Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αργησα να μπώ στο κλίμα του πράγματος και τώρα συνειδητοποιώ ότι υπάρχει περίπτωση η παραγγελία μου πιθανόν να περάσει απο το τελωνείο.. Προλαβαίνω να κάνω τίποτα; Ο πωλητής μου πε πως το έχει ήδη στείλει και σε 4-5 μέρες θα έρθει. Επειδή είμαι στην δουλειά δε θυμάμαι τις υπόλοιπες λεπτομέρειες που έγραφε στο εμαιλ.. θα τις κοιτάξω απόψε..

 

Αν και το πιο πιθανό φαντάζομαι είναι να μου πείτε να κάνω το σταυρό μου να μην περάσει απο το τελωνείο.. το αντικείμενο (σαξόφωνο) κόστισε περι τα 210 ευρώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

γεια σας, εχω αγορασει κ εχω πληρωσει ενα cd που κερδισα απο το ebay του uk αλλα δεν εχω λαβει κανενα e-mail απο τον πωλητη που να λεει οτι το εχει στειλει. θα πρεπει να τον ρωτησω εγω ή το εχει στειλει χωρις να με ειδοποιησει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια θελω να κανω μια ερωτηση.

Οτυποσ που ειχα παραγγειλει ένα item μου επεστρεψε στην καρτα μου τα χρηματα απο την συναλλαγη που ειχα.(σ.σ. δεν παρελαβα το δεμα γτ οπως μου ειπε κατασχέθηκε απο το τελωνειο).

Ξερει κανεις σε ποσες μερες θα εχω τα χρηματα στον λογαριασμο μου?Εκανε το refund δευτερα απογευμα.

και κατι ακομη.Ποια ειναι η γνωμη σας για το feedback που πρεπει να αφησω.Ητανε η 1η μου ''αγορα'' απο ebay.Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αργησα να μπώ στο κλίμα του πράγματος και τώρα συνειδητοποιώ ότι υπάρχει περίπτωση η παραγγελία μου πιθανόν να περάσει απο το τελωνείο.. Προλαβαίνω να κάνω τίποτα; Ο πωλητής μου πε πως το έχει ήδη στείλει και σε 4-5 μέρες θα έρθει. Επειδή είμαι στην δουλειά δε θυμάμαι τις υπόλοιπες λεπτομέρειες που έγραφε στο εμαιλ.. θα τις κοιτάξω απόψε..

 

Αν και το πιο πιθανό φαντάζομαι είναι να μου πείτε να κάνω το σταυρό μου να μην περάσει απο το τελωνείο.. το αντικείμενο (σαξόφωνο) κόστισε περι τα 210 ευρώ..

 

Τώρα δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.Μόνο να περιμένεις και να προσεύχεσαι...:-D

 

γεια σας, εχω αγορασει κ εχω πληρωσει ενα cd που κερδισα απο το ebay του uk αλλα δεν εχω λαβει κανενα e-mail απο τον πωλητη που να λεει οτι το εχει στειλει. θα πρεπει να τον ρωτησω εγω ή το εχει στειλει χωρις να με ειδοποιησει?

 

Για καλό και για κακό ρώτα τον και ζήτα του και tracking number να βρείς που βρίσκεται το δέμα σου.

 

Παιδια θελω να κανω μια ερωτηση.

Οτυποσ που ειχα παραγγειλει ένα item μου επεστρεψε στην καρτα μου τα χρηματα απο την συναλλαγη που ειχα.(σ.σ. δεν παρελαβα το δεμα γτ οπως μου ειπε κατασχέθηκε απο το τελωνειο).

Ξερει κανεις σε ποσες μερες θα εχω τα χρηματα στον λογαριασμο μου?Εκανε το refund δευτερα απογευμα.

και κατι ακομη.Ποια ειναι η γνωμη σας για το feedback που πρεπει να αφησω.Ητανε η 1η μου ''αγορα'' απο ebay.Ευχαριστω

 

Μάλλον ψέματα σου λέει ο τύπος και μάλλον δεν το έστειλε ποτέ-γιατί απ'όσο ξέρω το τελωνείο δεν κατάσχει δέματα εκτός αν είναι τίποτα παράνομο.Ακόμα πάντως και αν το είχε κατασχέσει θα σε αποζημίωνε δεχόμενος τη ζημιά ή θα σου έλεγε οτι εκείνος το έστειλε και μετά είναι πρόβλημα δικό σου?Σου είχε δώσει tracking number?

Αφού σου επέστρεψε τα χρήματα ,προσωπικά θα του άφηνα ένα ουδέτερο feedback λέγοντας οτι δεν το παρέλαβα αλλά αποζημιώθηκα τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια την βοηθεια σας!!!!

αγορασα ενα εξαρτημα γα το xbox απο εναν πωλητη στο hong kong. το προβλημα ειναι οτι δεν εστειλε το αυθεντικο οπως ειχε στην φωτογραφια στο description του στο ebay. εκανα λοιπον claim στο paypal. o seller μου λεγε να ξαναπουλησω το item στο ebay η να του το στειλω και να μου κανει refund , εγω δεν δεχτηκα πιστευοντας οτι αφου αυτος εστειλε την μουφια θα επρεπε να πληρωσει τα εξοδα αποστολης αν θελει να το ξαναπαρει πισω, γι αυτο εκανα dispute (ειμαι της νωοτροπιας οτι δεν πρεπει να πληρωσω οε usd παραπανω για αυτη την βλακεια)

 

κ μετα μ ερχεται μνμ απο το paypal κ μου λεει να πληρωσω τα εξοδα αποστολης να του το στειλω.

 

τι να κανω???? ειναι αυτο σωστο??? να πληρωνω εγω τα εξοδα αποστολης επειδη αυτος εστειλε μουφια??? γιατι αμα ειναι ετσι δεν με συμφερει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον ψέματα σου λέει ο τύπος και μάλλον δεν το έστειλε ποτέ-γιατί απ'όσο ξέρω το τελωνείο δεν κατάσχει δέματα εκτός αν είναι τίποτα παράνομο.Ακόμα πάντως και αν το είχε κατασχέσει θα σε αποζημίωνε δεχόμενος τη ζημιά ή θα σου έλεγε οτι εκείνος το έστειλε και μετά είναι πρόβλημα δικό σου?Σου είχε δώσει tracking number?

Αφού σου επέστρεψε τα χρήματα ,προσωπικά θα του άφηνα ένα ουδέτερο feedback λέγοντας οτι δεν το παρέλαβα αλλά αποζημιώθηκα τουλάχιστον.

 

Αυτο που θελω να διευκρινιστει ειναι σε πόσες εργάσιμες ημερες καταθέτονται τα χρηματα στον λογαριασμο τησ τραπεζας μου?Τα εχει στειλει στην καρτα μου μεσω paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αν αγοράσω κινητό ή pda απο αγγλία εκτός από αντάπτορα για τους φορτιστές παίζει κάποιο άλλο πρόβλημα?

Με την γλώσσα του λογισμικού τι παίζει? Θα έχω μόνο αγγλικά?

Επίσης βρήκα το mio p550 (pda) με 200$ απο Αμερική. Αν το πάρω και του βάλω ελληνικό προγραμμα πλοήγησης θα το δεχτεί?

Τέλος σήμερα έκανα την πρώτη μoυ αγορά απο e-bay. Όλα καλά , ο τυπάς πληρώθηκε μου έστειλε mail αλλά δεν έχω πάρει tracking number. Θα μου στείλει mail ξανά όταν το ταχυδρομήσει??

 

Συγνώμη αν είμαι σε λάθος forum kai σας πρήζω...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αν αγοράσω κινητό ή pda απο αγγλία εκτός από αντάπτορα για τους φορτιστές παίζει κάποιο άλλο πρόβλημα?

Με την γλώσσα του λογισμικού τι παίζει? Θα έχω μόνο αγγλικά?

Επίσης βρήκα το mio p550 (pda) με 200$ απο Αμερική. Αν το πάρω και του βάλω ελληνικό προγραμμα πλοήγησης θα το δεχτεί?

Συγνώμη αν είμαι σε λάθος forum kai σας πρήζω...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Από Αγγλία το μόνο πρόβλημα θα είναι η μπρίζα. Φυσικά θα πρέπει η συσκευή να είναι unlocked, δηλαδή να μπορεί να λειτουργήσει σε οποιοδήποτε δίκτυο. Εφόσον ήταν κινητό που αγοράστηκε από την Αγγλική αγορά, πιθανότατα να μην έχει Ελληνικό menu. Ίσως αυτό να διορθώνεται με μία αναβάθμιση.

 

Για το πρόγραμμα πλοήγησης δεν έχει καμία σχέση η προέλευση της συσκευής. Εφόσον έχει Windows Mobile, παίρνει όλα τα προγράμματα που είναι κατασκευασμένα γι' αυτό το λειτουργικό! Τώρα όσον αφορά τη συσκευή, δεν ξέρω τι δίκτυα έχουν στην Αμερική ..αν είναι διαφορετικά ίσως εκείνες οι συσκευές να μη λειτουργούν Ευρώπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εγώ θέλω να πουλήσω κάτι στο ebay και έχω κάποια ερωτήματα. Δεν μπορεσα να βρω αντίστοιχο section γι'αυτό πόσταρα εδώ. Αν υπάρχει ενημερώστε με , αλλιώς να ρωτήσω εδώ. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εγώ θέλω να πουλήσω κάτι στο ebay και έχω κάποια ερωτήματα. Δεν μπορεσα να βρω αντίστοιχο section γι'αυτό πόσταρα εδώ. Αν υπάρχει ενημερώστε με , αλλιώς να ρωτήσω εδώ. Ευχαριστώ

 

Και δε ρωτάς :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oκ λοιπον. Το πρόβλημα μου βρίσκεται στο shipping. Όταν επιλέγω τον οδηγό πώλησης του ebay και φτάνω στο σημείο επιλογής μεταφορέα και υπολογισμού κόστους μεταφορικών δεν καταλαβαίνω τα εξείς.

 

1. Με τι κριτήρια επιλέγω μεταφορική και ποιές οι διαφορές μεταξύ τους;

2. Ενώ βρίσκομαι στην Ευρώπη γιατί μου έχει μονο επιλογές που αφορούν τις USA και Worlwide; (US Postal και UPS - επίσεις μου εμφανίζει το κόστος αποστολής στην Αμερική μικρότερο από ότι στην Γαλλία για παραδ.)

3. Επίσης όλα είναι σε λίμπρες και Ίντσες.

 

Και τέλος πάντων τι επιλογές πρέπει να κάνω όσων αφορά τον τρόπο αποστολής και το κόστος;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

GouAAA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα αυτά εμφανίζονται έτσι επειδή ανεβάζεις μία πώληση στο Αμερικάνικο eBay. Αν ανέβαζες στο Αγγλικό θα ήταν με βάση τις Αγγλικές μονάδες μέτρησης, θα ήταν φθηνότερα τα έξοδα εντός Αγγλίας και πάει λέγοντας.

 

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις για να μη μπερδεύεσαι και να μη μπερδεύεις και τον κόσμο, είναι να επιλέξεις Standard Flatrate, το ίδιο και για International και να βάλεις την ίδια τιμή και στα 2. Υπερτιμημένη φυσικά αφού ούτως ή άλλως είναι κάτι που το προτείνει και το eBay για να αυξήσεις τα κέρδη σου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν την έχω ανεβάσει ακόμα. Υπάρχει τρόπος να αλλάξω στο Αγγλικό; Και όταν έρθει η ώρα να πακετάρω και να αποστείλω εγώ τι πρέπει να κάνω; Σορυ αλλά δεν έχω ξαναπουλήσει ηλεκτρονικά ξανα. Μη με παρεξηγείτε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.

Θα ηθελα να με βοηθησετε, εχω χτυπησει μια δημοπρασια στο ebay, την κερδισα και την πληρωσα. Την επομενη μερα μου ηρθε μηνυμα απο το ebay οτι το αντικειμενο was removed from eBay for breaching of one or more of our listing policies. Any offers or bids that you placed on this listing are now null and void, you don't have to complete this transaction.

 

This listing was removed because it was listed incorrectly; therefore, the seller is free to re-list the item in the correct format. If you want to, feel free to bid on the item again if it's re-listed.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...