Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Να'μαι πάλι!

 

Μετά την πρώτη μου αγορά(ακόμα περιμένω να έρθει το item από 2 Ιανουαρίου) , σκέφτομαι σύντομα(μόλις λάβω το πρώτο item που κέρδισα) να προβώ σε αγορά κονσόλας.

 

Έχω όμως μερικές απορίες(όπως πάντα!). Όποιος γνωρίζει ας απαντήσει!.

 

1) Σε περίπου πόσες εργάσιμες ημέρες θα παραλάβω το δέμα με την κονσόλα που μ' ενδιαφέρει;

 

2) Θα χρειαστεί να πληρώσω στο ταχυδρομείο κάποιο επιπλέον χρηματικό ποσό;(η αγορά θα γίνει από χώρα εντός ΕΕ).

 

3) Το βάρος & ο όγκος του κουτιού , θα προκαλέσει κάποιο πρόβλημα;

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να μη δουλεύει? Μια χαρά θα είναι, μη το φοβάσαι..

 

Τελικά το πήρα. Έκανα buy it now και τώρα περιμένω να μου απαντήσει αυτός και να μου πει για το συνολικό ποσό. Δεν ξέρω αν έκανα καλά γιατί μου φαίνεται θα αργήσει να απαντήσει. Μήπως να τον πληρώσω χωρίς καν να συννενοηθώ μαζί του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να'μαι πάλι!

 

Μετά την πρώτη μου αγορά(ακόμα περιμένω να έρθει το item από 2 Ιανουαρίου) , σκέφτομαι σύντομα(μόλις λάβω το πρώτο item που κέρδισα) να προβώ σε αγορά κονσόλας.

 

Έχω όμως μερικές απορίες(όπως πάντα!). Όποιος γνωρίζει ας απαντήσει!.

 

1) Σε περίπου πόσες εργάσιμες ημέρες θα παραλάβω το δέμα με την κονσόλα που μ' ενδιαφέρει;

2) Θα χρειαστεί να πληρώσω στο ταχυδρομείο κάποιο επιπλέον χρηματικό ποσό;(η αγορά θα γίνει από χώρα εντός ΕΕ).

3) Το βάρος & ο όγκος του κουτιού , θα προκαλέσει κάποιο πρόβλημα;

 

Ευχαριστώ.

 

1)Αυτό δεν μπορεί να το ξέρει κανείς μας.Εξαρτάται από τον τρόπο απόστολής ,την εταιρεία μεταφορών,το μέγεθος του δέματος κτλ.Ρώτα τον πωλητή

2)Αν η χώρα αποστολής είναι εντός Ε.Ε. δεν θα πληρώσεις τελωνείο.Πρόσεχε μόνο μην είναι κανένας πωλητής στην Ευρώπη αλλά οι αποστολές είναι από καμιά χωρα της Ασίας.

3)Οχι τι πρόβλημα?Θα το έχει υπολογίσει ο πωλητής

 

Τελικά το πήρα. Έκανα buy it now και τώρα περιμένω να μου απαντήσει αυτός και να μου πει για το συνολικό ποσό. Δεν ξέρω αν έκανα καλά γιατί μου φαίνεται θα αργήσει να απαντήσει. Μήπως να τον πληρώσω χωρίς καν να συννενοηθώ μαζί του;

 

Οχι περίμενε να σου στείλει ηλεκτρονικά ''τιμολόγιο'' ο πωλητής για να πληρώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι περίμενε να σου στείλει ηλεκτρονικά ''τιμολόγιο'' ο πωλητής για να πληρώσεις.

Δεν ειναι απαραιτητο να στειλει τιμολογιο ο πωλητης, ουτε και σιγουρο οτι θα στειλει. Αφου το αγορασε, πηρε notification απο το ebay και με βαση αυτο μπορει να προχωρησει σε πληρωμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη αν ρωτάω κάτι που να έχει ήδη ρωτηθεί (που σίγουρα θα έχει).. Γράφτηκα στο Ισπανικό ebay (μη ρωτήσετε γιατι). Ο λογαριασμός μου είναι ακριβώς ο ίδιος και για το αγγλικό, το αμερικάνικο και το γερμανικό ebay;

 

Δεύτερον πως στο καλό βρίσκω κάποιον που να στέλνει όντως ελλάδα (μερικοί αναφέρουν ευρώπη, αλλά δεν ξέρω για ελλάδα)

 

είμαι noob στο ebay ακόμα..

 

επίσης αγόρασα ένα σαξόφωνο απο το ebay.. και μου λέει κάπου στο προφιλ ότι πρέπει να αφήσω feedback.. αυτό το κάνω αφού το πάρω στα χέρια μου.. σωστά;

πρέπει να ρώτήσω τον πωλητη για το tracking number?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη αν ρωτάω κάτι που να έχει ήδη ρωτηθεί (που σίγουρα θα έχει).. Γράφτηκα στο Ισπανικό ebay (μη ρωτήσετε γιατι). Ο λογαριασμός μου είναι ακριβώς ο ίδιος και για το αγγλικό, το αμερικάνικο και το γερμανικό ebay;

 

Δεύτερον πως στο καλό βρίσκω κάποιον που να στέλνει όντως ελλάδα (μερικοί αναφέρουν ευρώπη, αλλά δεν ξέρω για ελλάδα)

 

είμαι noob στο ebay ακόμα..

 

επίσης αγόρασα ένα σαξόφωνο απο το ebay.. και μου λέει κάπου στο προφιλ ότι πρέπει να αφήσω feedback.. αυτό το κάνω αφού το πάρω στα χέρια μου.. σωστά;

πρέπει να ρώτήσω τον πωλητη για το tracking number?

Δεν εχει σημασια που γραφτηκες,αρκει να εχεις βαλει τη πραγματικη διευθυνση διαμονης,ωστε να ερχεται οτι αγοραζεις.

Οι πωλητες που αναφερουν ship to worldwide η ship to europe σημαινει οτι στελνουν και στην Ελλαδα. Υπαρχουν και αλλοι πωλητες οι οποιοι δεν αναφερουν οτι στελνουν παντου, αλλα εαν συνενοηθεις μαζι τους, υπαρχει το ενδεχομενο να δεχτουν.

Να διαβαζεις παντα το shipping policy η το item description γιατι υπαρχουν καποιοι πωλητες οι οποιοι αν και λενε οτι στελνουν παντου, αποκλειουν καποιες χωρες για δικους τους λογους.

Feedback θα αφηνεις αφου παρελαβες αυτο που αγορασες,συμφωνει με τη περιγραφη και εισαι ικανοποιημενος.

Αν ο πωλητης στο εστειλε με trackable ταχ υπηρεσια, ρωτησε τον, αν και δεν ειναι αναγκαιο. Φυσιολογικα αυτος θα επρεπε να στο δωσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Αυτό δεν μπορεί να το ξέρει κανείς μας.Εξαρτάται από τον τρόπο απόστολής ,την εταιρεία μεταφορών,το μέγεθος του δέματος κτλ.Ρώτα τον πωλητή

2)Αν η χώρα αποστολής είναι εντός Ε.Ε. δεν θα πληρώσεις τελωνείο.Πρόσεχε μόνο μην είναι κανένας πωλητής στην Ευρώπη αλλά οι αποστολές είναι από καμιά χωρα της Ασίας.

3)Οχι τι πρόβλημα?Θα το έχει υπολογίσει ο πωλητής

 

 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις....δυστυχώς δεν έχω αρκετή εμπειρία ακόμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα, αγορασα ενα cd απο το αγγλικο e-bay με αμεση αγορα πριν 2 μερες αλλα ακομα δεν το εχω πληρωσει. αν δεν το πληρωσω αμεσα, αλλα σε 3-4 ημερες τι θα γινει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα, αγορασα ενα cd απο το αγγλικο e-bay με αμεση αγορα πριν 2 μερες αλλα ακομα δεν το εχω πληρωσει. αν δεν το πληρωσω αμεσα, αλλα σε 3-4 ημερες τι θα γινει?

 

Θα πρέπει πρώτα να επικοινωνήσεις με τον πωλητή...και αν δεχτεί , καλώς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια να κανω μια ερωτηση για ebay. Παω για πρωτη αγορα.

 

Θελω μια καρτα για κινητο και ενα BT headset (στα 80$)

 

Οταν αγοραζεις κατι απο ebay εχουν μεσα και αποδηξει αγορας ? Η οχι ? Το ρωταω για να ξερω αν ειναι να τον ρωτησω αν γινεται να το στηλη σαν gift η με αμυλοτερη αξια.

 

Τι να κανω ? Μηπως δεν χρειαζεται να κανω τιποτα ? Η απλα να τον πω να το στηλεη με αξια 49$ ? Αλλα αμα υπαρχει μεσα αποδηξει με μεγαλυτερη αξια θα το δουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αν υπάρχει απόδειξη εντός εξαρτάται εξ ολοκλήρου απ' τον πωλητή. Δεν είναι κακό να ρωτήσεις αν εκδίδει αποδείξεις, αν μπορεί να μη τη συμπεριλάβει στο δέμα κι αν μπορεί να δηλώσει μικρότερη αξία - ακόμα και πριν χτυπήσεις / αγοράσεις το αντικείμενο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα και αν δε βαλουν αποδειξη,που συνηθως δε βαζουν, δηλωνουν την αξια στο τελωνειακο εντυπο το οποιο συνοδευει το πακετο. Αρα θα πρεπει να ζητησεις να γραψει χαμηλοτερη αξια εκει , και gift εαν φυσικα το δεχεται ο πωλητης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα εγραφη οκ, πληρωσα το αντικειμενο και επηδει δεν εχω καποια αγορα ακομα ο πωλητης με λεει να του στειλω κατι για αποδηξει της διευθυνσης μου. Δηλαδη τι να του στειλω τωρα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...