Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μη το λές αυτό. Εγώ πχ προσφέρω δωρεάν ταχυδρομικά σε όλα τα προιόντα για UK και για εκτός είναι λιγότερο απο τα κανονικά.

 

Πραγματικά δεν ξέρω τι να πω.

Είπα κι εγώ να δοκιμάσω το ebay , και απ' ότι φαίνεται θα υπάρξει story :mad: .

 

Τέλος πάντων , θέλω να πιστεύω πως όλα θα πάνε καλά , και θα το σκεφτώ πάρα πολύ πριν ξαν' αγοράσω οτιδήποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

λοιπον,εχω κ εγω 2 ερωτησεις

1)ειχα παρει εν σκληρο δισκο απο αμερικη,ηρθε μετα πο πολυ καιρο αλλα μεσα σε ενα μηνα μου εβγαλε προβλημα,δυστυχως ειχα κανει θετικη αξιολογιση στον τυπο!τι μπορω να κανω τωρα?ενω αρχικα μου απαντουσε στα μαιλ,μολις του ειπα να του στειώ πισω το δισκο εξαφανιστικε...περιμενω γνωμες γιατι εχασα 200 ευρο με αυτη την ιστορια(η εγγυηση ισχυει μονο για αμερικη κ οχι για ευρωπη)

 

2)αν προγραματισω ταξιδι για αμερικη πως μπορω να χρησιμοποιήσω το λογαριασμο μου στο ebay και το pay pal?ετσι ωστε να ψωνισω απο εκει κ να μου ερθει πιο φτηνα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον,εχω κ εγω 2 ερωτησεις

1)ειχα παρει εν σκληρο δισκο απο αμερικη,ηρθε μετα πο πολυ καιρο αλλα μεσα σε ενα μηνα μου εβγαλε προβλημα,δυστυχως ειχα κανει θετικη αξιολογιση στον τυπο!τι μπορω να κανω τωρα?ενω αρχικα μου απαντουσε στα μαιλ,μολις του ειπα να του στειώ πισω το δισκο εξαφανιστικε...περιμενω γνωμες γιατι εχασα 200 ευρο με αυτη την ιστορια(η εγγυηση ισχυει μονο για αμερικη κ οχι για ευρωπη)

 

2)αν προγραματισω ταξιδι για αμερικη πως μπορω να χρησιμοποιήσω το λογαριασμο μου στο ebay και το pay pal?ετσι ωστε να ψωνισω απο εκει κ να μου ερθει πιο φτηνα?

Οσον αφορα τη πρωτη ερωτηση, πρεπει να μας πεις ποια ημερομηνια πληρωσες το δισκο και αν η καρτα που χρησιμοποιησες μεσω paypal ειναι πιστωτικη.

Σχετικα με τη δευτερη, εχεις 2 δυνατοτητες : η να τροποποιησεις το Registered name and address που εχεις δηλωσει στο ebay μονο ομως ως προς τη νεα διευθυνση (οχι ονομα) ,η να προσθεσεις στο λογαριασμο σου στο ebay νεα διευθυνση και ονομα αν θελεις, την οποια θα κανεις primary shipping address.Η πρωτη λυση ειναι καλυτερη γιατι θα φαινεσαι σα μελος του ebay usa και θα μπορεις ν αγορασεις και απο πωλητες που δε στελνουν worldwide. Στο paypal δεν αλλαζεις τιποτα αφου ειναι συνδεδεμενο με το ebay και ενημερωνεται αυτοματα απο τις οποιες αλλαγες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον,εχω κ εγω 2 ερωτησεις

1)ειχα παρει εν σκληρο δισκο απο αμερικη,ηρθε μετα πο πολυ καιρο αλλα μεσα σε ενα μηνα μου εβγαλε προβλημα,δυστυχως ειχα κανει θετικη αξιολογιση στον τυπο!τι μπορω να κανω τωρα?ενω αρχικα μου απαντουσε στα μαιλ,μολις του ειπα να του στειώ πισω το δισκο εξαφανιστικε...περιμενω γνωμες γιατι εχασα 200 ευρο με αυτη την ιστορια(η εγγυηση ισχυει μονο για αμερικη κ οχι για ευρωπη)

 

Αν δέν έχουν περάσει πάνω απο 60 μέρες μπορέσεις να κάνεις dispute στο eBay οτι το: ITEM SIGNIFICANTLY NOT AS DESCRIBED.

 

Για το PayPal δεν νομίζω οτι μπορείς να κάνεις κάτι τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον για πειτε μου αν προλαβαινω,22 οκτωμβριου ειχα κανει τη παραγγελια κ εφτασε μετα απο ενα μηνα,22 δεκεμνριου απο οτι βλεπω εστειλα το πρωτο μαιλ στον πωλητη,αρα 21-22 δεκεμβριου χαλασε.

προλαβαινουμε να κανουμε κατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον για πειτε μου αν προλαβαινω,22 οκτωμβριου ειχα κανει τη παραγγελια κ εφτασε μετα απο ενα μηνα,22 δεκεμνριου απο οτι βλεπω εστειλα το πρωτο μαιλ στον πωλητη,αρα 21-22 δεκεμβριου χαλασε.

προλαβαινουμε να κανουμε κατι?

Αν και το βλεπω πολυ χλωμο, ισως μπορεσεις να κανεις κατι με τη τραπεζα που εχεις παρει τη καρτα. Παρε τηλεφ και ρωτα τους σε ποσο χρονικο διαστημα απο τη πληρωμη ενος προιοντος, εχεις δικαιωμα να δηλωσεις οτι δεν αποδεχεσαι τη χρεωση της καρτας σου με το συγκεκριμενο ποσον επειδη το προιον ηταν ελαττωματικο. Δε χρειαζεται να τους πεις ποτε το παρελαβες κλπ. Νομιζω οτι εχεις δικαιωμα να δηλωσεις οτι δεν αποδεχεσαι τη χρεωση μεσα σε 90 ημερες. Αν ειναι ετσι τα πραγματα, ρωτησε τους τι ενεργειες πρεπει να κανεις. Το σιγουρο παντως ειναι οτι θα πρεπει να επιστρεψεις πισω στο πωλητη το δισκο. Αν το κανεις αυτο, να το κανεις με συστημμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλ πρεπει να πληρωσω παλι λεφτα?20 ευρο για τα ταχυδρομικα?

δεν υπαρχει αλλος τροπος,καταρχας εχω εξοργιστει που με κοροιδεψε..αρνητικη αξιολογιση δε μπορω να κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορεις να κανεις τιποτα, ουτε και αρνητικη. Να εισαι ευχαριστημενος αν τελικα γινει αυτο που σου προτεινα, μετα απο τοσο καιρο που αφησες να περασει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε IKARIWTH, αν κατάλαβα καλά θα πας Αμερική σύντομα (διάβασα και ένα άλλο thread σου για MacBook). Ότι κι αν κάνεις από εδώ θα είναι πολύ χρονοβόρο και θα κοστίσει χρήματα. Γιατί δεν περιμένεις να πας εκεί και να τον στείλεις απευθείας στο service της Αμερικάνικης αντιπροσωπείας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα άλλη μια επικοινωνία με τον πωλητή , και επιμένει ότι το έστειλε.

 

Μου είπε πως αν μέχρι την παρασκευή δεν έχω λάβει τίποτα , θα μου επιστρέψει το ποσό στο λογαριασμό μου.

 

Τελικά δε φαίνεται για απατεώνας , όμως , τι μπορεί έχει συμβεί με το δέμα; !

 

Στο ταχυδρομείο δεν έχει νόημα να ρωτήσω , εφόσον δεν έχει tracking number..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, προσπαθω να πληρωσω μεσω paypal κατι που αγορασα στο ebay.co.uk αλλα μενω στην προσπαθεια. Καθε φορα που παταω "pay" μου βγαζει το εξης μνμ:(This payment cannot be completed because your credit card has been denied by your credit card issuer. For details on why your card was denied, please contact your credit card issuer's customer service department. You may want to try using a different credit card or choose eCheck instead. To do this, please click the More Payment Options link.)Εχει κανεις ιδεα τη μπορει να φταιει? Με την ιδια καρτα εχω πληρωσει αρκετες φορες χωρις κανενα προβλημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kath πολλά μπορούν να συμβούν από τον αποστολέα μέχρι την πόρτα σου. Με την προυπόθεση ότι στο έστειλε, μπορεί να μην έγραψε σωστά τη διεύθυνση, μπορεί να κόλλησε στο τελωνείο, μπορεί να στο πήρε κάποιος από το κουτί, μπορεί να χάθηκε στα ελτά. Άντε βρές άκρη δλδ. Κ εμένα μια μόνο φορά μου χάθηκε αντικείμενο κ ο αποστολέας μου είπε ότι το έστειλε. Τώρα άντε βρές την αλήθεια.

 

manos44 Μάλλον η κάρτα που έχεις, δεν έχει χρήματα και δεν μπορεί να τραβήξει το αναγκαίο ποσό. Τί κάρτα είναι? Προπληρωμένη? Για δές το υπόλοιπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eφ οσον σου εστειλε mail οτι πηρε τα λεφτα, τοτε ποιος ο σκοπος του πιο κατω post?? :confused:

 

Διάβασα εδώ μέσα πως κάποιος πλήρωσε μέσω paypal για κάτι απο το ebay και αφού δεν του ερχόταν, πάτησε dispute και ο πωλητής μετα τον παρακάλαγε να κάνει ανάκληση του dispute αν κατάλαβα καλά.

 

Anyway.. Για την ιστορία.. Το αντικείμενο που παράγγηλα απο αγγλία (250+?) ήρθε και το παρέλαβα απο το Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο των ΕΛΤΑ, ΧΩΡΙΣ να πληρώσω δεκάρα για το τελωνειο.. δε κατάλαβα πως έγινε αυτό..

 

τυχη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν περνάνε πια τελωνείο τα δέματα από αγγλία. Ανήκει κ αυτή στην εμπορίκη ενοποιήση των χωρών της Ε.Ε. Και είναι αρκετά χρονια έτσι. Πως και σου ξέφυγε!

 

Από αμερική, ασία, καναδά κανονικά. Από ευρώπη ελεύθερα, αν και το "γλυκό" είναι στην Αμερική ειδικά τώρα που έχει πέσει το δολλάριο έναντι του ευρώ. 1 ευρώ είναι 1.43 δολλάρια ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανα ενα λαθος κ αντι να πληρωσω τον πωλητη μεσω paypal τον πληρωσα μεσω "Other". τι να κανω τωρα? δεν βρισκω καποια επιλογη για να τον πληρωσω τωρα με paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...