Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν μου έδινε τη δυνατότητα να κάνω οτιδήποτε πριν την πάροδο της προθεσμίας παράδοσης από όσο θυμάμαι.

 

Όπως έγραψα λοιπόν, σήμερα μόνο (που έληξε η προθεσμία απάντησης) μου εμφανίστηκε ανοιχτή η επιλογή "Ask us to step up...", οπότε και πάτησα για να γίνει το escalate οπότε και μου εμφανίζει πλέον "Nov. 17 :  You opened a case".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

 

 

Καλημέρα, επικοινώνησε με το customer service του ebay: http://ocsnext.ebay.co.uk/ocs/home? , πάτα στο Contact us που έχει στο κάτω μέρος και ακολούθησε τα βήματα.

 ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!όπως φαίνεται ο πωλητής δεν έκανε πρώτα cancel την παραγγελία αλλά αμέσως refund και φαινόταν σαν να μην έχω πληρώσει!Από όσο μου είπαν στο ebay ας το κάνω απλά hidden και δεν έχει καμία επίπτωση στον λογαριασμό μου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έγραψα λοιπόν, σήμερα μόνο (που έληξε η προθεσμία απάντησης) μου εμφανίστηκε ανοιχτή η επιλογή "Ask us to step up...", οπότε και πάτησα για να γίνει το escalate οπότε και μου εμφανίζει πλέον "Nov. 17 :  You opened a case".

 

Και τελικά σήμερα κιόλας, έλαβα το εξής:

"eBay Customer Support has refunded you through PayPal.

We've initiated a refund of C $ 13.99 back to the PayPal funding source that you used to purchase the item. Please allow 48 hours for the refund to process.
 
We didn't receive valid tracking information from the seller.
Final decision: This case was found in your favor."
Αρκετά γρήγορη διεκπεραίωση από το ebay, αν και μάλλον επειδή ήταν προφανές το τι συνέβη.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αν πω να κάνω μια αγορά θήκης για κινητό από το eBay με χρεωστική μέσω PayPal, πιάνεται σαν αγορά ηλεκτρονικού είδους και θα μου την μπλοκάρει ή περνάει κανονικά;

Ή απλά είναι 50-50;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αν πω να κάνω μια αγορά θήκης για κινητό από το eBay με χρεωστική μέσω PayPal, πιάνεται σαν αγορά ηλεκτρονικού είδους και θα μου την μπλοκάρει ή περνάει κανονικά;

Ή απλά είναι 50-50;

 

Ακόμα εκεί έχεις μείνει; Θα περάσει ό,τι και να στο θεωρήσει. Δεν απαγορεύονται πλέον εδώ και σχεδόν 4 μήνες οι αγορές ηλεκτρονικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα εκεί έχεις μείνει; Θα περάσει ό,τι και να στο θεωρήσει. Δεν απαγορεύονται πλέον εδώ και σχεδόν 4 μήνες οι αγορές ηλεκτρονικών.

Χαχα ναι άσ' τα, είχα κάτι μήνες να ενημερωθώ για το θέμα.

 

Ok κομπλέ, θα προχωρήσω για αγορά. Thanks mate. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα.

 

Λοιπόν, προχωράω στο check out στο ebay, συμπληρώνω τα στοιχεία της κάρτας μου, Revolut, και πατάω "Confirm and Pay", και ενώ έχω ταυτόχρονα ανοιχτή την εφαρμογή της revolut στο κινητό, όπως φαίνεται στις φώτο που επισυνάπτω, ενώ στην revolut λέει οτι εγινε κανονικά η πληρωμή, συν μια άγνωστη συναλλαγή του 1$, στο ebay μου λέει: "We can't process your payment. Please select a different payment method or check your payment details including your billing address." Και στο ιστορικό των αγορών δεν έχει τίποτα. Επίσης δεν έχω λάβει κανένα αποδεικτικό mail. Να σημειώσω οτι προσπάθησα αρχικά να πληρώσω με Paypal με χρεωστική πειραιώς αλλά δεν με άφηνε. Τι παίχτηκε και τι κάνω τώρα;;;

post-221710-0-69688900-1480356842_thumb.jpg

post-221710-0-57271800-1480356851_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

 

Λοιπόν, προχωράω στο check out στο ebay, συμπληρώνω τα στοιχεία της κάρτας μου, Revolut, και πατάω "Confirm and Pay", και ενώ έχω ταυτόχρονα ανοιχτή την εφαρμογή της revolut στο κινητό, όπως φαίνεται στις φώτο που επισυνάπτω, ενώ στην revolut λέει οτι εγινε κανονικά η πληρωμή, συν μια άγνωστη συναλλαγή του 1$, στο ebay μου λέει: "We can't process your payment. Please select a different payment method or check your payment details including your billing address." Και στο ιστορικό των αγορών δεν έχει τίποτα. Επίσης δεν έχω λάβει κανένα αποδεικτικό mail. Να σημειώσω οτι προσπάθησα αρχικά να πληρώσω με Paypal με χρεωστική πειραιώς αλλά δεν με άφηνε. Τι παίχτηκε και τι κάνω τώρα;;;

 

Το δουλεύεις λάθος το σύστημα. Δεν εισάγουμε τα στοιχεία της κάρτας κατευθείαν (σε αυτό οφείλεται και το ότι χρέωθηκες και το 1$, για επιβεβαίωση της κάρτας έγινε θα πιστωθεί μεν, αλλά νομίζω ότι αν δεν ακολουθήσεις αυτό που σου γράφω παρακάτω θα σου το κάνει σε κάθε αγορά). Να συνδέσεις πρώτα στο Paypal τη Revolut, να προσέξεις να επιλέξεις τις συναλλαγματικές μετατροπές να τις κάνει η κάρτα και όχι το Paypal (επιλογή "bill me in..." στο conversion options) και μετά να κάνεις πληρωμή στο ebay με την πάνω επιλογή που σου δίνει, δηλαδή του Paypal, επιλέγοντας μέσα από το Paypal τη Revolut. Αυτή είναι η σωστή διαδικασία και πιθανότατα θα σου λύσει και το πρόβλημα της αδυναμίας χρέωσης. Αυτή τη μέθοδο που χρησιμοποιήσες, τη θεωρώ "ανορθόδοξη" και δεν την έχω εφαρμόσει ποτέ και με καμία κάρτα μου! (Για αυτό μάλλον και δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα σαν αυτά που περιγράφετε συχνά μερικοί).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δουλεύεις λάθος το σύστημα. Δεν εισάγουμε τα στοιχεία της κάρτας κατευθείαν (σε αυτό οφείλεται και το ότι χρέωθηκες και το 1$, για επιβεβαίωση της κάρτας έγινε θα πιστωθεί μεν, αλλά νομίζω ότι αν δεν ακολουθήσεις αυτό που σου γράφω παρακάτω θα σου το κάνει σε κάθε αγορά). Να συνδέσεις πρώτα στο Paypal τη Revolut, να προσέξεις να επιλέξεις τις συναλλαγματικές μετατροπές να τις κάνει η κάρτα και όχι το Paypal (επιλογή "bill me in..." στο conversion options) και μετά να κάνεις πληρωμή στο ebay με την πάνω επιλογή που σου δίνει, δηλαδή του Paypal, επιλέγοντας μέσα από το Paypal τη Revolut. Αυτή είναι η σωστή διαδικασία και πιθανότατα θα σου λύσει και το πρόβλημα της αδυναμίας χρέωσης. Αυτή τη μέθοδο που χρησιμοποιήσες, τη θεωρώ "ανορθόδοξη" και δεν την έχω εφαρμόσει ποτέ και με καμία κάρτα μου! (Για αυτό μάλλον και δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα σαν αυτά που περιγράφετε συχνά μερικοί).

Σε ευχαριστώ για την άμεση και ορθότατη απάντηση σου. Ο τρόπος που δοκίμασα ήταν η έσχατη λύση ορθής χρήσης της Revolut, καθώς και συνδεδεμένη στο paypal την έχω και το έχω ρυθμίσει το paypal να αφήνει τη μετατροπή στη Revolut. Ωστόσο, όταν προσπάθησα να κάνω την πληρωμή μέσω paypal ΜΕ την Revolut, το paypal δεν άφηνε να κάνει την μετατροπή η ρεβολουτ αλλά επέμενε στο να την κάνει το ίδιο. Και είπα να δοκιμάσω με τη μέθοδο που το έκανα. Καμία άλλη σκέψη στο τι παίζει να έγινε;; Στέλνω και μήνυμα τώρα στο ebay, να δω τι θα μου πούνε και αυτοί.

 

Edit: Δηλαδή ο τρόπος στον οποίο κατέληξα ήταν ο τελευταίος. Αρχικά ήθελα να πληρώσω μεσω παυπαλ με την ρεβολουτ, αλλα δεν αφηνε την μετατροπη στη ρεβολουτ (παρολο που το εχω ρυθμισει ετσι). Στη συνέχεια, προσπάθησα πάλι μεσω παυπαλ με χρεωστικη πειραιώς και απέτυχε. Και τέλος είπα να δοκιμάσω με τη ρεβολουτ σκέτη, καθώς καλύπτεται και απο το eBay Money Back Guarantee. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Καμία άλλη σκέψη στο τι παίζει να έγινε;;

 

Πιθανό να έχει να κάνει με το νόμισμα στο οποίο έχεις balance στη Revolut. Το 90% (για να μην πω παραπάνω) των προβλημάτων της Revolut, έχει αποδειχθεί ότι οφείλεται στην "ιδιομορφία" της να κρατάει υπόλοιπο σε πολλαπλά νομίσματα. Επιβεβαίωσε ότι δεν έχεις balance στο Paypal (και αυτό περιπλέκει τα πράγματα), έλεγξε σε τι νόμισμα θα σε χρεώσει πραγματικά ο πωλητής και φρόντισε να μετατρέψεις αναλόγως τυχόν υπόλοιπα που έχεις στη Revolut σε επαρκές υπόλοιπο σε αυτό το νόμισμα πριν πληρώσεις. Κάτι άλλο δεν μπορώ να σκεφτώ.

 

Υ.Γ. Θεωρώ αυτονόητο ότι έχεις ελέγξει ότι δεν είναι ξεχασμένη καμία φραγή (block) είδών συναλλαγών στις επιλογές της Revolut.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανό να έχει να κάνει με το νόμισμα στο οποίο έχεις balance στη Revolut. Το 90% (για να μην πω παραπάνω) των προβλημάτων της Revolut, έχει αποδειχθεί ότι οφείλεται στην "ιδιομορφία" της να κρατάει υπόλοιπο σε πολλαπλά νομίσματα. Επιβεβαίωσε ότι δεν έχεις balance στο Paypal (και αυτό περιπλέκει τα πράγματα), έλεγξε σε τι νόμισμα θα σε χρεώσει πραγματικά ο πωλητής και φρόντισε να μετατρέψεις αναλόγως τυχόν υπόλοιπα που έχεις στη Revolut σε επαρκές υπόλοιπο σε αυτό το νόμισμα πριν πληρώσεις. Κάτι άλλο δεν μπορώ να σκεφτώ.

 

Υ.Γ. Θεωρώ αυτονόητο ότι έχεις ελέγξει ότι δεν είναι ξεχασμένη καμία φραγή (block) είδών συναλλαγών στις επιλογές της Revolut.

 

Το νόμισμα στο οποίο πουλούσε ο τύπος στο ebay ήταν σε € όπως και σε € ήταν το επαρκές υπόλοιπο μου στη Revolut, ωστόσο επειδή η Revolut χρησιμοποιεί την Barclays, το paypal και ebay, αντιλαμβάνονται πως το συνάλλαγμα της κάρτας είναι η λίρα (που είναι, ασχέτως των μετατροπών που κάνει μετά η revolut) γι αυτό και "επιμένει" σε μετατροπή συναλλάγματος ακόμα και αν υπάρχει επαρκές υπόλοιπο στη REvolut, ίδιο με αυτό του πωλητή. Όλες, οι φραγές είναι απενεργοποιημένες. Η ρεβολουτ λεει οτι η συναλλαγή έγινε κανονικά, το ebay δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν τη δέχτηκε. Πιο συγκεκριμένα, ήθελα να αγοράσω Link.png Site: αυτό αν έχει κάποιο σημασία.

Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αγορά μεταχειρισμένου βιντεοπαιχνιδιού από ιδιώτη (όχι κάποιο κατάστημα δηλαδή) θα γίνει δεκτή από την τράπεζα (Πειραιώς) η συναλλαγή; Νομίζω η αγορά δεν απαγορεύεται, αλλά μήπως επειδή είναι ιδιώτης δεν θα μπορέσει να δει η τράπεζα τι αγοράζω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αγορά μεταχειρισμένου βιντεοπαιχνιδιού από ιδιώτη (όχι κάποιο κατάστημα δηλαδή) θα γίνει δεκτή από την τράπεζα (Πειραιώς) η συναλλαγή; Νομίζω η αγορά δεν απαγορεύεται, αλλά μήπως επειδή είναι ιδιώτης δεν θα μπορέσει να δει η τράπεζα τι αγοράζω;

τι να μην δει η τραπεζα χαχαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπορεις να ανοιξεις πλεον claim?!

μονο i want to return because ...  και i didnt receive it  i want refund Βλεπω πια!!

αν πατησω ι want to return και οντως ζητησει να σταλει πισω δεν εχει νοημα γιατι τα ελτα θα ναι πιο ακριβα απο το προιον το ιδιο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...