Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν βλέπω κανένα λόγο να σου λέει ψέματα ότι του σταμάτησαν αρκετά στο τελωνείο, εφόσον είναι μάλιστα διατεθειμένος να σου ξαναστείλει. Η απάντηση είναι απλή: αν το θέλεις πραγματικά το αντικείμενο (και μάλιστα από αυτόν γιατί π.χ. το είχε σε καλή τιμή), πες του να ξαναστείλει. Αν δεν σου είναι και απαραίτητο ή δεν θέλεις να περιμένεις άλλο, ζήτα refund.

 

Ευχαριστώ πολύ, μάλλον θα δεχτώ να μου το ξαναστείλει... ωστόσο θα είναι υπερβολή να του ζητήσω tracking number μιας και στην πρώτη αποστολή δεν μου είχε δώσει καθόλου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αν δεν σου είχε δώσει, πως είδε ότι μπήκε στο τελωνείο;

 

δε ξέρω γι αυτό ρωτάω επειδή ήταν η πρώτη μου παραγγελία, εγώ υπέθεσα ότι του γύρισαν τα δέματα, δεν το σκέφτηκα όπως εσύ σωστά αναφέρεις... τι μου προτείνεις σε αυτή την περίπτωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε ξέρω γι αυτό ρωτάω επειδή ήταν η πρώτη μου παραγγελία, εγώ υπέθεσα ότι του γύρισαν τα δέματα, δεν το σκέφτηκα όπως εσύ σωστά αναφέρεις... τι μου προτείνεις σε αυτή την περίπτωση?

 

Ίσως εννοεί ότι σταμάτησαν στο δικό του τελωνείο αφού μέσα στη χώρα του μπορεί να παρακολουθήσει την πορεία ενός δέματος. Αυτός μπορεί να είναι πραγματικός λόγος αλλά και δικαιολογία για τη μη έγκαιρη αποστολή του δέματος. Δεν γράφεις, βέβαια, τι αγόρασες, ώστε να πιθανολογήσουμε τους λόγους.

 

Σε κάθε περίπτωση. εάν το θέλεις του ζητάς να το ξαναστείλει και εάν δεν καίγεσαι ζητάς τα χρήματά σου και ψάχνεις για άλλο πωλητή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως εννοεί ότι σταμάτησαν στο δικό του τελωνείο αφού μέσα στη χώρα του μπορεί να παρακολουθήσει την πορεία ενός δέματος. Αυτός μπορεί να είναι πραγματικός λόγος αλλά και δικαιολογία για τη μη έγκαιρη αποστολή του δέματος. Δεν γράφεις, βέβαια, τι αγόρασες, ώστε να πιθανολογήσουμε τους λόγους.

 

Σε κάθε περίπτωση. εάν το θέλεις του ζητάς να το ξαναστείλει και εάν δεν καίγεσαι ζητάς τα χρήματά σου και ψάχνεις για άλλο πωλητή.

 

μάλλον θα ζητήσω να το ξαναστείλει, γιατί έκανα τη χαζομάρα επειδή δεν ήξερα και σύνδεσα eurobank με paypal και με την παραγγελία χρεώθηκα το γνωστό 2,5€ μετατροπής συναλλάγματος .. συνεπώς φαντάζομαι ότι και να γίνει refund μάλλον θα το ξαναχρεωθώ αυτό το υπέροχο νταβαντζιλίκι της eurobank.. όπως και να χει ευχαριστώ για την βοήθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλλον θα ζητήσω να το ξαναστείλει, γιατί έκανα τη χαζομάρα επειδή δεν ήξερα και σύνδεσα eurobank με paypal και με την παραγγελία χρεώθηκα το γνωστό 2,5€ μετατροπής συναλλάγματος .. συνεπώς φαντάζομαι ότι και να γίνει refund μάλλον θα το ξαναχρεωθώ αυτό το υπέροχο νταβαντζιλίκι της eurobank.. όπως και να χει ευχαριστώ για την βοήθεια

 

Όχι, δεν θα το ξαναχρεωθείς. Από όσο θυμάμαι αυτό χρεώνεται μόνο όταν μετατρέπει η τράπεζα ευρώ σε άλλο νόμισμα για να πληρώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δεν θα το ξαναχρεωθείς. Από όσο θυμάμαι αυτό χρεώνεται μόνο όταν μετατρέπει η τράπεζα ευρώ σε άλλο νόμισμα για να πληρώσει.

 

αν δεν κάνω λάθος και επειδή οι επιστροφές γίνονται στο ίδιο νόμισμα που γίνεται η αγορά,  θα μου επιστρέψουν δολλάρια και η τράπεζα θα πρέπει να κάνει πάλι την μετατροπή συναλλάγματος, μακάρι να είναι όπως το λές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλλον θα ζητήσω να το ξαναστείλει, γιατί έκανα τη χαζομάρα επειδή δεν ήξερα και σύνδεσα eurobank με paypal και με την παραγγελία χρεώθηκα το γνωστό 2,5€ μετατροπής συναλλάγματος .. συνεπώς φαντάζομαι ότι και να γίνει refund μάλλον θα το ξαναχρεωθώ αυτό το υπέροχο νταβαντζιλίκι της eurobank.. όπως και να χει ευχαριστώ για την βοήθεια

 

Τα 2,5€ δεν οφείλονται στη μετατροπή συναλλάγματος αλλά στην προμήθεια που χρεώνει η Eurobank στις συναλλαγές σε συνάλλαγμα. 

 

Να θυμάσαι ότι, κάθε φορά που αγοράζεις σε συνάλλαγμα χρεώνεσαι την προμήθεια της τράπεζας.

 

 

Edit

Άλλο το θέμα της επιστροφής των χρημάτων σου, άλλο η μετατροπή συναλλάγματος και άλλο η προμήθεια της Eurobank.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 2,5€ δεν οφείλονται στη μετατροπή συναλλάγματος αλλά στην προμήθεια που χρεώνει η Eurobank στις συναλλαγές σε συνάλλαγμα. 

 

Να θυμάσαι ότι, κάθε φορά που αγοράζεις σε συνάλλαγμα χρεώνεσαι την προμήθεια της τράπεζας.

 

 

Edit

Άλλο το θέμα της επιστροφής των χρημάτων σου, άλλο η μετατροπή συναλλάγματος και άλλο η προμήθεια της Eurobank.

 

Οπότε σε επιστροφές χρημάτων δεν υπάρχει κάποια προμήθεια, σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν κάνω λάθος και επειδή οι επιστροφές γίνονται στο ίδιο νόμισμα που γίνεται η αγορά,  θα μου επιστρέψουν δολλάρια και η τράπεζα θα πρέπει να κάνει πάλι την μετατροπή συναλλάγματος, μακάρι να είναι όπως το λές

 

Αυτό θα γίνει αλλά δεν έχει σημασία. Στην περίπτωση της επιστροφής, η τράπεζα σου αγοράζει το συνάλλαγμα που ουσιαστικά της πουλάς φθηνότερα από όσο σου το πούλησε αρχικά και κερδίζει από εκεί. Χάνεις λιγάκι από αυτή τη διαδικασία λόγω διαφοράς ισοτιμίας έχε υπόψη σου. Αλλά είναι αστείο να συζητάμε για τέτοιες διαφορές. Αν το θέλεις το πράγμα ζητάς να σου το ξαναστείλει. Αν όχι ζήτα refund.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν σου είχε δώσει, πως είδε ότι μπήκε στο τελωνείο;

 

 

 

:-D :-D :-D :-D

Υπαρχει τροπος να μην σας χρεωνει η euro προμηθεια 2,5 ευρω ,για μικρες αγορες αφηστε την μετατροπη να την κανει το paypal, εγω ετσι κανω

 

 

και οι αλλες τραπεζες εχουν αντιστοιχες χρεωσεις ή μονο η eurobank χρεωνει τοσο?

 

 

γιατι εχω γυρισει το paypal να κανει τις μετατροπες η τραπεζα. αν ειναι να με χρεωνει η τραπεζα τοσο πολυ να το γυρισω πισω.

 

 

ρωταω για τραπεζα πειραιως και αλφα μπανκ.

 

 

αν και δεν παρατηρησα τετοια χρεωση απο πειραιως που εχω κανει μικροαγορες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ρωταω για τραπεζα πειραιως και αλφα μπανκ.

 

 

αν και δεν παρατηρησα τετοια χρεωση απο πειραιως που εχω κανει μικροαγορες

 

Όλες έχουν πλην της Εθνικής. Ποσοστιαία επί του ποσού (1-1,5-2% δεν θυμάμαι την καθεμιά). Απλά η Eurobank το έχει παραξηλώσει γιατί χρεώνει πάγια 2,5€ ανεξαρτήτως του τι ποσό αφορά η μετατροπή (στις χρεωστικές και προπληρωμένες της γιατί στις πιστωτικές της χρεώνει κι αυτή ποσοστίαια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλες έχουν πλην της Εθνικής. Ποσοστιαία επί του ποσού (1-1,5-2% δεν θυμάμαι την καθεμιά). Απλά η Eurobank το έχει παραξηλώσει γιατί χρεώνει πάγια 2,5€ ανεξαρτήτως του τι ποσό αφορά η μετατροπή (στις χρεωστικές και προπληρωμένες της γιατί στις πιστωτικές της χρεώνει κι αυτή ποσοστίαια).

 

 

 

ναι ενταξει αυτο με τα ποσοστα το ξερω. για το 2.5 που λες ειναι μονο eurobank παγιο. οκ thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ενταξει αυτο με τα ποσοστα το ξερω. για το 2.5 που λες ειναι μονο eurobank παγιο. οκ thanks

 

 

Στο σχετικό κεφάλαιο του επικαιροποιημένου οδηγού της υπογραφής μου, θα βρεις τις απαντήσεις για κάθε τράπεζα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...