Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάνε scan κανένα λογαριασμό και στείλτου. Μπορείς να τη στείλεις και στο PayPal για να γίνεις Verified, είναι πολύ χρήσιμο και σε εμπιστεύονται πολύ πιο εύκολα οι πωλητές :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Να του στείλεις τη πεθερά σου :-)

 

Παιδιά βρήκα κάτι καλό, αλλά δεν το έχω εφαρμόσει ακόμα. Πωλητές από Αμερική, όπου δε δέχονται να στείλουν ξεχωριστά την απόδειξη από το δέμα ρωτήστε αν γίνεται το εξής, αλλά μην τους πείτε το λόγο. Πείτε τους ότι θέλετε να το στείλετε σαν δώρο, οπότε δεν πρέπει να αναγράφει αξία και τα σχετικά. Την απόδειξη πείτε τους να τη στείλουν σε άλλη διεύθυνση και αν γίνεται να βάλουν πλασματική αξία.

 

Θέλω να πάρω ένα τ.κ από Αμερική όπου εκεί τα έχουν κοψοχρονιά τέτοια πράγματα και θα το κάνω. Θα σας ειδοποιήσω κατα πόσο πέτυχε και γλίτωσα κάτι από τελωνείο. Θένκς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα εγραφη οκ, πληρωσα το αντικειμενο και επηδει δεν εχω καποια αγορα ακομα ο πωλητης με λεει να του στειλω κατι για αποδηξει της διευθυνσης μου. Δηλαδη τι να του στειλω τωρα ?

Δεν έχεις καμία τέτοια υποχρέωση, εκτός και αν αυτά που σου ζητάει, τα αναφέρει στους όρους της δημοπρασίας. Αν θέλεις να το τραβήξεις και λίγο πες του ότι θα τον αναφέρεις στο ebay για άρνηση πώλησης αντικειμένου που ήδη αγόρασες και πλήρωσες.

 

 

Να του στείλεις τη πεθερά σου :-)

 

Παιδιά βρήκα κάτι καλό, αλλά δεν το έχω εφαρμόσει ακόμα. Πωλητές από Αμερική, όπου δε δέχονται να στείλουν ξεχωριστά την απόδειξη από το δέμα ρωτήστε αν γίνεται το εξής, αλλά μην τους πείτε το λόγο. Πείτε τους ότι θέλετε να το στείλετε σαν δώρο, οπότε δεν πρέπει να αναγράφει αξία και τα σχετικά. Την απόδειξη πείτε τους να τη στείλουν σε άλλη διεύθυνση και αν γίνεται να βάλουν πλασματική αξία.

Θέλω να πάρω ένα τ.κ από Αμερική όπου εκεί τα έχουν κοψοχρονιά τέτοια πράγματα και θα το κάνω. Θα σας ειδοποιήσω κατα πόσο πέτυχε και γλίτωσα κάτι από τελωνείο. Θένκς.

Στείλουν δε στείλουν απόδειξη θα πρέπει να γραψουν καποια αξία στο τελωνειακό έντυπο που συνοδεύει το πακέτο, και που κυρίως αυτό κοιτάνε οι τελωνειακοί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αναγραφόμενη αξία μπορεί να παιχτεί κάποια διαπραγμάτευση μιας και πρόκειται για δώρο. Έστω και 100-200 ευρώ λιγότερο, είναι σημαντικό πόσο για το τελωνείο πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλοί πωλητές το δέχονται, μεγάλες και σοβαρές εταιρείες όχι. Ξεχνάς και κάτι άλλο. Αν στο στείλουν ασφαλισμένο δε νομίζω να δεχτούν να γράψουν χαμηλότερη άξια , γιατί η ασφάλιση θα γίνει σύμφωνα με τη δηλωμένη άξια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστό κ αυτό με την ασφάλιση. Δύσκολο όπως λές να το κάνει μια μεγάλη εταιρεία. Έχω φάει πόρτα αρκετές φορές.

 

al-ex να σε ρωτήσω κάτι αν γνωρίζεις? Σε προίόν αξίας 450-500 δολλαρίων, πόσο λές να πάει το τελωνείο? Υπάρχει κάποιο στάνταρ καπέλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστό κ αυτό με την ασφάλιση. Δύσκολο όπως λές να το κάνει μια μεγάλη εταιρεία. Έχω φάει πόρτα αρκετές φορές.

al-ex να σε ρωτήσω κάτι αν γνωρίζεις? Σε προίόν αξίας 450-500 δολλαρίων, πόσο λές να πάει το τελωνείο? Υπάρχει κάποιο στάνταρ καπέλο?

Ξέχνα τη FEDEX, UPS και τις άλλες κουριερ. Θα ζητήσεις να το στειλουν με USPS Global express mail η global priority. Έχω φέρει 100νταδες πακέτα και πλήρωσα 3 φορές όλες κι όλες φόρο. Η ταρίφα όπως είχα υπολογίσει ήταν γύρω στο 22-25% επί της αναγραφόμενης αξιας στο Αμερικανικό τελωνειακό έντυπο. Δε χάνεις και τίποτα να ζητήσεις να βάλουν χαμηλότερη αξία και να σημειώσουν ότι είναι δώρο. Αν πιάσει έπιασε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ. Με αυτές θα ζητάω να μου τα στείλουν. Μήπως πρέπει να δίνουμε αριθμό τηλεφωνού ώστε αν τυχόν περάσει από τελωνείο να με πάρουν τηλέφωνο? Τη διαδικασία εκτελωνισμού θα προτιμώ να την κάνω εγώ. Στην τελική μένω δίπλα στο αεροδρόμιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε χρειάζεται. Η θα στο φέρει ο ταχυδρόμος στη διεύθυνση σου, η θα σου αφήσει σημείωμα να περάσεις να το παραλάβεις από το ταχυδρομείο της περιοχής σου και εκεί θα πληρώσεις, αν πληρώσεις , το φόρο. Εφ όσον έρθει με usps η διαδικασία είναι πολύ απλή και δε μεσολαβούν εκτελωνιστές και άλλου είδους καπέλα που βαζουν οι εταιρειες κουριερ. Αν βέβαια κάνεις κάποια φτηνή αγορά δε χρειάζεται να ζητήσεις να στο στείλουν με global express mail η με global priority που είναι ακριβότερες υπηρεσίες, αλλά με usps first class mail

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε scan κανένα λογαριασμό και στείλτου. Μπορείς να τη στείλεις και στο PayPal για να γίνεις Verified, είναι πολύ χρήσιμο και σε εμπιστεύονται πολύ πιο εύκολα οι πωλητές :)

 

Εκανα με ενα εντυπο απο αποστολη δεματος που ειχα στηλει. Στο paypal ειμαι ηδει Verified αλλα παλι με ζυτησε αυτο το εντυπο.

 

Δεν έχεις καμία τέτοια υποχρέωση, εκτός και αν αυτά που σου ζητάει, τα αναφέρει στους όρους της δημοπρασίας. Αν θέλεις να το τραβήξεις και λίγο πες του ότι θα τον αναφέρεις στο ebay για άρνηση πώλησης αντικειμένου που ήδη αγόρασες και πλήρωσες.

 

Οχι ενταξει θα δω πρωτα. Παντως συνοπτικα ετσι εχουν τα πραγματα. Τον ροταω κατι για το αντικειμενο χτες το πρωι (ειναι απο το ebay.co.uk), με απανταει, παταω buy now τον πληρωνω με paypal κατευθειαν (αν και λεει στην δημοπρασια dispatch the same day) το απογευμα με ερχεται email επηδει ειμαι καινουργιος να τους στηλω ενα εντυπο κτλ. το στελνω,και μεχρι και σημερα δεν ειχα καποια περετερω ενημερωση.

 

Αυτος feedpack πρεπει να με αφηση απο τωρα η μολις λαβω το αντικειμενο ? (εγω ενταξει οταν λαβω το αντικειμενο)

 

Edit:

Τωρα πατησα στο View Order Details, εκει που λεει σε ποια δυευθηνση θα πρεπει να μου ερθει (Seller should post to...) και γραφει Item Title (δηλαδη τη παρριγηλλα) στο P&P γραφει "Royal Mail Airmail (Small Packets) Dispatched on: 12-Jan-08". Οποτε δηλαδη το εχει στηλει αυτος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ενδιαφερομαι ναγορασω μεσω ebay κατι φαναρια angel eyes για το swift sport μου.

ο αγοραστης (power seller 99.3% θετικα) ειναι απο hong kong. μουπαν (συμφωνοντας μαυτα που διαβασα κ δω)οτι για να μη χρεωθω παραπανω λεφτα στα τελωνεια να του ζητησω να μου μαρκαρει το πακετο ως δωρο κ αξιας το πολυ 25$, του το ειπα κ δεχτηκε. το πακετο πρεπει ναναι ψιλομεγαλουτσικο 50cmx50cm αποσο υπολογιζω.. εχω ακουσει πως παιζει λοιπον ρολο κ το μεγεθος του δεματος..αν δουν μεγαλο το ανοιγουν κ ειδικα αν δουν μεσα μερη αυτοκινητου δεν υπαρχει περιπτωση να μην εκτελωνιστει... κ γενικα ειναισ ε τι εκτελωνιστη θα πεσεις..εσεις τι εμπειρια εχετε? να προβω στην αγορα?ειναι πολυ καλη προσφορα ρε γμτ..αλλα φοβαμαι..

ευχαριστω

 

ΥΓ- κατι πηρε ταυτι μου επισης πως πρεπει να του λεμε ναρθει με ταχυδρομειο το δεμα κιοχι με courrier γιατι ετσι ειναι πιο υποπτο νατανοιξουν..ισχυει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτος feedpack πρεπει να με αφηση απο τωρα η μολις λαβω το αντικειμενο ? (εγω ενταξει οταν λαβω το αντικειμενο)

Edit:

Τωρα πατησα στο View Order Details, εκει που λεει σε ποια δυευθηνση θα πρεπει να μου ερθει (Seller should post to...) και γραφει Item Title (δηλαδη τη παρριγηλλα) στο P&P γραφει "Royal Mail Airmail (Small Packets) Dispatched on: 12-Jan-08". Οποτε δηλαδη το εχει στηλει αυτος ?

Απ οτι φαινεται οπως μας τα γραφεις, στο εστειλε χτες. Οταν το παραλαβεις θα του αφησεις πρωτα εσυ feedback και μετα αυτος. Συνηθως ετσι γινεται

 

παιδια ενδιαφερομαι ναγορασω μεσω ebay κατι φαναρια angel eyes για το swift sport μου.

ο αγοραστης (power seller 99.3% θετικα) ειναι απο hong kong. μουπαν (συμφωνοντας μαυτα που διαβασα κ δω)οτι για να μη χρεωθω παραπανω λεφτα στα τελωνεια να του ζητησω να μου μαρκαρει το πακετο ως δωρο κ αξιας το πολυ 25$, του το ειπα κ δεχτηκε. το πακετο πρεπει ναναι ψιλομεγαλουτσικο 50cmx50cm αποσο υπολογιζω.. εχω ακουσει πως παιζει λοιπον ρολο κ το μεγεθος του δεματος..αν δουν μεγαλο το ανοιγουν κ ειδικα αν δουν μεσα μερη αυτοκινητου δεν υπαρχει περιπτωση να μην εκτελωνιστει... κ γενικα ειναισ ε τι εκτελωνιστη θα πεσεις..εσεις τι εμπειρια εχετε? να προβω στην αγορα?ειναι πολυ καλη προσφορα ρε γμτ..αλλα φοβαμαι..

ευχαριστω

 

ΥΓ- κατι πηρε ταυτι μου επισης πως πρεπει να του λεμε ναρθει με ταχυδρομειο το δεμα κιοχι με courrier γιατι ετσι ειναι πιο υποπτο νατανοιξουν..ισχυει?

Ετσι ειναι τα πραγματα. Σε καμια περιπτωση να μη στο στειλει με κουριερ, αλλα με κανονικο ταχυδρομειο,συστημμενο. Και 60-70$ να γραψει δε χαθηκε ο κοσμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν στα εξοδα αποστολης αναφερονται δυο διαφορετικες τιμες ως εξοδα αποστολης τι σημαινει? μπορω να επιλεξω εγω π.χ. τη φθηνοτερη τιμη κ αν ναι πως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας και απο μενα,

Ενδιαφερομαι να αγορασω ενα βενζινοκινητο τηλεκατευθυνομενο αυτοκινητο http://cgi.ebay.com/HPI-RTR-NITRO-3-EVO-350Z-4WD-NITRO-CAR-NEW-FREE-SHIP_W0QQitemZ180205182599QQihZ008QQcategoryZ44015QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

και υπολογιζω μαζι με τα μεταφορικα του να μου στοιχισει περιπου 380$= 256 ευρω απο αμερικη ,και το ιδιο ακριβως απο αγγλια θα μου στοιχισει περιπου 350ευρω. Ποσο πιστευετε να ειναι το τελωνειο απο αμερικη, ρωταω γιατι μηπως ειναι τελικα πιο συμφερον να το αγορασω απο αγγλια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν στα εξοδα αποστολης αναφερονται δυο διαφορετικες τιμες ως εξοδα αποστολης τι σημαινει? μπορω να επιλεξω εγω π.χ. τη φθηνοτερη τιμη κ αν ναι πως?

Μετα την αγορα θα ζητησεις απο το πωλητη να σου στειλει τιμολογιο με μεθοδο αποστολης αυτη που προτιμας

 

Γεια σας και απο μενα,

Ενδιαφερομαι να αγορασω ενα βενζινοκινητο τηλεκατευθυνομενο αυτοκινητο http://cgi.ebay.com/HPI-RTR-NITRO-3-EVO-350Z-4WD-NITRO-CAR-NEW-FREE-SHIP_W0QQitemZ180205182599QQihZ008QQcategoryZ44015QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

και υπολογιζω μαζι με τα μεταφορικα του να μου στοιχισει περιπου 380$= 256 ευρω απο αμερικη ,και το ιδιο ακριβως απο αγγλια θα μου στοιχισει περιπου 350ευρω. Ποσο πιστευετε να ειναι το τελωνειο απο αμερικη, ρωταω γιατι μηπως ειναι τελικα πιο συμφερον να το αγορασω απο αγγλια .

Ο Αμερικανος γραφει και αυτα, τα διαβασες?

U.S orders only, we currently do not offer International shipping

Παντως εστω και να το επαιρνες, αν πληρωσεις φορο στη καλυτερη θα σου ερθει τα ιδια με την Αγγλια, στη χειροτερη αρκετα ακριβοτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...