Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

γεια σας!

αγορασα ενα κινητο το οποιο ειρθε χαλασμενο μηλησα με τον πωλητη αλλα δεν δεχεται να μου επιστρεψει τα χρηματα

μετα απο λιγο καιρο ανοιξα case εξηγησα τι εχει συμβει και την επομενη μερα απαντησε ο πωλητης να το στειλω πισω

με απο λιγες ωρες απανταω μεσα απο το case οτι τα μεταφορικα ωστε να το στειλω ππισω ποιος θα τα επιβαρυνθει

και εχει 2-3 μερες να παντησει

τωρα εγω τι να κανω;



γεια σας!

αγορασα ενα κινητο το οποιο ειρθε χαλασμενο μηλησα με τον πωλητη αλλα δεν δεχεται να μου επιστρεψει τα χρηματα

μετα απο λιγο καιρο ανοιξα case εξηγησα τι εχει συμβει και την επομενη μερα απαντησε ο πωλητης να το στειλω πισω

με απο λιγες ωρες απανταω μεσα απο το case οτι τα μεταφορικα ωστε να το στειλω ππισω ποιος θα τα επιβαρυνθει

και εχει 2-3 μερες να παντησει

τωρα εγω τι να κανω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια φορά μου έτυχε κάτι παρόμοιο, το πράμα έφτασε χαλασμένο και ο πωλητής μου έλεγε διάφορες σαχλαμάρες.

Άνοιξα το case, μάλλον έπεσε παντόφλα και τελικά δέχτηκε να του το στείλω πίσω, με δικά μου έξοδα.

 

Όταν έφτασε σε αυτόν, παραδέχτηκε ότι ήταν χαλασμένο, και ρώτησε αν ήθελα refund για όλο το ποσό + αυτά που έδωσα για να το στείλω πίσω, ή να μου στείλει καινούριο προϊόν + το refund για τα μεταφορικά που πλήρωσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας!

αγορασα ενα κινητο το οποιο ειρθε χαλασμενο μηλησα με τον πωλητη αλλα δεν δεχεται να μου επιστρεψει τα χρηματα

μετα απο λιγο καιρο ανοιξα case εξηγησα τι εχει συμβει και την επομενη μερα απαντησε ο πωλητης να το στειλω πισω

με απο λιγες ωρες απανταω μεσα απο το case οτι τα μεταφορικα ωστε να το στειλω ππισω ποιος θα τα επιβαρυνθει

και εχει 2-3 μερες να παντησει

τωρα εγω τι να κανω;

 

Τα μεταφορικά τα επιβαρύνεσαι εσυ που το στέλνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μεταφορικά τα επιβαρύνεσαι εσυ που το στέλνεις.

 

Αυτό δεν είναι άδικο όμως? Αν μου στείλει κάποιος ελαττωματικό προιόν γιατί να επιβαρυνθώ τα μεταφορικά της επιστροφής?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ το να θέλει να του κάνει refund μέρος της τιμής με το έτσι θέλω βγάζει νόημα.

Γι' αυτό το στέλνεις εσύ και αν αποδειχτεί ότι είναι χαλασμένο, δηλαδή δεν φταίει ο αγοραστής, σου δίνει και τα μεταφορικά πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλα εγω δεν θελω να το στειλω πισω θελω να το κρατησω και να μου επιστρεψει ενα ποσο απο τα χρηματα ωστε  να το φτιαξω

Ζητα μερικη επιστροφη χρηματων απο το παυπαλ

 

Αυτό δεν είναι άδικο όμως? Αν μου στείλει κάποιος ελαττωματικό προιόν γιατί να επιβαρυνθώ τα μεταφορικά της επιστροφής?

Οχι δεν ειναι αδικο

 

Αυτος ειναι ενας απο τους ορους του παυπαλ, αν θέλεις τον αποδεχεσαι αν δεν θελεις διαγράφεσαι απο το παυπαλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ το να θέλει να του κάνει refund μέρος της τιμής με το έτσι θέλω βγάζει νόημα.

Γι' αυτό το στέλνεις εσύ και αν αποδειχτεί ότι είναι χαλασμένο, δηλαδή δεν φταίει ο αγοραστής, σου δίνει και τα μεταφορικά πίσω.

γιατι φιλε μου;

ενω εχω πει οτι μπορω να στειλω φωτογραφιες η βιντεο ωστε να το δει

και  αφου με ενδιαφερει το κινητο και το θελω γιατι μην μου επιστρεχει το ποσο της επισκευης ωστε να το κρατησω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι φιλε μου;

ενω εχω πει οτι μπορω να στειλω φωτογραφιες η βιντεο ωστε να το δει

και  αφου με ενδιαφερει το κινητο και το θελω γιατι μην μου επιστρεχει το ποσο της επισκευης ωστε να το κρατησω;

 

Επειδή δε μπορεί να ορίσει κανείς ποιο είναι αντικειμενικό ποσό για την επισκευή, πχ είναι γνωστό πως σε πολλές περιπτώσεις δε συμφέρει να φτιάξεις ένα κινητό γιατί στοιχίζει παραπάνω απ το ίδιο το κινητό. Οπότε σίγουρα κάποιος απ τους 2 θα ένιωθε ριγμένος απ τη συναλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα....Καταχωρησα στο paypal ενα λογαρασμο τραπεζας και πηγα να αγορασω κατι απο ebay αλλα δεν μου τον εμφανιζει σαν τροπο πληρωμης παρα μονο την προπληρωμενη...

 

Τι φταιει ?

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα....Καταχωρησα στο paypal ενα λογαρασμο τραπεζας και πηγα να αγορασω κατι απο ebay αλλα δεν μου τον εμφανιζει σαν τροπο πληρωμης παρα μονο την προπληρωμενη...

 

Τι φταιει ?

 

Ευχαριστω.

Νομιζω καπου ειδα οτι σου απάντησαν στην ιδια ερωτηση.

 

 

 

Από το ebay της Αγγλίας πόσες μέρες κάνει περίπου να έρθει μια παραγγελία???

Επειδή αγόρασες απο το εβαυ της Αγγλίας δεν σημαίνει οτι και ο πωλητής ειναι στην Αγγλία, άλλα και στην Αγγλία να είναι ο χρόνος αποστολής δεν εξαρτάται απο το εβαυ αλλά απο τον πωλητή και το τρόπο αποστολής (εταιρεία, κόστος κπλ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω καπου ειδα οτι σου απάντησαν στην ιδια ερωτηση.

 

 

 

Επειδή αγόρασες απο το εβαυ της Αγγλίας δεν σημαίνει οτι και ο πωλητής ειναι στην Αγγλία, άλλα και στην Αγγλία να είναι ο χρόνος αποστολής δεν εξαρτάται απο το εβαυ αλλά απο τον πωλητή και το τρόπο αποστολής (εταιρεία, κόστος κπλ).

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...