Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα τρελαθουμε τελειως.. Μολις ειδα στο γραμματοκιβωτιο μου οτι ηρθε το προιον που παρηγγειλα στις 4 ιουνιου ! Για το προηγουμενο ουτε λογος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πληρώνεις τελωνείο αν τα μεταφορικα ειναι δωρεαν? έρχονται πχ απο Κίνα.

 

Δεν ξεκαθαρίζεις τι ακριβώς σε ενδιαφέρει να μάθεις αλλά οι εισαγωγές από τρίτες χώρες είναι ελεύθερες για αξία CIF (κόστος+μεταφορικά+ασφάλεια) μέχρι 45 ευρώ, από 45 μέχρι 150 πληρώνεις ΦΠΑ και μικροέξοδα και πάνω από 150 πληρώνεις και δασμό.

 

Περισσότερα θα βρεις στην οδηγό της υπογραφής μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες βοηθεια μου σταληκε κινητο συστημενο και παραλαβα ενα κουτι με τον φορτιστη και τα ακουστικα μονο το εξωτερικο σακουλακι ηταν απαραβιαστο ,τωρα ο πωλητης ισχυριζεται οτι το εστειλε και οτι θα το κλεψαν απο royal mail και δεν φερει ευθυνη ανοιξα case στο ebay τι μπορω να κανω αλλο για να μην χασω τα χρηματα μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.Ειμαι καινουργια εδω οποτε συγχωρεστε με για τυχων λαθη που μπορει να κανω..Θελω να ρωτησω και εγω κατι για το ebay κ επειδη δεν μπορω να καστω να διαβασω μια-μια τις προηγουμενες σελιδες πηρα το θαρρος να κανω την ερωτηση μου εδω!!Λοιπον,εχω μπει στο ebay.co.uk εχω προσθεσει ολα τα προιοντα που 8ελω στο καλα8ι μου.Οταν ομως παω να μπω απο το ebay.gr για να ειναι ολα στα ελληνικα,δεν υπαρχει καλαθι αγορων.Τα προσ8εσα λοιπον στην watch list. Ομως αν 8ελω να κανω αγορα απο το ελληνικο πρεπει να τα κανω ενα-ενα απο την λιστα ή υπαρχει καπου η επιλογη για μαζικη αγορα??Ελπιζω να το ε3ηγησα σωστα!Περιμενω την βοη8εια σας!!!Ευχαριστω!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.Ειμαι καινουργια εδω οποτε συγχωρεστε με για τυχων λαθη που μπορει να κανω..Θελω να ρωτησω και εγω κατι για το ebay κ επειδη δεν μπορω να καστω να διαβασω μια-μια τις προηγουμενες σελιδες πηρα το θαρρος να κανω την ερωτηση μου εδω!!Λοιπον,εχω μπει στο ebay.co.uk εχω προσθεσει ολα τα προιοντα που 8ελω στο καλα8ι μου.Οταν ομως παω να μπω απο το ebay.gr για να ειναι ολα στα ελληνικα,δεν υπαρχει καλαθι αγορων.Τα προσ8εσα λοιπον στην watch list. Ομως αν 8ελω να κανω αγορα απο το ελληνικο πρεπει να τα κανω ενα-ενα απο την λιστα ή υπαρχει καπου η επιλογη για μαζικη αγορα??Ελπιζω να το ε3ηγησα σωστα!Περιμενω την βοη8εια σας!!!Ευχαριστω!!!!

 

To ebay.gr στην ουσια δεν υφίσταται σαν ebay, ειναι μια κακη μετάφραση το ebay.co.uk, για αυτο ξεχνα το, να  χρησιμοποιείς ολα τα αλλα εκτος απο αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα να κάνω 2 ερωτήσεις :


 


Αν αγοράσω από Αμερική μέσω e-bay iphone 4s unlocked θα έχω πρόβλημα με το δίκτυο εδώ? Επίσης αν αλλάξω το φορτιστή σε Ευρωπαϊκό θα λειτουργεί κανονικά?


 


Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα να κάνω 2 ερωτήσεις :

Αν αγοράσω από Αμερική μέσω e-bay iphone 4s unlocked θα έχω πρόβλημα με το δίκτυο εδώ? Επίσης αν αλλάξω το φορτιστή σε Ευρωπαϊκό θα λειτουργεί κανονικά?

Ευχαριστώ!

όχι  δεν θα έχεις πρόβλημα σε τπτ απο τα δυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδιά. Εχω παραγγείλει στις 19 μαίου ενα armband για να βάζω το κινητό όταν τρέχω και δεν έχει έρθει ακόμα. Παω να στείλω ιμέιλ στον πωλητή και εκει που επιλέγω το θέμα οτι δεν μου έχει έρθει ακόμα μου γράφει We're sorry there's a problem with your purchase. Since you bought this item on US site, please go to US site try to resolve your problem

τι γίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδιά. Εχω παραγγείλει στις 19 μαίου ενα armband για να βάζω το κινητό όταν τρέχω και δεν έχει έρθει ακόμα. Παω να στείλω ιμέιλ στον πωλητή και εκει που επιλέγω το θέμα οτι δεν μου έχει έρθει ακόμα μου γράφει We're sorry there's a problem with your purchase. Since you bought this item on US site, please go to US site try to resolve your problem

τι γίνεται;

 

Απο ποιο εβαυ μπαινεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από το ελληνικό είχα μπει και μου έδειξε αυτό .

πήγα στο ξένο και μου λεει κάτω από το προιον στο summary που πήγα Item not received case opened. Awaiting seller's action

. και άνοιξα case και είπα οτι δεν μου ήρθε

τι σκατα έχει γίνει :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από το ελληνικό είχα μπει και μου έδειξε αυτό .

πήγα στο ξένο και μου λεει κάτω από το προιον στο summary που πήγα Item not received case opened. Awaiting seller's action

. και άνοιξα case και είπα οτι δεν μου ήρθε

τι σκατα έχει γίνει :(

To ελληνικο εβαυ ξεχνα το πες οτι δεν υπαρχει, μην ξανα μπεις απο αυτο.

 

Case γιατι ανοιξες μιλησες με τον πωλητη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σε όλους !

είμαι καινούριος και εδώ όσο και στο ebay ! 

Έχω κάποιες ερωτήσεις για κάποια προϊόντα που ετοιμάζομαι να αγοράσω και με όλα αυτά που έχω διαβάσει έχω τρομάξει λίγο για το τι θα πληρώσω, τι φόβο έχω να το πιάσουν στο τελωνείο κλπ.

Έστειλα email στους πωλητές και ρώτησα για τρόπους αποστολείς κλπ. (αν γίνεται να το δηλώσει ως gift αν είναι το κανονικό ταχυδρομείο και όχι courier (δεν ξέρω κατά πόσο το κατάλαβαν αυτό :Ρ))

Η απάντηση που έλαβα είναι ότι είναι κανονικό ταχυδρομείο αλλά με tracking number.

Εδώ θέλω να ρωτήσω έχει κάτι επιπλέον αυτό όσον αφορά το κόστος ή απλά είναι μόνο για ασφάλεια και το κόστος του συμπεριλαμβάνεται και στην τιμή.

Τα προϊόντα είναι τα εξής 

http://www.ebay.com/itm/310666030725?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649

(σε αυτό έστειλα email)

http://www.ebay.com/itm/200910060911?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

(και σε αυτό)

και οι δύο παραπάνω μου είπαν για tracking number και οι δύο έχουν Economy Int'l Shipping βέβαια ο πρώτος έχει και standar αλλά με παραπάνω χρέωση.

 

Επίσης κοιτάω και για τα παρακάτω

http://www.ebay.com/itm/250782630745?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649

 

http://www.ebay.com/itm/360679711985?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649

 

http://www.ebay.com/itm/390604223508?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649

 

http://www.ebay.com/itm/140716517535?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649

 

Ευχαριστώ και καλώς σας βρήκα ! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχάς, καλώς όρισες στο forum και καλές δημοσιεύσεις.

Τα αντικείμενα που θέλεις να αγοράσεις είναι φτηνά και τα περισσότερα απ' αυτά εισάγονται στην Ελλάδα χωρίς πρόβλημα αφού η συνολική αξία τους (με τα μεταφορικά) δεν ξεπερνά το όριο των 45 ευρώ που είναι η ατέλεια. Εάν θέλεις περισσότερες πληροφορίες πάνω στα θέματα των αγορών από το εξωτερικό, μπορείς να διαβάσεις τον οδηγό της υπογραφής μου αλλά και τα πολύ χρήσιμα posts μερικών συμφορουμιτών.

 

Φυσικά, τα αντικείμενα που θα αγοράσεις από Αγγλία εισάγονται χωρίς προβλήματα ΦΠΑ και δασμών αφού η Αγγλία περιλαμβάνεται στις χώρες της ΕΕ (ακόμη).

 

Η αποστολή δεμάτων με economy international shipping είναι φτηνός τρόπος και μάλλον σίγουρος και τα παραλαμβάνεις μέσω ΕΛΤΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...