Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν κατάλαβα την ερωτηση σου, ποιο ειναι το πρόβλημα?

 

Κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις τώρα... :-) Αφού έχουμε capital controls, δικαιολογημένη είναι η ερώτηση.

 

Καλησπέρα!Τελικά μπορούμε να κάνουμε αγορά από ebay με paypal?

Με κάρτες έκδοσης εξωτερικού μπορούσες και μπορείς χωρίς περιορισμούς. Με Ελληνικές γενικά μπορείς εδώ και 3 μήνες πλέον, εκτός από τα 8 είδη συναλλαγών που αναφέρονται στην παράγραφο 7 του παρακάτω άρθρου:

http://www.naftemporiki.gr/finance/story/1135007/erotiseis-apantiseis-gia-ta-capital-controls

Από αυτές τις κατηγορίες οι μόνες που μπορώ να σκεφτώ ότι πωλούνται στο ebay, είναι τα κοσμήματα και τα έργα τέχνης. Αυτά δεν μπορείς να τα πληρώσεις με Ελληνική κάρτα. Ηλεκτρονικά, εργαλεία, ρούχα κλπ. γενικά γίνεται όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις τώρα... :-) Αφού έχουμε capital controls, δικαιολογημένη είναι η ερώτηση.

 

Με κάρτες έκδοσης εξωτερικού μπορούσες και μπορείς χωρίς περιορισμούς. Με Ελληνικές γενικά μπορείς εδώ και 3 μήνες πλέον, εκτός από τα 8 είδη συναλλαγών που αναφέρονται στην παράγραφο 7 του παρακάτω άρθρου:

http://www.naftemporiki.gr/finance/story/1135007/erotiseis-apantiseis-gia-ta-capital-controls

Από αυτές τις κατηγορίες οι μόνες που μπορώ να σκεφτώ ότι πωλούνται στο ebay, είναι τα κοσμήματα και τα έργα τέχνης. Αυτά δεν μπορείς να τα πληρώσεις με Ελληνική κάρτα. Ηλεκτρονικά, εργαλεία, ρούχα κλπ. γενικά γίνεται όμως.

Ναι λόγω capital controls!Οκ!Σ'ευχαριστώ για την απάντηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχετε παραγγειλει κανονικα απο ebay αυτες τις μερες? Δοκιμασα χθες και σημερα και τρωω ακυρο απο το paypal. Στο paypal εχω συνδεσει καρτα moneysafe και μεχρι τωρα λειτουργουσε κανονικα. Η moneysafe μονη της, εκτος paypal λειτουργει μια χαρα, εκανα συναλλαγη στο aliexpress πριν απο λιγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να κάνετε κατάθεση στο balance του paypal τα λεφτά, θα περιμένετε να τα "δει" 2-3 ημέρες, και μετά θα γίνει αγορά μέσω paypal στο ebay (ή αλλού) με τα λεφτά που θα φαίνονται στο paypal balance πλέον .. αυτά λόγω cc (εμένα κάρτα εθνικής δε μου πέρναγε, πριν 2 μήνες που δοκίμασα)

το παρακάτω βίντεο δείχνει πως:

https://www.youtube.com/watch?v=O_f-ucKISP8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχετε παραγγειλει κανονικα απο ebay αυτες τις μερες? Δοκιμασα χθες και σημερα και τρωω ακυρο απο το paypal. Στο paypal εχω συνδεσει καρτα moneysafe και μεχρι τωρα λειτουργουσε κανονικα. Η moneysafe μονη της, εκτος paypal λειτουργει μια χαρα, εκανα συναλλαγη στο aliexpress πριν απο λιγο.

Εγω το σαββατο αγορασα κανονικα ενα σκιν για την κονσολα μου(Το περασε κανονικα το πειπαλ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να κάνετε κατάθεση στο balance του paypal τα λεφτά, θα περιμένετε να τα "δει" 2-3 ημέρες, και μετά θα γίνει αγορά μέσω paypal στο ebay (ή αλλού) με τα λεφτά που θα φαίνονται στο paypal balance πλέον .. αυτά λόγω cc (εμένα κάρτα εθνικής δε μου πέρναγε, πριν 2 μήνες που δοκίμασα)

 

το παρακάτω βίντεο δείχνει πως:

 

https://www.youtube.com/watch?v=O_f-ucKISP8

 

Ναι το ξερω το κολπο με το balance, το εκανα οταν ειχα στο paypal καρτα της Πειραιως και δεν περναγε. Απο τοτε που εβαλα τη moneysafe στο paypal (εδω και 4 μηνες περιπου) δεν ειχα κανενα προβλημα, περναγε κανονικα χωρις να χρειαστει το κολπο με το balance.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα,

 

Έχω κάνει μια παραγγελία έχουν περάσει μέρες και σήμερα μου εμφανίζει παραλάβει από πελάτη εξωτερικό 2 φορά.
acea3de265.png

adc540d604.png

Να αρχίσω να ανησυχώ ;

Τι μπορώ να κάνω;

ευχαριστώ

Επεξ/σία από VagosM
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μπορώ να κάνω;

 

Υπομονή. Μόνο 6 μέρες πέρασαν.

Έχω μια παραγγελία από ebay (ένας φορτιστής μπαταριών) του οποίου πωλητή το account στο ebay διαγράφηκε από το ebay την επόμενη μέρα της αγοράς μου. Μου ήρθε e-mail από το ebay που έλεγε ότι αν δεν έχω πληρώσει ακόμα να μην το κάνω, αν έχω πληρώσει να περιμένω την παραγγελία μου. Μου έστειλε e-mail και ο ίδιος ο πωλητής δικαιολογούμενος ότι δεν είχε επιβεβαιώσει κάποια στοιχεία στο ebay (ή κάτι τέτοιο) και να μην ανησυχώ καθώς θα παραλάβω το αντικείμενο. Ο πωλητής μου εμφανίζεται πλέον διαγραμένος, αλλά στην αγορά εμφανίζεται tracking number. Το οποίο όμως δεν φαίνεται ως υπαρκτό σε όσα ψαχτήρια κι αν το δοκίμασα. Είναι: RS161732741CN. Με μέγιστη εκτιμώμενη ημερομηνία παράδοσης να είναι 10/11/2016 (μεθαύριο) φυσικά δεν έχω παραλάβει ακόμα.

Στο purchase history της συγκεκριμένης παραγγελίας βλέπω μόνο το "Resolve a problem" και δεν είναι διαθέσιμο το "I didn't receive" κάτω από τα "More actions" (προφανώς γιατί δεν υπάρχει πια ενεργός χρήστης με τον οποίο μπορώ να επικοινωνήσω). Έχετε καμιά ιδέα;

Η τιμή του φορτιστή (καινούργιος Nitecore D4) να επισημάνω ότι ήταν ύποπτα χαμηλή (κάπου 10$ όταν πουλιέται >20-22$ από τον φθηνότερο πωλητή οπουδήποτε έχω ψάξει).

 

Όπως ήταν αναμενόμενο φυσικά δεν παρέλαβα. Άνοιξα case την επομένη της λήξης της προθεσμίας, δηλώνοντας ότι δεν παρέλαβα το αντικείμενο και το Ebay του δίνει προθεσμία να απαντήσει μέχρι της 17/11 οπότε και θα μπορώ όπως λέει να ζητήσω resolution. Το ερώτημά μου είναι τι νόημα είχε αυτή η καθυστέρηση και γιατί δεν μου έδωσε κατευθείαν τη δυνατότητα για resolution, εφόσον τον τύπο τον έχει διαγράψει το ίδιο το Ebay -προφανώς γιατί είναι απατεώνας- και ως εκ τούτου δεν ήταν δυνατό να μου απαντήσει ποτέ. Το tracking no εννοείται ότι παραμένει ανύπαρκτο γιατί προφανώς είναι fake.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί το σύστημα του ebay είναι αυτοματοποιημένο και κάθε φορά που ανοίγεις case δίνουν στον πωλητή 1 βδομάδα να απαντήσει.

 

Θα επέμβει υπάλληλος από το ebay μόνο αν:

περάσει η βδομάδα ΚΑΙ δεν δοθεί λύση από τον πωλητή ΚΑΙ το ζητήσεις εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν κάνουμε μια αγορά απο Κίνα κυρίως απο aliexpress και ebay τσεκαρουμε αν το tracking που μας έδωσε ο πωλητής είναι πραγματικό σε αυτήν εδώ την σελιδα http://post-tracking.com/validate/.

Στην προκειμένη περιπτωση το tracking είναι ψεύτικο οποτε θα μπορούσες να ειχες ανοίξει την υπόθεση ακόμη ποιο νωρίς. Τα λεφτά θα τα πάρεις πίσω απλα λίγο υπομονή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα,2 Οκτωμβρίου έκανα μία αγορά .πέρασε το estimated time και πουθενά το αντικείμενο,άφησα να περάσουν λίγες ημέρες και μετά έστειλα μην στον πωλητή εάν έχει tr numb να δούμε εάν το βλέπει κάπου στην διαδρομή,μου είπε δεν έχει και συμφώνησε να μου κάνει refund και σε περίπτωση που τελικά το λάβω να επιστρέψω τα χρήματα (δεν ήταν κανένα σπουδαίο ποσό 3 ευρώ )όντως χτες είδα ότι μου έκανε refund και χτες βράδυ βλέπω πως στις αγορές μου,μου παρουσιάζει το συγκεκριμένο αντικείμενο ως unpaid.Στέλνω μην στον πωλητή και μου είπε δεν έχει ιδέα γιατί να επικοινωνήσω με το ebay,που ακριβώς πρέπει να πάω για να στείλω μην να δω τι συμβαίνει? σε άλλο αντικείμενο που μου έκαναν refund χτες φαίνεται σαν ακυρωμένο όχι σαν unpaid

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί το σύστημα του ebay είναι αυτοματοποιημένο και κάθε φορά που ανοίγεις case δίνουν στον πωλητή 1 βδομάδα να απαντήσει.

 

Θα επέμβει υπάλληλος από το ebay μόνο αν:

περάσει η βδομάδα ΚΑΙ δεν δοθεί λύση από τον πωλητή ΚΑΙ το ζητήσεις εσύ.

 

Ναι αλλά εννοώ ότι είναι παράλογο να μην έχει κάποια δικλείδα που να παρακάμπτει αυτή την πρακτική σε περιπτώσεις που το ίδιο το ebay έχει διαγράψει τον πωλητή και είναι δεδομένο ότι δεν θα απαντήσει ποτέ.

 

Όταν κάνουμε μια αγορά απο Κίνα κυρίως απο aliexpress και ebay τσεκαρουμε αν το tracking που μας έδωσε ο πωλητής είναι πραγματικό σε αυτήν εδώ την σελιδα http://post-tracking.com/validate/.

Στην προκειμένη περιπτωση το tracking είναι ψεύτικο οποτε θα μπορούσες να ειχες ανοίξει την υπόθεση ακόμη ποιο νωρίς. Τα λεφτά θα τα πάρεις πίσω απλα λίγο υπομονή.

 

Δεν μου έδινε τη δυνατότητα να κάνω οτιδήποτε πριν την πάροδο της προθεσμίας παράδοσης από όσο θυμάμαι. Ούτε έχω τρελαθεί (για 9,5€ μιλάμε) αλλά με ενδιαφέρει για λόγους πρακτικής εμπειρίας το πόσο γρήγορα και αξιόπιστα λειτουργεί το σύστημα του ebay. Δεν είμαι πολύ ευχαριστημένος από όσο είδα μέχρι τώρα...

 

Υ.Γ. Α και κάτι άλλο που διαπίστωσα για ενημέρωση: στις αγορές που γίνονται από το Ebay μέσω Paypal, οποιαδήποτε "resolution" υπάρχει δυνατότητα να γίνει μόνο μέσω του Ebay. Δεν υπάρχει δηλαδή επιλογή να διαλέγουμε αν θα κινηθούμε μέσω Ebay ή μέσω Paypal όπως είχε αναφερθεί παλιότερα. Όταν πήγα στη συναλλαγή του Paypal είδα ότι για την επίλυση οποιουδήποτε προβλήματος στη συγκεκριμένη, με παρέπεμπε στο Ebay. Για άλλες συναλλαγές σε άλλα μαγαζιά μόνο είναι ανοιχτό το "Report an issue" του Paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@VagosM καλημέρα, μήπως το αντικείμενο που αγόρασες έχει καμιά μπαταρία ή μαγνήτη μέσα (π.χ κινητό, λάπτοπ, τάμπλετ, ακουστικά)? Από το tracking status φαίνεται να επιστρέφει πίσω στο ταχυδρομείο.

 

 

καλημέρα,2 Οκτωμβρίου έκανα μία αγορά .πέρασε το estimated time και πουθενά το αντικείμενο,άφησα να περάσουν λίγες ημέρες και μετά έστειλα μην στον πωλητή εάν έχει tr numb να δούμε εάν το βλέπει κάπου στην διαδρομή,μου είπε δεν έχει και συμφώνησε να μου κάνει refund και σε περίπτωση που τελικά το λάβω να επιστρέψω τα χρήματα (δεν ήταν κανένα σπουδαίο ποσό 3 ευρώ )όντως χτες είδα ότι μου έκανε refund και χτες βράδυ βλέπω πως στις αγορές μου,μου παρουσιάζει το συγκεκριμένο αντικείμενο ως unpaid.Στέλνω μην στον πωλητή και μου είπε δεν έχει ιδέα γιατί να επικοινωνήσω με το ebay,που ακριβώς πρέπει να πάω για να στείλω μην να δω τι συμβαίνει? σε άλλο αντικείμενο που μου έκαναν refund χτες φαίνεται σαν ακυρωμένο όχι σαν unpaid

 

Καλημέρα, επικοινώνησε με το customer service του ebay: http://ocsnext.ebay.co.uk/ocs/home? , πάτα στο Contact us που έχει στο κάτω μέρος και ακολούθησε τα βήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...