Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Γιατί θέλω να επιλέγω εγώ πότε θα πληρώσω τα -τεράστια- νταβατζηλίκια του ebay καθώς έχω άλλες πολύ πιο επείγουσες προτεραιότητες/υποχρεώσεις να καλύπτω. Ξέρεις πως γίνεται; (Εκτός του να αποσυνδέσω το Paypal account μου).

 

Ρε Νίκο εγώ τι λέω; Όπως ακριβώς σου τα λέω είναι. Πήγαινε τώρα στο Paypal σε μια οποιαδήποτε συναλλαγή σου που αφορούσε πληρωμή ebay και δες.

 

Αυτό θα δεις σε όλες!

Ούτε τα

είναι διαθέσιμα όπως είναι σε όλες τις άλλες συναλλαγές που έγιναν εκτός του ebay.

 

 

 

,,και παλι σου λεω κανεις λαθος, αυτο που λες ειναι το προφανές, ψαξτο στο "Resolve a problem in our Resolution Center"

πατα το κουμπάκι που λεει "Dispute-Transaction" Επιλεγείς απο την λιστα αυτο που αγόρασε, μετα πάτα "Transaction Details" και μετά πήγαινε κατω κατω στην αγορά σου θα δεις την επιλογή

 

Having problems with this transaction? Please talk directly to the seller and try to resolve the issue with them.

You can still report the problem in the "Resolution Centrer"  within 180 days.

 

Οταν πατήσεις το "Resolution Centrer" τοτε μπαίνεις σε διαδικασία dispute για οποιαδήποτε αγορά εχεις κάνει μεσω ππ, απο οπου και να ειναι αυτη, και αυτη η επιλογή ειναι εκει κατι χρόνια δεν άλλαξε ποτε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παντα ενημερώνεις τον πωλητή, αν δεν στα επιστρέψει σε 3-4 μερες ανοίγεις dispute

 

 

τώρα τι μπορώ να κάνω ;

 

Να εποικοινωνήσω με τον πωλητή , να τον ενημερώσω ή  να πάω κατευθείαν στο resolution center ή  paypal ;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν πατήσεις το "Resolution Centrer" τοτε μπαίνεις σε διαδικασία dispute για οποιαδήποτε αγορά εχεις κάνει μεσω ππ, απο οπου και να ειναι αυτη, και αυτη η επιλογή ειναι εκει κατι χρόνια δεν άλλαξε ποτε.

 

Φαίνεται να έχεις δίκιο. Εξωτερικά πηγαίνοντας στο resolution center μπόρεσα εντοπίζοντας τη συγκεκριμένη συναλλαγή να πάω εκεί που λες. Πάντως στην εγγραφή της συναλλαγής, τα του ebay δεν έχουν τα links που έχουν οι υπόλοιπες συναλλαγές και παραπέμπουν άμεσα στο resolution center (εκεί στο λευκό κενό δεξιά από το "Need help".

ebay.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντα ενημερώνεις τον πωλητή, αν δεν στα επιστρέψει σε 3-4 μερες ανοίγεις dispute

 

Δηλαδή πάω μεσω ebay και κάνω request στόν πωλητή ; και εάν δεν μου τα επιστρέψει σε 3-4 μέρες , ανοίγω dispute στο paypal ;

 

Eπίσης τι διαφορά έχει το request από το case ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Unfortunately, we can't process your payment. Here are your options:

  • Check out with another PayPal method, like the one we're showing now.
  • Select a different payment option.

 

Κερδισα μια δημοπρασια, πηγα να κανω την πληρωμη και μου βγαλε το παραπανω.Μου το χε ξαναβγαλει σε μια αλλη αγορα απο Γαλλια, δεν εβγαλα ακρη και το παρατησα.Παιζει ρολο που ειναι ο πωλητης Hong Kong?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Unfortunately, we can't process your payment. Here are your options:

  • Check out with another PayPal method, like the one we're showing now.
  • Select a different payment option.

 

Κερδισα μια δημοπρασια, πηγα να κανω την πληρωμη και μου βγαλε το παραπανω.Μου το χε ξαναβγαλει σε μια αλλη αγορα απο Γαλλια, δεν εβγαλα ακρη και το παρατησα.Παιζει ρολο που ειναι ο πωλητης Hong Kong?

 

Όχι. Παίζει ρόλο το ότι δεν περνάει η κάρτα σου. Αν είναι Ελληνική μάλλον τελείωσαν πάλι τα διαθέσιμα για αγορές με κάρτες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα...Αυτο σημαινει οτι κανενας Ελληνας δεν μπορει να κανει αγορες μεσω καρτας?Και ανανεωνονται ημερησια, εβδομαδιαια,μηνιαια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό σημαίνει ότι οι κάρτες της τράπεζας που έπιασε το μηνιαίο όριο δεν μπορούν να τις χρησιμοποιήσουν μέχρι το τέλος του μήνα, για αγορές από το εξωτερικό.

 

Αυτό συμβαίνει, συνήθως, στην Πειραιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή τη φορά σίγουρα δεν είναι η Πειραιώς, αγχώθηκα με αυτό που διάβασα γιατί περιμένω να σκάσουν invoice για διάφορα pre-orders τώρα τέλη του μήνα, οπότε δοκίμασα να πληρώσω μέσω paypal πριν λίγο στο ebay και η πληρωμή έγινε κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχθές επικοινώνησα με πωλητή ζητώντας refund , για ένα δέμα που είχα παραγγείλει 21/11/16 και ακόμα δεν έχει έρθει.....

 

Σήμερα μου έστειλε το παρακάτω μήνημα : "Dear Friend Thank you very much for taking your time to contact me. I have to say a big apologzies for this delay and keep you are waiting. And I am really appreciated for your patience and trust. My friend, I just contacted our carrier they told me that there are lots of parcels are stuck by the China Post. Especially during the peak period after the new year to the bad weather at China here..But they also promised me that the backpack is 100% still on the way to you. My friend. Can you please kindly pay some more patience for it few more days? I will much appreciated for your understanding. Hopefully you will receive the item at last. If you don't get the item by next 5 business days.Please kindly contact me again. I would like to give you full refund as promised. Please trust me. God bless us please. Best Wishes Gavin .

 

Επίσης μου έστειλε και το tracking number (φώτο)   τί να κάνω ; να συνεχίσω για refund ή να περιμένω ;

post-225528-0-94524900-1485292755_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε υπομονή κατά την γνώμη μου. Θα έρθει πιθανότατα, γενικά τελευταία έρχομαι πολλά που είχαν σταλεί μέσα στο Νοέμβρη και τα αγνοούσαμε. Μην μπλέκεις αν έρθει με το να ξαναστείλεις τα λεφτά κλπ. Εκτός αν δεν το θες το αντικείμενο πλέον και θες τα λεφτά πίσω, στην οποία περίπτωση μέσα μην το παραλάβεις επίσης Όταν έρθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Unfortunately, we can't process your payment. Here are your options:

  • Check out with another PayPal method, like the one we're showing now.
  • Select a different payment option.

 

Κερδισα μια δημοπρασια, πηγα να κανω την πληρωμη και μου βγαλε το παραπανω.Μου το χε ξαναβγαλει σε μια αλλη αγορα απο Γαλλια, δεν εβγαλα ακρη και το παρατησα.Παιζει ρολο που ειναι ο πωλητης Hong Kong?

 

Έπαθα το ίδιο ακριβώς πριν από λίγες μέρες. Πρόβλημα με την κάρτα ήμουν σίγουρος ότι δεν υπήρχε 1000%. Έστειλα μνμ και στο ebay και στο paypal και μου λέγαν ότι μάλλον ήταν θέμα κάρτας. Διαβάζοντας όμως εδώ παλιότερα στο φόρουμ στο νήμα για τις αυτόματες μετατροπές που έκανε το paypal εν αγνοία των χρηστών σκέφτηκα μήπως έχει κάποια σχέση οπότε πήγα στο λογαριασμό μου στο paypal και άλλαξα την πάγια εντολή που είχα δώσει ώστε την αλλαγή ισοτιμίας αντί να την κάνει η τράπεζα μου (που είναι και το σωστό) να την κάνει το paypal και αμέσως μετά τσουπ το ebay δέχτηκε την πληρωμή και προχώρησα στην αγορά μιας και το ήθελα το αντικείμενο. Είναι παράλογο αλλά μου συνέβη. Δοκίμασε το και πιστεύω θα στην περάσει. Φυσικά αμέσως μετά ξανα-άλλαξα την ισοτιμία ώστε να την κάνει η τράπεζα. Κάτι λάθος συνεχίζει να γίνεται με το σύστημα τους. Αν το δοκιμάσεις πες μας τα αποτελέσματα ώστε να το επιβεβαιώσουμε ότι συμβαίνει και σε άλλους.

Επεξ/σία από Jangos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηταν default στο να κανει μετατροπη η paypal...

 

Αν πράγματι δεν είναι κάποιο θέμα με την κάρτα σου και συνεχίζει να σ'ενδιαφέρει η αγορά του αντικειμένου της δημοπρασίας που κέρδισες δοκίμασε να κάνεις τότε το αντίθετο από αυτό που αναφέρω και βάλε την μετατροπή να την κάνει η τράπεζα σου που σίγουρα θα έχει και καλύτερη ισοτιμία και ίσως έτσι ξεμπλοκάρει και σ' αφήσει να προχωρήσεις στην πληρωμή. Στην δική μου περίπτωση αυτό ήταν και η λύση γιατί όσες προσπάθειες και να έκανα πάντα μου έβγαζε το μήνυμα που έβγαλε και σε σένα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...