Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο πωλητης στους ορους της πωλησης απαιτει confirmed address. Αλλο πραγμα το verified account και αλλο το confirmed address. Κατα συνεπεια θα πρεπει να του στειλεις αυτο που σου ζηταει

 

Δηλαδη τι να του στειλω, εκει που μενω τωρα ολοι οι λογαριασμοι ειναι στο ονομα του πατερα μου εκτος απο του κινητο μου, να του στειλω δλδ ενα αντιγραφο του λογαριαμου του κινητου. Αυτο δεν αποδεικνυεται απο το paypal?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ε αυτο θελει να διασταυρωσει αυτος. Τη διευθυνση που εχεις δωσει στο paypal και που θα σου στειλει το αντικειμενο που αγορασες, με καποιο αλλο στοιχειο που να ταυτιζεται αυτη η διευθυνση. Αυτος βεβαια σου ζηταει φωτοτυπια ταυτοτητας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε αυτο θελει να διασταυρωσει αυτος. Τη διευθυνση που εχεις δωσει στο paypal και που θα σου στειλει το αντικειμενο που αγορασες, με καποιο αλλο στοιχειο που να ταυτιζεται αυτη η διευθυνση. Αυτος βεβαια σου ζηταει φωτοτυπια ταυτοτητας

 

Θα του στειλω ενα μειλ να του εξηγησω τοτε οτι με την ταυτοτητα δεν γινεται εαν θελει να του στειλω λογαριασμο. Εγω ομως του εχω στειλει τα χρηματα μεσω paypal , πως θα μπορεσω να τα παρω πισω εαν δεν συμφωνησει? Υπαρχει περιπτωση να μου κρατησει τα χρηματα? Σε ευχαριστω al-ex.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες του οτι εχεις αλλαξει διευθυνση και πλεον δε μενεις εκει που γραφει η ταυτοτητα, αλλα μπορεις να του στειλεις ενα λογαριασμο τηλεφωνου. Για τα λεφτα δε τα χανεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα του στειλω ενα μειλ να του εξηγησω και εαν δεχτει εχει καλως αλλιως θα του πω να μου στειλει τα χρηματα πισω. Πιστευω να μην εχω προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχω καταλάβει κάτι.. Πως γίνεται να βλέπω πως στη τράπεζα της κάρτας μου λείπουν τα λεφτά και να μην έχει πληρωθεί ακόμα ο τύπος; Αν τα κρατάει η Paypal, πότε παραδίνονται τα λεφτά σε αυτόν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν πληρωνεις με paypal τα χρηματα πανε αμεσως στο πωλητη. Επισης το paypal στελνει αμμεσα emails τοσο στο πωλητη οτι πηρε πηρε χρηματα απο το ταδε αγοραστη για το ταδε αντικειμενο, οσο και στον αγοραστη για τη πληρωμη που εκανε. Εαν εχεις παρει τετοιο email και ο πωλητης σου λεει οτι δεν εχει πληρωθει, σημαινει οτι σε κοροιδευει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από 2 Ιανουαρίου μέχρι σήμερα(18/1/08) , δεν έχω λάβει καμία ειδοποίηση.

Πρέπει ν' αρχίσω να ανησυχώ ;

Το πακέτο όπως ήδη έχω αναφέρει , είναι συστημένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από 2 Ιανουαρίου μέχρι σήμερα(18/1/08) , δεν έχω λάβει καμία ειδοποίηση.

Πρέπει ν' αρχίσω να ανησυχώ ;

Το πακέτο όπως ήδη έχω αναφέρει , είναι συστημένο.

 

Θύμισέ μας λίγο, τί ήταν αυτό που πήρες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θύμισέ μας λίγο, τί ήταν αυτό που πήρες?

 

Ένα sony dvd/cd/rw player από UK(o πωλητής το παρέδωσε στο royal mail international στις 2 Ιανουαρίου 08 ).

 

Α, και παραλίγο να το ξεχάσω..Δεν έχει tracking number , οπότε και να επικοινωνήσω με το ταχυδρομείο δεν έχει νόημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν πληρωνεις με paypal τα χρηματα πανε αμεσως στο πωλητη. Επισης το paypal στελνει αμμεσα emails τοσο στο πωλητη οτι πηρε πηρε χρηματα απο το ταδε αγοραστη για το ταδε αντικειμενο, οσο και στον αγοραστη για τη πληρωμη που εκανε. Εαν εχεις παρει τετοιο email και ο πωλητης σου λεει οτι δεν εχει πληρωθει, σημαινει οτι σε κοροιδευει

 

Μου έστειλε email πως πήρε τα λεφτά.. το dispute που εξυπηρετεί όμως.. δεν κατάλαβα.. και το αντικείμενο δεν μου έχει έρθει ακόμα.. πέρασαν 2 βδομάδες.. (απο αγγλία)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα sony dvd/cd/rw player από UK(o πωλητής το παρέδωσε στο royal mail international στις 2 Ιανουαρίου 08 ).

 

Α, και παραλίγο να το ξεχάσω..Δεν έχει tracking number , οπότε και να επικοινωνήσω με το ταχυδρομείο δεν έχει νόημα.

 

Αν δεν έχει tracking number δυστυχώς δεν είναι συστημένο γιατί αυτά τα δύο πάνε πακέτο.. Είσαι σίγουρη (σωστό το πρόσωπο?) ότι το δέμα εστάλλη από UK κι όχι από κανένα Hong Kong?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O πωλητής είναι όντως από UK(το προφίλ , και το feedback το αποδικνύει).

 

Η απάντηση του πωλητή όταν τον ρώτησα να μου δώσει τον tracking number:

2-1-08:

hi, two other items i sold have arrived today, but that was this country. the gpo number doesn't track it only confirms after it has arrived. it validates delivery that's all.

 

(Επί ευκαιρίας , τι είναι ο gpo αριθμός; )

 

και η συνέχεια του μηνύματος..

 

although they claim it should get there in two weeks, they won't consider it lost till twelve weeks after the expected delivery date which makes it fourteen weeks, smart bunch really.

 

 

Στο "view order details":

Royal Mail International Signed-for

Dispatched on: 02-Jan-08

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάει για έναν αριθμό που δεν δίνει λεπτομέρειες για την πορεία του δέματος, αλλά μόνο για το αν έφτασε. Εγώ θα πρότεινα να περιμένεις ακόμα μία βδομάδα πριν αρχίσεις να εκνευρίζεσαι, δηλαδή ως την άλλη Τετάρτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω πως πρέπει να παίζει ρόλο και η ημερομηνία που το έστειλε(γιορτινή περίοδος..όλο και κάπου θα υπήρξαν καθυστερήσεις).

 

 

Α, και kath(Καθ) είνα τα 3 πρώτα γράμματα του επωνύμου μου, οπότε ναι , λάθος πρόσωπο....:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...