Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή έχω αρκετό καιρό να αγοράσω από eBay.co.uk, τις αποστολές τις κάνουν ακόμη με ACS ή τις έχουν γυρίσει πάλι ΕΛ.ΤΑ.;

 

Και αν ισχύει το ACS, αγόρασα πριν λίγο κάτι αξίας 22,00 euro, αλλά η παραγγελία δεν είχε κανένα track number να παρακολουθώ εξέλιξη. Θυμάμαι, την τελευταία φορά που αγόρασα, και ήταν με ACS, μου είχαν δώσει track number χωρίς η αγορά να είναι μεγάλου κόστους. Τα σταμάτησαν τα track numbers? Λίγη βοήθεια?

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

 

Η ερώτησή σου δεν έχει συγκεκριμένη απάντηση γιατί πολύ απλά το ebay.co.uk δεν είναι ένα μαγαζί για να στέλνει με τον ίδιο ταχυδρομικό οργανισμό, αλλά μια πλατφόρμα που αναρτούν αγγελίες μαγαζιά και πρόσωπα από όλο τον κόσμο. Αν αγοράσεις κάτι από καταχώρηση που έχει κάνει Κινέζος, θα σου το στείλει μάλλον με China Post και θα το λάβεις με ΕΛΤΑ. Αν αγοράσεις από Άγγλο, θα σου το στείλει με Royal Mail και θα το λάβεις με ACS. Αν αγοράσεις από εμένα θα σου το στείλω π.χ. με SPEEDEX και θα το λάβεις με την ίδια. Πρέπει να έχεις αγοράσει ελάχιστες φορές από ebay για να θέτεις τέτοιο ερώτημα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Η ερώτησή σου δεν έχει συγκεκριμένη απάντηση γιατί πολύ απλά το ebay.co.uk δεν είναι ένα μαγαζί για να στέλνει με τον ίδιο ταχυδρομικό οργανισμό, αλλά μια πλατφόρμα που αναρτούν αγγελίες μαγαζιά και πρόσωπα από όλο τον κόσμο. Αν αγοράσεις κάτι από καταχώρηση που έχει κάνει Κινέζος, θα σου το στείλει μάλλον με China Post και θα το λάβεις με ΕΛΤΑ. Αν αγοράσεις από Άγγλο, θα σου το στείλει με Royal Mail και θα το λάβεις με ACS. Αν αγοράσεις από εμένα θα σου το στείλω π.χ. με SPEEDEX και θα το λάβεις με την ίδια. Πρέπει να έχεις αγοράσει ελάχιστες φορές από ebay για να θέτεις τέτοιο ερώτημα...

 

Παραγγελίες από eBay > 40

Λόγω αρκετού διαστήματος από τελευταία παραγγελία, δε θυμόμουν πως οι αποστολείς από Μ.Β. στέλνουν με Royal Mail, και εδώ, πιά, αναλαμβάνει η ACS (ενώ παλαιότερα αναλάμβαναν τα ΕΛ.ΤΑ.). Γιά το λόγο αυτό, ανέβασα και την ερώτηση. Ίσως έπρεπε να δώσω τη λεπτομέρεια πως η αγορά έγινε από Μ.Β.

Άρα, σύμφωνα με τα στοιχεία που μου δώσατε, εδώ, θα αναλάβει και πάλι η ACS, εφόσον η αγορά έγινε από Αγγλία.

Λόγω του ότι η παραγγελία τοποθετήθηκε χθες το βράδυ (19-Δεκ-2016 , 23:30), η αποστολή θα γίνει προφανώς σήμερα έως το μεσημέρι κάποια στιγμή. Να περιμένω, λοιπόν, track number στην παραγγελία ή όχι?

Να επαναλάβω πως με Royal Mail, και χωρίς ιδιαίτερα μεγάλο κόστος αγοράς (μέχρι 30-40 Euros), track number έδιναν παλαιότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου ξαναλέω ότι τον τρόπο αποστολής τον επιλέγει ο εκάστοτε πωλητής. Ναι την τελευταία φορά που αγόρασα κάτι από Αγγλία μου ήρθε με Royal Mail>ACS αλλά αυτό δεν είναι δεδομένο για όλους τους πωλητές. Ουτε το αν θα δώσει tracking (αν σου το στείλει συστημένο) δεν είναι δεδομένο αφού δεν υπάρχει καμία συγκεκριμένη απαίτηση από το ebay. Ρώτα τον συγκεκριμένο πωλητή να σου διευκρινήσει πως ακριβώς θα στείλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλω να παραγγείλω  κάποια απο αυτές τις θήκες κινητού απο ebay(redmi 3s xiaomi 2016) : 

 

1.

http://www.ebay.com/itm/192008923521?_trksid=p2055119.m1438.l2649&var=491642536623&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

 

2.

http://www.ebay.com/itm/Luxury-Ultra-Thin-Slim-Matte-Hard-Back-Case-Cover-For-Xiaomi-Redmi-3-Pro-3S-/191923719698?var=&hash=item2caf8b8e12:m:mGtp7GbxY8riAduyYe8GCEQ

 

3.

http://www.ebay.com/itm/Luxury-Ultra-thin-Shockproof-Armor-Case-Cover-for-Xiaomi-Redmi-3-Pro-3S-Note-4-/201707495606?var=&hash=item2ef6b420b6:m:mF1DmFCI8uZhuOA_SNX3vCA

 

λόγω ασχετοσύνης μου υπάρχει περίπτωση να περάσει εκτελωνισμό?

 

Προτείνετε καμιά καλύτερη?

 

καινούργιος στο άθλημα.

Επεξ/σία από rednex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να παραγγείλω  κάποια απο αυτές τις θήκες κινητού απο ebay(redmi 3s xiaomi 2016) : 

 

1.

http://www.ebay.com/itm/192008923521?_trksid=p2055119.m1438.l2649&var=491642536623&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

 

2.

http://www.ebay.com/itm/Luxury-Ultra-Thin-Slim-Matte-Hard-Back-Case-Cover-For-Xiaomi-Redmi-3-Pro-3S-/191923719698?var=&hash=item2caf8b8e12:m:mGtp7GbxY8riAduyYe8GCEQ

 

3.

http://www.ebay.com/itm/Luxury-Ultra-thin-Shockproof-Armor-Case-Cover-for-Xiaomi-Redmi-3-Pro-3S-Note-4-/201707495606?var=&hash=item2ef6b420b6:m:mF1DmFCI8uZhuOA_SNX3vCA

 

λόγω ασχετοσύνης μου υπάρχει περίπτωση να περάσει εκτελωνισμό?

 

Προτείνετε καμιά καλύτερη?

 

καινούργιος στο άθλημα.

 

Κοιτάζεις το "Item Location" στο ebay. Αν λέει ότι είναι σε χώρα εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης, υπάρχει πιθανότητα να περάσει εκτελωνισμό. Μικρή μεν για τόσο μικρά αντικείμενα αλλά υπάρχει. Η χειρότερη συνέπεια του εκτελωνισμού για τόσο φθηνά αντικείμενα είναι 3€ "τέλος παρουσίασης" όπως το λένε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου ξαναλέω ότι τον τρόπο αποστολής τον επιλέγει ο εκάστοτε πωλητής. Ναι την τελευταία φορά που αγόρασα κάτι από Αγγλία μου ήρθε με Royal Mail>ACS αλλά αυτό δεν είναι δεδομένο για όλους τους πωλητές. Ουτε το αν θα δώσει tracking (αν σου το στείλει συστημένο) δεν είναι δεδομένο αφού δεν υπάρχει καμία συγκεκριμένη απαίτηση από το ebay. Ρώτα τον συγκεκριμένο πωλητή να σου διευκρινήσει πως ακριβώς θα στείλει.

 

Η απάντησή του:

"we currently only have the option to send our item 2nd class delivery within the UK or standard air mail for overseas customers.  We do not offer express or registered shipping at this time. "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απάντησή του:

"we currently only have the option to send our item 2nd class delivery within the UK or standard air mail for overseas customers.  We do not offer express or registered shipping at this time. "

Οπότε το tracking το ξεχνάς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα μια μπαταρία για μια κάμερα από ebay...είναι μούφα τελικά όχι οριτζιναλ που έλεγε στην περιγραφή... στα conditions λέει ότι ο buyer πληρώνει τα shipping costs, είχε 6 ευρώ +4 μεταφορικά...αξίζει να το επιστρέψω? πόσα είναι τα μεταφορικά για Κίνα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα μια μπαταρία για μια κάμερα από ebay...είναι μούφα τελικά όχι οριτζιναλ που έλεγε στην περιγραφή... στα conditions λέει ότι ο buyer πληρώνει τα shipping costs, είχε 6 ευρώ +4 μεταφορικά...αξίζει να το επιστρέψω? πόσα είναι τα μεταφορικά για Κίνα?

 

15€. Σε καμία περίπτωση δεν αξίζει, αλλά αν δεν έχεις εξαντλήσει τις 12 επιστροφές φέτος μπορείς να πάρεις τα μεταφορικά της επιστροφής από το Paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15€. Σε καμία περίπτωση δεν αξίζει, αλλά αν δεν έχεις εξαντλήσει τις 12 επιστροφές φέτος μπορείς να πάρεις τα μεταφορικά της επιστροφής από το Paypal.

 

Έχει τέτοιο πράγμα το paypal? Ποτέ δεν έχω επιστρέψει κάτι από ebay. Πρώτη φορά θα είναι. πως παίρνω τα μεταφορικά της επιστροφής από το paypal?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει τέτοιο πράγμα το paypal? Ποτέ δεν έχω επιστρέψει κάτι από ebay. Πρώτη φορά θα είναι. πως παίρνω τα μεταφορικά της επιστροφής από το paypal?

 

Έχει. https://www.paypal.com/gr/webapps/mpp/refunded-returns

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια πολλά! Θέλω να ρωτήσω έχει το Paypal πρόβλημα και δεν αφήνει αγορές; Προσπαθώ να αγοράσω από ebay και μου βγάζει το μήνυμα things don't appear to be working at the moment . Με search βλέπω ότι πολλοί έχουν το ίδιο πρόβλημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια πολλά! Θέλω να ρωτήσω έχει το Paypal πρόβλημα και δεν αφήνει αγορές; Προσπαθώ να αγοράσω από ebay και μου βγάζει το μήνυμα things don't appear to be working at the moment . Με search βλέπω ότι πολλοί έχουν το ίδιο πρόβλημα. 

 

Ναι το έχουμε όλοι. Δεν αφήνει να πληρώσεις σε συνάλλαγμα με τη μετατροπή να γίνεται από την κάρτα σου. Μια χαρά αφήνει αγορές πληρωμένες με τη μετατροπή από το ίδιο το Paypal. Απλά δεν θα πατήσεις στο conversion και θα αφήσεις την πληρωμή να γίνει μόνη της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...