Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γνωρίζει κάποιος τι σημαίνει "εντός συσκευασίας" ; (το πακέτο είναι απο US)

 

726awl2.jpg

Το δέμα είναι από US. Τα tracking details (ο θεός να τα κάνει) γιατί είναι στα Ελληνικά? Μάλλον έβαλες το tracking number στη σελίδα των ΕΛΤΑ.. Δοκίμασε να το βάλεις και στη σελίδα της USPS καλύτερα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τελικά μάλλον πάω για courier. Θα σκάσω κάτι παραπάνω, αλλά θα είναι ασφαλισμένο, θα μου'ρθει το πολύ σε 5 μέρες (φαντάζομαι)... και πάλι κερδισμένος θα είμαι! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δέμα είναι από US. Τα tracking details (ο θεός να τα κάνει) γιατί είναι στα Ελληνικά? Μάλλον έβαλες το tracking number στη σελίδα των ΕΛΤΑ.. Δοκίμασε να το βάλεις και στη σελίδα της USPS καλύτερα..

 

Γιατί να μην το βάλω στα ελτα; Το tn ακολουθεί μέχρι τα σύνορα US και απο εκεί συνεχίζω στα ελτά...

Αυτό που με απασχολεί είναι το "εντός συσκευασίας"(μήπως έχει σχέση με το τελωνείο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tracking κάνουμε στην χώρα προορισμού. Ακόμα και στα ΕΛΤΑ που πήγα για αναζήτηση, ο τύπος μπήκε στο USPS και έβαλε τον αριθμό συστημένου που είχα στείλει και το βρήκαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tracking κάνουμε στην χώρα προορισμού. Ακόμα και στα ΕΛΤΑ που πήγα για αναζήτηση, ο τύπος μπήκε στο USPS και έβαλε τον αριθμό συστημένου που είχα στείλει και το βρήκαμε.

Δηλαδη αν χαθει καποιο δεμα απο ΗΠΑ ο Αμερικανος αποστολεας θα ψαχνει στα ΕΛΤΑ (χωρα προορισμου) η στο usps?:shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τροποποιησα το μηνυμα μου, οσο για τον υπευθυνο των αναζητησεων τοσα ξερει τοσα λεει. Παντως εγω αν θελω να κανω τρακιν σε δεμα απο ΗΠΑ μπαινω στο σαιτ του usps και βρισκω ολη τη διαδρομη του μεχρι τη παραδοση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο. Τόσα ξέρει, τόσα λέει ο υπεύθυνος στο αντίστοιχο τμήμα του ταχυδρομείου της Αιόλου, με τη μεγαλύτερη κίνηση σε όλη την Ελλάδα. Εσύ ξέρεις καλύτερα που είσαι... τι ακριβώς;

 

Πάντως, αποστολή από Ελλάδα δε φαίνεται ποτέ στο online σύστημα των ΕΛΤΑ αλλά φαίνεται μια χαρά στου USPS για παράδειγμα. Μπορείς να δοκιμάσεις το ίδιο και αντίστροφα, από USPS στα ΕΛΤΑ, φαίνεται στο online των ΕΛΤΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ταχυδρομικος δεν ειμαι αν σ ενδιαφερει να μαθεις. Τωρα,αν ακριτα εσυ ασπαζεσαι αυτο που επικαλεστηκε οπως μας λες,γιατι σ εμενα αλλα εχουν πει αλλοι αρμοδιοι επι του θεματος, ο υπευθυνος επι των αναζητησεων της Αιολου οτι δλδ tracking γινεται στη χωρα προορισμου.... τι να πω? Εαν χαθει ενα δεμα μπορεις να μου πεις ποιος ειναι υπευθυνος για την αναζητηση? Ο αποστολεας η ο παραληπτης? Αφου εισαι και seller θα γνωριζεις οτι ειναι ο αποστολεας. Οταν λοιπον ο αμερικανος αποστολεας παει να ψαξει για ενα δεμα που εχει χαθει κατα τη διαδρομη και πριν μπει στην Ελλαδα, στο σαιτ των ΕΛΤΑ η τελοσπαντων στη χωρα προορισμου που δεν εφτασε ποτε το πακετο θα ψαξει, η στο usps? Και τι πληροφοριες θα του δωσουν απο τα ΕΛΤΑ αφου δεν εφτασε ποτε το πακετο? Θα μ ενδιεφερε πολυ η απαντηση του υπευθυνου των αναζητησεων της Αιολου που σου ειπε οτι tracking γινεται στη χωρα προορισμου. :lol: Λιγη λογικη δε βλαπτει. Οσο για τη τελευταια παραγραφο οτι μπορω να δοκιμασω και αντιστροφα και φαινεται απο USPS online στα ΕΛΤΑ αυτο το nr LC426472621US γιατι φαινεται μονο στο usps και οχι στα ΕΛΤΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...