Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εντάξει το ξέρω ότι είμαι απαίσιος αλλά λόγω εξεταστικής δεν μπορώ να διαβάσω 120 σελίδες συγνώμη!

Σε μία δημοπρασία μπορείς να κερδίσεις κάτι που έχει ας πούμε αντικειμενική αξία 200 λίρες με 10 π.χ. Δηλ στα τελευταία λεπτά ποντάρεις τελευταιός και πες ότι το κερδίζεις...Και ο άλλος σου το στέλνει παρόλο που έχει πουληθεί το αντικείμενο του για τόσα λίγα χρήματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

παιδια την βοηθεια σας!!!!

αγορασα ενα εξαρτημα γα το xbox απο εναν πωλητη στο hong kong. το προβλημα ειναι οτι δεν εστειλε το αυθεντικο οπως ειχε στην φωτογραφια στο description του στο ebay. εκανα λοιπον claim στο paypal. o seller μου λεγε να ξαναπουλησω το item στο ebay η να του το στειλω και να μου κανει refund , εγω δεν δεχτηκα πιστευοντας οτι αφου αυτος εστειλε την μουφια θα επρεπε να πληρωσει τα εξοδα αποστολης αν θελει να το ξαναπαρει πισω, γι αυτο εκανα dispute (ειμαι της νωοτροπιας οτι δεν πρεπει να πληρωσω οε usd παραπανω για αυτη την βλακεια)

 

κ μετα μ ερχεται μνμ απο το paypal κ μου λεει να πληρωσω τα εξοδα αποστολης να του το στειλω.

 

τι να κανω???? ειναι αυτο σωστο??? να πληρωνω εγω τα εξοδα αποστολης επειδη αυτος εστειλε μουφια??? γιατι αμα ειναι ετσι δεν με συμφερει...

 

καποιος??? χρειαζομαι επειγουσα βοηθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν την έχω ανεβάσει ακόμα. Υπάρχει τρόπος να αλλάξω στο Αγγλικό; Και όταν έρθει η ώρα να πακετάρω και να αποστείλω εγώ τι πρέπει να κάνω; Σορυ αλλά δεν έχω ξαναπουλήσει ηλεκτρονικά ξανα. Μη με παρεξηγείτε!

Απλά, θα μπεις στο ebay.co.uk και θα την ανεβάσεις εκεί. Όταν πληρωθείς, θα στείλεις το πακέτο στη διεύθυνση που θα σου oριζει το paypal

 

Καλησπερα.

Θα ηθελα να με βοηθησετε, εχω χτυπησει μια δημοπρασια στο ebay, την κερδισα και την πληρωσα. Την επομενη μερα μου ηρθε μηνυμα απο το ebay οτι το αντικειμενο was removed from eBay for breaching of one or more of our listing policies. Any offers or bids that you placed on this listing are now null and void, you don't have to complete this transaction.

 

This listing was removed because it was listed incorrectly; therefore, the seller is free to re-list the item in the correct format. If you want to, feel free to bid on the item again if it's re-listed.

Στείλε μειλ στο πωλητή και ζήτησε του εξηγήσεις και αν γίνεται γράψε το nick του πωλητή

 

 

Εντάξει το ξέρω ότι είμαι απαίσιος αλλά λόγω εξεταστικής δεν μπορώ να διαβάσω 120 σελίδες συγνώμη!

Σε μία δημοπρασία μπορείς να κερδίσεις κάτι που έχει ας πούμε αντικειμενική αξία 200 λίρες με 10 π.χ. Δηλ στα τελευταία λεπτά ποντάρεις τελευταιός και πες ότι το κερδίζεις...Και ο άλλος σου το στέλνει παρόλο που έχει πουληθεί το αντικείμενο του για τόσα λίγα χρήματα?

Πρακτικά δε συμβαίνει ποτέ αυτό δλδ να πάρεις αντικείμενο αξίας 200 λιρών με 10. Εάν πάντως συμβεί, ο πωλητής έχει υποχρέωση να το στείλει

 

 

καποιος??? χρειαζομαι επειγουσα βοηθεια

Φίλε δυστυχώς εσύ πληρώνεις τα έξοδα επιστροφής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρετε! Θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος να μου πει σίγουρα όμως αν αγοράσω αυτο:

 

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=320204860646

 

Θα έχω έξοδα τελωνείου?? Το λέω επειδή έρχεται και με UPS!!:fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καποιος??? χρειαζομαι επειγουσα βοηθεια

 

Η περίπτωσή σου είναι ειδική.Κάνοντας dispute και λέγοντας οτι το αντικείμενο που σου έστειλε ήταμ απομίμηση , το ebay τι σου είπε-να το στείλεις πίσω?To paypal ας λέει οτι θέλει ,αρμόδιο είναι το ebay.Αν και το ebay σου πεί να το στείλεις με δικά σου έξοδα (μάλλον το πιθανοτερο) ,τότε είναι μονόδρομος φίλε.Μάλλον ατύχησες.Ενημέρωσέ μας πάντως για το τι έγινε να ξέρουμε.

Πάντως

Α)Το πιθανότερο όπως έχουν πάει τα πράγματα ,είναι ο πωλητής από το hong kong να σου στείλει απομίμηση αυτού που θα ήθελες να αγοράσεις.Κοινώς τους αποφεύγουμε-είναι παγκοσμίως γνωστοί για τα φτηνά αντίγραφά τους.

Β)Αν το στείλεις με ΕΛΤΑ πόσο θα κάνει?5-10??Εκτός αν μιλάμε για κάτι πολύ μικρής αξίας οπότε μην κάνεις καθόλου τον κόπο-πες οτι σε κλέψανε και μάθε για την επόμενη φορά.

 

Χαίρετε! Θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος να μου πει σίγουρα όμως αν αγοράσω αυτο:

 

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=320204860646

 

Θα έχω έξοδα τελωνείου?? Το λέω επειδή έρχεται και με UPS!!:fear:

 

Είναι τόσο μικρή η αξία του που αποκλειέται να πληρώσεις τελωνείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρετε! Θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος να μου πει σίγουρα όμως αν αγοράσω αυτο:

 

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll...m=320204860646

 

Θα έχω έξοδα τελωνείου?? Το λέω επειδή έρχεται και με UPS!!

 

Δεν πληρώνεις τελωνείο για τόσο μικρή αξία. Εγώ μέχρι 60 $ που έχω δοκιμάσει και όχι σε διακριτική συσκευασία δεν πλήρωσα τίποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρετε! Θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος να μου πει σίγουρα όμως αν αγοράσω αυτο:

 

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=320204860646

 

Θα έχω έξοδα τελωνείου?? Το λέω επειδή έρχεται και με UPS!!:fear:

Εαν ερθει με ups σιγουρα θα πληρωσεις τελωνειο ασχετα με την αξια. Ειναι γνωστη η τακτικη των κουριερ να τα αφηνουν εκει σκοπιμα, για να βγαζουν χρηματα απο τον εκτελωνισμο χρησιμοποιωντας εκτελωνιστες υπαλληλους τους. Βεβαια μαθε να διαβαζεις καλυτερα γιατι απ οτι ειδα δεν ερχεται με ups αλλα με usps και ετσι δε προκειται να πληρωσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!! ΟΥπς!! Δεν ήξερα ότι ήταν διαφορετικό η UPS και η USPS αλλά τώρα έμαθα!! USPS=United States Postal Service = ΤΑχυδρομείο!!;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πόσες εργάσιμες ημερες καταθέτονται τα χρηματα στον λογαριασμο τησ τραπεζας μου?Τα εχει στειλει στην καρτα μου μεσω paypal γιατι εκανε refund ολοκληρο το ποσο.Η συναλλαγη εμφανιστηκε στο paypal αλλα 2 εργασιμες ημερες και δεν εχω λαβει χρηματα.

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν τα χρηματα εχουν παει στη καρτα σου, μενουν εκει. Μη περιμενεις αδικα να τα δεις στο λογαριασμο της τραπεζας σου. Εισαι σιγουρος ομως οτι πηγαν στη καρτα σου η μηπως εχουν μεινει στο paypal σα balance για να τα χρησιμοποιησεις καποια αλλη φορα? Στις κινησεις του λογαριασμου σου στο paypal, για το συγκεκριμενο ποσο γραφει transfer to credit card?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες ιδού το μύνημα που έλαβα στο mailbox μου πριν λίγο:

 

This is the seller, thank you for purchasing my 330201895342 USB 2.0 BLUETOOTH, sorry to inform you that my ebay account got a temporary problem, we are unable to update the shipping status of your order, but I am emailing you and telling you that your parcel has been posted well, pls be patient to wait for the item, I believe you will receive it without problem, pls do not file a dispute on paypal or ebay!

We can guarantee you the delivery! We can either refund your payment or ship a replacement if you fail to receive the package!

To the buyer who have filed a dispute on paypal, we can issue the refund firstly, but pls pay us again if you received it late, or you can return it back to us if you do not need it any longer! We believe you are an honest ebayer!

If you have any questions or problem with the transaction, pls feel free to email us back.

We will follow you up in time. Satisfactory is guaranteed!

Sorry for any inconvenience may cause you!

Have a nice day!

Sincerely yours

 

Κάτι δεν μου πάει καλά....

Ο τύπος είναι ο urextras και αφότου πήρα το αντικείμενο, μετά από καμιά βδομάδα (; ) έγινε unregistered ή κάτι τέτοιο τελοσπάντων. Τώρα μου έστειλε αυτό το μύνημα.

 

Για πείτε και εσείς που ξέρετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει σωστος φαινεται ο τυπος. Μπορει να εχει καποιο προβλημα με το λογαριασμο του οπως ο ιδιος παραδεχεται. Περιμενε καμια εβδομαδα ακομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια θελω μια βοηθεια αγορασα αυτο http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&ssPageName=STRK:MEBTOX:IT&item=110212202035&_trksid=p3984.cTODAY.m238.lVI

απο το ebay της Αγγλιας. Κανω buy now, και στελνω τα χρηματα μεσω paypal ο λογαριασμος μου ειναι unverified, αλλα οταν εκανα την πληρωμη δεν μου εμφανισε καποιο προβλημα. Οποτε στελνω τα χρηματα κανονικα και μου την εμφανιζει completed την πληρωμη. Μετα στελνω ενα email του πωλητη και του λεω να με ενημερωσει ποτε θα το στειλει και να μου πει το tracking number, και μου στελνει αυτο

Hi,

we e mailed you the other day as you paypal address is not confirmed. If you can e mail across a copy of your id card so we can verify your address we can then dispatch your order.

 

Best Wishes

PAtrick

 

Μπορει καπιος να μου εξηγησει πρακαλω καποιος τι εννοει, υπαρχει καποιο προβλημα που ειμαι unverified στο paypal και δεν σταλθηκαν τα χρηματα. Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πωλητης στους ορους της πωλησης απαιτει confirmed address. Αλλο πραγμα το verified account και αλλο το confirmed address. Κατα συνεπεια θα πρεπει να του στειλεις αυτο που σου ζηταει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...