Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@αμικα μηπως δεν τα γραφεις σωστα στα αγγλικα?θες βοηθεια να σου γραψουμε ενα κειμενο?

πρεπει να γραφεις αναλυτικα ημερ/νιες tranaction id και μαρκα μοντελο.

Αλλα εγω νομιζω οτι πρεπει να ανοιξεις case αν δεν εισαι ηδη σε case...αν φαινετε εκει δεν θα σου φαει λεφτα(ειναι Power seller?).

αλλα εξηγεισε του οτι κοστιζει τοσο αν το δεχεται...

Πες στα ελτα εφοσον ειναι κατω απο 2 κιλα οτι θες να το στειλεις σαν επιστολικο ταχυδρομιο!εχει μεγαλη διαφορα

---------------

το ιδιο επαθα και γω με το αυτοματο case "steilto pisw οπως ηταν"

το θεμα ειναι οτι με το ετσι θελω θελουν tracking number!!!!!!!!

τα gr ελτα εινα γτπ και δεν συμφερει να στειλεις τιποτα..

και απο την αλλη εχεις την κινα που χρηματοδοτει τα μεταφορικα!!!!

 

 

 

Ευχαριστώ για την απάντηση,γνωρίζω καλά αγγλικά και του εξήγησα αναλυτικότατα τι έχει συμβεί του έστειλα ακόμα και φώτο των παπουτσιων που δεν παρήγγειλα....

 

Στο τελευταίο μήνυμα που του έστειλα του είπα οτι τα μεταφορικά ειναι ακριβά και ότι έχει την υποχρέωση να αναλάβει το κόστος τη στιγμή που ήταν λάθος του...Τώρα περιμένω να μου απαντήσει.

 

Πραγματικά στην αρχή δεν είχα πρόβλημα να του τα στείλω γι'αυτό του έστειλα αμέσως μήνυμα όταν είδα οτι έγινε λάθος...αλλά όταν έμαθα το κόστος των μεταφορικών άλλαξα αμέσως γνώμη,φαίνεται βέβαια καλός πωλητής εχει 80.000 feedback score και μόνο 600 αρνητικές κριτικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα παιδια. Ειχα παραγγείλει μια θήκη κινητου για το ποδήλατο 7 ιουλιου και δεν μου εχει ερθει και του εστειλα μήνυμα

Οτι δεν μου έχει έρθει κτλ και μου ηρθε σήμερα μειλ οτι μου επέστρεψε τα λεφτά..ενω εγω τη θελω ακομα τη θηκη μπορούσε να μου την ξααναστειλει.

 

Good news! We let the seller know you didn't receive the item, and the seller issued you a full refund. This case is now closed.

 

Refund information:

A full refund of $13.99 was issued on Aug 13, 2013. The refund includes the purchase price plus original shipping and was issued to the same payment method you used to pay for the item.

Αυτο μου ήρθε...πρέπει να κάνω κάτι τώρα η μου επιστράφηκαν κανονικά τα λεφτα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το μήνυμα είναι από το ίδιο το ebay (που λογικά θα είναι) τότε σίγουρα επιστράφηκαν κανονικά. Τσέκαρε και στο ιστορικό στο paypal αν γράφει "Refund from" για να σιγουρευτείς 

Την θήκη απλά την ξανά παραγγέλνεις. Γενικά είναι πιο ασφαλές για τον αγοραστή να πάρει πρώτα refund και να ξανά παραγγείλει κάτι, παρά να το ξανά στείλει ο πωλητής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά κάνεις καινούρια παραγγελία από την αρχή. Απλά θυμήσου να του αφήσεις θετικό feedback για την πρώτη μιας και σε εξυπηρέτησε ακόμα κι αν δε σου ήρθε η θήκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά κάνεις καινούρια παραγγελία από την αρχή. Απλά θυμήσου να του αφήσεις θετικό feedback για την πρώτη μιας και σε εξυπηρέτησε ακόμα κι αν δε σου ήρθε η θήκη.

Δηλαδή εγώ που όταν κάτι δεν έρχεται λέω στον πωλητή να το ξαναστείλει χωρίς να ανοίξω case για refund και να το ξαναπαραγγείλω μετά δεν κάνω καλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται. Αν σου στέλνει καινούρια αγγελία στο mail έτσι ώστε να ανανεωθεί το buyers protection και να μπορείς να ανοίξεις case σε περίπτωση που χρειαστεί, τότε όλα οκ. Αν απλά συμφωνείτε μέσω μηνυμάτων ότι θα στο ξανά στείλει χωρίς να γίνει επίσημα μέσα από το ebay και περάσουν οι 40 μέρες από την αγορά, τότε θα βρεθείς ακάλυπτος σε περίπτωση που δεν ξανάρθει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Του έστειλα οτι την ξαναθέλω και οτι δεν ήθελα να μου επιστρέψει τε λεφτα και μου απάντησε οτι θα μου την ξαναστείλει. Τώρα με τα λεφτά που μου επέστρεψε τι θα κάνω;; Δεν μου είπε κάτι

 

Sent from my iPhone 5 using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Sorry αν έχει απαντηθεί ξανά πιο πριν (που σίγουρα θα έχει)..

 

Αυτό το Global Shipping Program τι ακριβώς είναι;

Υπολογίζονται με κάποιο τρόπο τα λοιπά τυχόν έξοδα (τελωνεία, εκτελωνισμός, κτλ) και τα πληρώνεις από πριν;

Έτσι το δέμα έρχεται σε εσένα χωρίς να πληρώσεις τίποτα άλλο μετά; (στην περίπτωση που σταματήσει στο τελωνείο)

 

Τι γίνεται αν τα έξοδα του τελωνείου είναι περισσότερα/λιγότερα από το ποσό που πλήρωσες στο Global Shipping Program;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εχω προβλημα με paypal βαζω τον λογαριασμο Ιβαν της εθνικης τραπεζας κ μου λεει οτι That bank account is already assigned to another PayPal account. For security purposes, each bank account may only be assigned to one PayPal account. Please use a different bank account.

 

τι να κανω; παλια ειχα βαλει παλι τον ιδιο λογαριασμο κ το δεχτηκε...δεν θυμαμε να ανοιξα δευτερο paypal

ουτε τη Maestro της εθνικης δεχεται... τη να κανω 

 

η αγορα ειναι 154 ευρο ενα κινητο

δεν εχω παει στην τραπεζα για paypal....ποτε..

 

πρωτη αγορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει καποιος τροπος, να δουμε αν ενα προϊον, ήταν διαθεσιμο προς πωληση στο ebay, κατά το παρελθον;
Ψσχνω κατι, και δεν το βρισκω. Αναρωτιεμαι, αν εμφανιζεται περιστασιακα στο ebay, ή οχι.
Θα θελα να ξερω τι μπορω να προσδοκω, οποτε η πληροφορια για το αν το πουλουσε καποιος στο παρελθον, ίσως να λέει κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...