Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια εχω να ρωτησω κ εγω καποια πραγματα:

 

Αυτος που εχω παραγγειλει εχει στειλει το δεμα με dhl στις 15/12/2007.Κοιταξα στο site και το tracking number που μου εδωσε δινει τοποθεσια Φρανκφουρτη.

 

Ποσο χρονο περιπου θελει ενα δεμα γ να φτασει ελλαδα απο αμερικη?

Οταν θα ερθει το δεμα αφηνουνε ειδοποιητηριο στην εισοδο ή το δεμα?

 

Αν κατι πάει στραβά ειναι απ οτι ξερω κανουμε report στο paypal και διεκδικουμε τα χρηματα μας πισω.Απο τι εξαρταται αν μας δωσει η paypal πισω τα χρηματα.

 

Ευχαριστω για τον χρονο σας.:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ο ίδιος είναι από Αγγλία, τόσο ο ίδιος όσο και το προϊόν. Εμένα μου φαίνονται όλα ΟΚ, εσείς τι λέτε; Πρέπει να προσέξω κάτι άλλο;

Εαν μας εγραφες το item number θα μπορουσαμε να εκφερουμε γνωμη

 

Τελικα το δεμα δεν ηρθε οποτε και εκανα dispute στο paypal και μου εδωσε προθεσμια μεχρι τις 13 Ιανουαριου.

Ο τυπος μετα αρχισε να μου λεει sorry και οτι θα "χαθηκε" στο ταχυδρομειο και αλλα τετοια και με ρωτησε εαν θελω τα λεφτα πισω ή εαν θα ηθελα να μου ξαναστειλει το προιον.Εγω του ειπα να μου το ξαναστειλει αλλα με την προυποθεση να το λαβω μεχρι τις 13 Ιανουαριου που ληγει το dispute.

Αυτος μου απαντησε οτι το εστειλε σημερα και λεει ακριβως:

A replacement will be shipped to you today. You should receive it very soon. If the item has not arrived by Janury 13th, please let me know and I shall track it. Alternatively, if the item does arrive, please kindly close this dispute.

Το ερωτημα ειναι: εαν δεν το λαβω μεχρι 13 Ιανουαριου γιατι με παρακαλει να κλεισω το dispute?

Tι θα κανω? Θα κανω Escalate? Πως ξερω οτι το ξαναστειλε για να περιμενω?

Περιμενενεις μεχρι 13 Γεναρη. Σε παρακαλει να κλεισεις το dispute, εαν στο διαστημα που μεσολαβει μεχρι τις 13 ,παραλαβεις το αντικειμενο

 

Συγνώμη , αλλά θα σας ενοχλήσω για λίγο ακόμα :-) !.

 

Κάνοντας κλικ στην επιλογή "view order details"(στο item που κέρδισα) , μου εμφανίζει το εξής:

 

P&P :

Royal Mail International Signed-for

Dispatched on: 02-Jan-08

 

Δηλαδή , σήμερα έφυγε το πακέτο.

Ο πωλητής όμως δεν μ'ενημέρωσε...χρειάζεται ν' ανησυχώ; ή όλα είναι εντάξει;

Δεν υπαρχει προβλημα

 

Παιδια εχω να ρωτησω κ εγω καποια πραγματα:

 

Αυτος που εχω παραγγειλει εχει στειλει το δεμα με dhl στις 15/12/2007.Κοιταξα στο site και το tracking number που μου εδωσε δινει τοποθεσια Φρανκφουρτη.

 

Ποσο χρονο περιπου θελει ενα δεμα γ να φτασει ελλαδα απο αμερικη?

Οταν θα ερθει το δεμα αφηνουνε ειδοποιητηριο στην εισοδο ή το δεμα?

 

Αν κατι πάει στραβά ειναι απ οτι ξερω κανουμε report στο paypal και διεκδικουμε τα χρηματα μας πισω.Απο τι εξαρταται αν μας δωσει η paypal πισω τα χρηματα.

 

Ευχαριστω για τον χρονο σας.:-)

Εχει ηδη αργησει υπερβολικα. Στειλε στο πωλητη email και ζητησε του εξηγησεις. Τι εννοεις λεγοντας οτι δινει τοποθεσια Φραγκφουρτη? φαινεται οτι ξεκινησε απο εκει? βρισκεται εκει? παραδοθηκε εκει? μηπως ο πωλητης σου εδωσε λαθος tracking nr? Για να παρεις πισω τα χρηματα, θα πρεπει μεσα σε καποιο λογικο διαστημα να μην εχεις παραλαβει αυτο που αγορασες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγεκριμενα τα πραγματα εχουνε ως εξης.Στην αρχη μου εδωσε tracking number απο μια courrier eancy.Με το που εκανα track εκει μου λεει πως ειναι στον δρομο και μεταβαινει απο ινδια-ελλαδα.Στο site της courrier μου εβγαλε μετα απο λιγες μερες οτι το δεμα προωθηθηκε απο την dhl.Zητησα απο τον χρηστη track number για dhl και μου το εδωσε.

Για επιβεβεαιωση πηρα τηλεφωνο στην dhl Hellas και μου ειπανε οτι οντος το tracking που πηρα εχει παραληπτη το ονομα μου και την διευθυνση κανονικα.Απλα ειναι Φρανκφούρτη προς το παρον.

 

Πρεπει να περιμένω λιγο ακόμα και πότε να αρχισω να ανησυχω?

Ευχαριστω πολυ για την βοήθεια!:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν στο εστειλε απο Ινδια, μπορει να εχει σκαλωσει στο τελωνειο. Εχεις 45 ημερες προθεσμια απο την ημερομηνια πληρωμης να κανεις dispute στο paypal ωστε να παρεις τα χρηματα σου, εφ οσον δε το παραλαβεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 συμβουλές.

 

1. Παρήγγειλα κάτι στις 5/12 από αγγλία αξίας 12 λίρες και ακόμα να έρθει. Πρέπει να έχει μέγεθος φακέλου. Ο πωλητής όμως μου είπε να περιμένω γιατί το έχει στείλει. Τώρα λέει αλήθεια? Ποσοστό έχει 99.1% με αρκετές πωλήσεις. Από αγγλία μου έρχονται σε 5 μέρες όλα. Κ αυτό έπρεπε να είχε έρθει. Το θέμα είναι πως δε με ενδιαφέρει το προϊόν πια. Πώς να το χειριστώ?

 

2. Έχω πωλήσει έναν επεξεργαστή σε ένα τύπο με 0 πωλήσεις/αγορές. Από τις 31/12 δεν μου έχει πληρώσει το λογαριασμό αν και του έστειλα το invoice.Να περιμένω? Να του στείλω μήνυμα ή να το κάνω "mark as unpaid"? Με παραξενεύει που έχει 0 feedback. Μήπως θέλει να παίξει μπινιά? Αλλά πώς? Αφού χωρίς χρήματα δεν του στέλνω τίποτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση al-ex!.

 

Μόλις έλαβα e-mail από τον πωλητή , όπου εν συντομία ,μου λέει(στην Αγγλική γλώσσα φυσικά):

 

Ότι παρέδωσε το πακέτο στο Royal mail χθές.

Ρώτησε τους υπαλλήλους σε περίπου πόσες ημέρες θα φτάσει Ελλάδα , και του είπαν σε

περίπου 2 εβδομάδες .

 

Έχω λάβει και παλαιότερα πράγματα από UK & USA(από γνωστούς μου όμως) , και αν θυμάμαι καλά,

από UK έκανε περίπου 7 ημέρες, ενώ από Αμερική 2 εβδομάδες και μερικές μέρες.

 

Μήπως παίζει το βάρος ρόλο;(μιλάμε για περίπου 2μιση κιλά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα παίζει ρόλο το βάρος και το μέγεθος του φακέλου. Όχι τοσο πολύ στις ευρωπαϊκές χώρες. Πιο πολύ στην αμερική έχει σημασία.

 

 

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση.

Μόνο μια μικρή διόρθωση: Το item είναι πακεταρισμένο σε κουτί , όχι φάκελο.

Επίσης ξέχασα να προσθέσω πως στάλθηκε από Royal mail UK(ως signed-for) .. :-)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, το αντικείμενο είναι το 130186457121 στο ebay.co.uk

 

Ο πωλητής λέει 5 pounds για μεταφορά. Είναι μήπως λίγα;

Και επίσης, πώς τον... κοβετε τον πωλητή; :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, το αντικείμενο είναι το 130186457121 στο ebay.co.uk

 

Ο πωλητής λέει 5 pounds για μεταφορά. Είναι μήπως λίγα;

Και επίσης, πώς τον... κοβετε τον πωλητή; :-)

Ο πωλητης εχει πολυ λιγα feedback για να αξιολογηθει σωστα. Παντως το γεγονος οτι ειναι μελος στο ebay απο το 2002 και δεν εχει κατι το επιληψιμο, ειναι θετικο. Απ οτι ειδα δε στελνει εκτος UK, εκτος και συνενοηθηκες μαζι του. 5 Λιρες για μεταφορικα ειναι οκ. Και μια συμβουλη: Δε χτυπανε ετσι ενα αντικειμενο. Η περιμενεις 10-15 δεπτερολεπτα πριν τελειωσει η δημοπρασια και τοτε βαζεις το ανωτατο ποσο που θα ησουν ευχαριστημενος να το επαιρνες, η βαζεις απο τωρα αυτο το ποσο αν η ωρα που τελειωνει δε σε βολευει, κι αν το παρεις το πηρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πωλητης εχει πολυ λιγα feedback για να αξιολογηθει σωστα. Παντως το γεγονος οτι ειναι μελος στο ebay απο το 2002 και δεν εχει κατι το επιληψιμο, ειναι θετικο. Απ οτι ειδα δε στελνει εκτος UK, εκτος και συνενοηθηκες μαζι του. 5 Λιρες για μεταφορικα ειναι οκ. Και μια συμβουλη: Δε χτυπανε ετσι ενα αντικειμενο. Η περιμενεις 10-15 δεπτερολεπτα πριν τελειωσει η δημοπρασια και τοτε βαζεις το ανωτατο ποσο που θα ησουν ευχαριστημενος να το επαιρνες, η βαζεις απο τωρα αυτο το ποσο αν η ωρα που τελειωνει δε σε βολευει, κι αν το παρεις το πηρες

 

Έχεις δίκιο, είμαι NOOB ακόμη.. Που θα πάει όμως..

 

Κάτι άλλο, τα κινητά που πουλάνε από UK παίζουν εδώ; Μιλάω συγκεκριμένα για τα unlocked που δίνουν. Έχει πάρει κανένας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυριοι Hoahhhhh!!!

Ακους εκει να εχουν μαγαζι στην Γερμανια να λενε για original μνημες τις οποιες τις στελνουν απο China!!!

 

Του εσκισα να δειτε πως επιστρεφουν τα λεφτα και οι δυο!!!

 

DISPUTE Κυριοι αμεσα σε καθε αμφιβολια σας και δικιο βρισκετε εαν το εχετε

 

PAYPAL τους το κλεινει το μαγαζακι escalate to claim και αμεσως ολα ΟΚ!!!

 

 

HOAAAHHHH!!!

ps ευχαριστω που με ακουσατε αλλα δεν με βοηθησατε :cry:

ΟΛΑ ΚΑΛΑ!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας με βοηθήσει κάποιος γερμανομαθής γιατι με τους online translators μπερδεύτικα :

"würde auch nach Griechenland verschicken mit entsprechenden Versandkosten. Diese müßte ich am Montag bei der Post erfragen. Wissen Sie denn wie teuer das ist? "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...