Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Φυσικα. Και εξακολουθω να επιμενω οτι και τα δυο γινονται απο τη χωρα αποστολης. Στο online tracking το σωστο ειναι να μπει καποιος στο site του usps η της αντιστοιχης ταχ υπηρεσιας αν προκειτα για αλλο κρατος και οχι στο site των ΕΛΤΑ. Στην αναζητηση ο αποστολεας παλι θ απευθυνθει στο ταχυδρομειο απ οπου απεστειλλε το δεμα, και αυτοι θα ψαξουν ολη τη πορεια του. Εσυ απαντησες σε ερωτημα καποιου φιλου σχετικο με tracking και ειπες οτι γινεται στη χωρα προορισμου,εν προκειμενω στην Ελλαδα. Ενα απλο παραδειγμα για να δεις οτι δε στεκει αυτο η εστω αν γινεται απο το site των ΕΛΤΑ , η υπηρεσια αυτη δεν ειναι ολοκληρωμενη και το σωστο ειναι να γινεται στο site της υπηρεσιας απ οπου απεσταλλει το δεμα.Εαν μου στειλουν σημερα ενα δεμα με tracking nr, στο site του usps θα φαινεται μετα απο καποιες ωρες η ολη πορεια του απο το ταχυδρομειο του ταδε αμερικανικου χωριου,στο κεντρικο στη πολη, σε καποια αλλη ισως πολη,στο αεροδρομιο,αφιξη εδω κλπ μεχρι παραδοση.Δηλαδη θα ξερεις ακριβως την ωρα που εφυγε απο τον αποστολεα. Εαν ψαξεις στα ΕΛΤΑ ποτε θα φανει? Ασφαλως μετα την εισοδο του στην Ελλαδα. Δηλαδη θα εχεις τις μισες πληροφοριες και αργοτερα. Γιαυτο ειπα για τον υπευθυνο της Αιολου τοσα ξερει τοσα λεει. Εσυ ομως που λογικα εχεις εμπειρια θα επρεπε να γνωριζεις οτι το σωστο tracking γινεται στo site της χωρας αποστολης (usps) και οχι προορισμου (ELTA). Φιλικα :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο για τη τελευταια παραγραφο οτι μπορω να δοκιμασω και αντιστροφα και φαινεται απο USPS online στα ΕΛΤΑ αυτο το nr LC426472621US γιατι φαινεται μονο στο usps και οχι στα ΕΛΤΑ?

 

Εμένα γιατί φαίνεται;[με παρόμοιο tn(ήρθε σήμερα)]

 

7wsx4eh.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το tracking number το βάζεις στη σελίδα της εταιρίας που χρησιμοποίησε ο αποστολέας.- Αυτή εξέδωσε τον αριθμό αυτόν οπότε είναι και υπεύθυνη να αναφέρει κάθε λεπτομέρεια για τη διαδρομή που ακολουθεί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα γιατί φαίνεται;[με παρόμοιο tn(ήρθε σήμερα)]

 

7wsx4eh.jpg

 

Επειδή οι φωτεινοί παντογνώστες εδώ μέσα ξέρουν καλύτερα. Και καλά εγώ, μόνο 7.500 αντικείμενα σε 800+ διαφορετικούς ανθρώπους έχω στείλει, δεν ξέρω τίποτα.

 

Οι παντωγνώστες ξέρουν καλύτερα και από αυτούς που πληρώνονται για αυτό.

 

:lol:

 

Αλήθεια παντογνώστες, τι χάνεται περισσότερο, απλό ή συστημένο; Εσείς που ξέρετε δηλαδή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή οι φωτεινοί παντογνώστες εδώ μέσα ξέρουν καλύτερα. Και καλά εγώ, μόνο 7.500 αντικείμενα σε 800+ διαφορετικούς ανθρώπους έχω στείλει, δεν ξέρω τίποτα.

 

Οι παντωγνώστες ξέρουν καλύτερα και από αυτούς που πληρώνονται για αυτό.

 

:lol:

 

Αλήθεια παντογνώστες, τι χάνεται περισσότερο, απλό ή συστημένο; Εσείς που ξέρετε δηλαδή...

 

Η παράθεση προς τι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή λες οτι εσένα δε φαίνεται...

Το νουμερο το εδωσα. Αν το βρεις εσυ πουθενα πες το μου και σ εμενα για να το δω κι εγω

 

Το tracking number το βάζεις στη σελίδα της εταιρίας που χρησιμοποίησε ο αποστολέας.- Αυτή εξέδωσε τον αριθμό αυτόν οπότε είναι και υπεύθυνη να αναφέρει κάθε λεπτομέρεια για τη διαδρομή που ακολουθεί!

Αυτο ειπα κι εγω απο τη πρωτη στιγμη και παρεθεσα και επιχειρηματα. Τωρα αν καποιοι αλλοι που εχουν 7500 αποστολες (αποστολες και οχι παραλαβες) πετανε τη μπαρουφα τους και επιμενουν στην αγνοια τους με ειρωνιες και χωρις καμια ουσιαστικη απαντηση, μονο και μονο επειδη δε δεχονται το λαθος τους, δε θα ασχοληθω περισοτερο. Ας μεινουν στην αγνοια τους και οταν παραλαμβανουν πακετα ας ψαχνουν στο σαιτ των ΕΛΤΑ και οχι στο USPS. :lol: Επισης ας γνωριζουν οτι μπορει να υπαρχουν ατομα στο φορουμ που εχουν κανει αποστολες σε διπλασιο αριθμο ατομων απο τα 800 που ανεφεραν;) αρα κατι παραπανω θα γνωριζουν συμφωνα με το σκεπτικο του αποστολεα των 7500

 

Η παράθεση προς τι;

Προφανως δεν απευθυνεσαι σ εμενα δεδομενου οτι δε ξεκινησα εγω καμια αντιπαραθεση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά γιατί μαλώνετε. Δεν κάνουμε διαγωνισμό γνώσεων εδώ μέσα. Για το tracking code ξέρω ότι ισχύει για το ταχυδρομικό σύστημα της χώρας του αποστολέα. Π.χ. αν σου στείλει κάποιός από αμερική με USPS τότε θα κοιτάς στο σαιτ των αμερικώνικων ελτά για την τύχη του δέματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το νουμερο το εδωσα. Αν το βρεις εσυ πουθενα πες το μου και σ εμενα για να το δω κι εγω

 

 

 

 

Προφανως δεν απευθυνεσαι σ εμενα δεδομενου οτι δε ξεκινησα εγω καμια αντιπαραθεση

 

Υστερα απο τόσες μέρες δεν βρίσκεις τίποτε, πάντως μου έτυχε μια φορά, πακέτο απο US να έρθει σπίτι(πόρτα-πόρτα) και να μην το έχω δει καθόλου στο TN των ελτα!

 

 

Εγώ ρώτησα ποιος ο λόγος ύπαρξης του tracking του πακέτου μου στο post του KWSN_Men, γιατί να απευθυνθώ σε σένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry , δε καταλαβα:-)

 

@aspirin

δε γινεται κανενας διαγωνισμος γνωσεων. Προσπαθουμε να βοηθησουμε καποιους ,κυριως νεους στις αγορες απο ebay,που δε γνωριζουν, δινοντας τους σωστη πληροφορηση πως μπορουν να εντοπισουν ενα πακετο εφ οσον εχει σταλει με υπηρεσια trackable. Καλο λοιπον ειναι να τους δινουμε σωστη πληροφορηση. Αυτο που λες οτι ξερεις, αυτο ισχυει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ειπα κι εγω απο τη πρωτη στιγμη και παρεθεσα και επιχειρηματα. Τωρα αν καποιοι αλλοι που εχουν 7500 αποστολες (αποστολες και οχι παραλαβες) πετανε τη μπαρουφα τους και επιμενουν στην αγνοια τους με ειρωνιες και χωρις καμια ουσιαστικη απαντηση, μονο και μονο επειδη δε δεχονται το λαθος τους, δε θα ασχοληθω περισοτερο. Ας μεινουν στην αγνοια τους και οταν παραλαμβανουν πακετα ας ψαχνουν στο σαιτ των ΕΛΤΑ και οχι στο USPS. :lol: Επισης ας γνωριζουν οτι μπορει να υπαρχουν ατομα στο φορουμ που εχουν κανει αποστολες σε διπλασιο αριθμο ατομων απο τα 800 που ανεφεραν;) αρα κατι παραπανω θα γνωριζουν συμφωνα με το σκεπτικο του αποστολεα των 7500

 

Όοοοο,τι πεις μεγάλε. Τι είπαμε ότι επαγγέλεσαι (εκτός από φωτεινός παντογνώστης);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπρώχνω τους βιαστικούς. Την ειρωνεία στην επιστρέφω, άλλωστε μη φοβάσαι δε σου πήρα τα πρωτεία στη παντογνωσία μια και διεκδικείς το αλάθητο του Παπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...