Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχάς ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση.

Είναι διάφορα αυτά που της είπα να μου πάρει (Εκμετάλλευση :-D)

πχ Κάποια ρούχα που είδα πολύ φτηνά εκεί, ένα ρολόι ένα gps κλπ.

Η αξία τους στην Αμερική είναι κοντά στα 800$ (Πάει το χριστουγενιάτικο δώρο. Θα βγώ για κάλαντα :-D)

Μήπως μπορείς να βοηθήσεις για να μην τα πληρώσω άλλο τόσο.

Ευχαριστώ και πάλι

Να της πεις να στα στειλει σπαστα σε 2 η 3 η ακομα και 4 πακεττα. Τα πακεττα να ειναι οσο το δυνατον μικροτερα και οχι πανω απο 2 κιλα το καθενα αν γινεται πχ το ρολοι μαζι με το gps δεν ειναι ουτε βαρια αντικειμενα,ουτε ογκωδες το πακεττο. Να γραψει σε καθε πακετο "gift" και να βαλει μια αληθοφανη αξια απο 45 εως 70 δολλαρια. Μπορει να στα στειλει με USPS first class mail που ειναι αρκετα φτηνη υπηρεσια και ερχεται πολυ γρηγορα, η με USPS priority με tracking number η τελος με USPS global express mail που ειναι και η ακριβοτερη υπηρεσια ,αλλα καθε στιγμη ξερεις που ειναι το πακεττο,ειναι ασφαλισμενο και γενικα ειναι η πιο σωστη μεθοδος για πραγματα μεγαλης αξιας. Η μπορει ακομα να κανει ενα συνδυασμο των παραπανω υπηρεσιων δλδ τα ακριβοτερα με global express mail και τα φτηνοτερα με first class. Πιστευω οτι ετσι θα γλυτωσεις απο το τελωνειο. Αν ομως στα στειλει ολα σ ενα πακεττο δυσκολο το βλεπω να μη πληρωσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ευχαριστώ πολυ. Θα τις πώ να τα κάνει λοιπόν 2-3 δέματα όπως προτείνεις.

Θα πρέπει να τα ασφαλίσει? Επίσης θα πρέπει να βάλει ενδεικτική τιμή να φαίνεται έξω απο το κουτί? Συγγνώμη αν γίνομαι κουραστικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολυ. Θα τις πώ να τα κάνει λοιπόν 2-3 δέματα όπως προτείνεις.

Θα πρέπει να τα ασφαλίσει? Επίσης θα πρέπει να βάλει ενδεικτική τιμή να φαίνεται έξω απο το κουτί? Συγγνώμη αν γίνομαι κουραστικός.

Το προτιμοτερο θα ηταν να τα στειλει με USPS Global express mail, το οποιο αυτοματα ασφαλιζεται για 100 δολλαρια. Καλυτερα ομως να δηλωσει αξια γυρω στα 60-70 γιατι οι τελωνειακοι παιρνουν υπ οψιν τους τι ασφαλισμενη αξια εχει δηλωθει.Δε χρειαζεται να γραψει τιποτα στο κουτι εκτος απο τα στοιχεια και τη διευθυνση σου, υπαρχουν ειδικα εντυπα που συμπληρωνουν. Απλα πες της να συμπληρωσει στο εντυπο οτι ειναι δωρο και αξια οπως σου ειπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΕΙΑΣ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ ΣΤΟ SITE ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΕΣ(ΜΠΟΡΕΙ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΑΣΤΕΙΕΣ)ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ...ΕΧΩ ΓΙΝΕΙ ΜΕΛΟΣ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΟ EBAY ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΕΝΑ IPHONΕ EIMAI 16 KAI Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΤΟ PAYPAL,ΠΩΣ ΠΛΗΡΩΝΩ?ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΩ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ (ΜΠΡΑΒΩ ΣΑΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ SITE ΩΡΑΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕ ΕΤΣΙ):-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μπορεις να πληρωνεις τις αγορες απο το ebay πρεπει να γινεις μελος στο paypal και για να γινεις μελος πρεπει να δωσεις νουμερο καρτας.Δε ξερω αν δεχονται προπληρωμενες καρτες, παντως υπαρχει και σχετικο thread για το paypal.Διαβασε το

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω μια απορια ρε παιδια!!!

 

 

Αν σε ενα προιον γινει δημοπρασια και εχει 3-4 items available, στην δημοπρασια κερδιζει ενας μονο η οι 3-4 που εχουν βαλει την μεγαλυτερη τιμη??

Τι παιζει ακριβως με την δημοπρασια (=bids?) ?? Ειναι σαν προσφορα που μπορεις να την βαλεις και αν θελει την αποδεχεται η οχι ο πωλητης?

 

 

επισης κατι αλλο! Γινεται να βαλω τον πατερα μου μελος στο ebay αλλα να πληρωνει με paypal δικια μου??

Δεν μπορω να κανω register γιατι πρεπει να ειμαι λεει πανω απο 18.... :S

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση (πάλι - καταντώ κουραστικός!) κι από εμένα.

Έχω χτυπήσει ένα αντικείμενο στο ebay. Έχω ξεκινήσει τη διαδικασία με το expanded use number, αλλά δε μου έχει έρθει ακόμα ο κωδικός.

Δε μπορώ να πληρώσω το παλικάρι από το ebay, αν δε βάλω τον κωδικό αυτό;

Νόμιζα ότι απλα σε περιορίζει στα 1.000 ευρώ ανα transaction και 1.500 ετησίως.

Θα φάμε αρνητική τελικά; :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω μια απορια ρε παιδια!!!

 

 

Αν σε ενα προιον γινει δημοπρασια και εχει 3-4 items available, στην δημοπρασια κερδιζει ενας μονο η οι 3-4 που εχουν βαλει την μεγαλυτερη τιμη??

Τι παιζει ακριβως με την δημοπρασια (=bids?) ?? Ειναι σαν προσφορα που μπορεις να την βαλεις και αν θελει την αποδεχεται η οχι ο πωλητης?

 

 

επισης κατι αλλο! Γινεται να βαλω τον πατερα μου μελος στο ebay αλλα να πληρωνει με paypal δικια μου??

Δεν μπορω να κανω register γιατι πρεπει να ειμαι λεει πανω απο 18.... :S

 

Εφόσον δεν είσαι 18 πως έχεις πιστωτική για να δηλώσεις στο paypal?Καλύτερα δήλωσε τον πατερα σου και στα 2 για να εισαι σίγουρος.Πάντως πιστεύω οτι γίνεται να πληρώσεις με οποιοδήποτε λογ/σμο του paypal-δεν ξέρουν ποιό φυσικό πρόσωπο κρύβεται πίσω από κάθε λογ/σμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορω να βγαλω debit card (χρεωστικη) και με αυτη paypal! Αλλα ο πατερας μου δεν εχει paypal!!!

 

λογικο μου ακουγεται αυτο που λες, το εχει δοκιμασει κανεις αλλος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα παιδια γινεται να αγορασεις κατι απτο ebay εχοντας διαφορετικο ονομα στο λογαριασμο του ebay και διαφορετικο στην paypal.

 

Πηρα iphone yesterday!!! :D :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα παιδια γινεται να αγορασεις κατι απτο ebay εχοντας διαφορετικο ονομα στο λογαριασμο του ebay και διαφορετικο στην paypal.

 

Πηρα iphone yesterday!!! :D :D :D :D

Χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος, νομιζω οτι γινεται. Αυτο το δικαιολογω επειδη στο ebay μπορεις να προσθεσεις εκτος απο το αρχικο ονοματεπωνυμο το οποιο δεν αλλαζει, οσες αλλες διευθυνσεις και ονοματεπωνυμα θελεις, για να ταχυδρομηθουν οι αγορες. Το σιγουρο ομως ειναι οτι τα email που εχεις δωσει πρεπει να ειναι τα ιδια και στο ebay και στο paypal, αλλιως δε μπορεις να πληρωσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...