Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην παρέα. Θέλω να ζητήσω μια άποψη πάνω στο θέμα του Mi Band 2. Αγορά πριν από 2 μήνες περίπου τώρα τελευταια, το απλό άγγιγμα στην επιφάνεια αποκρίνεται ως διπλό ή τριπλό. Όλα τα άλλα λειτουργούν κανονικά. Μετά από επικοινωνία μου με το κατάστημα αγοράς, μου προτείνει επιστροφή 10$ και να κρατήσω το Mi. Το αρχικό κόστος αγοράς ήταν 22Ευρώ και θα ήθελα μια γνώμη στο πως να λειτουργήσω. Ευχαριστώ πολύ. smile.png

 

 

 

εσυ τι θελεις να κανεις. συμβιβαζεσαι με αυτο που σου προτεινε το καταστημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

εσυ τι θελεις να κανεις. συμβιβαζεσαι με αυτο που σου προτεινε το καταστημα?

Κοίτα από την μία όλα αυτά που πρέπει να κάνει τα κάνει. Και με το κινητο συνδεεται και όλα. Βέβαια αν θέλω μια μέτρηση για παλμους μου βγάζει λίγο το λάδι(μέχρι να το πετύχω, δεν έχω ψάξει αν μπορώ να δώσω εντολή από το κινητό). Αν το κρατήσω ίσως κυνηγήσω 50% refund. Από την άλλη είναι faulty όπως και να το κάνεις αλλά θα πρέπει να περιμένω έναν μήνα μέχρι να πάει να έρθει κτλ. Για αυτό ζητάω άποψη ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα από την μία όλα αυτά που πρέπει να κάνει τα κάνει. Και με το κινητο συνδεεται και όλα. Βέβαια αν θέλω μια μέτρηση για παλμους μου βγάζει λίγο το λάδι(μέχρι να το πετύχω, δεν έχω ψάξει αν μπορώ να δώσω εντολή από το κινητό). Αν το κρατήσω ίσως κυνηγήσω 50% refund. Από την άλλη είναι faulty όπως και να το κάνεις αλλά θα πρέπει να περιμένω έναν μήνα μέχρι να πάει να έρθει κτλ. Για αυτό ζητάω άποψη ;)

 

 

τα μεταφορικα τα πληρωνεις εσυ?

 

αν δεν τα πληρωνεις εσυ και δεχονται αντικατασταση.και δε σε πειραζει που θα πρεπει να περιμενεις 2 μηνες, να παει και να ερθει δηλαδη μπορει και 3 μηνες τοτε κανε αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Για αυτό ζητάω άποψη ;)

 

Αφού δεν καταλαβαίνουν με το καλό, με συνοπτικές διαδικασίες dispute στο Paypal με αιτιολογία "significantly not as described". Το band έχει ελαττωματικό digitizer (συχνό στα Κινέζικα). Απορώ που το συζητάμε κιόλας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού δεν καταλαβαίνουν με το καλό, με συνοπτικές διαδικασίες dispute στο Paypal με αιτιολογία "significantly not as described". Το band έχει ελαττωματικό digitizer (συχνό στα Κινέζικα). Απορώ που το συζητάμε κιόλας...

 

 

το ειπε και αυτος. το θεμα ειναι αν θα πληρωσουν τα μεταφορικα και αν θελει να περιμενει 3 μηνες για αντικατασταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ειπε και αυτος. το θεμα ειναι αν θα πληρωσουν τα μεταφορικα και αν θελει να περιμενει 3 μηνες για αντικατασταση

Τα μεταφορικά δεν τα καλύπτει το Paypal;

 

Αυτό που μου λένε για την ακρίβεια ειναι οτι συνηθως μας στελνουν πίσω το προιον και τοτε προχωράμε σε επιστροφή χρημάτων ή αντικατάσταση του προιοντος. Επειδη αυτό θα αργήσει και υπάρχουν και τα μεταφορικά, θέλεις να σου δώσουμε 10$ και να κρατήσεις και το προιον.

 

Θεωρώ οτι τα μεταφορικά τα καλύπτει το Paypal (αν και αγοράζω χρόνια από Ebay/Κινεζομάγαζα δεν έχει τύχει να επιστρέψω κάτι και δεν γνωρίζω λεπτομέρειες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μεταφορικά δεν τα καλύπτει το Paypal;

 

Αυτό που μου λένε για την ακρίβεια ειναι οτι συνηθως μας στελνουν πίσω το προιον και τοτε προχωράμε σε επιστροφή χρημάτων ή αντικατάσταση του προιοντος. Επειδη αυτό θα αργήσει και υπάρχουν και τα μεταφορικά, θέλεις να σου δώσουμε 10$ και να κρατήσεις και το προιον.

 

Θεωρώ οτι τα μεταφορικά τα καλύπτει το Paypal (αν και αγοράζω χρόνια από Ebay/Κινεζομάγαζα δεν έχει τύχει να επιστρέψω κάτι και δεν γνωρίζω λεπτομέρειες)

 

 

στο ebay τα καλυπτει. με το paypal δεν εχω παιξει μπαλα σε αυτο το κομματι και δεν γνωριζω. απλα το αναφερω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τα καλύπτει το ebay τα μεταφορικά των επιστροφών, αλλά το ίδιο το Paypal και από όπου κι αν έχεις ψωνίσει. Μέσω αυτού: https://www.paypal.com/gr/webapps/mpp/refunded-returns Δεν είναι πρόβλημα αυτό συνεπώς. Και υπάρχει και πιθανότητα να μην σου ζητηθεί καν να το επιστρέψεις. Το πρόβλημα των "ghost touches" είναι σοβαρό σε σημείο που το καθιστά έως και μη λειτουργικό (θα χειροτερέψει με τον καιρό να είσαι σίγουρος). Εγώ δεν θα το άφηνα έτσι στη θέση σου. Τι να τα κάνεις τα 10$ πίστωση αν έχεις κάτι που δεν δουλεύει σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τα καλύπτει το ebay τα μεταφορικά των επιστροφών,

 

 

Most refunds are automatically adjusted for any applicable restocking fees or shipping charges.

When the item isn't as described:

If you return an item because it's not as described in the listing, arrives damaged, or is missing parts, then your refund is:

imgReturnsnad.jpg

In these situations, the seller can't charge a restocking fee and the seller pays the return shipping charges.

 

 

http://pages.ebay.com/help/buy/return-item.html#shipping-charges

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τα καλύπτει το ebay τα μεταφορικά των επιστροφών, αλλά το ίδιο το Paypal και από όπου κι αν έχεις ψωνίσει. Μέσω αυτού: https://www.paypal.com/gr/webapps/mpp/refunded-returns Δεν είναι πρόβλημα αυτό συνεπώς. Και υπάρχει και πιθανότητα να μην σου ζητηθεί καν να το επιστρέψεις. Το πρόβλημα των "ghost touches" είναι σοβαρό σε σημείο που το καθιστά έως και μη λειτουργικό (θα χειροτερέψει με τον καιρό να είσαι σίγουρος). Εγώ δεν θα το άφηνα έτσι στη θέση σου. Τι να τα κάνεις τα 10$ πίστωση αν έχεις κάτι που δεν δουλεύει σωστά;

Αν είναι να χειροτερέψει με τον καιρό, θα προτιμήσω προφανώς να το γυρίσω πίσω και να μου στείλουν καινούργιο. Το παρατήρησα και εγώ αυτό στο Paypal και σου καλύπτει τα μεταφορικα(αν εγκριθεί όπως αναφέρει μέσα). Άρα το βλέπω να γυρνάει πίσω εις τας Κίνας το Band...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να μην βαζεις stock photos σε listings ειναι απλά σύσταση ή παίζει να βρεις τον μπελά σου? Γιατί όσο να ναι είναι ωραιότερες οι επαγγελματικές, άσε που σε κλειστό προϊόν δεν φαίνεται καλά αυτό που πουλάς αλλά ένα κουτί. Υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα με copyrights κλπ? Τραβηγμένο ίσως, αλλά λέω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Most refunds are automatically adjusted for any applicable restocking fees or shipping charges.

When the item isn't as described:

If you return an item because it's not as described in the listing, arrives damaged, or is missing parts, then your refund is:

imgReturnsnad.jpg

In these situations, the seller can't charge a restocking fee and the seller pays the return shipping charges.

 

 

http://pages.ebay.com/help/buy/return-item.html#shipping-charges

 

Ακόμα και αν καλύπτει μεταφορικά επιστροφής το ebay, δεν κάνει καμιά διαφορά. Όπως είπα αρκεί το ότι το Paypal τα καλύπτει για οποιονδήποτε λόγο κι αν επιστρέφεις κάτι (ακόμα κι αν δεν σου άρεσε) μέχρι 12 φορές το χρόνο. Το έχω κάνει 3 φορές μόνο εγώ προς το sportsdirect (που δεν έχει σχέση με το ebay). Τέλος πάντων αυτό το ζήτημα είναι λυμένο για τον φίλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(ακόμα κι αν δεν σου άρεσε) μέχρι 12 φορές το χρόνο

 

 

αλλο αυτο ρε φιλε. δεν λεω για τετοιο πραγμα.

 

αλλα γιατι να χαλασεις τις 12 φορες το χρονο οπως λες, προσωπικα δεν το εχω δοκιμασει, αφου ειναι ακομα και για buyer's remorse αφου το κανεις μεσω ebay?

 

καλυτερα να αφησεις τα buyer's remorse που στα χρεωνει το ebay για το paypal.

 

 

μιλαμε παντα για πραγματα που εχεις αγορασει απο ebay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλημέρα,

 

έκανα την πρώτη μου αγορά από ebay αρχές Φλεβάρη και ο πωλητής σήμερα μου είπε ότι πολλά από τα δέματα που έστειλε σταμάτησαν στο τελωνείο και ένα από αυτά ήταν το δικό μου... με ρωτάει αν θέλω να το ξαναστείλει και ότι θα κάνει άλλες 15-30 ημέρες...

Συνήθως τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις... προφανώς πρέπει να μου λέει μ@@.... να δεχτώ ή να κάνω dispute... δεν είναι μεγάλης αξίας η παραγγελια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλημέρα,

 

έκανα την πρώτη μου αγορά από ebay αρχές Φλεβάρη και ο πωλητής σήμερα μου είπε ότι πολλά από τα δέματα που έστειλε σταμάτησαν στο τελωνείο και ένα από αυτά ήταν το δικό μου... με ρωτάει αν θέλω να το ξαναστείλει και ότι θα κάνει άλλες 15-30 ημέρες...

Συνήθως τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις... προφανώς πρέπει να μου λέει μ@@.... να δεχτώ ή να κάνω dispute... δεν είναι μεγάλης αξίας η παραγγελια..

 

Δεν βλέπω κανένα λόγο να σου λέει ψέματα ότι του σταμάτησαν αρκετά στο τελωνείο, εφόσον είναι μάλιστα διατεθειμένος να σου ξαναστείλει. Η απάντηση είναι απλή: αν το θέλεις πραγματικά το αντικείμενο (και μάλιστα από αυτόν γιατί π.χ. το είχε σε καλή τιμή), πες του να ξαναστείλει. Αν δεν σου είναι και απαραίτητο ή δεν θέλεις να περιμένεις άλλο, ζήτα refund.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...