Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ειχα αγορασει ενα εξάρτημα αυτοκίνητου , συγκεκριμένα εναν αισθητήρα Λ και εγραφε 2 χρόνια εγγύηση εχει περάσει 1,5 χρονος και εχω ενα θέμα , επικοινωνώ με τον πωλητή για να κάνω χρήση της εγγυησης μεσω ebay και δεν απάντησε , του έστειλα μειλ και δεν απάντησε τι κάνω τωρα?ανοίγω  case στο payapl ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν υπάρχει case μετά τις 180 μέρες, ή εγγύηση των πωλητών είναι ένα παραμύθι, εγγύηση ισχύει μόνο αν το καλύπτει η αντιπροσωπεία της εταιρειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αφορά βέβαια αγορές από το ebay αλλά πωλήσεις το θέμα μου, όμως δεν βρίσκω άλλο σχετικό. Πως γίνεται να αλλάξω το νόμισμα στο οποίο θα με πληρώνουν οι αγοραστές από δολλάριο που έχω τώρα σε ευρώ; Οι απαντήσεις που βρήκα ψάχνοντας ήταν συγκεχυμένες και δεν έβγαλα άκρη. Πούλησα κάτι πρόσφατα, η ανάρτηση είχε γίνει σε USD (χωρίς να βρω επιλογή να το αλλάξω κάπου όταν έφτιαχνα το auction-στο ebay.com την έβαλα αλλά και από το co.uk που την είδα πάλι σε USD την έδειχνε) το αγόρασε τελικά Έλληνας, πλήρωσε με EUR προφανώς, τα άλλαξε σε USD το ebay/paypal, εμφανίζονται (ως δεσμευμένα εντάξει) σε USD στον paypal λογαριασμό μου και όταν τελικά αποδεσμευθούν θα πρέπει να μετατραπούν πάλι σε EUR για να τα αναλάβω. Ε πάνε πολύ τόσες μετατροπές... Υπάρχει τρόπος;

 

Υ.Γ. Θα προτιμούσα να μην αλλάξει και το νόμισμα που αγοράζω και να παραμείνει αυτό σε USD γιατί οι περισσότερες αγορές που κάνω σε USD τιμολογούνται. Απλά όταν πουλάω θέλω να πουλάω σε EUR.

Υ.Γ. 2 Κάτι είδα ότι έχει να κάνει με το σε ποιό ebay site είχε γίνει αρχικά register το account! Είναι δυνατό να μη μπορεί να αλλαχτεί επειδή τότε πριν 13 χρόνια που δεν είχα ιδέα από αυτά γράφτηκα στο .com; Ούτε παίζει φυσικά να αλλάζω account...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να το αλλαξεις το νομισμα απλα θα σου φτιαξει και δευτερο account για το δευτερο νομισμα και πρεπει να μην εχεις εκρεμοτητες (να μην χρωστας fees στο ebay)..μπορεις να αλλαξεις billing currency μια φορα το 12μηνο

 

Eδω μπες --> https://arbd.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?SBCChooseCurrency&guest=1

 

Νομιζα οτι ρωτουσες για το νομισμα που θα χρεωνεσαι τα ebay fees

 

Για να πουλας σε ευρω ενα αντικειμενο πρεπει να το βαλεις σε ebay χωρας που εχει το ευρω. ..πχ στο γερμανικο ebay

 

Aν πουλησεις κατι στο αγγλικο θα διαπιστωσεις οτι θα σε πληρωνουν οι αγοραστες σε λιρες.

 

Δεν ειναι κατι δυσκολο καθως σε ολα τα ebay χωρων κανεις εισοδο με τον ιδιο κωδικο που μπαινεις στο ebay.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να πουλας σε ευρω ενα αντικειμενο πρεπει να το βαλεις σε ebay χωρας που εχει το ευρω. ..πχ στο γερμανικο ebay

 

Aν πουλησεις κατι στο αγγλικο θα διαπιστωσεις οτι θα σε πληρωνουν οι αγοραστες σε λιρες.

 

Δεν ειναι κατι δυσκολο καθως σε ολα τα ebay χωρων κανεις εισοδο με τον ιδιο κωδικο που μπαινεις στο ebay.com

 

Έχεις δίκιο, όντως έτσι πρέπει να είναι, όμως δεν με αφήνει να πουλήσω οτιδήποτε στο Ιρλανδικό (που έχει επίσης ευρώ σαν νόμισμα) . Δεν βγάζει καν την επιλογή "sell an item" όταν μπαίνω σε αυτό. Το ίδιο υποθέτω θα συμβαίνει και αν προσπαθήσω στο .de (αν και εκεί ούτως ή άλλως δεν θα έβαζα πώληση γιατί δεν ξέρω Γερμανικά). Επιλογή "sell an item" εκτός του .com μου εμφανίζει μόνο στο .co.uk όμως εκεί εμφανίζει τα ποσά σε στερλίνες οπότε πάλι δεν κάνουμε τίποτα έτσι. Κάπου πήρε το μάτι μου ότι πρέπει να έχεις κάποιες πωλήσεις πρώτα -εγώ είμαι πολύ νέος πωλητής, έχω βάλει άλλες 2-3 αγγελίες στο παρελθόν και είναι το 1ο πράγμα που καταφέρνω να πουλήσω επιτυχώς- για να σου επιτρέψει να βάλεις καταχωρήσεις και σε άλλα sites εκτός από αυτό που αρχικά γράφτηκες (το .com ή το .co.uk δεν είμαι σίγουρος σε ποιό είχα γραφτεί πριν πολλά χρόνια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα ψιλοαναμενομενο Fake flashaki χωρητικοτητας...αυτα που χουν φιγουρες ...

Resolution center my problem is not listed here σε παει σε ψακτηρι..

Αυτο το i want to return δεν κανει για φτηνα πραγματα γιατι τα μεταφορικα μας ειναι ακριβοτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα ψιλοαναμενομενο Fake flashaki χωρητικοτητας...αυτα που χουν φιγουρες ...

Resolution center my problem is not listed here σε παει σε ψακτηρι..

Αυτο το i want to return δεν κανει για φτηνα πραγματα γιατι τα μεταφορικα μας ειναι ακριβοτερα

 

Δεν πας στο "I want to return...". Πας στο "contact seller" και επιλέγεις στη συνέχεια "I received an item that wasn't as described". Τραβάς video που αποδεικνύει ότι το φλασάκι είναι fake. Μιλάς με τον seller και απαιτείς full refund χωρίς να επιστρέψεις τίποτα πίσω φυσικά. Θα σου τα κάνει refund και θα πει κι ένα τραγούδι. Το έχω κάνει πριν 2 μήνες για ένα φλασάκι που αν και δεν ήταν fake (εμφανιζόταν όντως 512GB), έβγαζε συνεχώς σφάλματα και δεν αναγνωριζόταν με το που έγραφα 50-100GB αρχεία, το ξαναφόρμαρα, ξανά τα ίδια κ.ο.κ. Την επόμενη της επικοινωνίας μας μου έκανε full refund.

Η επιστροφή είναι πάντα ασύμφορη για φθηνά προϊόντα. Ακόμα και αν καλύπτει τα έξοδά της το Paypal.η διαδικασία δεν αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο, όντως έτσι πρέπει να είναι, όμως δεν με αφήνει να πουλήσω οτιδήποτε στο Ιρλανδικό (που έχει επίσης ευρώ σαν νόμισμα) . Δεν βγάζει καν την επιλογή "sell an item" όταν μπαίνω σε αυτό. Το ίδιο υποθέτω θα συμβαίνει και αν προσπαθήσω στο .de (αν και εκεί ούτως ή άλλως δεν θα έβαζα πώληση γιατί δεν ξέρω Γερμανικά). Επιλογή "sell an item" εκτός του .com μου εμφανίζει μόνο στο .co.uk όμως εκεί εμφανίζει τα ποσά σε στερλίνες οπότε πάλι δεν κάνουμε τίποτα έτσι. Κάπου πήρε το μάτι μου ότι πρέπει να έχεις κάποιες πωλήσεις πρώτα -εγώ είμαι πολύ νέος πωλητής, έχω βάλει άλλες 2-3 αγγελίες στο παρελθόν και είναι το 1ο πράγμα που καταφέρνω να πουλήσω επιτυχώς- για να σου επιτρέψει να βάλεις καταχωρήσεις και σε άλλα sites εκτός από αυτό που αρχικά γράφτηκες (το .com ή το .co.uk δεν είμαι σίγουρος σε ποιό είχα γραφτεί πριν πολλά χρόνια).

Μπηκα απο περιεργεια στο Γερμανικο bay και στο Ιρλανδικο και με αφηνει κανονικα να βαλω αγγελια (συνηθως χρησιμοποιω το αγγλικο bay )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπηκα απο περιεργεια στο Γερμανικο bay και στο Ιρλανδικο και με αφηνει κανονικα να βαλω αγγελια (συνηθως χρησιμοποιω το αγγλικο bay )

 

Εμένα όπως σου είπα δεν με αφήνει. Δεν εμφανίζει καν την επιλογή Sell sto .ie.

ebay.jpg

ebay2.jpg

Πάνω φωτό το ιρλανδικό που δεν μου δίνει επιλογή και κάτω το Αμερικάνικο που την έχει στο κίτρινο πλαίσιο που έχω μαρκάρει. Εσύ μάλλον έχεις πουλήσει αρκετά πράγματα για αυτό σε αφήνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες εδω εκανα μια επεξεργασια στην φωτο σου απο το Ιρλανδικο

 

 

Είχα δοκιμάσει βλέποντας από το .ie κάτι που έχω ήδη πουλήσει, να πατήσω "sell similar" και είχα δει ότι με έκανε υποχρεωτικά redirect στο ebay.com οπότε το παράτησα. Αν πατήσω εκεί που μου είπες όμως, φαίνεται να μπορώ να ξεκινήσω καινούργιο listing όντως ενώ παραμένο στο ebay.ie. Περίεργο... Μάλλον έχουν διαφορετική δομή σε αυτό το κομμάτι τα διαφορετικά sites του ebay. Θα το δοκιμάσω αν προχωράει κανονικά τις επόμενες μέρες μόλις ετοιμάσω κάτι για πούλημα. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειάζεσαι 10 πωλήσεις και να περάσουν 3 μήνες από την πρώτη πώληση για να σε αφήσει να πουλήσεις

και σε άλλο ebay εκτός από αυτό που έκανες εγγραφή.

 

ΥΓ.

Για το 3 μήνες δεν είμαι εντελώς βέβαιος αλλά χρειάζεται σίγουρα κάποιο χρονικό διάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειάζεσαι 10 πωλήσεις και να περάσουν 3 μήνες από την πρώτη πώληση για να σε αφήσει να πουλήσεις

και σε άλλο ebay εκτός από αυτό που έκανες εγγραφή.

 

ΥΓ.

Για το 3 μήνες δεν είμαι εντελώς βέβαιος αλλά χρειάζεται σίγουρα κάποιο χρονικό διάστημα.

 

Και εγώ αυτό που λες  είχα διαβάσει κάπου. Να που φαίνεται να με αφήνει όμως με το "κόλπο" του  afterhours. Θα βρω κάτι και θα προσπαθήσω να το πάω το listing μέχρι τέλους να δω τι γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω αρκετό καιρό να αγοράσω από eBay.co.uk, τις αποστολές τις κάνουν ακόμη με ACS ή τις έχουν γυρίσει πάλι ΕΛ.ΤΑ.;

 

Και αν ισχύει το ACS, αγόρασα πριν λίγο κάτι αξίας 22,00 euro, αλλά η παραγγελία δεν είχε κανένα track number να παρακολουθώ εξέλιξη. Θυμάμαι, την τελευταία φορά που αγόρασα, και ήταν με ACS, μου είχαν δώσει track number χωρίς η αγορά να είναι μεγάλου κόστους. Τα σταμάτησαν τα track numbers? Λίγη βοήθεια?

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...