Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα, κερδισα ενα auction προχωρησα στο σημειο να επιβεβαιωσω την αγορα και τωρα μου βγαζει

 

"This listing (27251722****) has been removed, or this item is not available."

 

Ειμαι νεος στο ebay, τι συμβαινει?το μετανιωσε ο πωλητης επειδη δεν του αρεσε η τελικη προσφορα?

 

Επισης, cash on pickup σαν μεθοδος πληρωμης γινεται οταν ο πωλητης ειναι Γερμανια?

 

 

Μου εστειλ το παρακατω (μεταφραση στο google translate)

 

Hello,
Attached my account connection:
31,50 Euro as uninsured letter up to 500gr, or 34 Euro insured as a package with dispatch number to Greece
Holger Jansen
Targobank Düsseldorf
Kto 3101720199
Blz 30020900
IBAN ****
SWIFT BIC CMCIDEDD
Paypal payment ONLY INSURED 34 Euro
****@web.de

In the event of loss of uninsured items, I will not refund or reimburse the amount paid. Uninsured shipping is at your own risk.

 

Να προτιμησω το paypal που δεν θα χει προμηθεια για μεταφορα σε τραπεζα εξωτερικου?

Επεξ/σία από 4saken
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, κερδισα ενα auction προχωρησα στο σημειο να επιβεβαιωσω την αγορα και τωρα μου βγαζει

 

"This listing (27251722****) has been removed, or this item is not available."

 

Ειμαι νεος στο ebay, τι συμβαινει?το μετανιωσε ο πωλητης επειδη δεν του αρεσε η τελικη προσφορα?

 

Επισης, cash on pickup σαν μεθοδος πληρωμης γινεται οταν ο πωλητης ειναι Γερμανια?

 

 

Μου εστειλ το παρακατω (μεταφραση στο google translate)

 

Hello,

Attached my account connection:

31,50 Euro as uninsured letter up to 500gr, or 34 Euro insured as a package with dispatch number to Greece

Holger Jansen

Targobank Düsseldorf

Kto 3101720199

Blz 30020900

IBAN ****

SWIFT BIC CMCIDEDD

Paypal payment ONLY INSURED 34 Euro

****@web.de

 

In the event of loss of uninsured items, I will not refund or reimburse the amount paid. Uninsured shipping is at your own risk.

 

Να προτιμησω το paypal που δεν θα χει προμηθεια για μεταφορα σε τραπεζα εξωτερικου?

 

Δεν σου λέει αυτό που κατάλαβες. Λέει ότι μπορεί να στείλει είτε απλό (χωρίς tracking number) είτε συστημένο (με tracking). Και σου δίνει την επιλογή να τον πληρώσεις με έμβασμα στο λογαριασμό του, η μέσω Paypal, αλλά μέσω Paypal λέει ότι το στέλνει υποχρεωτικά συστημένο. 31,50€ έξοδα αποστολής (ή συνολικό κόστος μαζί με το αντικείμενο, εσύ το ξέρεις αυτό) για απλό και 34€ για συστημένο. Δεν το συζητάμε καν ότι θα προτιμήσεις συστημένο.

 

Υ.Γ. Το Paypal δεν κάνει εμβάσματα σε τραπεζικούς λογαριασμούς.

 

 

Για αυτό εδώ http://www.insomnia.gr/topic/191319-οδηγός-αγορών-για-ebay-2/?p=55411288

 ξέρει να μου απαντήσει κανείς;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγραψα "για" αντι για "αντι" !!!!

 

Επομενως ειναι κοινη πρακτικη, να προχωρησω αφοβα?

 

Τι εννοείς "κοινή πρακτική"; Η πληρωμή μέσω Paypal; Το 99% (και παραπάνω) της χρήσης του ebay με Paypal την κάνουμε. Το σπάνιο-παράδοξο για πωλητή του ebay είναι να σου δίνει και άλλη επιλογή (την οποία δεν έχεις κανένα απολύτως λόγο να προτιμήσεις), αυτή με το έμβασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα , προς το τέλος του νοεμβρίου είχα παραγγείλει μερικά πραγματάκια από ebay , από τα οποία δεν έχω παραλάβει ακόμα 2 από αυτά . Μάλλον ήμουν πολύ ελαστικός με τους πωλητές και τοσο καιρό δεν είχα ζητήση κάποιο refund περιμένοντας (μήπως καθυστερούσαν λόγω φόρτου στις γιορτές ) . Σήμερα αποφάσισα να ζητήσω refund αλλά απ' οτι είδα δεν μπορώ ! :confused:

Το μόνο που έχει να κάνω είναι  contact seller > i didn't receive my item .Μπορώ να πάρω τα χρήματα μου πίσω έτσι  ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα , προς το τέλος του νοεμβρίου είχα παραγγείλει μερικά πραγματάκια από ebay , από τα οποία δεν έχω παραλάβει ακόμα 2 από αυτά . Μάλλον ήμουν πολύ ελαστικός με τους πωλητές και τοσο καιρό δεν είχα ζητήση κάποιο refund περιμένοντας (μήπως καθυστερούσαν λόγω φόρτου στις γιορτές ) . Σήμερα αποφάσισα να ζητήσω refund αλλά απ' οτι είδα δεν μπορώ ! :confused:

Το μόνο που έχει να κάνω είναι contact seller > i didn't receive my item .Μπορώ να πάρω τα χρήματα μου πίσω έτσι ;

Κάνε dispute στο παυπαλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που έχει να κάνω είναι  contact seller > i didn't receive my item .Μπορώ να πάρω τα χρήματα μου πίσω έτσι  ;

 

Όχι απλά "μπορείς", αλλά αυτή είναι η επιλογή. Πως αλλιώς περίμενες να το διατυπώνει δηλαδή; Εκεί πας και ακολουθείς τις οδηγίες.

 

Κάνε dispute στο παυπαλ

 

Δεν γίνεται dispute στο Paypal. Όταν έχεις αγοράσει από ebay, το Paypal παραπέμπει στο ebay για τις σχετικές διαδικασίες αμφισβήτησης. Είναι απενεργοποιημένες οι ανάλογες λειτουργίες μέσα από το Paypal και λειτουργούν μόνο μέσω του ebay.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σου λέει αυτό που κατάλαβες. Λέει ότι μπορεί να στείλει είτε απλό (χωρίς tracking number) είτε συστημένο (με tracking). Και σου δίνει την επιλογή να τον πληρώσεις με έμβασμα στο λογαριασμό του, η μέσω Paypal, αλλά μέσω Paypal λέει ότι το στέλνει υποχρεωτικά συστημένο. 31,50€ έξοδα αποστολής (ή συνολικό κόστος μαζί με το αντικείμενο, εσύ το ξέρεις αυτό) για απλό και 34€ για συστημένο. Δεν το συζητάμε καν ότι θα προτιμήσεις συστημένο.

 

Υ.Γ. Το Paypal δεν κάνει εμβάσματα σε τραπεζικούς λογαριασμούς.

 

Απλά αυτό που λέει ο τύπος δεν ισχύει...αν πληρώσεις με paypal, αυτός στείλει χωρίς tracking και χαθεί, τα χρεώνεται όλα ο πωλητής ο,τι και να έχει δηλώσει, δεν πα να κωλοχτυπιέται κάτω. Πρόβλημά του που δεν έβαλε tracking.

 

Στην άλλη ερώτηση, γιατί να βγάλεις τις αυτόματες πληρωμές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι απλά "μπορείς", αλλά αυτή είναι η επιλογή. Πως αλλιώς περίμενες να το διατυπώνει δηλαδή; Εκεί πας και ακολουθείς τις οδηγίες.

 

 

Δεν γίνεται dispute στο Paypal. Όταν έχεις αγοράσει από ebay, το Paypal παραπέμπει στο ebay για τις σχετικές διαδικασίες αμφισβήτησης. Είναι απενεργοποιημένες οι ανάλογες λειτουργίες μέσα από το Paypal και λειτουργούν μόνο μέσω του ebay.

Ti λες τώρα, τo παυπαλ δεν σε παραπέμπει ποτέ στο εβαυ, εγω χρόνια τωρα κανω dispute μονο στο paypal και πότε  στο ebay, χωρις να εχω το πρόβλημα που αναφέρεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην άλλη ερώτηση, γιατί να βγάλεις τις αυτόματες πληρωμές?

 

Γιατί θέλω να επιλέγω εγώ πότε θα πληρώσω τα -τεράστια- νταβατζηλίκια του ebay καθώς έχω άλλες πολύ πιο επείγουσες προτεραιότητες/υποχρεώσεις να καλύπτω. Ξέρεις πως γίνεται; (Εκτός του να αποσυνδέσω το Paypal account μου).

Ti λες τώρα, τo παυπαλ δεν σε παραπέμπει ποτέ στο εβαυ, εγω χρόνια τωρα κανω dispute μονο στο paypal και πότε  στο ebay, χωρις να εχω το πρόβλημα που αναφέρεις

 

Ρε Νίκο εγώ τι λέω; Όπως ακριβώς σου τα λέω είναι. Πήγαινε τώρα στο Paypal σε μια οποιαδήποτε συναλλαγή σου που αφορούσε πληρωμή ebay και δες.

 

Need help? First contact the seller through eBay to try resolving the problem. If it's still not resolved, go to the eBay Resolution Center. You may be eligible for purchase protection.

 

 

Αυτό θα δεις σε όλες!

Ούτε τα

είναι διαθέσιμα όπως είναι σε όλες τις άλλες συναλλαγές που έγιναν εκτός του ebay. Πριν χρόνια δεν θυμάμαι τι γινόταν και ίσως γινόταν παλιά και θυμάσαι από τότε..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι απλά "μπορείς", αλλά αυτή είναι η επιλογή. Πως αλλιώς περίμενες να το διατυπώνει δηλαδή; Εκεί πας και ακολουθείς τις οδηγίες.

 

 

Δεν γίνεται dispute στο Paypal. Όταν έχεις αγοράσει από ebay, το Paypal παραπέμπει στο ebay για τις σχετικές διαδικασίες αμφισβήτησης. Είναι απενεργοποιημένες οι ανάλογες λειτουργίες μέσα από το Paypal και λειτουργούν μόνο μέσω του ebay.

 

Έκανα   contact seller > i didn't receive my item , αλλά λέει οτι η υπηρεσία eBay Money Back δεν ισχύει πιά..... τι κάνω ;

post-225528-0-64600900-1485194434_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...