Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το έμβασμα για Γερμανία είναι αρκετά λιγότερα με τη χρήση IBAN και SWIFT και δωρεάν αν γίνει μέσω web-banking. Κατά τα άλλα, ναι οι Γερμανοί (αλλά και όλοι οι Ευρωπαίοι ουσιαστικά) προτιμούν την κατάθεση. Γιατί να πληρώνεις το νταβατζή το Paypal;

 

σε ποια τράπεζα ισχύει αυτό? γιατι στο ebank της eurobank δεν είδα κάτι τέτοιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Περιμένω δέμα από Αμερική αξίας 65$ με ανταλλακτικά για το τηλεκατευθυνόμενο. Εϊπα στον πωλητή να βάλει μέσα απόδειξη<40$ ή να το στείλει ώς δώρο ή τελοςπάντων να το κάνει μικρό πακετάκι μπας και ξεφύγει το έλεγχο, αλλά προφανώς με έγραψε. Έρχεται με Priority mail international. Σίγουρα μπορεί να την ξεφύγω, αλλά για καλό και για κακό υπάρχει κάποιος οδηγός εκτελωνισμού? Αν είναι να τον κάνω μόνος μου τον εκτελωνισμό και να γλιτώσω μερικά φράγκα. Αν το τσακώσουν στο τελωνείο πως θα το ξέρω να πάω εγκαίρως να κάνω μόνος μου τη διαδικασία? Θα με ενημερώσουν αυτοί?

 

Στο μέλλον θα κάνω αγορά ενος τηλεκατευθυνόμενου αξίας >400$. Εκεί σίγουρα θα το φάω το τελωνείο αλλά και πάλι κερδίζω δεν το συζητώ. Συνήθως πόσο επιπλέον κερατιάτικα χρεώνουν στο τελωνείο? Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως που είχα παραγγείλει τηλεκατευθυνόμενο(αξίας 420$) απο Αμερική πλήρωσα 86 Ε για δασμούς . Μέσω ups μου το έστειλε κ μου το παρέδωσε η courrier ton ELTA στο σπίτι μου όπου και εκεί πλήρωσα τους δασμούς.Το μόνο κακό είναι οτι άργησε πάρα πολυ για να εκτελωνιθεί(κοντά 2 εβδομάδες++) μιας κ το παρακολουθούσα απο το tracking num που μου είχε δωθεί.

p.s μένω επαρχία (Τρίπολη)

p.s2 γλύτωσα 450 ευρώ ;p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω που κανατε τον κοπο και μπηκατε!

λοιπον!

 

untitled.jpg

 

ο λογαριασμος μου στην pypal!θελω να ξερω αν θα χρεωθω κατι παραπανο για τις παραγγελιες εδω ελλαδα που θα ρθουν!!

 

και αν ο seller λεει worldwide σημενει οτι ερχετε και ελλαδα!?

 

ευχαριστο πολυ για τον κοπο σας!

 

καλη συνεχεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ποια τράπεζα ισχύει αυτό? γιατι στο ebank της eurobank δεν είδα κάτι τέτοιο...

 

Δωρεάν δεν είναι αλλά εχει ελαχιστο κόστος (συνηθως 0,50?) σε σχέση με τη συναλαγή από το ταμείο.Αν έχεις Εθνική κοιταξέ το.

 

Περιμένω δέμα από Αμερική αξίας 65$ με ανταλλακτικά για το τηλεκατευθυνόμενο. Εϊπα στον πωλητή να βάλει μέσα απόδειξη<40$ ή να το στείλει ώς δώρο ή τελοςπάντων να το κάνει μικρό πακετάκι μπας και ξεφύγει το έλεγχο, αλλά προφανώς με έγραψε. Έρχεται με Priority mail international. Σίγουρα μπορεί να την ξεφύγω, αλλά για καλό και για κακό υπάρχει κάποιος οδηγός εκτελωνισμού? Αν είναι να τον κάνω μόνος μου τον εκτελωνισμό και να γλιτώσω μερικά φράγκα. Αν το τσακώσουν στο τελωνείο πως θα το ξέρω να πάω εγκαίρως να κάνω μόνος μου τη διαδικασία? Θα με ενημερώσουν αυτοί?

 

Στο μέλλον θα κάνω αγορά ενος τηλεκατευθυνόμενου αξίας >400$. Εκεί σίγουρα θα το φάω το τελωνείο αλλά και πάλι κερδίζω δεν το συζητώ. Συνήθως πόσο επιπλέον κερατιάτικα χρεώνουν στο τελωνείο? Ευχαριστώ

 

Α)Αν το σταματήσουνσ το τελωνείο θα σε ενημερώσουν εκείνοι

Β)Οδηγός εκτελωνισμού-συνηθέστερες ερωτήσεις

Γ)Τα κερατιάτικα δεν είναι στάνταρντ,αλλά διάβασε κι αυτό για ενημέρωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι με paypal!ολα αυτα!και κατι αλλο!εχο παραγγειλει ενα ρολοι απο ebay το οποιο το κοστος τοθ ειναι 110euro!εδω ελλαδα τηα μου κρατησουν!τπτ!στο τελωνειο η στο ταχυδρομειο?

ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω που κανατε τον κοπο και μπηκατε!

λοιπον!

 

ο λογαριασμος μου στην pypal!θελω να ξερω αν θα χρεωθω κατι παραπανο για τις παραγγελιες εδω ελλαδα που θα ρθουν!!

 

και αν ο seller λεει worldwide σημενει οτι ερχετε και ελλαδα!?

 

ευχαριστο πολυ για τον κοπο σας!

 

καλη συνεχεια!

 

Α)Πού μπήκαμε-δεν καταλαβα?

Β)Οχι δεν θα χρεωθείς κάτι επιπλέον-τα μεταφορικά τα έχεις ήδη πληρώσει, εκτός αν σε πιάσει κανένα τελωνείο.

Γ)Προφανώς στο worlwide είναι και η Ελλάδα...

Δ)Η ορθογραφία σου βγάζει μάτια....

 

ειναι με paypal!ολα αυτα!και κατι αλλο!εχο παραγγειλει ενα ρολοι απο ebay το οποιο το κοστος τοθ ειναι 110euro!εδω ελλαδα τηα μου κρατησουν!τπτ!στο τελωνειο η στο ταχυδρομειο?

ευχαριστω!

 

Εδώ υπάρχει ερώτημα ή καταλαβαίνω λάθος;Ρωτάς κ απαντάς μαζί;Για γίνε πιο σαφής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια επειδη δεν ειδα κατι αναλογο θελω να ρωτησω το εξης.Σκεφτομαι να αγορασω ενα iphone απο ebay γιατι δεν το βλεπω να ερχετε συντομα εδω στη μπανανια.Εχει κανει κανεις κατι αναλογο να μου πει την εμπειρια του με τελωνεια κτλ?Η αξια του θα πρεπει να δηλωθει σαν μικροτερη των 45$ και σαν δωρο για να αυξηθουν οι πιθανοτητες να το γλιτωσω?Επισης να προτιμησω αποστολη απο USPS η κατι αλλο?Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι θα αυξηθούν οι πιθανότητες. Βασικά χρησιμοποιώντας USPS και όχι κάποια ιδιωτική εταιρεία όπως UPS-Fedex αυξάνονται οι πιθανότητες. Αλλά τό θέμα είναι πως δε θα δεχτεί ο πωλητής ένα τόσο ακριβό αντικείμενο να στο στείλει σα δώρο ή αξίας 45$ γιατί αν χαθεί το δέμα χάθηκε. Άσε που και σαν gift ενέχει πιθανότητα να ανοιχτεί και να δούν ότι δεν πρόκειται για δώρο, οπότε την φούτσισες. Γενικότερα είναι ρίσκο αυτό το θέμα, όπου στην περίπτωση του iphone αυξάνεται. Το θέμα είναι αν θα το αναλάβεις ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν άλλη μια απορία!

Personal και premier account.

Στον 2ο υπάρχει κάποια χρέωση φυσικά.

Η χρέωση γίνεται μόνο όταν σου στέλνουν χρήμματα με τους τρόπους που λέει στο site ή απλά και μόνο αν έχεις τον λογαριασμό σε χρεώνει;

Δε με ενδιαφέρει να κάνω τις τρελές πωλήσεις στο ebay, απλά πιο πολύ να αγοράζω. Ε κι αν κάτσει και πουλήσω τίποτα, δε θα με χαλάσει εντάξει!

Απλά δεν είδα κάπου να λέει περί χρέωσης απλά και μόνο για να έχεις premium!

Μπερδεύτηκα έτσι όπως τα έγραφε, είδα και να λέει για ebay στο premium και έφτιαξα premium λογαριασμό.

Ρίξτε τα φώτα σας οι ebay gurus στους νιούφηδες! :)

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι θα αυξηθούν οι πιθανότητες. Βασικά χρησιμοποιώντας USPS και όχι κάποια ιδιωτική εταιρεία όπως UPS-Fedex αυξάνονται οι πιθανότητες. Αλλά τό θέμα είναι πως δε θα δεχτεί ο πωλητής ένα τόσο ακριβό αντικείμενο να στο στείλει σα δώρο ή αξίας 45$ γιατί αν χαθεί το δέμα χάθηκε. Άσε που και σαν gift ενέχει πιθανότητα να ανοιχτεί και να δούν ότι δεν πρόκειται για δώρο, οπότε την φούτσισες. Γενικότερα είναι ρίσκο αυτό το θέμα, όπου στην περίπτωση του iphone αυξάνεται. Το θέμα είναι αν θα το αναλάβεις ή όχι.

 

τα USPS είναι κάτι σαν τα ελληνικά "κρατικά" ΕΛΤΑ;

ΏΧΧΧΧΧΧ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση και απο εμένα. Μετά απο πολλές σελίδες διάβασμα δεν μπόρεσα να καταλάβω το εξής (απλό για πολλούς):

Είναι η αδερφή μου στην Αμερική και θέλω να μου στείλει κάποια πράγματα που τις έχω πεί να μου πάρει. Θα εκτελωνιστούν? Η' καλύτερα πώς θα τις πω να τα στείλει και τί να γράψει για να μην εκτελωνιστούν.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια επειδη δεν ειδα κατι αναλογο θελω να ρωτησω το εξης.Σκεφτομαι να αγορασω ενα iphone απο ebay γιατι δεν το βλεπω να ερχετε συντομα εδω στη μπανανια.Εχει κανει κανεις κατι αναλογο να μου πει την εμπειρια του με τελωνεια κτλ?Η αξια του θα πρεπει να δηλωθει σαν μικροτερη των 45$ και σαν δωρο για να αυξηθουν οι πιθανοτητες να το γλιτωσω?Επισης να προτιμησω αποστολη απο USPS η κατι αλλο?Ευχαριστω.

Να ζητησεις να στο στειλουν με USPS Global express mail. Ασχετα αν οι κανονισμοι λενε μεχρι 45$ και 80 η 90 αν δηλωθει και γραφτει σα δωρο, εχεις παρα πολυ μεγαλες πιθανοτητες να μη πληρωσεις τιποτα. Αν ομως χρησιμοποιησουν fedex η καποια αλλη κουριερ εχεις εγγυημενα τρεχαματα στο τελωνειο

 

Λοιπόν άλλη μια απορία!

Personal και premier account.

Στον 2ο υπάρχει κάποια χρέωση φυσικά.

Η χρέωση γίνεται μόνο όταν σου στέλνουν χρήμματα με τους τρόπους που λέει στο site ή απλά και μόνο αν έχεις τον λογαριασμό σε χρεώνει;

Δε με ενδιαφέρει να κάνω τις τρελές πωλήσεις στο ebay, απλά πιο πολύ να αγοράζω. Ε κι αν κάτσει και πουλήσω τίποτα, δε θα με χαλάσει εντάξει!

Απλά δεν είδα κάπου να λέει περί χρέωσης απλά και μόνο για να έχεις premium!

Μπερδεύτηκα έτσι όπως τα έγραφε, είδα και να λέει για ebay στο premium και έφτιαξα premium λογαριασμό.

Ρίξτε τα φώτα σας οι ebay gurus στους νιούφηδες! :)

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Ουτε στον ενα ουτε στον αλλο εχεις καποια χρεωση. Η μονη χρεωση που γινεται και στους 2 λογαριασμους ειναι οταν λαμβανεις χρηματα

 

Μια ερώτηση και απο εμένα. Μετά απο πολλές σελίδες διάβασμα δεν μπόρεσα να καταλάβω το εξής (απλό για πολλούς):

Είναι η αδερφή μου στην Αμερική και θέλω να μου στείλει κάποια πράγματα που τις έχω πεί να μου πάρει. Θα εκτελωνιστούν? Η' καλύτερα πώς θα τις πω να τα στείλει και τί να γράψει για να μην εκτελωνιστούν.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Εξαρταται τι ειναι και τι αξια εχουν. Αν θελεις μας λες τι ειναι για να βοηθησουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση.

Είναι διάφορα αυτά που της είπα να μου πάρει (Εκμετάλλευση :-D)

πχ Κάποια ρούχα που είδα πολύ φτηνά εκεί, ένα ρολόι ένα gps κλπ.

Η αξία τους στην Αμερική είναι κοντά στα 800$ (Πάει το χριστουγενιάτικο δώρο. Θα βγώ για κάλαντα :-D)

Μήπως μπορείς να βοηθήσεις για να μην τα πληρώσω άλλο τόσο.

Ευχαριστώ και πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...