Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

συνεννοείσαι με τον πωλητη,

στειλε μηνυμα εξηγωντας του οτι εχεις προβλημα με την τραπεζα, και ζητα του να περιμενει λιγες μερες. λογικα θα το δεχτει.

ok φιλε Διονυση, ευχαριστω για την απαντηση, χρονια πολλα.

 

Ετσι ακριβως εκανα, του εξηγησα, ελπιζω ως την Τεταρτη η Γενικη Ταχυδρομικη και η Πειραιως να δεησουν να πιστωσουν τα χρηματα.

 

Μακαρι να ολοκληρωθει επιτυχως η συναλλαγη και εως Ιουνιο να εχω παραλαβει καλο κινητο, καθως πρωτη φορα αγοραζω τηλεφωνο κ μαλιστα ελαφρα μεταχειρισμενο απο ebay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ok φιλε Διονυση, ευχαριστω για την απαντηση, χρονια πολλα.

 

Ετσι ακριβως εκανα, του εξηγησα, ελπιζω ως την Τεταρτη η Γενικη Ταχυδρομικη και η Πειραιως να δεησουν να πιστωσουν τα χρηματα.

 

Μακαρι να ολοκληρωθει επιτυχως η συναλλαγη και εως Ιουνιο να εχω παραλαβει καλο κινητο, καθως πρωτη φορα αγοραζω τηλεφωνο κ μαλιστα ελαφρα μεταχειρισμενο απο ebay.

 

Μιας και ελιναι η πρωτη σου αγορά κινητού και μάλιστα αυτής της αξίας, έχεις ασχοληθεί καθόλου με το θέμα της εισαγωγής στη χώρα;

Από ποια χώρα έρχεται και πώς θα το στείλει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και ελιναι η πρωτη σου αγορά κινητού και μάλιστα αυτής της αξίας, έχεις ασχοληθεί καθόλου με το θέμα της εισαγωγής στη χώρα;

Από ποια χώρα έρχεται και πώς θα το στείλει;

 

απο Μεγ.Βρετανια θα το στειλει, φανταζομαι με απλο ταχυδρομειο (περι τα 10 ευρω ειναι τα μεταφορικα που ελεγε στην δημοπρασια ).

 

λες να εχω θεμα με το τελωνειο/ φορολογηση επιπλεον κτλ ?

 

δεν εχω ασχοληθει καθολου η αληθεια ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο Μεγ.Βρετανια θα το στειλει, φανταζομαι με απλο ταχυδρομειο (περι τα 10 ευρω ειναι τα μεταφορικα που ελεγε στην δημοπρασια ).

 

λες να εχω θεμα με το τελωνειο/ φορολογηση επιπλεον κτλ ?

 

δεν εχω ασχοληθει καθολου η αληθεια ειναι.

 

Αφού ο πωλητής το στέλνει από Αγγλία, δεν υπάρχει πρόβλημα ΦΠΑ, λοιπών εξόδων και, ενδεχομένως, για ακριβότερες αγορές, και δασμών.

 

Πάντως, μιας και ξανοίγεσαι σιγά-σιγά, καλό είναι να διαβάσεις και να ενημερωθείς για τις Αγορές από το Εξωτερικό και αρκετές σχετικές πληροφορίες θα βρεις στον οδηγό της υπογραφής μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια πολλά! την κυριακή κέρδισα σε δημοπρασία στο ebay ενα αντικείμενο, μπερδέυτικα όμως με την μετατροπή του ευρώ σε λυρα Αγγλίας με αποτέλεσμα να ανεβω τοσο στην τιμή που τελικά βγήκε πολύ ακριβά.
εξηγησα στον πωλητή το λάθος μου και του ζήτησα άν μπορεί να κάτεβάσει την τιμή (60 ευρώ) για να προχωρήσω στην αγορά διαφορετικά δεν θα το αγόραζα.
εκείνος δεχτηκε να χαμηλωσει το τελικό ποσο με την διαφορά οτι θα έπρεπε να του μεταφέρω τα χρήματα μέσω pay pal κατευθείαν στο λογαριασμό του(δλδ χωρις το invoice apo to ebay).

 

διαβασα λοιπον οτι αυτό ειναι επικύνδυνο για μένα (σε περιπτωση απάτης το ebay δεν ανακατευεται) , δεν συμ΄φωνησα και του ζήτησα να ακυρώσει την συναλλαγή.

Σημερα λοιπον εκείνος (επικαλούμενος ότι δεν μπορεί να χαμηλώσει το τιμή στο invoice), ανοιξε case  για απληρωτη συναλλαγή.
εγώ τι πρέπει να κάνω για να είμαι κατοχυρωμένος?? τι σενάρια παίζουν τώρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια πολλά! την κυριακή κέρδισα σε δημοπρασία στο ebay ενα αντικείμενο, μπερδέυτικα όμως με την μετατροπή του ευρώ σε λυρα Αγγλίας με αποτέλεσμα να ανεβω τοσο στην τιμή που τελικά βγήκε πολύ ακριβά.

εξηγησα στον πωλητή το λάθος μου και του ζήτησα άν μπορεί να κάτεβάσει την τιμή (60 ευρώ) για να προχωρήσω στην αγορά διαφορετικά δεν θα το αγόραζα.

εκείνος δεχτηκε να χαμηλωσει το τελικό ποσο με την διαφορά οτι θα έπρεπε να του μεταφέρω τα χρήματα μέσω pay pal κατευθείαν στο λογαριασμό του(δλδ χωρις το invoice apo to ebay).

 

διαβασα λοιπον οτι αυτό ειναι επικύνδυνο για μένα (σε περιπτωση απάτης το ebay δεν ανακατευεται) , δεν συμ΄φωνησα και του ζήτησα να ακυρώσει την συναλλαγή.

 

Σημερα λοιπον εκείνος (επικαλούμενος ότι δεν μπορεί να χαμηλώσει το τιμή στο invoice), ανοιξε case  για απληρωτη συναλλαγή.

εγώ τι πρέπει να κάνω για να είμαι κατοχυρωμένος?? τι σενάρια παίζουν τώρα?

καλα ξεμπερδεματα φιλε,

 

ευχομαι να βγαλεις ακρη. Δε ξερω να σε βοηθησω, αλλα για να σε "παρηγορησω" και εγω για να ειμαι πιο σιγουρος, ετσι θα ενεργουσα.

 

 

Μια άλλη ερωτηση απο εμενα.

Ειχα πριν μερικους μηνες (σχεδον 10 μηνες) βρει μια μπαταρια για το καινουριο μου laptop από ebay. την παρηγγειλα, προς 20 ευρω περιπου, αλλα οταν μου ηρθε ποτε δε λειτουργησε σωστα. κουμπωνε καλα στο λαπτοπ αλλα δεν ηταν ολοιδια με την εργοστασιακή στα pin της κτλ, . Οπότε μπηκα στη διαδικασια επικοινωνιας με Κινεζο και την εστειλα πισω για να μου αντικαταστησει ή να μου πιστωσει ποσο.

 

Ουτε το ενα εγινε ουτε το αλλο.

 

Σε μια επικοινωνια μας 1μιση μηνα μετα την αποστολη της μπαταριας απο εμενα προς Κινα, απλα μου ειπε πως δεν ειχε παραλαβει.

 

Το θεμα ειναι οτι εγω πλεον δεν εχω προσβαση σε τοσο παλιες συναλλαγες μου ωστε να εκανα καποια δράση/παραπονο.

 

Ετσι λειτουργει γενικα το ebay ??

παλιες αγοραπωλησιες "εξαφανιζονται" απλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]

Σημερα λοιπον εκείνος (επικαλούμενος ότι δεν μπορεί να χαμηλώσει το τιμή στο invoice), ανοιξε case  για απληρωτη συναλλαγή.

εγώ τι πρέπει να κάνω για να είμαι κατοχυρωμένος?? τι σενάρια παίζουν τώρα?

 

Ο αγοραστής είναι υποχρεωμένος να προχωρήσει στην πληρωμή αλλιώς ο πωλητής πρέπει ν ανοίξει case στο ebay. Είναι standard διαδικασία. Απ όσο ξέρω, δεν υπάρχουν επιπτώσεις για τον (μη) αγοραστή απ το ebay, εκτός κι αν το κάνει συστηματικά. Τι θες να κατοχυρώσεις;

 

 

[...]

Ειχα πριν μερικους μηνες (σχεδον 10 μηνες) βρει μια μπαταρια για το καινουριο μου laptop από ebay. την παρηγγειλα, προς 20 ευρω περιπου, αλλα οταν μου ηρθε ποτε δε λειτουργησε σωστα. κουμπωνε καλα στο λαπτοπ αλλα δεν ηταν ολοιδια με την εργοστασιακή στα pin της κτλ, . Οπότε μπηκα στη διαδικασια επικοινωνιας με Κινεζο και την εστειλα πισω για να μου αντικαταστησει ή να μου πιστωσει ποσο.

 

Ουτε το ενα εγινε ουτε το αλλο.

 

Σε μια επικοινωνια μας 1μιση μηνα μετα την αποστολη της μπαταριας απο εμενα προς Κινα, απλα μου ειπε πως δεν ειχε παραλαβει.

 

Το θεμα ειναι οτι εγω πλεον δεν εχω προσβαση σε τοσο παλιες συναλλαγες μου ωστε να εκανα καποια δράση/παραπονο.

 

Ετσι λειτουργει γενικα το ebay ??

παλιες αγοραπωλησιες "εξαφανιζονται" απλα?

 

Όχι, δε μου χει εξαφανιστεί καμία αγοραπωλησία (τουλάχιστον του 2012).

Η διαδικασία επιστροφής έγινε κανονικά μέσω συνεννόησης απ το ebay;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια πολλά! την κυριακή κέρδισα σε δημοπρασία στο ebay ενα αντικείμενο, μπερδέυτικα όμως με την μετατροπή του ευρώ σε λυρα Αγγλίας με αποτέλεσμα να ανεβω τοσο στην τιμή που τελικά βγήκε πολύ ακριβά.

εξηγησα στον πωλητή το λάθος μου και του ζήτησα άν μπορεί να κάτεβάσει την τιμή (60 ευρώ) για να προχωρήσω στην αγορά διαφορετικά δεν θα το αγόραζα.

εκείνος δεχτηκε να χαμηλωσει το τελικό ποσο με την διαφορά οτι θα έπρεπε να του μεταφέρω τα χρήματα μέσω pay pal κατευθείαν στο λογαριασμό του(δλδ χωρις το invoice apo to ebay).

 

διαβασα λοιπον οτι αυτό ειναι επικύνδυνο για μένα (σε περιπτωση απάτης το ebay δεν ανακατευεται) , δεν συμ΄φωνησα και του ζήτησα να ακυρώσει την συναλλαγή.

 

Σημερα λοιπον εκείνος (επικαλούμενος ότι δεν μπορεί να χαμηλώσει το τιμή στο invoice), ανοιξε case  για απληρωτη συναλλαγή.

εγώ τι πρέπει να κάνω για να είμαι κατοχυρωμένος?? τι σενάρια παίζουν τώρα?

H διαδικασια λεει να πληρωσεις αυτο που αγορασες, σου εκανε εξυπηρέτηση, κανεις και εσυ μια χωρις να εισαι 100% εξασφαλισμένος, αλλα τι να κάνουμε αυτα εχει η ζωη

 

 

Μια άλλη ερωτηση απο εμενα.

Ειχα πριν μερικους μηνες (σχεδον 10 μηνες) βρει μια μπαταρια για το καινουριο μου laptop από ebay. την παρηγγειλα, προς 20 ευρω περιπου, αλλα οταν μου ηρθε ποτε δε λειτουργησε σωστα. κουμπωνε καλα στο λαπτοπ αλλα δεν ηταν ολοιδια με την εργοστασιακή στα pin της κτλ, . Οπότε μπηκα στη διαδικασια επικοινωνιας με Κινεζο και την εστειλα πισω για να μου αντικαταστησει ή να μου πιστωσει ποσο.

 

Ουτε το ενα εγινε ουτε το αλλο.

 

Σε μια επικοινωνια μας 1μιση μηνα μετα την αποστολη της μπαταριας απο εμενα προς Κινα, απλα μου ειπε πως δεν ειχε παραλαβει.

 

Το θεμα ειναι οτι εγω πλεον δεν εχω προσβαση σε τοσο παλιες συναλλαγες μου ωστε να εκανα καποια δράση/παραπονο.

 

Ετσι λειτουργει γενικα το ebay ??

παλιες αγοραπωλησιες "εξαφανιζονται" απλα?

 

Περαν των 45 ημερών απο την ημερομηνία πληρωμής, ουδεν λαθος αναγνωρίζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H διαδικασια λεει να πληρωσεις αυτο που αγορασες, σου εκανε εξυπηρέτηση, κανεις και εσυ μια χωρις να εισαι 100% εξασφαλισμένος, αλλα τι να κάνουμε αυτα εχει η ζωη

 

 

 

Περαν των 45 ημερών απο την ημερομηνία πληρωμής, ουδεν λαθος αναγνωρίζεται.

 

δυστυχως αυτος ο κανονας των 45 ημερων δεν μου ηταν γνωστος. αν και εδρασα εντος προθεσμιας 45 ημερων για δηλωση ελαττωματικου προιοντος, εκκινηση διαδικασιας επιστροφης κτλ τελικα την πατησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια πολλά!

 

Θέλω να αγοράσω αυτό..  βέβαια δεν στέλνει Ελλάδα και έχει λήξει η δημοπρασία...

Επικοινώνησα όμως με τον πωλητή και μου απάντησε ότι μπορεί να το στείλει ... μου είπε και τιμή.

Η συναλλαγή τώρα πως μπορεί να γίνει έτσι ώστε να είναι ασφαλής? Εντός ή εκτός ebay?

Παρακαλώ την βοήθεια κάποιου που έχει σχετική εμπειρία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχως αυτος ο κανονας των 45 ημερων δεν μου ηταν γνωστος. αν και εδρασα εντος προθεσμιας 45 ημερων για δηλωση ελαττωματικου προιοντος, εκκινηση διαδικασιας επιστροφης κτλ τελικα την πατησα.

 

Δεν ξέρω τι ακριβώς έγινε στην περίπτωσή σου αλλά νομίζω πως αρκεί να ξεκινήσεις τις διαδικασίες εντός 45 ημερών απ την ημέρα αγοράς (πράμα που λες ότι έκανες αν κατάλαβα καλά). Το πόσο θα τραβήξει η ιστορία είναι άλλο θέμα.

 

Όλες τις ενέργειες (άνοιγμα case, επικοινωνία με πωλητή κλπ) τις έκανες μέσω ebay κανονικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μύθος οι 100 ΔΩΡΕΑΝ αναρτήσεις στο ebay
 

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους

 

Εδώ και λίγους μήνες επιχειρώ να αδείασω τα ράφια μου, μέσω του ebay!

 

Mεχρι σημερα που  το εψαξα, είχα την εντύπωση (ετσι ειχα διαβασει σε Ελληνικα φορουμς) οτι δεν χρεώνεσαι insention fees, (αν και καθε φορα που ανεβαζα μια αγγελία πώλησης  εβλεπα στο κάτω μέρος καποια fees).

Δεν ειναι έτσι όμως,!!!  το ebay σε χρεώνει κανονικα όλα τα fees  εκτός λέει αν " 

  • You are a private seller

  • The item is listed in an eligible category

  • Your starting price is between 0.01€ (£0.01) and 1.17€ (£0.99) "η  τιμή εναρξης της δημοπρασία σου δεν ξεπερναει το 1,17 ευρω "

  • You are not a PowerSeller on any eBay site

     

    Μετα απο αυτή την διαπιστωση μπορω ευθαρσώς να πω οτι πρόκειται για κλεψιά! την οποια βέβαια έπρεπε να είχα προσέξει πριν με χρεώσει 40 ευρω έχοντας πουλήσει πραγματα αξίας 25 ευρώ!

    Κάνω αυτή την αναρτηση γιατι ίσως πολλοί άλλοι "απρόσεκτοι" όπως εμένα να την πατήσουν.

    Και με την ευκαιρία να κάνω μια προτάση προς τους διαχειριστές του insomnia, να  ελευθερώσουν το μπλοκ των δύο αγγελιών ανα βδομάδα και να ζητουν fees εφόσον το προϊόν πωληθεί!

     

    Ελπίζω να ακουστώ

:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι ακριβώς έγινε στην περίπτωσή σου αλλά νομίζω πως αρκεί να ξεκινήσεις τις διαδικασίες εντός 45 ημερών απ την ημέρα αγοράς (πράμα που λες ότι έκανες αν κατάλαβα καλά). Το πόσο θα τραβήξει η ιστορία είναι άλλο θέμα.

 

Όλες τις ενέργειες (άνοιγμα case, επικοινωνία με πωλητή κλπ) τις έκανες μέσω ebay κανονικά;

δεν ειμαι σιγουρος οτι ανοιξα case, απλα επικοινωνησα με πωλητη και τον ενημερωσα κτλ. τελος παντων, τι να γινει. απλα μου φαινεται "απαραδεκτο" να μην εχουμε προσβαση σε ολο το ιστορικο των συναλλαγων μας παρα μονο στις τελευταιες πρόσφατες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...