Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν ειμαι σιγουρος οτι ανοιξα case, απλα επικοινωνησα με πωλητη και τον ενημερωσα κτλ. τελος παντων, τι να γινει. απλα μου φαινεται "απαραδεκτο" να μην εχουμε προσβαση σε ολο το ιστορικο των συναλλαγων μας παρα μονο στις τελευταιες πρόσφατες.

 

Χμ ebay χρησιμοποίησα σχετικά πρόσφατα για πρώτη φορά αλλά ακόμα μπορώ να δω τις συναλλαγές που κανα το καλοκαίρι του 2012.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Χρόνια πολλά!

 

Θέλω να αγοράσω αυτό..  βέβαια δεν στέλνει Ελλάδα και έχει λήξει η δημοπρασία...

Επικοινώνησα όμως με τον πωλητή και μου απάντησε ότι μπορεί να το στείλει ... μου είπε και τιμή.

Η συναλλαγή τώρα πως μπορεί να γίνει έτσι ώστε να είναι ασφαλής? Εντός ή εκτός ebay?

Παρακαλώ την βοήθεια κάποιου που έχει σχετική εμπειρία!

 

μπορεις, ειτε να ζητησεις να καταχωρησει μια αγγελια στο ebay και να σου δωσει link να το αγορασεις,

ειτε να κανεις την συναλαγη με paypal εκτως ebay. εκει του ζητας να σου στειλει μια εντολη πληρωμης με το ποσο στο paypal σου.

το paypal θα σε ειδοποιήσει οτι ζητα την  τιμη που συμφωνήσατε για το αντικειμενο και αν την αποδεχεσαι να συνδεθεις και να πληρωσεις.

 

απο ασφαλεια ισχυουν τα ιδια και για τους 2 τροπους, αλώστε ebay και paypal η ιδια εταιρια ειναι. η μονη διαφορα ειναι οτι στο paypal δεν δινεις feedback.

το πιθανοτερο ειναι να σου ζητησει απο paypal για να γλυτωσει την προμηθεια του ebay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα.

 

Θελω να αγορασω  αυτο  http://www.ebay.co.uk/itm/SKLZ-Rapid-Fire-Ball-Return-/330913093076#shId

 

σαν μεθοδο αποστολης γραφει  International Priority Shipping to Greece . Αυτη η μεθοδος ξερετε αν ειναι registered και αν θα μου δωσει tracking number? 

 

Γιατι εστειλα mail στον πωλητη και μου απαντησε αυτο...

 

 

Shipping to Greece for this item costs $57.04. At this time, we do not have an option to send it as a gift or otherwise change the item or shipping costs.

"
The item is shipped via International Priority Shipping. Unfortunately, we are unable to provide additional information regarding this shipping option. Please refer to the listing for all our current data. Our apologies for any inconvenience this may have caused you."

 

τελος ηθελα να ρωτησω , πιο κατω απο τα μεταφορικα γραφει Import charges: US $38.60 , αυτο τι ακριβος ειναι?  προπληρομενος φορος τελωνειου?

Επεξ/σία από ababapanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να γνωρίζεις ότι κάθε αντικείμενο που εισάγεται στη χώρα, με αξία CIF (κόστος +μεταφορικά +ασφάλεια) πάνω από 45 ευρώ και μέχρι 150 χρεώνεται με ΦΠΑ και λοιπά έξοδα και πάνω από αυτό το ποσό με ΦΠΑ και δασμό κλπ.

Τα αντικείμενα που έρχονται με ταχυδρομείο, όπως και το συγκεκριμένο δέμα, εάν το στείλει με USPS (αμερικάνικο ταχυδρομείο) έχουν διαφορετική αντιμετώπιση και διαδικασία και, ενδεχομένως, δεν θα πληρώσεις παραπανίσια έξοδα.

 

Εδώ και δυο χρόνια, τα αμερικάνικα καταστήματα και πωλητές εφάρμοσαν στις πωλήσεις τους στην Ελλάδα την επί πλέον .επιβάρυνση με τα προεκτιμώμενα import fees τα οποία εάν χρησιμοποιηθούν σε απαλλάσσουν από επί πλέον αμοιβές εκτελωνιστού κλπ, στην περίπτωση που έρχεται το δέμα με courier, και, εάν δεν χρησιμοποιηθούν, επιστρέφονται.

 

Σχετικές πληροφορίες μπορείς να βρεις στον οδηγό της υπογραφής μου.

 

 

(Edit

Το δισχιλιοστό post !!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να γνωρίζεις ότι κάθε αντικείμενο που εισάγεται στη χώρα, με αξία CIF (κόστος +μεταφορικά +ασφάλεια) πάνω από 45 ευρώ και μέχρι 150 χρεώνεται με ΦΠΑ και λοιπά έξοδα και πάνω από αυτό το ποσό με ΦΠΑ και δασμό κλπ.

Τα αντικείμενα που έρχονται με ταχυδρομείο, όπως και το συγκεκριμένο δέμα, εάν το στείλει με USPS (αμερικάνικο ταχυδρομείο) έχουν διαφορετική αντιμετώπιση και διαδικασία και, ενδεχομένως, δεν θα πληρώσεις παραπανίσια έξοδα.

 

Εδώ και δυο χρόνια, τα αμερικάνικα καταστήματα και πωλητές εφάρμοσαν στις πωλήσεις τους στην Ελλάδα την επί πλέον .επιβάρυνση με τα προεκτιμώμενα import fees τα οποία εάν χρησιμοποιηθούν σε απαλλάσσουν από επί πλέον αμοιβές εκτελωνιστού κλπ, στην περίπτωση που έρχεται το δέμα με courier, και, εάν δεν χρησιμοποιηθούν, επιστρέφονται.

 

Σχετικές πληροφορίες μπορείς να βρεις στον οδηγό της υπογραφής μου.

 

 

(Edit

Το δισχιλιοστό post !!!)

 

μαλιστα ευχαριστω για την πληροφορια, οποτε με το θεμα αυτο του επιπλεον φορου ειμαι οκ...  τωρα ποιο πολυ  με νοιαζει αν το δεμα θα ερθει registered και αν θα εχω καποιον αριθμο αποστολης για να μην χαθει...  Με βαση αυτα που γραφει στην σελιδα του προιοντος και με αυτα που μου απαντησε στο μαιλ, βγαζετε καποιο συμπερασμα για το με ποιον τροπο θα το στειλει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα απο ενα παλιο,και προσφατα ενεργοποιημενο μελος των φορουμ της αυπνιας.Μπορειτε να με βοηθησετε με το εξης,το οποιο θα εχει ξανααπαντηθει φανταζομαι,αλλα ειναι πολλες οι σελιδες και εχω σκουριασει λιγο για να ψαχνω.Οταν πληρωνομαι για κατι στο paypal απο πωληση στο ebay πως γινεται την μετατροπη πχ των δολλαριων να την κανει η τραπεζα(εθνικη) της οποιας τον λογαριασμο εχω συνδεσει με το paypal?γιατι η ισοτιμια του paypal σκοτωνει.Ακομη διαβασα καποιες σελιδες πριν,οτι αναλογα η αντιστροφη διαδικασια(να πληρωνω εγω με την 'καλη' ισοτιμια της τραπεζας) ειναι εφικτη επισης.Μπορειτε να με δασκαλεψετε οσον αφορα τον τροπο-μερος στο paypal που  επιλεγω εγω που  να γινονται οι μετατροπες τοσο για την αποταμιευση οσο και για την καταθεση?η εστω ενα λινκ με την απαντηση αν βαριεστε,ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλιστα ευχαριστω για την πληροφορια, οποτε με το θεμα αυτο του επιπλεον φορου ειμαι οκ...  τωρα ποιο πολυ  με νοιαζει αν το δεμα θα ερθει registered και αν θα εχω καποιον αριθμο αποστολης για να μην χαθει...  Με βαση αυτα που γραφει στην σελιδα του προιοντος και με αυτα που μου απαντησε στο μαιλ, βγαζετε καποιο συμπερασμα για το με ποιον τροπο θα το στειλει?

 

Απάντησα χθες, με την παράθεση του link για το priority mail international της USPS

 

https://www.usps.com/ship/priority-mail-international.htm

 

Θα βρεις όλες τις πληροφορίες που σε ενδιαφέρουν.

Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν υπάρχει αυτό το post. Μήπως δεν ολοκλήρωσα την ανάρτηση;

 

Καλησπερα απο ενα παλιο,και προσφατα ενεργοποιημενο μελος των φορουμ της αυπνιας.Μπορειτε να με βοηθησετε με το εξης,το οποιο θα εχει ξανααπαντηθει φανταζομαι,αλλα ειναι πολλες οι σελιδες και εχω σκουριασει λιγο για να ψαχνω.Οταν πληρωνομαι για κατι στο paypal απο πωληση στο ebay πως γινεται την μετατροπη πχ των δολλαριων να την κανει η τραπεζα(εθνικη) της οποιας τον λογαριασμο εχω συνδεσει με το paypal?γιατι η ισοτιμια του paypal σκοτωνει.Ακομη διαβασα καποιες σελιδες πριν,οτι αναλογα η αντιστροφη διαδικασια(να πληρωνω εγω με την 'καλη' ισοτιμια της τραπεζας) ειναι εφικτη επισης.Μπορειτε να με δασκαλεψετε οσον αφορα τον τροπο-μερος στο paypal που  επιλεγω εγω που  να γινονται οι μετατροπες τοσο για την αποταμιευση οσο και για την καταθεση?η εστω ενα λινκ με την απαντηση αν βαριεστε,ευχαριστω.

 

Για την μετατροπή της by default ρύθμισης του paypal, έγινε συζήτηση στον οδηγό της υπογραφής μου και συγκεκριμένα από το post #155 (σελίδα 11) και μετά και στο #158 αναφέρεται η σχετική διαδικασία.

 

Επειδή, πιθανά, δεν είναι εύκολα κατανοητή, έτσι όπως περιγράφεται, τα βήματα είναι:

-Ανοίγουμε το λογαριασμό μας στο PayPal

-Πατάμε Profile και, όταν ανοίξει, επιλέγουμε My Money

- Στην τελευταία επιλογή My preapproved payments πατάμε Update και

-Στη νέα καρτέλα που θα ανοίξει, πατάμε Set Available Funding Sources που βρίσκεται μέσα στο πινακάκι

-Στη νέα καρτέλα που θα ανοίξει, πατάμε Conversion Options που βρίσκεται δίπλα στον αριθμό της κάρτας και

-Στη νέα καρτέλα που θα ανοίξει, επιλέγουμε το Bill me in the currency listed on the seller's invoice αντί του Use PayPal's conversion process to complete my transaction using my card's currency που έχει by default.

 

Αυτό ήταν. Πατάμε Submit και στην επόμενη καρτέλα Save και τελειώσαμε.

Το PayPal δεν θα μας εμφανίσει ξανά τη μετατροπή του συναλλάγματος. Σ’ αυτή την περίπτωση, η μετατροπή θα γίνει με την ισοτιμία των οργανισμών Visa/MasterCard που έχουν εκδώσει την κάρτα που χρησιμοποιούμε, όπως αναφέρεται αναλυτικά στο κεφάλαιο 6 του οδηγού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ που πηρες το χρονο να τα ΞΑΝΑ αναλυσεις. :-D με αυτη τη ρυθμιση θα ισχυει και οταν ειμαι εγω seller?δηλαδη οταν πληρωνομαι,και κανω withdraw τα λεφτα μου στο λογαριασμο θα χρησιμοποιει ισοτιμια τραπεζης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω κάνει πωλητής αλλά η παραπάνω διαδικασία αφορά στις πληρωμές που κάνουμε (3ο βήμα-My preapproved payments).

 

Ίσως αυτό που ζητάς να βρίσκεται στην καρτέλα My Selling Tools του My Profile.

Ψάξτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδια,

 

σχετικα με μια αγορα μου/δημοπρασια απο ebay, ο πωλητης απο Αγγλια μου εστειλε στις 8 ή 9 Μαιου αφού εκανα την πληρωμη μεσω paypal κλασσικα.

 

μου στελνει συστημενο το πακετο (κινητο τηλεφωνο) κ μου εχει δωσει και tracjikn number για παρακολουθηση δεματος. Ωστόσο, ακομα μου βγαινουν "κενα" τα πεδια

 

Accepted    In transit  Delivered

 

Bεβαια υπαρχει υποσημειωση "Note: Tracking information may be transmitted with a delay. Please check back later to view updated information."

 

Στο estimated delivery, μου εβγαλε 15 με 17 Μαιου, αμεσως μετα την πληρωμη.

 

 

εχει κανεις αντιστοιχη εμπειρια αγορας απο Αγγλια μηπως? Να ελπιζω οτι πραγματι εως την ερχομενη Παρασκευη θα το εχω?

και ισως updated ενημερωση την πορειας δεματος?

 

ΥΓ.

Υπαρχει κινδυνος μηπως να μου αφησουν το πακετο στην εισοδο (εσωτερικα βεβαια) της πολυκατοικιας, όπως αρκετες φορες μου εχουν αφησει μικροπραγματα?(θηκες, μεμβρανες κτλ).

 

θα προτιμουσα απλά το κλασσικο χαρτακι ειδοποιησης στο κουδουνι μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο αγγλια ερχονται με royal mail το tracking το κοιτας εδω http://www.royalmail.com/track-trace?track=track&default=default&imageRootPath=&gear=track&emt=emt&loc=en_GB

 

Στο estimated delivery σχεδων παντα πεφτουν μεσα.

 

αφου εχει tracking θα πρεπει να υπογραψεις για να το παρεις, ή θα σου αφησει χαρτακι ειδοποιησης ή θα σου χτυπησει να κατεβεις υπογραψεις και να το παρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο αγγλια ερχονται με royal mail το tracking το κοιτας εδω http://www.royalmail.com/track-trace?track=track&default=default&imageRootPath=&gear=track&emt=emt&loc=en_GB

 

Στο estimated delivery σχεδων παντα πεφτουν μεσα.

 

αφου εχει tracking θα πρεπει να υπογραψεις για να το παρεις, ή θα σου αφησει χαρτακι ειδοποιησης ή θα σου χτυπησει να κατεβεις υπογραψεις και να το παρεις.

 

Σε ευχαριστω πολυ φιλε Διονυση. με το λινκ που μου εδωσες και τον αριθμο που μ εχει δωσει ο αποστολεας, μου εβγαλε "item reached Athens/ destination country and is processed for delivery".

 

χαιρομαι και για το απαραιτητο της υπογραφης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Moderators

Mια γρηγορη ερωτηση φιλτατοι γνωστες. Εχω κανει πολλες αγορες απο το ebay, αλλα σημερα που κερδισα μια δημοπρασια, ενω εχω πληρωσει κανονικα (και φαινεται και στο paypal, ηρθε μεηλ κλπ), διπλα στο αντικειμενο στο purchase history, μου εχει μια ενδειξη με κλεψυδρα η οποια βγαζει ενα hover menu που λεει:

Υοur 21st May purchase is being proccessed through PayPal.

 

Τι ακριβως γινεται proccessed απο τη στιγμη που εχω πληρωσει? Και γιατι δε μου εμφανιζει την πληρωμη ως ολοκληρωμενη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Xμμμ τελικα σημερα εφτιαξε μονο του. Ποιος ξερει ;)

 

Αλλη μια ερωτηση ομως. 

 

Ειχα κανει μια αγορα στις 19 Μαιου και πληρωσα τοτε. Ο πωλητης ακομα να στειλει το αντικειμενο. Επικοινωνησα χθες μαζι του και δεν ειχα καμια απαντηση. Να "ανησυχω"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...