Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Που το θυμήθηκες αυτό;

Άλλαξαν πολλά από τότε.

Από τον ΑΥΓ περνάνε όλες οι ελληνικές κάρτες στις αγορές από το εξωτερικό (εκτός από τα απαγορευμένα).

Αυξήθηκε το όριο των εμβασμάτων και πολλά άλλα.

Διάβασε και ενημερώσου.

 

Δηλαδη μπορω να παραγγειλω στο ebay οπως παλια κανονικα μεσω paypal χωρις καμια περαιτερω διαδικασια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γιατί εξακολουθείς να ρωτάς και δεν διαβάζεις λίγες σελίδες απ' αυτό και άλλα σχετικά νήματα;

 

Γιατι εχει 574 σελιδες. :-D

Πες μου τουλαχιστον ενα ναι ή ενα οχι. Ενα ναι με σωζει απο δεκαδες σελιδες διαβασματος, ενα οχι και θα καθησω να διαβασω, τι να κανω. Οποτε:

Μπορω να παραγγειλω στο ebay οπως παλια κανονικα μεσω paypal χωρις καμια περαιτερω διαδικασια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει καποιος αλλος να μου απαντησει με ενα σκετο ναι ή οχι στην επομενη ερωτηση?

Ο makfil θελει να με βαλει να παιξω το παιχνιδι μαντεψε απο ποια σελιδα πρεπει να αρχισω να διαβαζω(απο την 558, 563, την 567, 570 κλπ) για να βρω τι θελω(αυτος που ξερει σε ποια σελιδα ειναι η πληροφορια δεν κατανοει οτι εγω δεν εχω ιδεα ποσο πισω πρεπει να παω) και προτιμα αντι να γραψει 3 χαρακτηρες(ναι ή οχι) να γραφει καμια 20ρια, αλλα εγω δεν προλαβαινω να παιξω αυτο το παιχνιδι και θα εκτιμουσα ενα ναι ή ενα οχι.

 

Οπότε:

Μπορω να παραγγειλω στο ebay οπως παλια κανονικα μεσω paypal χωρις καμια περαιτερω διαδικασια?

Ναι ή οχι? :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπαμε ΝΑΙ

 

Μην ξανα ρωτήσεις.

 

Εμ τωρα ειπατε ναι. (σε μενα)

Κατανοω οτι ισως ερωτηθηκε το ερωτημα 100 φορες πιο πισω αλλά δεν μπορουσα να ηξερα πόσο πιο πισω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν απαντιέται με ένα ναι ή ένα όχι η ερώτησή σου. ισχύουν πλέον αυτά:

http://www.greekmoney.gr/%CF%87%CF%89%CF%81%CE%AF%CF%82-capital-controls-%CE%BF%CE%B9-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-e-shop-%CE%BC%CE%B5-%CE%BA%CE%AC%CF%81%CF%84%CE%B5%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%BF-%CE%B5/

Όμως η κάθε τράπεζα έχει ένα μηνιαίο όριο ακόμα και για αυτά που επιτρέπονται. Όταν αυτό εξαντλείται δεν εγκρίνονται πληρωμές για τίποτα από το εξωτερικό. Ρωτάς και σε λάθος θέμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει καποιος αλλος να μου απαντησει με ενα σκετο ναι ή οχι στην επομενη ερωτηση?

Ο makfil θελει να με βαλει να παιξω το παιχνιδι μαντεψε απο ποια σελιδα πρεπει να αρχισω να διαβαζω(απο την 558, 563, την 567, 570 κλπ) για να βρω τι θελω(αυτος που ξερει σε ποια σελιδα ειναι η πληροφορια δεν κατανοει οτι εγω δεν εχω ιδεα ποσο πισω πρεπει να παω) και προτιμα αντι να γραψει 3 χαρακτηρες(ναι ή οχι) να γραφει καμια 20ρια, αλλα εγω δεν προλαβαινω να παιξω αυτο το παιχνιδι και θα εκτιμουσα ενα ναι ή ενα οχι.

 

Οπότε:

Μπορω να παραγγειλω στο ebay οπως παλια κανονικα μεσω paypal χωρις καμια περαιτερω διαδικασια?

Ναι ή οχι? :-D

 

Ο makfil, αφού σου έδωσε την καταφατική απάντηση στο 1ο post, προσπάθησε να σου δείξει ότι, με λίγη αναζήτηση και λίγο διάβασμα, θα μπορούσες να μάθεις, για την απορία σου, πολλά περισσότερα από ένα ξερό ΝΑΙ ή ΟΧΙ αλλά, μάλλον, απέτυχε αφού, και εσύ, προτιμάς την εύκολη λύση της μασημένης τροφής, με ότι αυτό συνεπάγεται. 

 

Καλή συνέχεια στις αγορές σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο makfil, αφού σου έδωσε την καταφατική απάντηση στο 1ο post, προσπάθησε να σου δείξει ότι, με λίγη αναζήτηση και λίγο διάβασμα, θα μπορούσες να μάθεις, για την απορία σου, πολλά περισσότερα από ένα ξερό ΝΑΙ ή ΟΧΙ αλλά, μάλλον, απέτυχε αφού, και εσύ, προτιμάς την εύκολη λύση της μασημένης τροφής, με ότι αυτό συνεπάγεται. 

 

Καλή συνέχεια στις αγορές σου.

 

Εσυ μπορει να εδωσες την απαντηση αλλα εγω ειμαι ασχετος απο αυτη την ορολογια και αυτο μου φαινοταν κινεζικο και δεν το εξελαβα ως καταφαιτκη απαντηση.

"Από τον ΑΥΓ περνάνε όλες οι ελληνικές κάρτες στις αγορές από το εξωτερικό (εκτός από τα απαγορευμένα)."

 

ΑΥΓ? Αν μου μιλησεις για μαθηματικα, φυσικη ή επιστημη θα καταλαβω. Απο οικονομικα, ιστορια κλπ δεν εχω πραγματικα ιδεα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 "ΑΥΓ" είναι ο μήνας Αύγουστος! Αυτές είναι συντμήσεις που χρησιμοποιεί ο στρατός από όσο θυμάμαι (ΑΥΓ, ΙΟΥΛ, ΙΟΥΝ, ΟΚΤ κλπ.) και ο makfil τα χρησιμοποιεί κατά κόρον, με αποτέλεσμα να εικάζω ότι αν δεν είναι τελωνειακός (από τις γνώσεις που δείχνει να έχει επί τελωνειακών θεμάτων) να βάζω στοίχημα ότι είναι ...στρατιωτικός. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ από τα φοιτητικά μου χρόνια αυτού του είδους τις συντομογραφίες, τόσο για τις ημέρες όσο και για τους μήνες, χωρίς να έχω σχέση με τους στρατιωτικούς και, φυσικά, ούτε με τους τελωνειακούς (όπως το έχω δηλώσει μερικές φορές).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να ρωτήσω, επειδή dispute με ebay έχω κάνει, αλλά με paypal ποτέ. Εάν ας πούμε για τον οποιονδήποτε λόγο λήξει η προθεσμία για dispute αγοράς μέσω ebay, μπορώ να ανοίξω case μέσω paypal; Διότι προς το παρόν, για όσες αγορές έχουν γίνει σε ebay , το paypal με στέλνει εκεί για ενεργοποίηση της προστασίας καταναλωτή, δεν μου δίνει δυνατότητα να το κάνω μέσω paypal. Εκτός κι αν υπάρχει κάπου ως επιλογή και δεν το βλέπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά τήρησε το πρόγραμμά σου εσύ και μην ασχολείσαι με το πότε θα έρθει ο κούριερ. Αν δεν σε βρει θα αφήσει ειδοποίηση. Τη μέρα που θα την βρεις την ειδοποίηση πάρε τηλέφωνο να μάθεις αν το έχει επιστρέψει το πακέτο στο κατάστημα που εξυπηρετεί και πήγαινε να το πάρεις εφόσον προλαβαίνεις (μέχρι 20:00 νομίζω). Αν δεν προλαβαίνεις, πες τους να το κρατήσουν εκεί και να μην αποπειραθεί ξανά και πήγαινε άλλη μέρα να το πάρεις ο ίδιος. Αυτά δεν έχουν σχέση με το τόπικ του ebay βέβαια...

 

Αν και καθυστερημένα, ευχαριστώ για την απάντηση.

Η απορία, όντως, δεν πήγαινε στο topic. Αλλά, λόγω τού ότι ταίριαζε λιιιιιίγο, είπα να μην ανοίξω άλλο θέμα. Sorry guys.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

 

Να ρωτήσω κάποια πράγματα για το eBay.

 

Υπάρχει τρόπος το eBay να χρεώνει την πιστωτική μας κάρτα ΠΑΝΤΑ σε ευρώ με βάση την τρέχουσα ισοτιμία, για να γλιτώνουμε τα κερατιάτικα έξοδα συναλλάγματος ? Στην σελίδα του κάθε προϊόντος (χρησιμοποιώ το ebay.com) η τιμή αναφέρεται σε USD και από κάτω σε EUR (approximately). Μπορώ να χρεωθώ σε αυτό το ποσό ευρώ που αναφέρεται από κάτω ?

 

Αναφέρομαι στο eBay και ΟΧΙ στο Paypal το οποίο, μπορεί μεν να σε χρεώνει σε ευρώ κατά το checkout εφόσον το επιθυμείς, αλλά ως γνωστόν η ισοτιμία που χρησιμοποιεί δεν συμφέρει σε καμία περίπτωση οπότε είναι προτιμότερο να χρεωθεί η κάρτα σου το original currency του πωλητή και να αναλάβει την μετατροπή η κάρτα. BTW, πώς καταλαβαίνεις πιο είναι το original currency του πωλητή ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...