Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψαχνεις δηλαδή τι τιμή το πουλησε κάποιος ή αν κατι τετοιο μπορεις να το βρεις για να το αγοράσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ψαχνω οχι την τιμη, αλλα το αν ενα συγκεκριμενο προιον(οχι ενα στον αριθμο-αλλα ενα προιον γενικα-πχ μια μαρκα καλλυντικου), στο παρελθον, το διεθετε οποιοσδηποτε(anyone) πωλητης στο ebay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλησπερα. αγορασα ενα αξεσουαρ κινητου απο Ebay Κίνας με κόστος 3€ και απ οτι λεει δωρεαν εξοδα αποστολης. Υπαρχει περιπτωση να πληρωσω τελωνειο για μια τοσο φτηνη παραγγελια ή να με χρεωσουν καποιο εξτρα εξοδο στην πορεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, η ατέλεια για εισαγωγές από τρίτες χώρες είναι 45 ευρώ.

Για περισσότερες πληροφορίες στον οδηγό της υπογραφής μου.

 

ευχαριστω για το λινκ. τι εννοεις με τον ορο "ατελεια" ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ατέλεια σημαίνει ότι δεν θα πληρώσεις κανένα τέλος, φόρο, δασμό για το εισαγόμενο αντικείμενο.

 

Όλη η διευκρινιστική εγκύκλιος της ΕΕΤΤ, για τα θέματα του εκτελωνισμού, αναφέρεται στο κεφάλαιο 8 του οδηγού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ατέλεια σημαίνει ότι δεν θα πληρώσεις κανένα τέλος, φόρο, δασμό για το εισαγόμενο αντικείμενο.

 

Όλη η διευκρινιστική εγκύκλιος της ΕΕΤΤ, για τα θέματα του εκτελωνισμού, αναφέρεται στο κεφάλαιο 8 του οδηγού.

makfil πιστευω οτι εχεις την πιο χρησιμη υπογραφη και οχι μονο απο τα μελη του δικου μας φορουμ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ειχα αγορασει απο το Ebay 1 tablet το οποιο ομως ποτε δεν μου ήρθε.Εχω ανοιξει και case και μου ελεγε να περιμενω 8 μερες μεχρι να μπορω να ζητησω να εξεταστει η υποθεση μου απο καποιον προκτορα τους. Στο μεταξυ ο πωλητης δεν εχει απαντησει στην case που εκρεμει.. Αν την δωσω λετε να δικαιωθω;; (να τονισω οτι δεν υπαρχει tracking number απο μεριας του πωλητη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ειχα αγορασει απο το Ebay 1 tablet το οποιο ομως ποτε δεν μου ήρθε.Εχω ανοιξει και case και μου ελεγε να περιμενω 8 μερες μεχρι να μπορω να ζητησω να εξεταστει η υποθεση μου απο καποιον προκτορα τους. Στο μεταξυ ο πωλητης δεν εχει απαντησει στην case που εκρεμει.. Αν την δωσω λετε να δικαιωθω;; (να τονισω οτι δεν υπαρχει tracking number απο μεριας του πωλητη)

οποτεδηποτε να ανοιξεις case πριν τη διορια που οριζουν οι κανονισμοι ειναι το ιδιο.αν ο πωλητης δεν απανταει στο case αυτο τον επιβαρυνει πολυ και μαλλον θα δικαιωθεις. το tracking number δεν εχει και πολυ σημασια απλα οταν υπαρχει απλουστευει τα πραγματα και μικραινει το χρονο που λυνονται τα cases.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας

πριν λιγο καιρο ειχα αγορασει μια οθονη για pc αλλα ειχε ενα προβλημα στο κουμπι που αναβει και στη μεση περιπου εχει μια θολουρα

το ειπα στον πωλητη αλλα εκανε οτι δεν καταλαβαινε  (του ειχα στειλει σε βιντεο ωστε να δει τι εχει) μετα ανοιξα case και τωρα το προβλημα μου ειναι οτι το paypal μου ζητησε να στειλω πισω την οθονη ωστε να παρω τα λεφτα μου πισω

και θελω να ρωτησω τα μεταφορικα που θα πληρωσω εγω για να τη στειλω  πισω τωρα θα τα παρω και αυτα πισω;

υπαρχει περιπτωση να το στειλω και να πει οτι δουλευει και να κλεισει το Case και να κρατησει και την οθονη;

η τελος παντον να χασω τα λεφτα και την οθονη; με τι να τη στειλω;

η να υπαρχει καποιο προβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.Ετοιμάζομαι να αγοράσω κάποια προϊόντα από το ebay (συγκεκριμένα κάτι θήκες για το κινητό και γενικότερα αξεσουάρ κινητού).Το θέμα μου είναι πως τα περισσότερα είναι είτε από Κίνα είτε από Χονγκ Κονγκ και η αλήθεια ειναι πως είμαι λίγο δύσπιστος ως προς το αν πρέπει να προβώ στην αγορά.Αν είναι από τις χωρες που ανεφερα θα υπαρχουν εξτρα χρεωσεις καθως ειναι εκτος ΕΕ αλλα και εκτος Ευρωπης;

Τελος,θα ηθελα να ρωτησω αν η παραγγελια ερχεται στο σπιτι μου ή παω και το παιρνω απτο ταχυδρομειο.

Αυτα προς το παρων !!!

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάνεις τον κόπο να διαβάσεις λίγο παραπάνω το #5494, θα πάρεις την απάντηση στο πρώτο ερώτημα (πολλά περισσότερα στο κεφάλαιο 8 του οδηγού της υπογραφής μου).

 

Εάν το δέμα έρθει με EMS θα το παραλάβεις μέσω ΕΛΤΑ. Εάν είναι ελαφρύ, σε μέγεθος επιστολής, θα στο φέρει στο σπίτι ο ταχυδρόμος και εάν είναι μεγαλύτερο, θα σου αφήσει ειδοποίηση για να το παραλάβεις από γραφείο των ΕΛΤΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγορασα μια θηκη απο ebay hong kong κ μετα ειδα μια που μ αρεσε περισσοτερο κ παρηγγειλα κι αυτην... μπορω να ακυρωσω την πρωτη θηκη κ να επιστραφουν ολα μου τα χρηματα? περασαν περιπου 3-4 μερες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλυτερη προπληρωμενη πιστωτικη  τωρα που εκλεισε η κυπρου...?με ενδιαφερουν κυριως ιντερνετικες αγορες και συναλλαγες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να πουλησω κατι παπουτσια, με το shipping τι παιζει; Με ελτα τα στελνω; Και πρεπει ο λογαριασμος paypal που θα δωσω να ειναι verified αναγκαστικα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...