Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια υπαρχουν και πωλητες που δεν αφηνμουν και feedback στους αγοραστες τους ? Ειρθε τελικα μια χαρα το προιον του αφησα feedback και αυτος ακομα εδω και 2 μερες. Εχει αρκετες πωλησεις της τελευταιες μερες και κοιταω το feedback left for others στο προφιλ του και βλεπω εχει να αφησει feedback κανα μηνα σε οσους εχουν αγορασει απο αυτον.

 

Μιας και ειμαι και καινουργιος θα το ηθελα το feedback, να του στηλω μηπως μαιλ ρωτοντας τον αν ειναι δυνατον να βαλει feedback ?

 

 

Ναι στείλε του ένα email και υπενθυμισέ του να σου αφήσει feedback, αλλα αφού λες ότι έχει να αφήσει feed back κανά μήνα λίγο χλωμό το βλέπω. Αλλά άνθρωποι είμαστε κάτι μπορεί να συνέβη του ανθρώπου. Αλλά συνήθως ένας καλός επαγγελματίας αφήνει feedback με το που θα γίνει η πώληση και δεν περιμένει πρώτα να πάρει feedback για να κάνει και αυτός!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ρε παιδιά αν είναι έτσι ποιός μας διασφαλίζει??? Λένε όλοι για ebay με paypal δεν υπάρχει περίπτωση να χάσουμε τα λεφτά μας... να τώρα τι έγινε με μένα.... άλλα λέει αυτός.. άλλα εγώ.. τι θα γίνει???? Ποίον θα πιστέψουν? Αυτός έχει και άλλα αρνητικά feed!

 

Με λίγα λόγια είναι μουφα όλα αυτά για σίγουρες συναλάγες με ebay και paypal????

Γιατι βιαζεσαι να βγαλεις συμπερασματα? Πηρε αποφαση το ΡΡ και ειναι σε βαρος σου? Μη προτρεχεις, το ΡΡ συνηθως λειτουργει υπερ του αγοραστη, αλλα δε μοιραζει λεφτα. Για σκεψου ολοι οι αγοραστες να ελεγαν "δε παρελαβα αυτο που παρηγγειλα" και να ζητουσαν πισω τα λεφτα τους. Οχι οτι αμφιβαλλω για τα λεγομενα σου, αλλα οπως υπαρχουν κακοι πωλητες υπαρχουν και κακοι αγοραστες. Στη διαδικασια του dispute, υπαρχει η επιλογη I received my item, but it was significantly different than the seller's description. Ελπιζω να χρησιμοποιησες αυτη την επιλογη. Το ΡΡ θα σου ζητησει καποια στοιχεια, αλλα σιγουρα θα πρεπει να επιστρεψεις πισω το δεμα. Αυτο που δε ξερω ειναι αν θα πρεπει να επιστρεψεις και τα 2 αντικειμενα ωστε να παρεις ολα τα χρηματα σου η μονο το 1 ωστε να σου κανουν partial refund, αν προβλεπεται κατι τετοιο. Και οπως εγραψα και πιο πανω παρε ενα τηλ τη τραπεζα σου και ρωτησε τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως κανένας πωλητής δεν μου άφησε feedback πριν του αφήσω εγώ.Και στην τελευταία αγορά που άργησα ενα μήνα να αφήσω feedback ο πωλητής ''απάντησε'' μετα από άλλες 15 μέρες.Γι αυτό θα έλεγα μη βιάζεσαι-θα σου βάλει μόνος του ο πωλητής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παραγκειλα μια sony ψηφιακη και ο πωλητης εχειfeedback Score:16322 και Positive Feedback: 99.3%,επισης ειναι power seller.Στελνει με ΕΜS και του εστειλ μαιλ να διλωση κατω των 40Ε αξια και σαν δωρο,υπαρχει καποιο προβλημα?λετε να παει τελωνειο?κανει 200Ε η ψηφιακη,δεν την εχει στηλει ακομα,πειτε τις συμβουλες σας αν εχω κανει κατι λαθος να τον προλαβω και να του στειλω μαιλ.Απο χονκ κονκ ειναι ο τυπος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι , όσον αφορά την πώληση αντικειμένων.

 

Έχω αρκετό λογισμικό που δε χρειάζομαι πια από τον καιρό που το γύρισα στο open source, και θέλω να το ξεφορτωθώ.

 

Η απορία μου είναι απλή.

Πως μπορώ να βάλω ένα "buy it now" button; Δε βρίσκω πουθενά την επιλογή!!

Μου είναι απαραίτητο , καθώς κάποια απ' τα πακέτα τα έχω διπλά(πχ έχω 2 εκδόσεις windows xp pro -ENG).

 

Η τέλος πάντων , αν διευκρινίσω πως διαθέτω δύο πακέτα , γίνεται κάτι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά και το δεύτερο αντικείμενο που αγόρασα είναι ίδιο με το άλλο απλά με αυτοκόλλητο του καλού.... Αχ πως την πάτησα έτσι... 200ευρω θα πάνε στα σκουπίδια???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

Εϊναι εύκολο να μου θυμήσει κάποιος καμια εταιρία απο αυτες που αναλαμβάνουν να σου στείλουν items που ο seller στέλνει μόνο Αμερική;;

 

Αν έχει χρησιμοποιήσει κάποιος τέτοια εταιρία, ακόμα καλύτερα για να με ενημερώσει και για αξιοπιστία-κόστος!

 

Ευχαριστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παραγκειλα μια sony ψηφιακη και ο πωλητης εχειfeedback Score:16322 και Positive Feedback: 99.3%,επισης ειναι power seller.Στελνει με ΕΜS και του εστειλ μαιλ να διλωση κατω των 40Ε αξια και σαν δωρο,υπαρχει καποιο προβλημα?λετε να παει τελωνειο?κανει 200Ε η ψηφιακη,δεν την εχει στηλει ακομα,πειτε τις συμβουλες σας αν εχω κανει κατι λαθος να τον προλαβω και να του στειλω μαιλ.Απο χονκ κονκ ειναι ο τυπος

 

 

ας μου πει καποιος,ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας μου πει καποιος,ευχαριστω

Καλα εχεις ενεργησει μεχρι τωρα, δε βλεπω να υπαρχει καποιο προβλημα. Το αν θα περασει τελωνειο δε μπορει να στο εγγυηθει κανενας. Συνηθως με δηλωμενη χαμηλη αξια δε περνανε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά πολύ χρήσιμο το thread!

Προσπαθω να γίνω μέλος στο eBay.it και μου ζητάει να συμπληρώσω κάποια πεδία "CAP" και"Codice fiscale". Μπορει να με βοηθήσει κάποιος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο τελονίο μετράει η συνολική τιμή (προιόν και κόστος μεταφοράς) οπότε είναι πάντα οριακό.

Δε μετραει μονο το κοστος που δηλωνεται και τα ταχυδρομικα. Σ εμενα ειχαν μπλοκαρει 1 πολυ μικρο πακετακι με ημιπολυτιμες πετρες, δηλωμενης και πραγματικης αξιας 25$+15$ μεταφορικα (fedex), και επρεπε να το εκτελωνισω που σημαινει απ οτι με πληροφορησαν οτι θα πληρωνα γυρω στα 120 ευρω. Φυσικα τους ειπα να το γυρισουν πισω. Απο την αλλη εχω φερει laptop πραγματικης αξιας 1100$ , δηλωμενη 450$ (USPS)και περασε χωρις να πληρωσω. Δεν ειναι μονο η αξια που μετραει αλλα και το τι φερνεις, αν φυσικα το ελεγξουν, επισης παιζει ρολο αν ερχεται με κανονικο ταχυδρομειο η με εταιρια κουριερ . Συμφωνω ομως μαζι σου, οτι μετραει και το κοστος μεταφορας σαν φορολογητεα αξια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...