Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω άγχος αν θα μου πιάσει το τελωνείο το δέμα από Αμερική που έρχεται με International Priority mail (USPS δεν είναι?). Τα προϊοντα κάνουν 95$ -->65 ευρώ με τα μεταφορικά. Δυστυχώς θα υπάρχει κάποια απόδειξη στο εσωτερικό του πακέτου. Τα προϊόντα είναι μικροπράγματα για το τηλεκατευθυνόμενο. Θα πληρώσω λέτε τα κερατιάτικα ή είναι μικρό το ποσό? Για κάντεμια προβλεψη :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Κατά τη γνώμη μου δεν κινδυνεύει το δέμα σου. Αν υπολογίσουμε και τον αυξημένο φόρτο που έχουν λόγω xmas είναι λιγότερες οι πιθανότητες να σταματήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σας αγορασα ενα laser για ps2 απο Αμερικη στην τιμη των 44$ με 9.50$ shipping costs απ΄εδω http://www.ps2parts.com/ (ειναι και πωλητης ebay) υπαρχει περιπτωση να πληρωσω τελωνειο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγα μη κατσουν ν ασχοληθουν με τετοια μικροποσα. Αλλα και να το πιασουν (πρεπει να παιζεις μεγαλη γκαντεμια) υπολογισε περιπου γυρω στο 25% καπελλο. Αν ομως στο εστελναν με fedex θα πληρωνες εγγυημενα παραπανω απο το συνολικο κοστος. Αρα μην αγχωνεσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σας αγορασα ενα laser για ps2 απο Αμερικη στην τιμη των 44$ με 9.50$ shipping costs απ΄εδω http://www.ps2parts.com/ (ειναι και πωλητης ebay) υπαρχει περιπτωση να πληρωσω τελωνειο?

Αν στο εστειλαν με τη κρατικη ταχυδρομικη υπηρεσια USPS φυσιολογικα δε θα πληρωσεις. Αν ομως στο εστειλαν με καμια κουριερ πχ fedex την εκατσες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μπερδευτεί.

Θέλω να παραλάβω ένα δέμα 5 κιλών από Αγγλία και μου λένε όλοι ότι κοστίζει γύρω στις 35-40 λίρες να έρθει Ελλάδα.

TNT ή Royal Mail;

H μία μου λέει γύρω στα 150 ευρώ (!!!) για να το έχω σε 5 εργάσιμες ή 180 για να το έχω σε 1 εργάσιμη, ενώ στη Royal Mail δεν έβγαλα άκρη για τόσο βαρύ πακέτο.

Τι παίζει με αυτά ρε σεις;

Ένας μου έλεγε ότι μου στέλνει Ελλάδα με 35 Λίρες με ΤΝΤ, ενώ εδώ στην ΤΝΤ που πήρα τηλέφωνο μου είπαν τις παραπάνω τιμές!!

Καμιά ιδέα; Δε με ενδιαφέρει να έρθει και την επόμενη, αλλά σε 2 εβδομάδες έστω να το έχω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μπερδευτεί.

Θέλω να παραλάβω ένα δέμα 5 κιλών από Αγγλία και μου λένε όλοι ότι κοστίζει γύρω στις 35-40 λίρες να έρθει Ελλάδα.

TNT ή Royal Mail;

H μία μου λέει γύρω στα 150 ευρώ (!!!) για να το έχω σε 5 εργάσιμες ή 180 για να το έχω σε 1 εργάσιμη, ενώ στη Royal Mail δεν έβγαλα άκρη για τόσο βαρύ πακέτο.

Τι παίζει με αυτά ρε σεις;

Ένας μου έλεγε ότι μου στέλνει Ελλάδα με 35 Λίρες με ΤΝΤ, ενώ εδώ στην ΤΝΤ που πήρα τηλέφωνο μου είπαν τις παραπάνω τιμές!!

Καμιά ιδέα; Δε με ενδιαφέρει να έρθει και την επόμενη, αλλά σε 2 εβδομάδες έστω να το έχω!

 

 

άλλα λεφτά θέλει η τντ ελλάδας για αγγλία και άλλα η τντ αγγλίας για Ελλάδα. Αν κατάλαβα καλά εσύ είσαι αγοραστής όπότε το ψάξιμο τον τιμών θα το κάνει ο πωλητής εσύ γιατί μπλέκεις (εκτός και αν δεν κατάλαβα κάτι καλά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω άγχος αν θα μου πιάσει το τελωνείο το δέμα από Αμερική που έρχεται με International Priority mail (USPS δεν είναι?). Τα προϊοντα κάνουν 95$ -->65 ευρώ με τα μεταφορικά. Δυστυχώς θα υπάρχει κάποια απόδειξη στο εσωτερικό του πακέτου. Τα προϊόντα είναι μικροπράγματα για το τηλεκατευθυνόμενο. Θα πληρώσω λέτε τα κερατιάτικα ή είναι μικρό το ποσό? Για κάντεμια προβλεψη :-)

 

η μοναδική φορά που έχω πληρώσει τελωνείο για μικροπάγματα από τηλεκατευθυνόμενα ήταν όταν μου τα είχαν στείλει με fedex και ήταν και σχετικά μεγάλο σε όγκο το πακέτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άλλα λεφτά θέλει η τντ ελλάδας για αγγλία και άλλα η τντ αγγλίας για Ελλάδα. Αν κατάλαβα καλά εσύ είσαι αγοραστής όπότε το ψάξιμο τον τιμών θα το κάνει ο πωλητής εσύ γιατί μπλέκεις (εκτός και αν δεν κατάλαβα κάτι καλά)

 

Ναι ο αγοραστής είμαι, απλά μου φάνηκε τελείως κουφό τόση διαφορά τιμών!

Άντε να δούμε! Τουλάχιστον έχουμε δωρεάν κλήσεις σε Αγγλία οπότε στην τελική τηλεφωνάκι και συνεννοούμαστε :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@djapal Φίλε αν δεν βιάζεσαι πολύ για το αντικείμενο, πάρε Royal Mail. Θα σου βγεί πολύ πολύ φθηνότερα! Προσωπική εμπειρία με βαρύ δέμα είχα παλιότερα, αλλά μιλάμε για πολύ βαρύ δέμα. Αγόρασα UPS από Αγγλία μέσω eBay πάντα, ζύγιζε 18kg και πλήρωσα αρκετά για Royal Mail - ήρθε σε 20-25 μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εχω παραγγειλει ενα ζευγαρι ακουστικα για ipod απο Αγγλια στις 10 Δεκεμβριου.Ο τυπος λεει οτι μου τα ταχυδρομησε στις 11 Δεκεμβρη με Royal Air Mail αλλα εγω δεν εχω λαβει ακομα τιποτα!

Του εχω στειλει ενα σωρο mail και τον ρωταω εαν εχει τιποτα track number αλλα αυτος δεν απαντα.

Η βαθμολογια του ειναι 99.8 και εχει κανει εκατονταδες πωλησεις.Αυτοι οι λιγοι που ειχαν παραπονα ελεγαν αυτο ακριβως οτι δεν υπαρχει respond απο τον seller.

Μηπως φταινε τα royal mail εχει κανεις καμια εμπειρια?Ποσο να περιμενω και τι μπορω να κανω σε περιπτωση που δεν τα λαβω σε αλλες 10 μερες για παραδειγμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

rodos123 εγώ παρέλαβα σήμερα ένα πακετάκι που είχα παραγγείλει από αγγλία.Η αποστολή του είχε γίνει στις 10/12 απλά λόγω εορτών καταλαβαίνεις πως όλα πάνε πίσω. Μην ανησυχείς θα σου έρθει. Το πρόβλημα μάλλον είναι εδώ στην ελλάδα γιατί ο ταχυδρόμος μου, μάζευε τα γράμματα όλης της εβδομάδας για να μας τα φέρει όλα μαζί σήμερα.

 

rallys μάλλον ήρθε το πακέτο και γλίτωσα το τελωνείο. Μου ήρθε ειδοποίηση να πάω στα ΕΛΤΑ. Έχω παραγγείλει κ κάτι άλλο αλλά μάλλον είναι το πακέτο από την Αμερική. Όλε όλε γλίτωσα το τελωνείο και αγόρασα πολλά πραγματάκι που εδώ ελλάδα θα ήθελα τα 4χ χρήματα. Τελικά είναι μεγάλο ώφελος να ψωνίζεις απέξω. Οι εδώ καταστηματάρχες μας βλέπουνε σαν τράπεζα που πρέπει να μας μαδίσουν. Γρρρρ

 

Αύριο θα είναι ανοιχτά τα ΕΛΤΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι παρόμοιο μου έτυχε με έναν πωλητή πρόσφατα. Είχα αγοράσει 2 κολόνιες και ήρθε μόνο η μία. Εκείνο το διάστημα είχα παραγγείλει από 6 διαφορετικούς πωλητές και όντας μπερδεμένος, άφησα και feedback σα να μη συμβαίνει τίποτα.. Όταν το αντιλήφθηκα επικοινώνησα μαζί του, και ανταποκρινόταν όμορφα κι ωραία μέχρι που περνούσαν οι μέρες και φτάναμε στο όριο των 40 (ή 45 δε θυμάμαι) για το PayPal Claim.

 

Τότε σταμάτησε να απαντάει. Άνοιξα ένα περιποιημένο Dispute και την τελευταία μέρα το έκανα Escalate to Claim. Ζήτησα τα μισά λεφτά απ' όσα είχα πληρώσει (ήταν παραγγελία για 2 αντικείμενα και παρέλαβα το 1) και τα πήρα μία μέρα μετά.

 

Οπότε μην ανησυχείς. Μόνο δες πότε τελειώνει η διορία σου για να ανοίξεις Dispute και περίμενε μέχρι τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...