Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λεει οτι μπορει να στειλει στην Ελλαδα, με το αναλογο επιπλεον κοστος, για το οποιο θα πρεπει να ρωτησει τη Δευτερα στο ταχυδρομειο. Ρωταει αν σ ενδιαφερει,ωστε να ρωτησει και να σ ενημερωσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Λεει οτι μπορει να στειλει στην Ελλαδα, με το αναλογο επιπλεον κοστος, για το οποιο θα πρεπει να ρωτησει τη Δευτερα στο ταχυδρομειο. Ρωταει αν σ ενδιαφερει,ωστε να ρωτησει και να σ ενημερωσει

 

Thanks. Λήγει σήμερα η δημοπρασία. Επικοινώνησα με των πωλητή κ θα κάνω προσφορά. Εχω ξαναπάρει κάτι ανάλογο απο Γερμανία κ τον ενημέρωσα για το κόστος που είχα πληρώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα μερικές πωλήσεις στο ebay από parts ενός laptop που μου χάλασε. Έστειλα σε έναν τύπο το cd-rom με 12 δολλάρια μαζί με μεταφορικά. Το έστειλα σαν απλό γράμμα.

 

Σήμερα μου ήρθε email που λέει τα πάρακατω.

 

Recently, PayPal received a notification from a user regarding unauthorized access to his PayPal account. As a result, one of the payments credited to your PayPal account has been placed in a temporary hold while we investigate the claim. PayPal constantly monitors transactions for unauthorized use of accounts in order to maintain the safety of our users.

 

The details of this transaction are as follows:

 

 

Transaction Date: Dec. 24, 2007

Transaction Amount: $12.00 USD

Buyer's Email:

 

 

If you have already shipped goods, please provide PayPal with the following information:

 

1) Tracking Number of Shipment

2) Shipping Company Used

3) Shipping Insurance Information (if used)

 

If you have provided a refund to the buyer, please provide PayPal with the following information:

 

1) Date of Refund

2) Amount of Refund

 

If you have any questions, please contact Customer Service.

 

Good selling practices, like trackable shipping, prompt shipment, and communication between buyer and seller help prevent disputes.

 

Sincerely,

PayPal

 

 

 

 

 

Με πάει εντωμεταξύ στο dispute όπως έχει 3 επιλογές. Δεν μπορώ να συζητήσω μαζί του. Το έχω στείλει το προϊόν με απλό γράμμα οπότε δεν μπορώ να αποδείξω ότι το έστειλα. Κοίτα τον απατεώνα τί μου έκανε. Έστειλε καταγγελία στο paypal ότι κάποιος μπήκε στο λογαριασμό του και ότι αγορές έχει κάνει, πρέπει να αποδειχτούν. Αυτός όμως ξέρει καλά ότι δεν μπορώ να το αποδείξω από τη στιγμή που έχει λάβει αυτό που το έστειλα σαν απλό γράμματα.

 

Τί μου συστήνετε να κάνω? Λοιπόν αν ξαναπουλήσω στο paypal μόνο με συστημένο. Μου έγινε μάθημα πια. Κ εσείς παιδιά προσοχή. Είδατε τί μπορούν να κάνουν μερικοί έξυπνοι? Αλλά θα φάει αρνητικό feedback και θα μάθει.

 

 

 

 

Edit: Μόλις πριν 1 λεπτό ξαναπήγα στο resolution center και είδα ότι η υπόθεση έκλεισε. Εξειχνιάστηκε από τους μάστορες εκεί και είδαν ότι δεν υπήρχε ύποπτη συμπεριφορά στο λογαριασμό του τύπου. Έτσι τα 12 δολλάρια ξαναμπήκαν στη θέση τους. Ρε τί βλάκες είναι μερικοί. Φοβερό πάντως το paypal. Πολύ το χάρηκα. Αλλά για καλό και για κακό, ότι ακριβά αντικείμενα στέλνετε να έχετε και ένα tracking number για να έχετε ήσυχη τη συνείδηση σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, έχω μια απορία:

 

Βλέπω μερικά προϊόντα τα οποία δίνονται σε 0.01 λίρες και είναι buy it now. Ο πωλητής έχει δεκάδες χιλιάδες πωλήσεις (~99,κάτι %, του οποίου τα negative feedback σε γενικές γραμμές είναι η καθυστερημένες παραδόσεις).

 

Είναι δυνατόν να πωλούνται σε τέτοια τιμή; Συγκεκριμένα εγώ αυτό που κοίταξα ήταν ένα bluetooth.

 

Για πείτε μου γιατί θα μας τρελάνουν μου φαίνετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κρύβεται κάποια παγίδα. Το αγοράζεις με 0,01. Ε καλά δεν παίρνεις και κανά επώνυμο bluetooth. Συνήθως είναι από χονγκ κόνγκ, της πλάκας μοντέλα.

 

 

 

giankyr το πάθημα έγινε μάθημα. Προσοχή λοιπόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι φθηνά, αλλά όχι και ΤΟΣΟ φθηνά. Και μάπα που λέει ο λόγος να είναι, τόση ξεφτίλα να στα δίνουν τζάμπα δεν τη καταλαβαίνω. :-)

 

Όπως και να έχει, θα δοκιμάσω ένα τέτοιο, δεν έχουμε να χάσουμε και τίποτα..

 

Αλήθεια (ξαναρωτάω), έχει πάρει κανένας κινητό απο UK; Αν είναι unlocked δουλεύει με τους παρόχους εδώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα πηρα ενα nokia 2630 που στην ελλαδα δεν εχει πολυκυκλοφορηση οσο για την ερωτηση ουκ αντιλαβου, οι τιμες πανω κατω ειναι οι ιδιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφέρεσαι σε unlocked καινούργιο κινητό έτσι; Για τα μεταχειρισμένα που έχει (κάτι O2 για παράδειγμα, θα δουλεύουν; )

 

Πολύ κουραστικό πάντως να ρωτάς συνεχώς αν στέλνουν στην Ελλάδα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι φθηνά, αλλά όχι και ΤΟΣΟ φθηνά. Και μάπα που λέει ο λόγος να είναι, τόση ξεφτίλα να στα δίνουν τζάμπα δεν τη καταλαβαίνω. :-)

 

Μερικές φορές διογκώνουν τα μεταφορικά. Εμένα μου έτυχε να αγοράσω ένα καλώδιο και να είναι η τιμή 0,1 ευρώ και 5 ευρώ τα μεταφορικά. Τελικά είχε πρόβλημα και μου στέλνει άλλο τώρα ζητώντας μου μόνο τα μεταφορικά 1GBP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, έχω μια απορία:

 

Βλέπω μερικά προϊόντα τα οποία δίνονται σε 0.01 λίρες και είναι buy it now. Ο πωλητής έχει δεκάδες χιλιάδες πωλήσεις (~99,κάτι %, του οποίου τα negative feedback σε γενικές γραμμές είναι η καθυστερημένες παραδόσεις).

 

Είναι δυνατόν να πωλούνται σε τέτοια τιμή; Συγκεκριμένα εγώ αυτό που κοίταξα ήταν ένα bluetooth.

 

Για πείτε μου γιατί θα μας τρελάνουν μου φαίνετε.

 

Είναι δυνατόν, ναι. Απλά πληρώνεις και άλλες 12 λίρες για έξοδα αποστολής. Ουσιαστικά από 'κεί βγάζει το κέρδος ο πωλητής γιατί τα έξοδα αποστολής μακάρι να αγγίζουν τις 2-3 λίρες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι δυνατόν, ναι. Απλά πληρώνεις και άλλες 12 λίρες για έξοδα αποστολής. Ουσιαστικά από 'κεί βγάζει το κέρδος ο πωλητής γιατί τα έξοδα αποστολής μακάρι να αγγίζουν τις 2-3 λίρες!

 

330201824299

 

Κοιτάξτε για παράδειγμα το παραπάνω αντικείμενο. Σχετικά με τα έξοδα αποστολής: Έχει 0.01 + 3.95 λίρες τα μεταφορικά (δεν αναφέρει παραπάνω) + 1 για shipping insurance (το βάζω για να ανέβει η τιμή!) = 4.96 λίρες δηλαδή 6,65 Ευρώ. Το πιο φθηνό που έχει εδω καινούργιο κάνει τουλάχιστον 10..

Τώρα αν το πάρεις και δεν δουλεύει καθόλου δεν ξέρω.

 

Λέτε να μην δουλέυει;

 

Και επίσης, δείτε ότι ο τύπος είναι από τον Απρίλιο 2007 και έχει 48.000 πωλήσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...