Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ορίστε! http://www.godpsmusic.com/Dean-Mustaine-Classic-Electric-Shredder/dp/B004WOTZVK#.UfuAY5K-2So

Αφού εκτελωνίζει γιατί να πληρώσω και άλλα έξοδα;Μικροποσά μέχρι και το πολύ 20ε δεν με πειράζουν.Αν όντως πληρώνεις είναι μούφα όλο το σύστημα.

 

Δεν καταλαβαίνω πως βγάζεις το συμπέρασμα ότι στέλνει στην Ελλάδα και μάλιστα κάνει κα τον εκτελωνισμό.

 

Άνοιξα λογαριασμό και δεν ζήτησε σε κανένα σημείο τη χώρα ώστε να είμαι σίγουρος ότι το σύστημα καταλαβαίνει τη χώρα αποστολής. Επίσης, παρατήρησα ότι η προτεινόμενη τιμή του κατασκευαστή είναι $299 και το μαγαζί ζητάει $315,99 !!! αντί να είναι χαμηλότερη.

 

Μήπως πρέπει να αναθεωρήσεις τις σκέψεις σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μάλλον τα έγραψα κάπως μπερδεμένα..το εκτελωνισμό εννοούσα οτι θα τον αναλάβει κάποια εταιρία (ο θειος απο την αμερική) και όχι το μαγαζί.Δεν το είχα προσέξει αυτό ομολογώ για την διαφορά τιμής.Παλι καλά που μου το πες.http://shop.deanguitars.com/p/v-dave-mustaine-bolt-on-classic-black/electric_artist-signature_dave-mustaine?pp=12

εδώ είναι από το original μαγαζί της κιθάρας 



http://www.zzounds.com/item--DNEVMNTX

νομίζω είναι η καλύτερη επιλογή γιατί λέει κάτι για Free shiping....τώρα τι σου στέλνω και 'γω ..απλώς επειδή πολύ πιο έμπειρος απ'ότι καταλαβαίνω, βοήθεια,  μπας και διαφωτιστώ λιγάκι B)  :-)



Σας έχω ζαλίσει αλλά επιτέλους βρήκα αυτό που θέλω από τα πάτρια εδάφη!http://www.musica.gr/%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/%CE%9C%CE%BF%CF%85%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%AC%CE%8C%CF%81%CE%B3%CE%B1%CE%BD%CE%B1/%CE%9A%CE%99%CE%98%CE%91%CE%A1%CE%95%CE%A3/%CE%97%CE%9B%CE%95%CE%9A%CE%A4%CE%A1%CE%99%CE%9A%CE%95%CE%A3/DEAN/VMNTXDAVEMUSTAINEVBOLTONCBKGTR009090.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To zZounds στέλνει μόνο στην Αμερική, Καναδά και Puerto Rico αλλά και στις αμερικάνικες βάσεις (στρατιωτικές και ναυτικές).

Το Free shipping αφορά μόνο σ' αυτές τις χώρες και, επομένως, μπορείς να το εκμεταλλευτείς μόνο εάν χρησιμοποιήσεις μια από τις εταιρείες που αναγράφονται στον οδηγό, αλλά, φυσικά, με το ανάλογο τίμημα.

 

Αφού, όμως, τη βρήκες στην ελληνική αγορά, έστω και τσιμπημένη, νομίζω ότι είναι η καλλίτερη λύση, εάν αντέχουν τα οικονομικά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο ο ΦΠΑ κυπολογίζεται πάνω από 50 και αν βάλεις και τα υπόλοιπα και ενδεχομένως και δασμό μιας και ξεπερνάει τα 150 ευρώ, όπως αναφέρεται στο κεφάλαιο 8 του οδηγού, τότε πρέπει να υπολογίζεις πάνω από 100-120.

 

Συμπερασματικά, η τιμή του musica είναι πολύ σωστή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<<When you post an item back, it must include a tracking or delivery confirmation number. That way we know where the package is in transit, and we'll be able to confirm that the seller has received the item. Depending on the postal service you choose, tracking may be included or you may need to purchase it separately. You can ask the postal service for more information. After you post the item, go to the Resolution Centre and enter the tracking or delivery confirmation number.>>

εχω παρει ενα καλωδιακι 2ε απο γερμανια το οποιο δεν δουλευει σωστα.

Το ebay αλλαξε την διαδικασια οταν θες να μιλησεις με τον πωλητη και ανοιγει απευθειας case!

τεσπα του λεω full refund.

Και τι εχουν σαν ορο??!!!! να το γυρισω πισω με tracking number!περα του οτι δεν βλεπω να χει κατι τετοιο στα ελτα σιγουρα δεν θα αξιζει η ιστορια....

το ιδιο και για ενα αλλο προιον 8ε απο αγγλια!!!

να πεταξω negative?δεν γινεται να ζητανε tracking number οταν αυτοι τα στελνουν με απλο ταχυδρομειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας παιδιά,

ελπίζω κάποιος να μπορεί να με βοηθήσει στο μικρό προβληματάκι που έχω.

 

Λοιπόν πριν λίγο καιρό παρήγγειλα απ το γερμανικό ebay ένα ζευγάρι παπούτσια,πριν λίγες μέρες μου ήρθαν 2 ειδοποιησεις απ το ταχυδρομείο οτι έχω να παραλάβω 2 δέματα,μου φάνηκε λιγο περίεργο γιατι δεν είχα παραγγείλει κατι άλλο τελος πάντων καπου εκεί κατάλαβα οτι μαλλον έγινε καποιο μπέρδεμα και οντως έτσι ειναι :

 

ο πωλητής μου έστειλε άλλο ένα ζευγαρι παπούτσια που φυσίκα δεν τα είχα παραγγείλει ουτε τα είχα πληρώσει,και τα 2 δέματα είχαν το όνομα μου και τη διέυθυνσή μου.Του έστειλα mail εξηγόντας του τι εγινε και μου είπε τα εξεις :

 

We are sorry that you have to claim this item.Please send the item well packed up with all accessories back by post, POSTAGE PAID to the following address:....As soon as the item arrived here we will check the item and refund the complete invoiced amount.Please note that we only accept "POSTAGE PAID" deliveries.

 

Μήπως ξέρει κάποιος να μου πει τι είναι το postage paid ??? γιατι δεν έχω στείλει ποτέ τίποτα με ταχυδρομείο και δεν έχω ιδέα και επίσης αν κατάλαβα καλά μου λέει οτι τα έξοδα αποστολης θα μου επιστραφούν όταν παραλάβουν το δέμα???

 

pleaseee help!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την περιγραφή σου προκύπτει ότι ο πωλητής έστειλε δεύτερο δέμα γιατί παραπονέθηκες ότι δεν έλαβες το πρώτο.

 

Στο μήνυμα σου λέει να στείλεις πίσω το αντικείμενο με το ταχυδρομείο, και όλα τα συνοδευτικά του, καλά πακεταρισμένο, πληρώνοντας τα μεταφορικά (postage paid), και αφού το ελέγξουν θα σου επιστρέψουν την τιμολογημένη αξία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας παιδιά,

ελπίζω κάποιος να μπορεί να με βοηθήσει στο μικρό προβληματάκι που έχω.

 

Λοιπόν πριν λίγο καιρό παρήγγειλα απ το γερμανικό ebay ένα ζευγάρι παπούτσια,πριν λίγες μέρες μου ήρθαν 2 ειδοποιησεις απ το ταχυδρομείο οτι έχω να παραλάβω 2 δέματα,μου φάνηκε λιγο περίεργο γιατι δεν είχα παραγγείλει κατι άλλο τελος πάντων καπου εκεί κατάλαβα οτι μαλλον έγινε καποιο μπέρδεμα και οντως έτσι ειναι :

 

ο πωλητής μου έστειλε άλλο ένα ζευγαρι παπούτσια που φυσίκα δεν τα είχα παραγγείλει ουτε τα είχα πληρώσει,και τα 2 δέματα είχαν το όνομα μου και τη διέυθυνσή μου.Του έστειλα mail εξηγόντας του τι εγινε και μου είπε τα εξεις :

 

We are sorry that you have to claim this item.Please send the item well packed up with all accessories back by post, POSTAGE PAID to the following address:....As soon as the item arrived here we will check the item and refund the complete invoiced amount.Please note that we only accept "POSTAGE PAID" deliveries.

 

Μήπως ξέρει κάποιος να μου πει τι είναι το postage paid ??? γιατι δεν έχω στείλει ποτέ τίποτα με ταχυδρομείο και δεν έχω ιδέα και επίσης αν κατάλαβα καλά μου λέει οτι τα έξοδα αποστολης θα μου επιστραφούν όταν παραλάβουν το δέμα???

 

pleaseee help!!!!

 

Ο πωλητής σου τα εχει χαμενα, κακως τον ενημέρωσες.

 

Αυτος νομιζει οτι υπαρχει προβλημα, ζητα να τα στειλεις πισω και οταν τα παραλάβει θα σου επιστρέψει και τα χρηματα.

 

Στειλε λοιπόν ενα μαιλ και πες του οτι ολα τελικά ειναι  καλα, ευχαρίστησε  τον και τέλος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την περιγραφή σου προκύπτει ότι ο πωλητής έστειλε δεύτερο δέμα γιατί παραπονέθηκες ότι δεν έλαβες το πρώτο.

 

Στο μήνυμα σου λέει να στείλεις πίσω το αντικείμενο με το ταχυδρομείο, και όλα τα συνοδευτικά του, καλά πακεταρισμένο, πληρώνοντας τα μεταφορικά (postage paid), και αφού το ελέγξουν θα σου επιστρέψουν την τιμολογημένη αξία.

 

 

Μάλιστα,πάντως να πω οτι το δεύτερο ζευγαρι παπούτσια που μου έστειλε (που δεν ειχα παραγγειλει) ήταν διαφορετικη μάρκα διαφορετικό νούμερο,φαντάζομαι κάποιος άλλος το παρήγγειλε και μπερδεύτικε και έβαλε το δικό μου όνομα...

 

Δηλαδή αν νόμιζε οτι δεν είχα λάβει το πρώτο πακέτο λογικα δεν θα έστελνε τα ίδια παπούτσια?Τέλος πάντων ίσως πρέπει να του στείλω ξανά mail γιατί δε νομίζω να κατάλαβε τι έχει γίνει...η απλά θα του στείλω το πακέτο πίσω.

 

Ο πωλητής σου τα εχει χαμενα, κακως τον ενημέρωσες.

 

Αυτος νομιζει οτι υπαρχει προβλημα, ζητα να τα στειλεις πισω και οταν τα παραλάβει θα σου επιστρέψει και τα χρηματα.

 

Στειλε λοιπόν ενα μαιλ και πες του οτι ολα τελικά ειναι  καλα, ευχαρίστησε  τον και τέλος.

 

Χμ..το θέμα είναι ο κάποια στιγμή θα καταλάβει οτι έκανε λάθος γιατί ίσως κάποιος τα έχει παραγγείλει και λογικά θα του κάνει παράπονα οτι το πακέτο δεν του ήρθε ποτε...Όπότε αν μπει στη διαδικασία να ψαχτεί θα δει ότι τα στειλε σε μένα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που ξεκαθαρίζεις το θέμα, νομίζω ότι, είναι καλλίτερο να του στείλεις ένα κείμενο με πλήρες ιστορικό και να του ζητήσεις να λύσει το πρόβλημα που ο ίδιος δημιούργησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που ξεκαθαρίζεις το θέμα, νομίζω ότι, είναι καλλίτερο να του στείλεις ένα κείμενο με πλήρες ιστορικό και να του ζητήσεις να λύσει το πρόβλημα που ο ίδιος δημιούργησε.

 

 

Τελικά θα του το στείλω πίσω...μπήκα όμως στην σελίδα των ελτα για να δω πόσο περίπου θα πληρώσω και τα'παιξα...30 ευρω!!!είναι δυνατόν???δεν περίμενα οτι θα είναι τόσο μεγάλο το ποσό...

 

ξέρεις μήπως τι πρέπει να κάνω για να σιγουρευτώ οτι ο πωλητής θα μου επιστρέψει το κοστος μεταφορικών και δεν θα κάνει την παπια όταν παραλάβει το δέμα????διάβασα κάπου οτι πρέπει να βάλω την απόδειξη από τα ελτα μέσα στο δέμα,ισχύει??μπλεξιμο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται ότι καταλήγεις στη λύση να επιστρέψεις το ζευγάρι παπούτσια που δεν παρήγγειλες και δεν πλήρωσες και να περιμένεις να σου επιστρέψει το ποσό των μεταφορικών.

 

Νομίζω, όμως, ότι, όπως προκύπτει από την απάντησή του, δεν έχει καταλάβει την πραγματική ιστορία και, ενδεχομένως, η υπόθεση μπλεχτεί. Όπως είπα παραπάνω, πιστεύω ότι πρέπει να προηγηθεί ένα ενημερωτικό δικό σου, στο οποίο θα του εξηγείς το ιστορικό και να ζητήσεις την καλλίτερη λύση χωρίς να ταλαιπωρηθείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@αμικα μηπως δεν τα γραφεις σωστα στα αγγλικα?θες βοηθεια να σου γραψουμε ενα κειμενο?

πρεπει να γραφεις αναλυτικα ημερ/νιες tranaction id και μαρκα μοντελο.

Αλλα εγω νομιζω οτι πρεπει να ανοιξεις case αν δεν εισαι ηδη σε case...αν φαινετε εκει δεν θα σου φαει λεφτα(ειναι Power seller?).

αλλα εξηγεισε του οτι κοστιζει τοσο αν το δεχεται...

Πες στα ελτα εφοσον ειναι κατω απο 2 κιλα οτι θες να το στειλεις σαν επιστολικο ταχυδρομιο!εχει μεγαλη διαφορα

---------------

το ιδιο επαθα και γω με το αυτοματο case "steilto pisw οπως ηταν"

το θεμα ειναι οτι με το ετσι θελω θελουν tracking number!!!!!!!!

τα gr ελτα εινα γτπ και δεν συμφερει να στειλεις τιποτα..

και απο την αλλη εχεις την κινα που χρηματοδοτει τα μεταφορικα!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...