Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

σχετικά με πώληση, γιατί θέλω να πουλήσω σπάνιο παιχνίδι με κονσόλα. πως θα γίνει? τι επιλογες να βαλω και στην αποστολή?

 

Είναι πολύπλοκες οι ρυθμίσεις, δεν μπορώ να σε βοηθήσω αναλυτικά για το τι θα πατήσεις ακριβώς και που, θα πρέπει να το πας προσεκτικά και ψαχτά μόνος σου. Φρόντισε απλά να εξαιρέσεις τις χώρες που δεν θέλεις να στείλεις (αν δεν θέλεις κάπου), βρες το μέγιστο ποσό μεταφορικών από το site των ΕΛΤΑ (αποστολή με οποιαδήποτε άλλη Ελληνική courier είναι απλά εξωφρενικά υψηλό το κόστος) και όρισε ως ποσό μεταφορικών το μέγιστο αυτό ποσό (κάπου 20€ χονδρικά) μοιράζοντάς το αν θέλεις -για να μη χτυπάει άσχημα- μεταξύ της καθαρής τιμής που πουλάς και των μεταφορικών. "Τσίμπα" το και ένα 10-20% γιατί τελικά θα βρεθείς προ -δυσάρεστης- έκπληξης λόγω προμηθειών που θα σου φάει το ebay (είναι πολύ υψηλές τελικά όπως διαπιστώνω). Αν δεν κάνεις "buy it now" καταχώρηση αλλά auction, μην ξεχάσεις να βάλεις reserve price την ελάχιστη τιμή που είσαι διατεθειμένος να δώσεις το αντικείμενο (χρεώνεται επιπλέον προμήθεια) αλλιώς κινδυνεύεις να σου το "φάνε" για ένα κομμάτι ψωμί. Εμένα η τελευταία μου εμπειρία πώλησης στο ebay θα έλεγα ότι με απογοήτευσε. Έχει καταστεί μάλλον ασύμφορο για περιστασιακούς πωλητές και έχει μεγάλες προμήθειες. Προσπάθησε πρώτα να το πουλήσεις με άλλες μεθόδους εδώ στην Ελλάδα θα σου έλεγα πριν καταφύγεις στο ebay. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδιά μια βοήθεια ελπίζοντας να γράφω στο σωστό topic...

 

έκανα παραγγελία απο aliexpress ένα tempered glass, το οποίο στην περιγραφή έγραφε ότι είναι κυρτό και ότι καλύπτει όλη την οθόνη. Τώρα που το παρέλαβα είδα ότι δεν είναι και είναι όχι μονο φλάτ αλλά δεν ειναι κυρτό. επικοινώνησα με τον πωλητη και μου είπε το παρακάτω:

 

---We are really sorry about it. But our glass is the real 2.5D. but is not all full screen cover. i think you need the 3D glass. it can full screen cover.
But we will refund you 3USD.
First you can go to make a dispute. and the dispute reason must be "Shipping method was not as described". then we can refund you 3USD.
By the way. could you please give us all 5 star good feedback?
How did you think?----

 

πείτε μου τι να κάνω. να κάνω το dispute? εάν δεν του βάλω 5 αστέρια που ζητάει δεν θα πάρω το refund?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο topic του ebay γράφεις, άρα είσαι εκτός θέματος. Δεν είναι απαρταίτητο ότι ξέρουμε πως λειτουργεί το aliexpress όσοι γράφουμε εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε σήμερα δεματακι μικρής αξία untracked China post απο 13/1 η παραγγελία και δεν έχουν έρθει ακόμα 3 απο yanwen με παραγγελία αρχές του μήνα. Τα έχουν με αυτόν τον μεταφορεα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε σήμερα δεματακι μικρής αξία untracked China post απο 13/1 η παραγγελία και δεν έχουν έρθει ακόμα 3 απο yanwen με παραγγελία αρχές του μήνα. Τα έχουν με αυτόν τον μεταφορεα ?

 

Είσαι εκτός θέματος. Εδώ τα λέμε αυτά: http://www.insomnia.gr/topic/473757-αγορές-από-το-εξωτερικό/page-245

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανοιξα ενα dispute για επιστροφη ενος αντικειμενου μεσω του paypal και ο πωλητης δεχτηκε την επιστροφη του προιοντος

 

οπως εχω καταλαβει θα μου στειλει προπληρωμενη ταμπελα που θα την βαλω στον φακελο με το αντικειμενο αποστολης και φευγει.

 

τα μεταφορικα τα εχει πληρωσει ο πωλητης. βαζω εγω πως το εστειλα στο ebay και με το tracking Μολις φτασει στον πωλητη ενημερωνεται το συστημα και μεσα σε 5-6 μερες μου επιστρεφει το ποσο σωστα?

 

 

Υπαρχει περιπτωση να μη μου κανει refund εφοσον διαπιστωσει πως το αντικειμενο τελικως παιζει κανονικα?

 

 

σε μενα δεν παιζει λογω ασυμβατοτητας αλλα δεν το γνωριζα κατα την αγορα. οποτε τον βαρεσα με επιστροφη και πως δεν μου δουλεψε (παρολο που εγω εκανα μλκια, αθελα μου).

 

 

λογικα αφου γλυτωνω τα μεταφορικα, αφου τα πληρωνει αυτος θα μου στειλει και τα λεφτα ακομα και ας δει πως δεν τρεχει κατι με το αντικειμενο, τι βγαζω νερακι ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου ειπε ο πωλητης οτι θα σου στειλει "ταμπελα" οπως λες ή εσυ το συμπεραίνεις;

 

Αν το εχεις κάνει μεσω της διαδικασίας που προβλέπει το ππ, τότε πληρώνεις εσυ τα έξοδα(με tracking number) και οταν παραλάβει ο πωλητής σου επιστρέφονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου ειπε ο πωλητης οτι θα σου στειλει "ταμπελα" οπως λες ή εσυ το συμπεραίνεις;

 

 

 

 

οχι απο οτι καταλαβα απο τα email περιμενει να πληρωσω εγω την ταμπελα.

 

το ebay ομως μεσα στη διαδικασια λεει πως αναμενω εγω την ταμπελα απο τον πωλητη και αν δεν μου τη στειλει να τους μιλησω.

 

οποτε λογικα στις 10 φλεβαρη θα τους μιλησω και θα εχω νεωτερα.

 

οχι το εκανα με τη διαδικασια του ebay

 

The seller should send a return shipping label to you by Feb 09, 2017. If you don't receive it, ask us to step in and help on Feb 10, 2017.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν στείλει τελικα πρεπει να ακολουθήσεις την διαδικασία του ππ για να το γυρίσεις πίσω, γιατι αλλιως θα χασεις τα ταχυδρομικά

https://www.paypal.com/gr/webapps/mpp/refunded-returns/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν στείλει τελικα πρεπει να ακολουθήσεις την διαδικασία του ππ για να το γυρίσεις πίσω, γιατι αλλιως θα χασεις τα ταχυδρομικά

https://www.paypal.com/gr/webapps/mpp/refunded-returns/

 

 

 

 

αφου το ebay μου λεει

 

 

Didn't receive a label by then? You can ask us to step in and help.

 

 

 

 

 

το θεμα ειναι πως μπλεκει το ebay και πως το καλω να γινει escalation ξερεις?

Αν δεν στείλει τελικα πρεπει να ακολουθήσεις την διαδικασία του ππ για να το γυρίσεις πίσω, γιατι αλλιως θα χασεις τα ταχυδρομικά

https://www.paypal.com/gr/webapps/mpp/refunded-returns/

 

 

 

ρε ανοιξα την επιστροφη του αντικειμενου μεσα απο το paypal στο ebay και ετσι δεν υπαρχει ανοιχτο case στο resolution centre.

 

 

χμ, δεν ξερω τι γινεται εδω

If they don't respond or agree to accept your return by February 10, 2017, you can go to your purchase history, find the item, and select Ask eBay to step in.

 

 

 

 

νατο το βρηκα. ομως δεν φαινεται η συναλλαγη στην ιστορια των αγορων γιατι του ειχα ανοιξει dispute που δεν παρελαβα το αντικειμενο και το εκλεισα οταν το παρελαβα και εξαφανιστε απο το ιστορικο αυτο το πραγμα

θα ρωτησω το ιδιο το ebay

ασε το βρηκα τελικα. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Εκανα μια δημοπρασια, πολλοι ενδιαφερομενοι και δυστυχως το κέρδισε μια ρωσίδα με 0 feedback και εγγραφη την ημερα λήξης του auction. 'Εστειλα άμεσως invoice και μηνυμα για το αν το θέλει όντως αλλά επειδή 99,99% απλά θα με καθυστερήσει τζάμπα θέλω να ακυρώσω το bid και να κάνω second chance offer. Θέλω όμως και να μπει unpaid item στο λογαριασμό της βλαμμένης. Τα δύο πρώτα γίνονται σίγουρα μαζί οκ, το τρίτο μπορώ να το κάνω μαζί τους και πότε (πριν ή μετά)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...