Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω μια σύντομη απορία.

 

Σε λίγη ώρα ολοκληρώνεται η πρώτη δημοπρασία που έλαβα μέρος(και προηγούμαι).

Θα ήθελα να μάθω , σε περίπτωση που κερδίσω , πως θα δώσω τα στοιχεία αποστολής;;;;Μπορεί να μου πει κάποιος;

Θέλω ν' αποφύγω να ρωτήσω τον πωλητή για να μην καταλάβει ότι πρώτη φορά το κάνω.(για ευνόητους λόγους)..

 

 

Και κάτι ακόμα, κανονίσαμε με τον πωλητή να του στείλω τα έξτρα p&p έξοδα (7GBP) μέσω paypal.

Θα ήθελα να ξέρω αν θα χρειαστεί να πληρώσω και στο ταχυδρομείο κάποιο έξτρα ποσό.(Το πακέτο ζυγίζει περίπου 2-2μιση κιλά, και θα αποσταλεί από UK)

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έχω μια σύντομη απορία.

 

Σε λίγη ώρα ολοκληρώνεται η πρώτη δημοπρασία που έλαβα μέρος(και προηγούμαι).

Θα ήθελα να μάθω , σε περίπτωση που κερδίσω , πως θα δώσω τα στοιχεία αποστολής;;;;Μπορεί να μου πει κάποιος;

Θέλω ν' αποφύγω να ρωτήσω τον πωλητή για να μην καταλάβει ότι πρώτη φορά το κάνω.(για ευνόητους λόγους)..

 

 

Και κάτι ακόμα, κανονίσαμε με τον πωλητή να του στείλω τα έξτρα p&p έξοδα (7GBP) μέσω paypal.

Θα ήθελα να ξέρω αν θα χρειαστεί να πληρώσω και στο ταχυδρομείο κάποιο έξτρα ποσό.(Το πακέτο ζυγίζει περίπου 2-2μιση κιλά, και θα αποσταλεί από UK)

 

Ευχαριστώ

 

Εφόσον έχεις δώσει σωστά στοιχεία στο Ebay και στο Paypal, τότε θα τα έχει και αυτός. Προσωπικά πάντα χρησιμοποιώ τα στοιχεία που είναι δηλωμένα στο Ebay. Δε θα πληρώσεις κάτι παραπάνω, είναι εντός Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον έχεις δώσει σωστά στοιχεία στο Ebay και στο Paypal, τότε θα τα έχει και αυτός. Προσωπικά πάντα χρησιμοποιώ τα στοιχεία που είναι δηλωμένα στο Ebay. Δε θα πληρώσεις κάτι παραπάνω, είναι εντός Ευρωπαϊκής Ένωσης.

 

Τελικά όλα πήγαν καλά! , ευχαριστώ για την απάντηση!..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως κάνω ακύρωση της παραγγελιάς μου και ζητάω επιστροφή των χρημάτων ;

Συντρεχει καποιος λογος? Ακυρωση παραγγελιας δεν εχεις δικαιωμα να κανεις. Μπορεις βεβαια να επικοινωνησεις με το πωλητη, να εξηγησεις τους λογους για τους οποιους θελεις να ακυρωσεις την αγορα και ειναι στη δικη του ευχερεια να δεχτει η οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συντρεχει καποιος λογος? Ακυρωση παραγγελιας δεν εχεις δικαιωμα να κανεις. Μπορεις βεβαια να επικοινωνησεις με το πωλητη, να εξηγησεις τους λογους για τους οποιους θελεις να ακυρωσεις την αγορα και ειναι στη δικη του ευχερεια να δεχτει η οχι

 

Γιατί μου εστηλε αυτό :

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Hi there,

Thanks for your email.

What our meaning is we WON'T resend the item if it is lost in transit.

As we post items out by airmail, there is no tracking number.

If you want us to post the item by registered, extra AUD 2 will be charged.

Also, there is no insurance for the package.

Please let us know if you insist on having the item.

 

 

Feel free to contact us if you have any enquiries.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Μετα απο 5 μερες που το αγορασα και 3 email που εστηλα χωρις απαντηση

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά γεια σας.

Μπήκα και εγώ στον μαγικό κόσμο το ebay..και θέλω να ρωτήσω κάτι.

 

Για μια αγορά από Αγγλία ο τύπος μου είπε τα εξής:

 

"Will be sent Royal Mail 1st Class Recorded."

Απ' όσα καταλαβαίνω θα σταλεί με το "Royal Mail" (που είναι τα ΕΛΤΑ της αγγλίας; ) και θα ειναι recorder-θα παρακολουθώ που βρίσκεται.

 

Ο πωλητής μου είπε ότι ίσως υπάρξουν φόροι (μάλλον θα νόμιζε ότι είμαστε εκτός ΕΕ, τελοσπάντων) αλλα δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

 

Η ερώτηση μου είναι η εξής: Όταν το πακέτο θα φτάσει εδώ, θα προωθηθεί στα ΕΛ.ΤΑ και θα μου στείλουν το γνωστό χαρτάκι για συστημένο (να το πάρω απο το κατάστημα) ή κάπως αλλιώς;

Το 1st Royal Mail είναι καλό; το έχετε δοκιμάσει;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά, περιμένω απάντηση γιατί ειναι το πρώτο αντικείμενο που θα πάρω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@FireFoxGr Μια χαρά είναι όσα λες, τα πέτυχες ακριβώς. Φαίνεσαι διαβασμένος και μ' αρέσει :)

 

:-)

 

Παρ' όλα αυτά, έχεις μήπως δοκιμάσει το Royal Mail που λέει; Με το tracking και όλα αυτά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:-)

 

Παρ' όλα αυτά, έχεις μήπως δοκιμάσει το Royal Mail που λέει; Με το tracking και όλα αυτά..

Royal mail 1st class recorded ειναι υπηρεσια η οποια διατιθεται μονο για παραδοσεις εντος UK. Η ο πωλητης εκανε λαθος οταν ανεφερε αυτη την υπηρεσια, η καποιο λακο εχει η φαβα. Επειδη αυτο τον ορο συνηθως τον χρησιμοποιουν οι πωλητες που στελνουν απο Hong Kong, κοιταξε που ειναι registered ο πωλητης και το item location. Iσως γιαυτο ειπε οτι μπορει να υπαρχουν φοροι;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Royal mail 1st class recorded ειναι υπηρεσια η οποια διατιθεται μονο για παραδοσεις εντος UK. Η ο πωλητης εκανε λαθος οταν ανεφερε αυτη την υπηρεσια, η καποιο λακο εχει η φαβα. Επειδη αυτο τον ορο συνηθως τον χρησιμοποιουν οι πωλητες που στελνουν απο Hong Kong, κοιταξε που ειναι registered ο πωλητης και το item location. Iσως γιαυτο ειπε οτι μπορει να υπαρχουν φοροι;)

 

Χμ, τελικά ο πωλητής μου είπε το εξής:

the cost will be £5, Air Mail recorded. Estimated delivery 3-5 days. You may have to pay tax for importing it.

[/Quote]

 

Ο ίδιος είναι από Αγγλία, τόσο ο ίδιος όσο και το προϊόν. Εμένα μου φαίνονται όλα ΟΚ, εσείς τι λέτε; Πρέπει να προσέξω κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εχω παραγγειλει ενα ζευγαρι ακουστικα για ipod απο Αγγλια στις 10 Δεκεμβριου.Ο τυπος λεει οτι μου τα ταχυδρομησε στις 11 Δεκεμβρη με Royal Air Mail αλλα εγω δεν εχω λαβει ακομα τιποτα!

Του εχω στειλει ενα σωρο mail και τον ρωταω εαν εχει τιποτα track number αλλα αυτος δεν απαντα.

Η βαθμολογια του ειναι 99.8 και εχει κανει εκατονταδες πωλησεις.Αυτοι οι λιγοι που ειχαν παραπονα ελεγαν αυτο ακριβως οτι δεν υπαρχει respond απο τον seller.

Μηπως φταινε τα royal mail εχει κανεις καμια εμπειρια?Ποσο να περιμενω και τι μπορω να κανω σε περιπτωση που δεν τα λαβω σε αλλες 10 μερες για παραδειγμα?

 

 

Τελικα το δεμα δεν ηρθε οποτε και εκανα dispute στο paypal και μου εδωσε προθεσμια μεχρι τις 13 Ιανουαριου.

Ο τυπος μετα αρχισε να μου λεει sorry και οτι θα "χαθηκε" στο ταχυδρομειο και αλλα τετοια και με ρωτησε εαν θελω τα λεφτα πισω ή εαν θα ηθελα να μου ξαναστειλει το προιον.Εγω του ειπα να μου το ξαναστειλει αλλα με την προυποθεση να το λαβω μεχρι τις 13 Ιανουαριου που ληγει το dispute.

Αυτος μου απαντησε οτι το εστειλε σημερα και λεει ακριβως:

A replacement will be shipped to you today. You should receive it very soon. If the item has not arrived by Janury 13th, please let me know and I shall track it. Alternatively, if the item does arrive, please kindly close this dispute.

Το ερωτημα ειναι: εαν δεν το λαβω μεχρι 13 Ιανουαριου γιατι με παρακαλει να κλεισω το dispute?

Tι θα κανω? Θα κανω Escalate? Πως ξερω οτι το ξαναστειλε για να περιμενω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη , αλλά θα σας ενοχλήσω για λίγο ακόμα :-) !.

 

Κάνοντας κλικ στην επιλογή "view order details"(στο item που κέρδισα) , μου εμφανίζει το εξής:

 

P&P :

Royal Mail International Signed-for

Dispatched on: 02-Jan-08

 

Δηλαδή , σήμερα έφυγε το πακέτο.

Ο πωλητής όμως δεν μ'ενημέρωσε...χρειάζεται ν' ανησυχώ; ή όλα είναι εντάξει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...