Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

This seller is currently away until 08 Sep, 2013. If you make a purchase, there may be a delay in processing your order. >>

πως θα βρω ποτε ανεβασε αυτη την μλκ?κοιτα τα κινεζακια που κανουν και διακοπες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

γιατι εγω το πληρωσα πριν βγει αυτος σε αδεια.και μιλαμε για seller με 100χιλ. πωλησεις...

5μερες εξτρα μεσω κινας ειναι κοντα μηνα για να ρθει εδω!!!!

ουτε refund δεν μπορω να κανω γιατι πολυ απλα ειναι away!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι εγω το πληρωσα πριν βγει αυτος σε αδεια.και μιλαμε για seller με 100χιλ. πωλησεις...

5μερες εξτρα μεσω κινας ειναι κοντα μηνα για να ρθει εδω!!!!

ουτε refund δεν μπορω να κανω γιατι πολυ απλα ειναι away!!!!!!

 

Περίμενε 40-43 μερες και μετε ανοίγεις case αφου πρώτα του στείλεις ενα μήνυμα, τι σημαινει ειναι away, το case το ανοιγεις στο paypal.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να πουλησω κατι παπουτσια, με το shipping τι παιζει; Με ελτα τα στελνω; Και πρεπει ο λογαριασμος paypal που θα δωσω να ειναι verified αναγκαστικα;

ο καλυτερος τροπος ειναι τα ελτα με τρακινγκ.Γυρω στα 27 ευρω ομως το shipping.Δεν νομιζω οτι  χρειαζεται να εισαι verified οχι απλα ειναι καλυτερο ο αγοραστης να βλεπει verified οταν πληρωνει ειναι πιο σιγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κανείς αν αγορά μέσω ebay από Κίνα για Γερμανία θα έχει έξτρα φόρους / τελωνείο όπως έχει για Ελλάδα, με ποσό από 300-400€;

Ειδικά αν έχει προσωπική εμπειρία κάποιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κανείς αν αγορά μέσω ebay από Κίνα για Γερμανία θα έχει έξτρα φόρους / τελωνείο όπως έχει για Ελλάδα, με ποσό από 300-400€;

Ειδικά αν έχει προσωπική εμπειρία κάποιος.

 

Απο τρίτες χώρες υπάρχουν τελωνεία, γιατι απλά είσαι εκτός εε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκεφτομαι να αγορασω απο ebay μια τιμονιερα  απο αμερικη  ζυγιζει γυρω στα 9.5 κιλα  οι φοροι κτλπ στο τελωνειο πως υπολογιζονται?

βαση του προιοντος? βαση τον κιλων?  βαση αποδειξη αγορας?   ενας φιλος μου που αγορασε μια μεγαλη κουτα ηλεκτρικων  εργαλιων για την δουλεια του , μου ειπε οτι μιλησε  με τον πωλητη και του ειπε να του κοψει χαμηλου κοστους αποδειξη , και δεν πληρωσε   τιποτα για το τελωνειο .  τι υσχει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έξδα εκτελωνισμού υπολογίζονται με βάση την αξία CIF του αντικειμένου (κόστος+μεταφορικά+ασφάλεια), εφόσον έρχεται από τρίτη χώρα.

 

Ισχύει ατέλεια για αξία μέχρι 45€ και ΦΠΑ και μικροέξοδα μέχρι 150€. Πάνω από την αξία αυτή υπολογίζεται και δασμός, με βάση τη δασμολογική κλάση του αντικειμένου.

 

Περισσότερες πληροφορίες μπορείς να διαβάσεις στον οδηγό της υπογραφής μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι πόσες μέρες μετά την αγορά ενός προιόντος μπορώ να δώσω feedback?

 

Ρωτάω γιατί δεν μου έχει έρθει ένα προιόν και είμαι στις 39-40 μέρες και ο πωλητής μου λέει να περιμένω κι άλλο.

Αν ξεπεράσω όμως κάποιο όριο ημερών και μετά δεν μπορώ να δώσω feedback ο πωλητής δεν θα με έχει ανάγκη και ίσως να μην μου κάνει resend αν το προιόν τελικά δεν έρθει ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας

πριν λιγο καιρο ειχα αγορασει μια οθονη για pc αλλα ειχε ενα προβλημα στο κουμπι που αναβει και στη μεση περιπου εχει μια θολουρα

το ειπα στον πωλητη αλλα εκανε οτι δεν καταλαβαινε  (του ειχα στειλει σε βιντεο ωστε να δει τι εχει) μετα ανοιξα case και τωρα το προβλημα μου ειναι οτι το paypal μου ζητησε να στειλω πισω την οθονη ωστε να παρω τα λεφτα μου πισω

και θελω να ρωτησω τα μεταφορικα που θα πληρωσω εγω για να τη στειλω  πισω τωρα θα τα παρω και αυτα πισω;

υπαρχει περιπτωση να το στειλω και να πει οτι δουλευει και να κλεισει το Case και να κρατησει και την οθονη;

η τελος παντον να χασω τα λεφτα και την οθονη; με τι να τη στειλω;

η να υπαρχει καποιο προβλημα;

απαντηστε γρηγορα γιατι πρπεει να στειλω μεχρι αυριο στην παυπαλ το αριθμο της φωτρτοτικης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την στέλνεις πίσω με ελτά(που είναι ποιό φθηνά τα μεταφορικά)

θα πάρεις πίσω το ποσόν που έδωσες απο την αγορά τις οθόνης.

μην φοβάσαι θα τα πάρεις τα χρήματα,αρκεί να στείλεις την οθόνη και όλα θα μπούν στο 'αυλάκι' για να πάρεις πίσω τα χρηματά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι πόσες μέρες μετά την αγορά ενός προιόντος μπορώ να δώσω feedback?

 

Ρωτάω γιατί δεν μου έχει έρθει ένα προιόν και είμαι στις 39-40 μέρες και ο πωλητής μου λέει να περιμένω κι άλλο.

Αν ξεπεράσω όμως κάποιο όριο ημερών και μετά δεν μπορώ να δώσω feedback ο πωλητής δεν θα με έχει ανάγκη και ίσως να μην μου κάνει resend αν το προιόν τελικά δεν έρθει ποτέ.

το feedback αργει πολυ και δεν ξερω και αν κάποτε κλεινει, υπαρχει περίπτωση που εχω αφήσει feedback μετα και απο 50+ μερες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το feedback αργει πολυ και δεν ξερω και αν κάποτε κλεινει, υπαρχει περίπτωση που εχω αφήσει feedback μετα και απο 50+ μερες

 

thanks, τώρα παρατήρησα ότι στην purchase list λέει για κάθε αντικείμενο πότε λήγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanks, τώρα παρατήρησα ότι στην purchase list λέει για κάθε αντικείμενο πότε λήγει.

 

Το ποτε ληγει δεν εχει να κανει με το feedback, αλλα με το παυπαλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...