.Παιζει κανονικα αλλα ειναι ραγισμενο στην μεση. Η περιγραφη που ειχε το προιον δικαιολογει αυτη τη κατασταση?

Τι "minor wear" και κουραφέξαλα

Εφόσον έχει ράγισμα ούτε καν σε "condition average" δεν ταιριάζει.

 

Θα του έστελνα μήνυμα του πωλητή πρώτα και άμα κάνει τον κινέζο, open case και item not as described

 

πρέπει να γίνεται video unboxing και στα videogames τελικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια να ρωτησω κατι..

 

Αγορασα ενα παιχνιδι για xbox και στην περιγραφη εγραφε " Condition:Good , minor shelf wear".

 

Μου ηρθε το παιχνιδι με καλη θηκη αλλα χωρις manual και επισης το ενα απο τα 2 cd ειναι ραγισμενο.Παιζει κανονικα αλλα ειναι ραγισμενο στην μεση. Η περιγραφη που ειχε το προιον δικαιολογει αυτη τη κατασταση?

 

 

SNAD

 

 

ΦΩΤΟ

 

 

DISPUTE

Εμενα μου κανει εντυπωση πως εστειλε το προιον ο αλλος χωρις να εχει μεσολαβησει καποια πληρωμη. 

 

 

:-D :-D :-D :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι "minor wear" και κουραφέξαλα

Εφόσον έχει ράγισμα ούτε καν σε "condition average" δεν ταιριάζει.

 

Θα του έστελνα μήνυμα του πωλητή πρώτα και άμα κάνει τον κινέζο, open case και item not as described

 

πρέπει να γίνεται video unboxing και στα videogames τελικά.

και δηλαδη μεχρι που μπορω να το φτασω?να ζητησω επιτροφη των χρηματων η μερος αυτων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και δηλαδη μεχρι που μπορω να το φτασω?να ζητησω επιτροφη των χρηματων η μερος αυτων?

 

 

 

σου εγραψα ρε

 

θα κανεις return και για λογο θα πεις arrived damaged

 

θα ανοιξεις case για επιστροφη.

 

και θα κοτσαρεις τη φωτο που δειχνει το προβλημα.

 

θα γραψεις κειμενα οπου θα λες η περιγραφη ηταν αυτη και το τελικο προιον εφτασε ετσι.

 

θα σου πληρωσει τα μεταφορικα και θα το στειλεις πισω και θα παρεις τα λεφτα σου.

 

αν δε σου πληρωσει τα μεταφορικα και σου πει μλκιες, θα περιμενεις να περασει ο χρονος και θα κανεις

 

ebay step in and help

 

θα τους πεις ο μλκας μου εστειλε το αντικειμενο ετσι και θελει να πληρωσω εγω τα μεταφορικα ενω του ζητησα να μου στειλει προπληρωμενη ταμπελα και θα παρεις τα χρηματα σου πισω

το εχω κανει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεννοήθηκα με πωλητή του ebay να μου ξαναστείλει παραγγελία η οποία όπως ισχυρίστηκε του επιστράφηκε από το τελωνείο της χώρας του. Πρέπει να πατήσω στην πλατφόρμα του ebay κάποια επιλογή για να είμαι καλυμμένος ή αρκεί η αλληλογραφία μας? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεννοήθηκα με πωλητή του ebay να μου ξαναστείλει παραγγελία η οποία όπως ισχυρίστηκε του επιστράφηκε από το τελωνείο της χώρας του. Πρέπει να πατήσω στην πλατφόρμα του ebay κάποια επιλογή για να είμαι καλυμμένος ή αρκεί η αλληλογραφία μας?

 

Πρέπει να κάνεις dispute για μη παραλαβή του αντικειμένου

να σου δώσει τα λεφτά πίσω

Και να κάνεις ξανά αγορά

 

Αλλιώς πως θα ξέρεις ότι σου έστειλε ξανά το αντικείμενο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να κάνεις dispute για μη παραλαβή του αντικειμένου

να σου δώσει τα λεφτά πίσω

Και να κάνεις ξανά αγορά

 

Αλλιώς πως θα ξέρεις ότι σου έστειλε ξανά το αντικείμενο;

 

Επειδή είναι μικρής αξίας το αντικείμενο, μπορούμε να μείνουμε στα λόγια, δηλαδή στην αλληλογραφία και αν δω ότι κάτι πάει στραβά, τότε πηγαίνω την υπόθεση στο Paypal?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είναι μικρής αξίας το αντικείμενο, μπορούμε να μείνουμε στα λόγια, δηλαδή στην αλληλογραφία και αν δω ότι κάτι πάει στραβά, τότε πηγαίνω την υπόθεση στο Paypal?

 

 

οκ. αλλα δε θα εχεις αποδεικτικο αποστολης, η αποστολη θα γινει εκτος ebay

 

απλα να ξερεις πως απο το ebay πρεπει να κανεις dispute μεσα σε 30 μερες μετα την ημερομηνια που σου ελεγε οτι θα παραλαβεις, αλλιως μετα το κανεις μεχρι 180 μερες απο την αγορα μεσω του paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ. αλλα δε θα εχεις αποδεικτικο αποστολης, η αποστολη θα γινει εκτος ebay

 

απλα να ξερεις πως απο το ebay πρεπει να κανεις dispute μεσα σε 30 μερες μετα την ημερομηνια που σου ελεγε οτι θα παραλαβεις, αλλιως μετα το κανεις μεχρι 180 μερες απο την αγορα μεσω του paypal.

 

αποδεικτικό αποστολής δεν μου είχε δώσει ούτε στην αρχική αποστολή.. 

το 30ήμερο πέρασε, είπα να περιμένω τις 15-30 μέρες που μου ζ'ητησε επιπλέον, μιας και δε το βιάζομαι πολύ και αν γίνει κάτι, ανοίγω την υπόθεση στο Paypal και πιστεύω ότι θα με καλύψει με την αλληλογραφία που έχω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αποδεικτικό αποστολής δεν μου είχε δώσει ούτε στην αρχική αποστολή.. 

το 30ήμερο πέρασε, είπα να περιμένω τις 15-30 μέρες που μου ζ'ητησε επιπλέον, μιας και δε το βιάζομαι πολύ και αν γίνει κάτι, ανοίγω την υπόθεση στο Paypal και πιστεύω ότι θα με καλύψει με την αλληλογραφία που έχω...

 

ναι αποδεικτικο εννοουσα ως purchase history για να κανεις dispute.

 

 

30 μερες απο την ημερομηνια που σου λεει οτι θα το παραλαβεις. αν δε λεει τοτε ειναι απο την ημερομηνια αγορας.

 

ναι αν δεν σου ερθει και το δευτερο και περιμενεις αλλες 30 μερες θα κανεις το dispute μεσω paypal οχι ebay για μη παραλαβη και θα κερδισεις γιατι δεν υπαρχει tracking.

 

 

οποτε μη φοβασαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αποδεικτικο εννοουσα ως purchase history για να κανεις dispute.

 

 

30 μερες απο την ημερομηνια που σου λεει οτι θα το παραλαβεις. αν δε λεει τοτε ειναι απο την ημερομηνια αγορας.

 

ναι αν δεν σου ερθει και το δευτερο και περιμενεις αλλες 30 μερες θα κανεις το dispute μεσω paypal οχι ebay για μη παραλαβη και θα κερδισεις γιατι δεν υπαρχει tracking.

 

 

οποτε μη φοβασαι

 

οκ σε ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...