Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα η ΠΕΙΡΑΙΩΣ οριστικοποίησε την συναλλαγή στα 16,82 ευρώ (+3 λεπτά δηλαδή) και πήρε μια προμήθεια 0,34 λεπτά!

Και αναρωτιέμαι... αν δεν είχα αφήσει 1,5 ευρώ στην κάρτα θα μπορούσε να πάρει παραπάνω λεφτά;

Τελική τιμή 17,16 Πάλι καλύτερη του paypal.

Ένα 2% σου κράτησε δηλαδή. Κι εμένα η Alpha μου είχε κρατήσει 3% αν και μου ήρθε ένα σχεδόν ένα 50άρι λόγω κόστους δυστυχώς..

Αν δεν είχες αφήσει αρκετά για να καλύψει και την προμήθεια τότε δε θα μπορούσε να ολοκληρωθεί η συναλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σήμερα η ΠΕΙΡΑΙΩΣ οριστικοποίησε την συναλλαγή στα 16,82 ευρώ (+3 λεπτά δηλαδή) και πήρε μια προμήθεια 0,34 λεπτά!

Και αναρωτιέμαι... αν δεν είχα αφήσει 1,5 ευρώ στην κάρτα θα μπορούσε να πάρει παραπάνω λεφτά;

Τελική τιμή 17,16 Πάλι καλύτερη του paypal.

 

Η τελική χρέωση με το ποσό των 16,82 ευρώ έγινε με βάση την ισοτιμία του οργανισμού (Visa ή MasterCard) της κάρτας σου, την ημέρα και την ώρα που έγινε η μετατροπή και τις ισοτιμίες αυτές μπορείς να τις δεις στις αντίστοιχες ιστοσελίδες τους.

 

Η προμήθεια χρεώνεται, πρόσθετα, από την τράπεζα και, ειδικά, η Πειραιώς έχει ανώτατο όριο χρέωσης προμήθειας τα 6 ευρώ ενώ οι άλλες που χρεώνουν προμήθεια δεν έχουν ανώτατο όριο. Έτσι, ακόμη και αν δεν είχες υπόλοιπο στην κάρτα σου (πιθανολογώ ότι έχεις προπληρωμένη), η αγορά σου είχε ήδη ολοκληρωθεί και, νομίζω ότι, η τράπεζα θα αναζητούσε με άλλο τρόπο την προμήθειά της. Πάντως, στην περίπτωση της προπληρωμένης κάρτας, είναι καλό να την έχουμε "φορτώσει" με ένα ποσό λίγο μεγαλύτερο από το κόστος της αγοράς που θέλουμε να κάνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιβεβαιώνεται, λοιπόν, ότι η Πειραιώς χρεώνει προμήθεια συναλλάγματος 2% και στις χρεωστικές.

 

Όταν διαπίστωσα ότι η Eurobank με χρέωνε με την προμήθεια 2% στις αγορές σε συνάλλαγμα, αποφάσισα αφενός να αλλάξω την κάρτα που χρησιμοποιούσα για τις αγορές μου αφετέρου να ξεκινήσω τη σύνταξη του οδηγού της υπογραφής μου ώστε να ενημερωθούν όσοι ενδιαφέρονται για τα θέματα των αγορών από το εξωτερικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιβεβαιώνεται, λοιπόν, ότι η Πειραιώς χρεώνει προμήθεια συναλλάγματος 2% και στις χρεωστικές.

 

Χρόνια επιβεβαιωμένο,δεν θυμάμαι να το αμφισβήτησε ποτέ κανείς.Μόνο στο amazon δεν υπάρχει αυτή η προμήθεια,όπως έχει ξαναγραφτεί άλλωστε.

 

 

Κι επειδή ένα ποστ μου σβήστηκε,να το επαναλάβω με άλλη διατύπωση

Εάν έχεις αγοράσει με μετατροπή του συναλλάγματος μέσω του PayPal, η μετατροπή θα γίνει με τη δική του ισοτιμία την οποία δεν μπορούμε να βρούμε σε κανένα site.

Αυτό που αναφέρεις είναι λάθος,καλό είναι να μην γράφονται ανακρίβειες.Φυσικά και μπορείς να δεις την ισοτιμία του paypal.

 

Σήμερα η ΠΕΙΡΑΙΩΣ οριστικοποίησε την συναλλαγή στα 16,82 ευρώ (+3 λεπτά δηλαδή) και πήρε μια προμήθεια 0,34 λεπτά!

Και αναρωτιέμαι... αν δεν είχα αφήσει 1,5 ευρώ στην κάρτα θα μπορούσε να πάρει παραπάνω λεφτά;

Τελική τιμή 17,16 Πάλι καλύτερη του paypal.

Γιώργο,αν δεν υπήρχε στην κάρτα σου το ποσό της προμήθειας,τότε νομίζω ότι θα σου έβγαζε αρνητικό υπόλοιπο το οποίο θα ισοσκελιζόταν όταν ξαναέβαζες χρήματα.Πάντως να ξέρεις ότι πάντα συμφέρει η πληρωμή στο ξένο νόμισμα,σε μεγάλα ποσά θα είναι μεγαλύτερο και το κέρδος.Κι επειδή όπως αναφέρθηκε παραπάνω η Πειραιώς έχει μέγιστη προμήθεια 6€,σημαίνει ότι σε αγορές μεγαλύτερες των 300€ δεν θα έχεις άλλη επιβάρυνση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδή θα μου βγάζανε χρέη με λίγα λόγια :P

 

Επίσης όταν έβγαλα την χρεωστική ζήτησα να μου δώσουν και κωδικό για winbanking

και με ενημέρωσαν ότι θα χρεωθώ 5 ευρώ τα οποία δεν τα χρεώθηκα ακόμα.

Να ανησυχώ και γιαυτά; Δεν γίνεται να το γλύτωσα ε?

Επεξ/σία από Giorgos3924
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ημιμάθεια και η βιασύνη είναι ο χειρότερος σύμβουλος.

 

Αν και πέρασαν πάνω από 24 ώρες, δεν έδωσες, όχι μόνο μια σαφή αλλά ούτε καν, απάντηση στην απλή ερώτησή μου και συγκεκριμένα "εάν η συγκεκριμένη φράση σου αναφέρεται σε κάποιο μέλος του forum και εάν ΝΑΙ, σε ποιό", με αποτέλεσμα να πολλαπλασιάζονται οι πιθανοί λόγοι που σε οδήγησαν να την αναρτήσεις, τόσο βιαστικά, στο συγκεκριμένο θέμα και στη συγκεκριμένη θέση.

 

Πιστεύω ότι καταλαβαίνεις τώρα ότι η φράση αυτή, που με τόση βιασύνη έγραψες, μπορεί να ισχύει, τουλάχιστον κατά το δεύτερο μέρος της, και για σένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Έχω ψάξει πάρα πολύ και δεν τα καταφέρνω. Σκέφτηκα να ανεβάσω εδώ μία ερώτηση μήπως και βρω μία σχετική λύση στο πρόβλημα.

Ψάχνω ένα DC IN jack connector with cable για το TOSHIBA SATELLITE M60-183, που είναι αυτό εδώ:

331hc46.jpg

αλλά δεν τα καταφέρνω.

Στο eBay.com το βρήκα, αλλά πουλήθηκε.

Toshiba Satellite M60 M65 M70 M75 DC in Jack w Cable | eBay

Τουλάχιστον, υπάρχει. Αλλά, ούτως ή άλλως, ο συγκεκριμένος πωλητής δεν στέλνει Ελλάδα. Καλή η τιμή του, και με συμφέρει να το αλλάξω, γιά να μη βάλω το laptop στο πατάρι. Θα προτιμούσα να βρω στο U.K. εBay. Μπορείτε να με βοηθήσετε;

Ευχαριστώ !

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

 

Έχω ψάξει πάρα πολύ και δεν τα καταφέρνω. Σκέφτηκα να ανεβάσω εδώ μία ερώτηση μήπως και βρω μία σχετική λύση στο πρόβλημα.

 

Ψάχνω ένα DC IN jack connector with cable για το TOSHIBA SATELLITE M60-183, που είναι αυτό εδώ:

 

331hc46.jpg

 

αλλά δεν τα καταφέρνω.

 

Στο eBay.com το βρήκα, αλλά πουλήθηκε.

 

Toshiba Satellite M60 M65 M70 M75 DC in Jack w Cable | eBay

 

Τουλάχιστον, υπάρχει. Αλλά, ούτως ή άλλως, ο συγκεκριμένος πωλητής δεν στέλνει Ελλάδα. Καλή η τιμή του, και με συμφέρει να το αλλάξω, γιά να μη βάλω το laptop στο πατάρι. Θα προτιμούσα να βρω στο U.K. εBay. Μπορείτε να με βοηθήσετε;

 

Ευχαριστώ !

 

 

Ποιο είναι το πρόβλημα που εχεις με το συγκεκριμένο καλώδιο?

 

με μια ματιά ειδα οτι υπάρχουν τέτοια καλώδια

http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=%22DC+jack+with+cable+TOSHIBA+SATELLITE+M60-183&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR0.TRC0&_nkw=DC+jack+with+cable+TOSHIBA+SATELLITE+M60-183&_sacat=0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οτι βλεπω δεν νομιζω να εχουν καποια διαφορα. πχ αυτο ειναι ιδιο με το δικο σου

http://www.ebay.com/itm/Toshiba-Satellite-M70-Series-DC-Power-Jack-with-Cable-/120459032645?pt=UK_Computing_CablesConnectors_RL&hash=item1c0beaf845

 

!BYZjJhgBGk~$%28KGrHgoH-D!EjlLl1kKDBKhVV

 

 

 

Το δικο σου

331hc46.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό γιά το M70 το έχω σκεφτεί και γω (λόγω εικόνας) ότι πρέπει να κάνει. Είναι το κοντινότερο (εμφανισιακά, τουλάχιστον) που μοιάζει με του M60. Αλλά, με τους υπολογιστές, δεν παίζει κανένα ρόλο η εμφάνιση. Μπορεί π.χ. να είναι διαφορετικά τα Watt. Το μόνο που μπορεί να το επιβεβαιώσει αν κάνει γιά το M60 είναι ο πωλητής.

 

Thanks Νίκο !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...