Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απ ότι κατάλαβα τις τελευταίες μέρες που ασχολήθηκα στις δημοπρασίες γίνεται ο χαμός με τους πωλητές να βάζουν τρομερά χαμηλή τιμή και μετά να φουσκώνουν οι ίδιοι με bids από άλλους λογαριασμούς την τιμή του αντικειμένου. Τι εμπειρίες έχετε εσείς; Έκανα ήδη μερικά report για περιπτώσεις που κραύγαζαν. Το ebay κάνει κάτι γενικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Απ ότι κατάλαβα τις τελευταίες μέρες που ασχολήθηκα στις δημοπρασίες γίνεται ο χαμός με τους πωλητές να βάζουν τρομερά χαμηλή τιμή και μετά να φουσκώνουν οι ίδιοι με bids από άλλους λογαριασμούς την τιμή του αντικειμένου. Τι εμπειρίες έχετε εσείς; Έκανα ήδη μερικά report για περιπτώσεις που κραύγαζαν. Το ebay κάνει κάτι γενικά;

 

Μηπως ηταν αυτοματα bids

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, είναι το λεγόμενο Shilling. Πχ κάνουν οι πρώτοι 2-3 αγοραστές bidding με 1-2 ευρώ διαφορά και ξαφνικά έρχεται κάποιος που ανεβάζει το βήμα στα 30. Και με ένα γρήγορο σκανάρισμα του προφίλ του, κάνει πάντα αγορές στον συγκεκριμένο έμπορα, έχει πολλές αποχωρήσεις από bids μέσα στο εξάμηνο και στην περίπτωση που κερδίσει, μετά από μερικές ώρες το αντικείμενο εμφανίζεται ξανά στον έμπορα για δημοπρασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το best offer έχει ασχοληθεί κανείς?

Σε μερικά προιόντα εκτός απ την κανονική τιμή έχει να κάνεις και την προσφορά σου.

Το έκανα 2 φορές αλλά το πωλητής με έγραψε τελείως και τις 2 φορές.

Δεν έστειλε καν απόρριψη της προσφοράς η οποία έληξε αυτόματα μετά από κάποιες ώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν η προσφορά σου είναι μικρότερη από την (κρυφή) τιμή που έχει βάλει ως όριο, αυτόματα απορρίπτεται.

α δηλαδή τις προσφορές δεν τις χειρίζεται κάποιος κινέζος αλλά υπάρχει μια κρυφή τιμή που έχει βάλει ως όριο και απο εκεί και κάτω απορρίπτονται αυτόματα όλες οι προσφορές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το best offer έχει ασχοληθεί κανείς?

Σε μερικά προιόντα εκτός απ την κανονική τιμή έχει να κάνεις και την προσφορά σου.

Το έκανα 2 φορές αλλά το πωλητής με έγραψε τελείως και τις 2 φορές.

Δεν έστειλε καν απόρριψη της προσφοράς η οποία έληξε αυτόματα μετά από κάποιες ώρες.

 

Eτσι ακριβώς οπως τα λες, σε γράψε, αλλα εμπειρικά να ξέρεις το best offer δεν πρεπει να απέχει και πολυ απο την τιμη γιατι τσαντίζονται και σε γράφουν, τις περισσότερες φορές ομως απαντάνε και εχει χαβαλέ.

 

Εχει πχ κατι 15 δολαρια

του λες 10 και σου απαντά πχ 14,85 :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eτσι ακριβώς οπως τα λες, σε γράψε, αλλα εμπειρικά να ξέρεις το best offer δεν πρεπει να απέχει και πολυ απο την τιμη γιατι τσαντίζονται και σε γράφουν, τις περισσότερες φορές ομως απαντάνε και εχει χαβαλέ.

 

Εχει πχ κατι 15 δολαρια

του λες 10 και σου απαντά πχ 14,85 :-D

 

α καλά άχρηστο πράμα δηλαδή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α καλά άχρηστο πράμα δηλαδή...

 

Δεν ειναι αχρηστο, το διαπραγματεύεσαι, και οτι κερδιζεις καλο ειναι. στο κατω κατω γιατι να δωσεις σε καποιον αλλον έστω και 50λεπτα παραπάνω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια εχω κανει μια αγορα στο εβαυ τν οποια την εχω κανει cancel την πληρωσα με prepaid καρτα μεσω paypal αλλα μου βγαζει αυτο  

Jul 24, 2013   Payment To

Destiny Entertainments Ltd
Unclaimed

-£222.00 GBP

και τα λεφτα δεν τα εχω παρει πισω.τι γινετε σε αυτη την περιπτωση με τον πωλητη που μιλησα λεει οτι δεν φαινετε να εχει γινει παραγγελια και δεν εχει παρει το ποσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια εχω κανει μια αγορα στο εβαυ τν οποια την εχω κανει cancel την πληρωσα με prepaid καρτα μεσω paypal αλλα μου βγαζει αυτο  

Jul 24, 2013   Payment To

Destiny Entertainments Ltd
Unclaimed

-£222.00 GBP

και τα λεφτα δεν τα εχω παρει πισω.τι γινετε σε αυτη την περιπτωση με τον πωλητη που μιλησα λεει οτι δεν φαινετε να εχει γινει παραγγελια και δεν εχει παρει το ποσο.

 

Τα χρηματα σταλθηκα αλλα κατω λεει "Unclaimed", μάλλον επειδη έκανες cancel. Στειλε ενα μαιλ στο παυπαλ να δεις τι εχει γινει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγη βοήθεια παρακαλώ!Σκέφτομαι να πάρω μια κιθάρα από godpsmusic.com(λένε οτι δεν στέλνουν Ευρώπη αλλά επικοινώνησα μαζί τους και μου είπαν ότι κάτι θα γίνει).Κοστίζει 315.99$ δηλαδή 238 ευρώ και ζυγίζει 3-4 κιλά..βαρύ δηλαδή.Θα περάσω τελωνείο ακόμη και αν μου την στείλει με ταχυδρομείο έτσι;Περίπου πόσα θα πληρώσω γιατί βλέπω κάτι ποσά πάνω από 100 ευρώ και μου βγαίνουν τα μάτια :blink: .Α έχουν δωρεάν μεταφορικά για Αμερική σίγουρα τώρα για Ευρώπη δεν ξέρω θα πρέπει να επικοινωνήσω μαζί τους, αλλά υπάρχει πιθανότητα να μην έχω μεταφορικά..από αυτούς τουλάχιστον.

Και κάτι τελευταίο σαν αρχάρια που είμαι σε αγορές από εξωτερικό και prepaid κάρτες.Σε τι νόμισμα θα πληρώσω;Π.χ. έχω 300ε στην κάρτα.Θα μου τα πάρουν αυτοί σε δολάρια, δηλαδή θα πρέπει να έχω μέσα 315.99$ μέσα (που αποκλείεται αλλά ρωτάω γιατί είμαι άσχετη) ή θα μου πάρουν μόνο τα 238 ευρώ;Πολύπλοκο αλλά εξηγείστε μου λίγο. B)  :-D



Παρατείνω το μήνυμα μου γιατί διάβασα τον οδηγό του makfil.Αυτή η υπηρεσία του reship.com ή του byServ.com την έχει δοκιμάσει κανείς;Φαίνεται να με βολεύει τρομερά γιατί λέει ότι εκτελωνίζει κιόλας!Μια χαρά δηλαδή..αλλά είναι ασφαλές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα ήταν καλλίτερο να έβαζες το link της κιθάρας για να δούμε εάν χρεώνουν αφενός μεταφορικά (και πόσα) αφετέρου import charges, για να έχεις μια ολοκληρωμένη εικόνα.

Πάντως, η συμβουλή είναι να αγοράζουμε από Ευρώπη, εάν είναι δυνατόν, για να αποφεύγουμε τελωνείο κλπ.

 

'Εχει αποδειχθεί ότι είναι καλλίτερο να πληρώνουμε στο νόμισμα που αγοράζουμε και να γίνεται η μετατροπή από την ελληνική τράπεζα της κάρτας μας.

 

 

 

Edit

Από την 3η σελίδα (#32) του οδηγού ξεκίνησε ο unforgiven να καταγράφει όλες τις ενέργειες και τη διαδικασία που ακολούθησε με την PriceUSA για την αγορά ενός laptop από Αμερική καθώς και τα χρήματα που πλήρωσε για εκτελωνισμό. Το συγκεκριμένο μέλος χρησιμοποίησε την PriceUSA επειδή το κατάστημα, από το οποίο ήθελε να αγοράσει, δεν έστελνε στην Ελλάδα.

 

Μην νομίζεις ότι επειδή μια εταιρεία εκτελωνίζει, θα γλυτώσεις τα σχετικά έξοδα.

Σε ρώτησα για το link επειδή τα αμερικάνικα καταστήματα έχουν εφαρμόσει από το 2010 να χρεώνουν και προεκτιμώμενα import charges, οπότε έχεις μια ολοκληρωμένη εικόνα περίπου του συνολικού κόστους.

Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορίστε! http://www.godpsmusic.com/Dean-Mustaine-Classic-Electric-Shredder/dp/B004WOTZVK#.UfuAY5K-2So

Αφού εκτελωνίζει γιατί να πληρώσω και άλλα έξοδα;Μικροποσά μέχρι και το πολύ 20ε δεν με πειράζουν.Αν όντως πληρώνεις είναι μούφα όλο το σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...