Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οταν λες ακομα να στειλει το αντικειμενο? εννοεις το εικονιδιο που λεει dispatched? μου εχει τυχει μια φορα μονο πριν απο κανα μηνα που εκανα μια αγορα και το "dispatched" δεν ενημερωθηκε, αλλα το αντικειμενο ηρθε κανονικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators

Aυτο ακριβως εννοω, απλα μου κανει εντυπωση γιατι δεν μου εχει ξανασυμβει. Συνηθως ο πωλητης δεν το ενημερωνει αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 δυο φορές μου έχει συμβεί, δεν το έκαναν το εικονίδιο "dispatched"(μπορεί να το ξεχνάνε) αλλά ήρθε κανονικά χωρίς προβλήματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας!

αξιζει να αλλαξω την ισοτιμια της paypal με της τραπεζας;

θα εχω καποια παραπανω εξοδα παο την τραπεζα

και κατι ακομη θα αγορασω κατι που κανει 29 λιρες θα μου βγει πιο φτηνα με την τραπεζα;

και ποσο θα βγει με της paypal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παυπαλ εχει μεγαλύτερες χρεωσεις

 

μπορείς εδω να δεις και μόνος σου την διαφορα

 

Here's where you can see our currency exchange rates:

  1. Log in to your account.
  2. Click Profile near the top of the page.
  3. Click My money.
  4. Click Currencies next to PayPal balance
  5. Enter the required information under Currency Exchange and click Calculate.
  6. The exchange rate is displayed, and you can review it before you complete your payment.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καπου διαβασα οτι αν αλλαξεις την επιλογη αυτην δεν σε προστετευει μετα η paypal ισχυει;

εγω θα εχω καποιες αλες χρεωσεις; εγω εχω την unicef

http://www.dinersclub.gr/greece/dinersgr/pdf/cards.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καπου διαβασα οτι αν αλλαξεις την επιλογη αυτην δεν σε προστετευει μετα η paypal ισχυει;

εγω θα εχω καποιες αλες χρεωσεις; εγω εχω την unicef

http://www.dinersclub.gr/greece/dinersgr/pdf/cards.pdf

 

Ξεκινώντας από την προηγούμενη ερώτησή σου, έχει διαπιστωθεί ότι, στις αγορές σε συνάλλαγμα, η ισοτιμία που χρησιμοποιεί το paypal είναι, φυσικά, προνομιακή υπέρ του αλλά μεγαλύτερη από τις ισοτιμίες που χρησιμοποιούν οι τράπεζες και, συγκεκριμένα, των οργανισμών Visa και MasterCard με τους οποίους εκδίδουν τις κάρτες. Τις ισοτιμίες αυτές μπορείς να τις δεις στις ιστοσελίδες των οργανισμών που αναφέρονται στην τελευταία παρ. του κεφαλαίου 6 του οδηγού της υπογραφής μου.

 

Στο ίδιο κεφάλαιο θα διαβάσεις και για την επιπλέον προμήθεια συναλλάγματος που χρεώνουν οι τράπεζες στις αγορές σε συνάλλαγμα. Γνωρίζω από πείρα ότι η Citibank χρεώνει 2% προμήθεια συναλλάγματος στις αγορές με πιστωτική κάρτα (δεν είχα χρησιμοποιήσει την Diners) αλλά δεν γνωρίζω τις χρεώσεις στη συγκεριμένη έκδοση που έχεις και νομίζω ότι πρέπει να διευκρινίσεις το θέμα με την τράπεζα, πριν χρησιμοποιήσεις την κάρτα.

 

Βέβαια, σε αγορές της αξίας που αναφέρεις (29 λίρες) οι διαφορές της ισοτιμίας και της προμήθειας συναλλάγματος δεν είναι σημαντικές αλλά εάν κάνεις πιο συχνές αγορές και, ειδικά, πιο ακριβές, τότε τα ποσά μεγαλώνουν και οι διαφορές μετράνε στην τσέπη. Υπάρχουν τράπεζες που δεν χρεώνουν προμήθεια συναλλάγματος, αλλά αυτό είναι ένα θέμα που πρέπει να εξετάσει καθένας προσωπικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καπου διαβασα οτι αν αλλαξεις την επιλογη αυτην δεν σε προστετευει μετα η paypal ισχυει;

εγω θα εχω καποιες αλες χρεωσεις; εγω εχω την unicef

http://www.dinersclub.gr/greece/dinersgr/pdf/cards.pdf

 

Για ποια επιλογη μιλας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Aυτο ακριβως εννοω, απλα μου κανει εντυπωση γιατι δεν μου εχει ξανασυμβει. Συνηθως ο πωλητης δεν το ενημερωνει αυτο?

 

 

 δυο φορές μου έχει συμβεί, δεν το έκαναν το εικονίδιο "dispatched"(μπορεί να το ξεχνάνε) αλλά ήρθε κανονικά χωρίς προβλήματα

 

Τελικα το εικονιδιο ενεργοποιηθηκε σημερα. Μαλλον ηταν μια περιπτωση αργου dispatcher :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποια επιλογη μιλας;

εννοω την ισοτιμια του Paypal με της τραπεζας δηλαδη αν βαλω της τραπεζας δεν σε προστατευει

αυτο το διαβασα καπου ισχυει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοω την ισοτιμια του Paypal με της τραπεζας δηλαδη αν βαλω της τραπεζας δεν σε προστατευει

αυτο το διαβασα καπου ισχυει;

 

Λαθος, ισχύει κανονικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και κατι ακομη κερδισα ενα κινητο σε δημοπρασια αξιας 29 λιρες τωρα παταω κανονικα pay now και το πληρωνβω και ειμαι ενταξει;

υπαρχει περιπτωση να χασω τα λεφτα αν δεν το στειλεις η χαθει η δεν ειναι αυτο η και να ειναι χαλασμενο;

απο τελωνειο θα ειμαι οκ;

και κατι ακομη του εστειλα στην ενα μυνημα να των ρωτησω αν θα πληρωσω μια φορα τα μεταφορικα αν θα παρω 2 και δεν μου απαντησε

και οταν κερδισα του εστειλα αλλο ενα οτι θα παω να φορτωσω την προπληρωμενη και οπυτε σε αυτο μου απαντησε να υποψιαζομαι κατι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και κατι ακομη κερδισα ενα κινητο σε δημοπρασια αξιας 29 λιρες τωρα παταω κανονικα pay now και το πληρωνβω και ειμαι ενταξει;

υπαρχει περιπτωση να χασω τα λεφτα αν δεν το στειλεις η χαθει η δεν ειναι αυτο η και να ειναι χαλασμενο;

απο τελωνειο θα ειμαι οκ;

και κατι ακομη του εστειλα στην ενα μυνημα να των ρωτησω αν θα πληρωσω μια φορα τα μεταφορικα αν θα παρω 2 και δεν μου απαντησε

και οταν κερδισα του εστειλα αλλο ενα οτι θα παω να φορτωσω την προπληρωμενη και οπυτε σε αυτο μου απαντησε να υποψιαζομαι κατι;

Μαλλον αυτος πρεπει να υποψιαστεί κάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ερωτησηση.Μεχρι π[οσες μερες να περιμενω μεχρι να δω το εικονιδιο οτι το προιον εγινε dispatched;αν αργησει και αλλο να επικοινωνησω με τον πωλητη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...