Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το όλο σενάριο έχει ως εξής:

 

Θέλω να επιστρέψω ένα tablet σε seller στην Κίνα. Ο πωλητής έχει δεχτεί να γίνει refund. Μου πρότεινε επίσης:"We can provide a return address in France, which would be faster and can save some shipping costs".

 

Στη σελίδα του προϊόντος γράφει:The buyer is responsible for return postage costs.

 

Επειδή είναι η πρώτη φορά που θα στείλω πίσω προϊόν, είπα πριν προχωρήσω να ρωτήσω μερικά πράγματα εδώ.

 

α. Αυτό που θελω είναι να πάρω ακριβώς τα χρήματα που έδωσα πίσω. Ούτε λιγότερα, ούτε περισσότερα. Αυτή τη στιγμή, π.χ. υπολόγισα τα χρήματα που έδωσα (δολάρια σε ευρώ, άλλωστε ο πωλητής μου θύμησε την τιμή του προϊόντος σε δολάρια), και δεν το βγάζω ίδιο με την τιμή που αγόρασα. Αυτό, λόγω της ισοτιμίας δε νομίζω ότι μπορεί να γίνει. Δε μπορεί να περιμένει ο πωλητής και να είναι πάνω από ένα computer, να παρακολουθεί 24 ώρες το 24ωρο τις ισοτιμίες και να κάνει click τη στιγμή που θα είναι η ισοτιμία τέτοια ώστε να πετύχει ακριβώς τα χρήματά μου. Αυτό είναι αδύνατο και αστείο ταυτόχρονα. Κάπως αλλιώς πρέπει να γίνεται. Το refund πρέπει, κανονικά, να επιστρέφει στον αγοραστή ακριβώς τα χρήματά του πίσω. Θα γίνει έτσι; Εδώ θα ήθελα μία διευκρίνηση.

 

β. Θα στείλω το πακέτο με απλό ταχυδρομείο (ΕΛ.ΤΑ.) στη Γαλλία. Σύμφωνα με τα λεγόμενά του, θα πρέπει να δεχτεί το κόστος για την αποστολή του πακέτου στη Γαλλία. Εγώ, αυτή τη στιγμή τού έχω στείλει ένα μήνυμα, στο case που έχω ανοίξει, που του ζητάω πιστοποίηση ότι θα δεχτεί τα έξοδα αποστολής. Έκανα καλά; Είπα να το κάνω αυτό, μήπως υπάρχουν πωλητές που δεν τηρούν τις υποχρεώσεις τους,

 

γ. Θα πρέπει να δεχτεί καί έξοδα πακεταρίσματος;

 

δ. Θα πρέπει να πω εγώ στα ΕΛ.ΤΑ. να βάλουν και μία δεύτερη απόδειξη στο πακέτο αποστολής ώστε να τη δει ο πωλητής; Πώς θα πιστοποιήσει ο πωλητής έξοδα αποστολής;

 

ε. Επειδή πρόκειται για tablet, θα πρέπει να κολλήσω εγώ κάποια κόκκινη ετικέτα για ειδική μεταχείριση λόγω εύθραυστου προϊόντος; Έχουν κάτι ανάλογο (ετικέτα) τα ΕΛ.ΤΑ.; Θα πρέπει να πω εγώ στα ΕΛ.ΤΑ. για ειδική μεταχείριση; Αν ναι, κοστίζει αυτό κάτι επιπλέον που θα πληρώσει, επίσης, ο πωλητής;

 

στ. Υπάρχει περίπτωση να μου δώσουν τα ΕΛ.ΤΑ. tracking number; Αν ναι, πρέπει να στείλω το tracking number στον πωλητή;

 

ζ. Φυσικά το tablet είναι σε άριστη κατάσταση. Ακριβώς όπως το πήρα. Ποιός μου εγγυάται εμένα ότι ο πωλητής δεν παραδέχεται για την κατάσταση που του στέλνω το tablet, ώστε να μη γίνει το refund; π.χ. τραβάει μία γρατζουνιά στην οθόνη εκείνος...

 

Θα εκιμούσα πάρα πολύ βοήθεια πάνω σε όλ' αυτά πριν προχωρήσω.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις πολλα λαθη

1.We can provide a return address in France, which would be faster and can save some shipping costs".

2.The buyer is responsible for return postage costs.

 

buyer = είσαι εσύ, ο αγοραστής

 

Ο κινεζάκος σε διευκολύνει και σου λεει αντι να το στείλεις στην κίνα στειλ' το στην Γαλλία που αυτα που θα πληρώσεις (εσένα βαρύνουν τα εξοδα αποστολής) σαν έξοδα αποστολής θα είναι λιγότερα.

 

Μετά τι μπλέκεις με τις ισοτιμίες δεν εχω καταλάβει, δολάρια έδωσες δολάρια θα λάβεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαρεμενο απο τα αρνητικα feedbacks κινεζου πωλητη

''The title Says New LCD Touch Screen digitzer..The touch screen is not LCD.'' :-D :-D

 

Για να μη νομιζετε οτι και οι πωλητες στο ebay δε τραβανε ζορια...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάνει ήδη μια αγορά πριν 6 μέρες από ebay.co.uk κόστους 2,8 λίρες αγγλίας.

Το αντίστοιχο συνάλλαγμα ήταν 3,41 ευρώ που μου φαίνεται λίγο υψηλό.

Είδα σε πολλά ποστ λέτε πως υπάρχει επιλογή το συνάλλαγμα να το κάνει η τράπεζα

και όχι το paypal.

Πώς μπορεί να γίνει αυτό;

Επειδή θέλω να πάρω αυτά τα μελανάκια

http://www.ebay.co.uk/itm/390546024129?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649

 

και δεν θέλω να με γδύσει πάλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάνει ήδη μια αγορά πριν 6 μέρες από ebay.co.uk κόστους 2,8 λίρες αγγλίας.

Το αντίστοιχο συνάλλαγμα ήταν 3,41 ευρώ που μου φαίνεται λίγο υψηλό.

Είδα σε πολλά ποστ λέτε πως υπάρχει επιλογή το συνάλλαγμα να το κάνει η τράπεζα

και όχι το paypal.

Πώς μπορεί να γίνει αυτό;

Επειδή θέλω να πάρω αυτά τα μελανάκια

http://www.ebay.co.uk/itm/390546024129?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649

 

και δεν θέλω να με γδύσει πάλι...

http://www.insomnia.gr/topic/165639-paypal/?p=4776347

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ ευχαριστώ! :) έχω κάνει μια ερώτηση εκεί για μια ακόμα διευκρίνιση, σαν νέος χρήστης paypal

 

Δεν σε προλαβαίνω ρε συ, μια εδω και μια εκει :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάνει ήδη μια αγορά πριν 6 μέρες από ebay.co.uk κόστους 2,8 λίρες αγγλίας.

Το αντίστοιχο συνάλλαγμα ήταν 3,41 ευρώ που μου φαίνεται λίγο υψηλό.

Είδα σε πολλά ποστ λέτε πως υπάρχει επιλογή το συνάλλαγμα να το κάνει η τράπεζα

και όχι το paypal.

Πώς μπορεί να γίνει αυτό;

Επειδή θέλω να πάρω αυτά τα μελανάκια

http://www.ebay.co.uk/itm/390546024129?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649

 

και δεν θέλω να με γδύσει πάλι...

 

 

Το θέμα της αγοράς σε συνάλλαγμα, μέσω paypal, έχει συζητηθεί πολλές φορές και περιγράφεται αναλυτικά στον οδηγό της υπογραφής μου (κεφάλαιο 4) καθώς και από το post #155 και συνέχεια στη σελίδα 11.

 

Πρέπει να γνωρίζεις ότι το PayPal ορίζει, κατά το άνοιγμα λογαριασμού, ότι οι αγορές σε συνάλαγμα θα γίνονται μέσω της ισοτιμίας του, η οποία είναι προνομιακή υπέρ του. Εάν θέλουμε να αλλάξουμε τη ρύθμιση αυτή, ακουλουθούμε τη διαδρομή και τις οδηγίες που αναφέρονται σ' αυτά τα posts.

 

Επίσης, ορισμένες τράπεζες (όπως η Citibank, η Eurobank κλπ) χρεώνουν και προμήθεια στις αγορές σε συνάλλαγμα που κυμαίνεται γύρω στο 2% και, εάν το κόστος του αντικειμένου που αγοράζουμε είναι μικρό, η προμήθεια δεν πολυφαίνεται αλλά εάν είναι μεγάλο, είναι και υπολογίσιμο. Σχετικές πληροφορίες θα διαβάσεις στο κεφάλαιο 6 του οδηγού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια παιδιά!

 

Κάτι ακόμα, πόσα feedback μπορώ να αφήσω για έναν πωλητή;

Μπορώ να αφήσω ένα τώρα σαν πρώτη εντύπωση και ένα μετά την παραλλαβή;

 

Το 2% της προμήθειας όμως γιατί δεν μου το κράτησε;

Η δέσμευση ήταν 16,79 ευρώ και με βάση το xe.com

16.79 EUR = 14.2949 GBP

 

Και σύμφωνα με την πολιτική της τράπεζας 16,79 +2% = 17,1258 ευρώ! :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το θέμα της αγοράς σε συνάλλαγμα, μέσω paypal, έχει συζητηθεί πολλές φορές και περιγράφεται αναλυτικά στον οδηγό της υπογραφής μου (κεφάλαιο 4) καθώς και από το post #155 και συνέχεια στη σελίδα 11.

 

Πρέπει να γνωρίζεις ότι το PayPal ορίζει, κατά το άνοιγμα λογαριασμού, ότι οι αγορές σε συνάλαγμα θα γίνονται μέσω της ισοτιμίας του, η οποία είναι προνομιακή υπέρ του. Εάν θέλουμε να αλλάξουμε τη ρύθμιση αυτή, ακουλουθούμε τη διαδρομή και τις οδηγίες που αναφέρονται σ' αυτά τα posts.

 

Επίσης, ορισμένες τράπεζες (όπως η Citibank, η Eurobank κλπ) χρεώνουν και προμήθεια στις αγορές σε συνάλλαγμα που κυμαίνεται γύρω στο 2% και, εάν το κόστος του αντικειμένου που αγοράζουμε είναι μικρό, η προμήθεια δεν πολυφαίνεται αλλά εάν είναι μεγάλο, είναι και υπολογίσιμο. Σχετικές πληροφορίες θα διαβάσεις στο κεφάλαιο 6 του οδηγού.

 

Για την υπογραφή σου είπες? οοο ναι sorry τώρα το είδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια παιδιά!

 

 

Το 2% της προμήθειας όμως γιατί δεν μου το κράτησε;

Η δέσμευση ήταν 16,79 ευρώ και με βάση το xe.com

16.79 EUR = 14.2949 GBP

 

Και σύμφωνα με την πολιτική της τράπεζας 16,79 +2% = 17,1258 ευρώ! :unsure:

 

 

Ο υπολογισμός της μετατροπής δεν γίνεται με βάση την τραπεζική ισοτιμία ή εκείνη του xe.com.

Εάν έχεις αγοράσει με μετατροπή του συναλλάγματος μέσω του PayPal, η μετατροπή θα γίνει με τη δική του ισοτιμία την οποία δεν μπορούμε να βρούμε σε κανένα site.

Εάν έχεις αγοράσει με μετατροπή του συναλλάγματος μέσω της τράπεζάς σου, η μετατροπή θα γίνει με βάση την ισοτιμία του διεθνούς οργανισμού (Visa/MasterCard) που έχει εκδώσει την κάρτα, σε συνεργασία με την τράπεζά σου.

 

Η προμήθεια συναλλάγματος χρεώνεται, από ορισμένες τράπεζες, είτε ξεχωριστά είτε μέσα στο ποσό της μετατροπής. Εάν θέλεις, δώσε την κατηγορία της κάρτας (χρεωστική/πιστωτική/προπληρωμένη) και την τράπεζα/Πιστωτικό οργανισμό (Visa/MasterCard) για περισσότερα στοιχεία.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ημιμάθεια και η βιασύνη είναι ο χειρότερος σύμβουλος.

 

 

Έχω μάθει στη ζωή μου να ενεργώ ψύχραιμα και χωρίς βιασύνη και αυτό φαίνεται ότι παρεξηγείται πολλές φορές, από μερικούς.

 

Θέλω να σε ρωτήσω, λοιπόν, εάν η συγκεκριμένη φράση σου αναφέρεται σε κάποιο μέλος του forum και εάν ΝΑΙ, σε ποιό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα η ΠΕΙΡΑΙΩΣ οριστικοποίησε την συναλλαγή στα 16,82 ευρώ (+3 λεπτά δηλαδή) και πήρε μια προμήθεια 0,34 λεπτά!

Και αναρωτιέμαι... αν δεν είχα αφήσει 1,5 ευρώ στην κάρτα θα μπορούσε να πάρει παραπάνω λεφτά;

Τελική τιμή 17,16 Πάλι καλύτερη του paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...