Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Έφτασε σήμερα με ACS, αντικείμενο το οποίο είχα παραγγείλει στις 2/9/2016 απο ebay.co.uk και είχα συννενοηθεί με τον πωλητή για refund, το οποίο και έκανε στις 30/9/2016, γιατί μέχρι τότε δεν υπήρξε καμία ενημέρωση μέσω του tracking number (είχα ρωτήσει εδώ πάλι τότε, υπάρχουν τα μηνύματα μερικές σελίδες πίσω). Το θέμα ειναι τι κάνω τώρα; Επικοινωνώ με τον πωλητή ενημερώνοντάς τον οτι ήρθε σήμερα και να στείλει Return Label; Το κρατάω χωρίς να πω τίποτα, αν αυτό υπάρχει καν σαν πιθανότητα; Το πακέτο είχε σταλεί με Royal Mail Ιnternational Tracked & Signed και μου ηρθε σπίτι με ACS, χωρίς ωστόσο να μου ζητήσουν υπογραφή κατά την παράδοση, όπως και είχε γίνει σε άλλο πακέτο με την ίδια υπηρεσία νωρίτερα μέσα στο Σεπτέμβριο.

 

Του ξαναπληρωνεις το αντιτιμο του αντικειμενου ή το στελνεις πισω...τα πραγματα ειναι απλα δεν χρειαζεται πολυ σκεψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Η αξια θα ειναι 15 ευρω περιπου με τα μεταφορικα..

 

Με προπληρωμενη θα γινει.

 

Κανένα πρόβλημα (το με τι θα πληρώσεις ούτως ή άλλως δεν παίζει ρόλο). Δεν περνάει τελωνείο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να αγοράσω για πρώτη φορά κάτι από ebay και κοστίζει 44Ε θα πληρώσω τελωνείο?

 

Στην αρχική σελίδα είδα ότι ενδεχομένως πάνω από 45 δολάρια μπορεί να πληρωνεις,εχω την επιλογή να πάρω κάτι αντίστοιχο με 35Ε να το προτιμησω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν θα πληρωσεις τελωνειο , αρκει να στο στειλει με απλο ταχυδρομιο, να δηλωσει χαμηλη αξια εως 22€, και να ειναι εως 2kg

 

Ούτε η δηλωμένη αξία πολυέχει σημασία τελικά. Αρκεί να μην είναι κανένα θηρίο το πακέτο ή κάτι εξαιρετικά μεγάλης αξίας. Δεν την παλεύουν πλέον στα ΕΛΤΑ με τόσο όγκο δεμάτων που διακινούν. Είναι πρακτικά αδύνατο να περάσει τελωνειακό έλεγχο πάνω από ένα -απειροελάχιστο σε σχέση με το σύνολο- δείγμα. Κάτι έχω ακούσει για 60-70000 πακέτα ημερησίως μόνο στο Κέντρο Διαλογής Αττικής! Στην τελευταία αγορά κινητού που έκανα, το vickmall είχε δηλώσει 55$ αξία στο πακέτο, έγραφε σε 3 σημεία ότι πρόκειται για κινητό και συγκεκριμένα με ακρίβεια μάρκα και μοντέλο. Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισα.

Ψωνίστε από τρίτες χώρες σαν να μην υπάρχει αύριο συνεπώς! :-D Όσο περισσότερο τους φορτώνουμε, τόσο μειώνονται οι πιθανότητες δασμών! Να προσληφθούν οι τελωνειακοί που απαιτούνται για να μαζέψουν την κατάσταση που ξέφυγε πλέον, είναι προφανώς ανέφικτο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα ,να ρωτήσω κάτι....εάν θέλω να αγοράσω ένα αντικείμενο το οποίο εξ ορισμού λόγω χώρα αποστολής βλ. Κίνα ,θα αργήσει αρκετά να  έρθει και θελήσω να έρθει πιο γρήγορα και προμυθοποιηθώ να πληρώσω κάποια μεταφορικά κατόπιν συμφωνίας και συννενόησης με τον πωλητή πως θα πληρώσω αυτά τα μεταφορικά εφόσον λέει no shiping fees? υπάρχει τρόπος μέσω paypal να στείλω συγκεκριμένο ποσό σε κάποιον ανεξάρτητα από την αγορά που θα κάνω? επίσης έχω κάποια δέματα που έρχονται από Μαλαισία,σταλμένα από τις 29/9 το tracking number δείχνει ότι στις 3/10  έφτασαν στο Μπαλί και από εκεί κ πέρα καμία ενημέρωση,υπάρχει τρόπος να βρω που βρίσκονται κ αν χάθηκαν?στα διάφορα site που κοίταξα να κάνω tracking λέει ότι εάν παραμείνουν αρκετές ημέρες σε ένα σημείο σταματάει και το tracking,στην επίσημη σελίδα του flyt express μου λέει ότι το FTLVU01763928 δεν είναι έγκυρο trackid ...καμία ιδέα?τις προηγούμενες φορές με flyt express μου ήρθαν αρκετά γρήγορα ,και ρωτάω όχι τίποτε άλλο αλλά ο ταχυδρόμος μου είναι μ@μακάς και έχει τύχει να βλέπω ότι το δέμα είναι στο κέντρο διανομής σχεδόν μία εβδομάδα πριν αποφασίσει να μου το φέρει γγγγκκκρρρρρρρρρρρρρρρ..εάν πάω στα ελτά με το tracking number που εχω μπορούν έστω να δουν αν έχει μπει ελλάδα το δέμα?

 

επίσης λέω να αγοράσω το εξής 

http://www.ebay.com/itm/272205749139?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT σαν ενισχυτή σήματος του ίντερνετ γιατί τον τελευταίο καιρό έχουμε διάφορα θέματα με το σήμα,επειδή είμαι λίγο άσχετη με τα τεχνολογικά...είναι καλό αυτό?θα με εξυπηρετησει? η είναι καλύτερα να πάω σε κάποιο μαγαζί τύπου πλαίσιο και να αγοράσω κάτι που θα μου προτείνουν εκεί αλλά θα στοιχίζει από 25 ευρώ και πάνω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα ,να ρωτήσω κάτι....εάν θέλω να αγοράσω ένα αντικείμενο το οποίο εξ ορισμού λόγω χώρα αποστολής βλ. Κίνα ,θα αργήσει αρκετά να  έρθει και θελήσω να έρθει πιο γρήγορα και προμυθοποιηθώ να πληρώσω κάποια μεταφορικά κατόπιν συμφωνίας και συννενόησης με τον πωλητή πως θα πληρώσω αυτά τα μεταφορικά εφόσον λέει no shiping fees?

Τυπικά απαγορεύεται οποιαδήποτε συναλλαγή εκτός της πλατφόρμας του ebay (πως αλλιώς θα πάρει τις προμήθειες του?) οπότε πριν αγοράσεις θα πρέπει να προσθέσει στην αγγελία του μια νέα επιλογή αποστολής που θα πρέπει να διαλέξεις.

 

Ουσιαστικά όμως, το σύνηθες είναι να σου δίνει ο πωλητής το μειλ του και να του στέλνεις την αξία των ταχυδρομικών στο παυπαλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ebay έβαλε τελωνειακό "καπέλο" ακόμα και σε μικρές αγορές!
Μιλάω για το International Priority Shipping to Greece  via the Global Shipping Program (από US) που μέχρι χθες είχε μηδενικό κόστος (import fees at checkout) σε αγορές μέχρι 78 δολάρια! Τώρα αν δείτε, έχει καπέλο ακόμα και μέχρι 18 δολάρια κάπου! :fear:
Μεγάλη ξεφτίλα να πληρώνει κάποιος προκαταβολικά τελωνείο, σε τόσο μικρό ποσό.
Ξέρει κανείς γιατί άλλαξε πολιτική το ebay και μάλιστα χωρίς να μας στείλει κάποιο mail για την αλλαγή αυτή.
Δείτε εδώ ένα τυχαίο παράδειγμα --->> http://www.ebay.com/itm/VICTOR-THE-CORPSE-BRIDE-BUST-UPS-SERIES-1-MICRO-MODEL-KITS-FIGURE-GENTLE-GIANT-/282228229856?hash=item41b61d06e0:g:YCQAAOSwHmhV7d8l
Για 19 δολάρια περίπου, σου βάζει και άλλα 9 import fees!
Όσο ανεβαίνει το ποσό αυτό, εννοώ τα 19 δολάρια, εννοείτε ανεβαίνει και το άλλο!
Μάλλον το ebay ενδιαφέρετε για την τσέπη μας και θέλει να μας κάνει να ελαττώσουμε τις αγορές μας από αυτήν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο κόστος του αντικειμένου πρέπει να προσθέτεις και τα μεταφορικά για να βγάλεις την αξία CIF πάνω στην οποία υπολογίζονται τα έξοδα εκτελωνισμού (στην ουσία ο ελληνικός ΦΠΑ).

 

Η προκαταβολή των εξόδων, για αντικείμενα που στέλνονται στην Ελλάδα, εφαρμόστηκε από το 2010 στις μεγάλες αμερικάνικες αλυσίδες, όπως πχ Amazon, και φαίνεται ότι άρχισε να την εφαρμόζει και το αμερικάνικο ebay.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε makfil το ξέρεις ότι σέβομαι την γνώμη σου, το ξέρεις ότι σου έχω στείλει αρκετά pm και με έχεις κατατοπίσει και σ' ευχαριστώ γι' αυτό, αλλά και για την γενική παρουσία σου στο φόρουμ. Δεν ξέρω αυτό που λες (εγώ προσωπικά δεν το καταλαβαίνω, μην με παρεξηγήσεις)  πως συνδέετε με την αύξηση αυτήν, αλλά κάτι θα ξέρεις παραπάνω!

Εγώ είμαι εδώ και ΠΟΛΛΑ χρόνια συλλέκτης και αγοράζω σχεδόν ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ, πολλά πράγματα, προχθές ήταν η τελευταία μου και χθες που πήγα να κάνω άλλη μια είδα την αύξηση! Αν σου δείξω το ιστορικό μου, έχω χιλιάδες παραγγελίες (δεν υπερβάλω) και ΣΕ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ , μα σε όλες που τις πήρα με το πρόγραμμα αυτό  (και ήταν ως 78 δολάρια κάπου) ΔΕΝ ΕΔΩΣΑ ΠΟΤΕ import fees.
Θα σου δώσω και ένα τυχαίο παράδειγμα με αγορά πριν λίγες μέρες.
Είναι από τον ίδιο πωλητή που είχε 2 και εγώ του αγόρασα το ένα!
Τώρα δείχνει :

US $64.99
Approximately EUR 59.47
 
Shipping:
$26.84 (approx. EUR 24.56) International Priority Shipping to Greece  via the Global Shipping Program
 
Item location:
Maricopa, Arizona, United States
 
Ships to:
United States and many other countries |
Import charges:

$18.77 (amount confirmed at checkout) 

ΚΑΙ ΚΟΙΤΑ ΤΩΡΑ ΠΟΣΟ ΤΟ ΠΗΡΑ ΕΓΩ

 

Order total
Subtotal EUR 59.47

Import charges EUR 0.00

Total

EUR 88.24
 
 
Με λίγα λόγια, τώρα 3 μέρες μετά, αν πάρω και το άλλο που έχει θα πληρώσω 12.76 ευρώ παραπάνω!
 
Αυτό λέω! :-)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνω αυτό που λες αλλά δεν μπορώ να ξέρω πως λειτουργεί κάθε πωλητής στο ebay.

Νομίζω ότι μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί του και να μάθεις τι παίζει με το συγκεκριμένο.

 

Πρέπει να γνωρίζεις, βέβαια, ότι στο ebay, γενικά, παίζονται διάφορα με το κόστος και τα μεταφορικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα στείλω μήνυμα στο ebay και θα σας ενημερώσω, γιατί η αλλαγή αυτή έγινε σε όλα τα είδη ανεξάρτητα τον πωλητή! Βέβαια μπορεί να μην φταίει το ebay γι' αυτό, αλλά κάποια τιμολογιακή αλλαγή στο ... Ελλάντα! Παντού έγιναν αυξήσεις, δεν θα ήταν περίεργο να μπήκε από εδώ το καπέλο αυτό.
Θα επανέλθω όταν θα έχω απάντησή τους! Σ' ευχαριστώ makfil.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...