Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

πουλησα 2 ιδια πραγματα σε 2 διαφορετικους αγοραστες.

ειναι και οι δυο στην ιδια χωρα.στο τρακιν συστεμ της χωρας τους φαινετε οτι τα τα πραγματα εχουν φτασει στο ταχυδρομικο σημειο της πολης τους εδω και ενα μηνα περιπου.

ο ενας μου ζηταει τα λεφτα του πισω.

τι κανω? δεν εχει ανοιξει case ακομα.

συνολικος χρονος 34 μερες απο την ημερα πληρωμης εως σημερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πουλησα 2 ιδια πραγματα σε 2 διαφορετικους αγοραστες.

ειναι και οι δυο στην ιδια χωρα.στο τρακιν συστεμ της χωρας τους φαινετε οτι τα τα πραγματα εχουν φτασει στο ταχυδρομικο σημειο της πολης τους εδω και ενα μηνα περιπου.

ο ενας μου ζηταει τα λεφτα του πισω.

τι κανω? δεν εχει ανοιξει case ακομα.

συνολικος χρονος 34 μερες απο την ημερα πληρωμης εως σημερα.

 

Σε ποια χωρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους και καλή ανασταση.

 

ρε παιδια, μια ερωτηση γιατι ειμαι να σκασω.

 

Εχω τα τελευταια 2 χρονια αρχισει και χρησιμοποιω το ebay,

Για τον λογο αυτο, ειχα ανοιξει ενα λογαριασμο στην τραπ.Πειραιως, οπου αρχικα κατεθεσα λιγα χρηματα.μετα συνεδεσα τον λογαριασμο της τραπεζας με λογαριασμο που εφτιαξα στο paypal.

 

ολα καλα. κατεθετα μικροποσα' στον λογαριασμο της τραπεζας και εκανα μικροαγορες απο το ebay.

 

προσπαθω ομως τωρα να αγορασω ενα κινητο σχετικης αξιας (300 ευρω) για το οποιο κερδισα χθες μια δημοπρασια στο ebay.

ομως κανωντας login κτλ στο paypal μου βγαζει μηνυμα "cannot be completed" . τι μπορει να φταιει ?

 

επισης, ψιλοασχετο, στον λογαριασμο αυτο, ζητησα να πιστωθουν καποια χρηματα μεσω γενικ.ταχυδρομικής δινωντας το αντιστοιχο IBAN. οποτε θεωρητικα τωρα εχω μεσα ενα υπολοιπο περιπου των 400 ευρω. στο site του paypal, μου βγαζει στο balance 0.00 ευρω.

 

τι μπορει να συμβαινει και δε μπορω να κανω πλεον συναλλαγες?

 

να ανησυχησω πολύ ?

 

επικοινωνω με υπευθυνους paypal ή ebay μηπως βγαλω ακρη ??

 

ΥΓ. το προβλημα παραμενει, δοκιμαζωντας, google chrome, mozilla firefox, internet explorer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι θα πει "θεωρητικα τωρα εχω μεσα ενα υπολοιπο περιπου των 400 ευρω", εχει 400 ευρώ ο τραπεζικός σου λογαριασμός ή δεν εχει.

 

Αρχικά αν δεν εχεις ebanking μίλα με την τράπεζα σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο balance του paypal φαίνονται τα χρήματα που υπάρχουν στο paypal, όχι στην τράπεζα. Ίσως υπάρχει κάποιο όριο στο ποσό αγοράς; Θυμάμαι παλιότερα μέσω Κύπρου, δεν μπορούσα να κάνω αγορές >200€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι θα πει "θεωρητικα τωρα εχω μεσα ενα υπολοιπο περιπου των 400 ευρω", εχει 400 ευρώ ο τραπεζικός σου λογαριασμός ή δεν εχει.

 

Αρχικά αν δεν εχεις ebanking μίλα με την τράπεζα σου

o λογαριασμος σιγουρα εχει >400 ευρω μεσα, καθως εκανα μια πωληση πριν 10 ημερες με Γενικη ταχυδρομικη αντικαταβολη και τα χρηματα πιστωνονται μετα απο 4 εργασιμες ημερες μονο. απλα στην πολη μου τωρα που ειμαι για Πάσχα επαρχία, δεν εχει τραπεζ.Πειραιως. ωστε να το επιβεβαιωνα απο καποιο ΑΤΜ.

 

Στο balance του paypal φαίνονται τα χρήματα που υπάρχουν στο paypal, όχι στην τράπεζα. Ίσως υπάρχει κάποιο όριο στο ποσό αγοράς; Θυμάμαι παλιότερα μέσω Κύπρου, δεν μπορούσα να κάνω αγορές >200€.

χμμ, αυτο με το balance δε το καταλαβαινω. δε θα επρεπε να φαινεται το ποσο που υπαρχει στην τραπεζα? εγω οποτε ειχα τσεκαρει, παντα 0.00 ευρω εβλεπα.  ακομα και οταν εκανα/ολοκληρωνα κανονικα μικροπληρωμες. Αυτο το οριο των >200 ευρω με προβληματιζει περισσοτερο απ'ολα. ισως τελικα χρειαστει να ακυρωσω την δημοπρασια/ επικοινωνησω με πωλητη εξηγωντας του την κατασταση.

 

o λογαριασμος σιγουρα εχει >400 ευρω μεσα, καθως εκανα μια πωληση πριν 10 ημερες με Γενικη ταχυδρομικη αντικαταβολη και τα χρηματα πιστωνονται μετα απο 4 εργασιμες ημερες μονο. απλα στην πολη μου τωρα που ειμαι για Πάσχα επαρχία, δεν εχει τραπεζ.Πειραιως. ωστε να το επιβεβαιωνα απο καποιο ΑΤΜ.

 

χμμ, αυτο με το balance δε το καταλαβαινω. δε θα επρεπε να φαινεται το ποσο που υπαρχει στην τραπεζα? εγω οποτε ειχα τσεκαρει, παντα 0.00 ευρω εβλεπα.  ακομα και οταν εκανα/ολοκληρωνα κανονικα μικροπληρωμες. Αυτο το οριο των >200 ευρω με προβληματιζει περισσοτερο απ'ολα. ισως τελικα χρειαστει να ακυρωσω την δημοπρασια/ επικοινωνησω με πωλητη εξηγωντας του την κατασταση.

 

 

εαν βοηθαει, το ακριβες μηνυμα που μου εμφανιζει αφου εισαγω τον κωδικο του paypal μου στο ebay, είναι

 

Return to merchant and try a different payment method
 

We are not able to process your payment using your PayPal account at this time. Please return to the merchant's website and try using a different payment method (if available).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]

χμμ, αυτο με το balance δε το καταλαβαινω. δε θα επρεπε να φαινεται το ποσο που υπαρχει στην τραπεζα? εγω οποτε ειχα τσεκαρει, παντα 0.00 ευρω εβλεπα.  ακομα και οταν εκανα/ολοκληρωνα κανονικα μικροπληρωμες.

[...]

 

Όταν κάποιος σε πληρώνει μέσω paypal (πουλάς κάτι, σου κάνει refund), υπάρχει η επιλογή είτε τα χρήματα να μπουν στο balance του paypal είτε στην κάρτα σου. Αν επιλέξεις να μπουν στο paypal, τότε το balance που βλέπεις θα γίνει >0€. Αλλιώς θα είναι πάντα μηδέν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν κάποιος σε πληρώνει μέσω paypal (πουλάς κάτι, σου κάνει refund), υπάρχει η επιλογή είτε τα χρήματα να μπουν στο balance του paypal είτε στην κάρτα σου. Αν επιλέξεις να μπουν στο paypal, τότε το balance που βλέπεις θα γίνει >0€. Αλλιώς θα είναι πάντα μηδέν.

οκ ευχαριστω φιλε, κατανοητο. δενε χω πουλησει κατι μεσω ebay ακομα, ουτε και σκοπευω αμεσα στο μελλον.

 

δε μπορω ωστοσο να φανταστω τι φταιει και δε μπορω να πληρωσω 300 ευρω περιπου απο τα 400+ διαθεσιμα στην καρτα.

 

ευχαριστω παντως ολους για τις απαντησεις εως τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή λες πως μέχρι τώρα έκανες μικροαγορές, όταν κάνεις login στο paypal, στην κορυφή της σελίδας, το status σου είναι σίγουρα verified;

 

 

ναι με βγαζει κανονικα verified. θυμαμαι αλλωστε οταν πρωτοανοιξα λογαριασμο τραπεζας με χρεωστικη κτλ, εκανα την διαδικασια που απαιτειται για verification κτλ.

 

ναι με βγαζει κανονικα verified. θυμαμαι αλλωστε οταν πρωτοανοιξα λογαριασμο τραπεζας με χρεωστικη κτλ, εκανα την διαδικασια που απαιτειται για verification κτλ.

καμια αλλη ιδεα??

 

επικοινωνια αμεσα με τραπ.Πειραιως, να δω τι συμβαινει ?

 

στο paypal ειδα οτι δεχονται να ανοιξεις υποθεση, μονο εαν μια πληρωμενη συναλλαγη δεν εξελιχτηκε καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, θα λεγα να επικοινωνήσεις με την τράπεζα.

 

edit: Δε φαντάζομαι να ξεπέρασες το ημερίσιο όριο αναλήψεων; Πχ έχω όριο 500€/μέρα, αν βγάλω απ το ATM 200€ μετά δε μπορώ να τραβήξω πάνω από 300€ (είτε για πληρωμή μέσω internet είτε από ATM).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα και παλι παιδια.

 

update.

κανωντας ελεγχο απο ΑΤΜ Αγροτικης (εξαγοραστηκε απο την Πειραιως απ'οτι ειδα) , τελικα ειδα υπολοιπο 7.5 ευρω και οχι 407.5 ευρω που θα περιμενα. αρα θεωρω οτι ειναι απλή η εξηγηση της μη ολοκληρωσης πληρωμης paypal, δεν "βλεπει" επαρκες υπολοιπο, συμφωνείτε ???

 

αρα ακομη δεν εχει πιστωθει το ποσο της αντικαταβολής από την Γενική Ταχυδρομική. μου ειχαν πει από την Γεν.Ταχυδρομικη για 4 εργασιμες ημερες από την στιγμη που παραλαβει ο αγοραστης, αλλα δε θυμαμαι αν εννοούσαν τουλαχιστον 4 ημερες ή ακριβως τοσες. το δεμα το εστειλα 24 Απριλη, ο αγοραστης παρέλαβε 25 Απριλη, άρα από τοτε έως και την Μ.Πέμπτη ειναι 5 εργασιμες ημερες. Ελπιζω από την ερχομενη Τεταρτη να δω το ποσό να πιστώνεται κανονικά.

 

Στο θεμα μας και παλι για το ebay, εχωντας κερδισει την δημοπρασια αυτη, συνεννοουμε αποκλειστικα με τον πωλητη για το σε ποσες ημερες το πολυ δεχεται να τον πληρωσω μεσω paypal ή υπαρχει καποιος γενικος κανονας για τις δημοπρασιες???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνεννοείσαι με τον πωλητη,

στειλε μηνυμα εξηγωντας του οτι εχεις προβλημα με την τραπεζα, και ζητα του να περιμενει λιγες μερες. λογικα θα το δεχτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...